„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Sylwester Wesołowski
Wykonywanie konserwacji i naprawy elementów
i konstrukcji z blachy 721[01].Z1.08
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Radosław Krzyżanowski
mgr inż. Bogusław Staniszewski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Sylwester Wesołowski
Konsultacja:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[01].Z1.08
Wykonywanie konserwacji i naprawy elementów i konstrukcji z blachy zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu blacharz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Konserwacja i naprawa wyrobów powszechnego użytku wykonanych
z blachy
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Konserwacja i naprawa uszkodzonych osłon maszyn i urządzeń
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Planowanie procesu naprawy elementów i zespołów wykonanych z blachy
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Kontrola jakości robót naprawczych i konserwacyjnych.
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Zapotrzebowanie na materiały do robót konserwacyjnych i naprawczych
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy ochrony przeciw pożarowej
i ochrony środowiska
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie konserwacji i naprawy
elementów i konstrukcji z blachy” który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie blacharz 721[01].
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
–
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym
uwzględnieniem
aktywizujących
metod
nauczania,
np.
pokazu
z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testów w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i uczenia się,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Wykonywanie konserwacji i naprawy elementów i konstrukcji
z blachy” stanowi jeden z elementów modułu 721[01].Z1 i jest zaznaczona na schemacie
zamieszczonym na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
721[01].Z1.01
Posługiwanie się podstawowymi
pojęciami z zakresu blacharstwa
721[01].Z1
Technologia robót blacharskich
Schemat układu jednostek modułowych
721[01].Z1.02
Wykonywanie elementów i przedmiotów
z blachy z zastosowaniem narzędzi ręcznych
721[01].Z1.05
Wykonywanie elementów
i przedmiotów z blachy metodami
obróbki plastycznej i cieplnej
721[01].Z1.03
Wykonywanie elementów
i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem maszyn
i urządzeń
721[01].Z1.04
Wykonywanie elementów
i przedmiotów z blachy
z zastosowaniem operacji
mechanicznej obróbki skrawaniem
721[01].Z1.06
Wykonywanie nierozłącznych połączeń blach
721[01].Z1.08
Wykonywanie konserwacji i naprawy
elementów i konstrukcji z blachy
721[01].Z1.07
Wykonywanie montażu i demontażu elementów
i zespołów blacharskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
–
rozpoznawać podstawowe materiały blacharskie,
–
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu blacharstwa,
–
wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
–
dobierać materiały narzędzia i sprzęt do pracy,
–
stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
wykonywać konserwację wyrobów z blachy,
–
rozpoznawać uszkodzenie wyrobów z blachy,
–
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
–
organizować stanowiska składowania i magazynowania,
–
dobierać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,
–
posługiwać się dokumentacją techniczną,
–
wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
–
dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, w zależności od
prowadzonych prac blacharskich,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać
zagrożeniom,
–
stosować zasady współpracy w grupie,
−
uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
–
określić celowość wykonywania konserwacji blach,
–
scharakteryzować proces konserwacji,
–
scharakteryzować techniki konserwacji,
–
określić właściwości materiałów stosowanych w pracach konserwacyjnych,
–
dobrać materiały w zależności od rodzaju powierzchni przeznaczonej do konserwacji,
–
odczytać z dokumentacji technologicznej sposoby konserwacji,
–
zaplanować wykonanie konserwacji różnych powierzchni,
–
dobrać
ś
rodki
ochrony
indywidualnej
do
rodzaju
wykonywanych
prac
konserwacyjnych,
–
dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania konserwacji,
–
zorganizować stanowisko do prac konserwacyjnych zgodnie z wymaganiami ergonomii,
–
przygotować powierzchnię do konserwacji,
–
wykonać prace konserwacyjne zgodnie z dokumentacją technologiczną,
–
zastosować różne techniki wykonania konserwacji,
–
ocenić jakość wykonanych prac konserwacyjnych,
–
sporządzić kalkulacje wykonania usług konserwacyjnych,
–
zaplanować proces naprawy elementów i zespołów wykonanych z blachy,
–
dobrać materiał, narzędzia i sprzęt do wykonania naprawy,
–
dokonać demontażu i montażu elementów oraz podzespołów z blachy przewidzianych
do wymiany,
–
dokonać naprawy uszkodzonego oblachowania maszyn i urządzeń,
–
dokonać naprawy wyrobów powszechnego użytku wykonanych z blachy,
–
ocenić jakość wykonanej naprawy,
–
sporządzić kalkulację wykonania naprawy,
–
posłużyć się normami oraz dokumentacją technologiczną,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska podczas wykonywania pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Blacharz 721[01]
Moduł:
Technologia robót blacharskich 721[01].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
konserwacji
i
naprawy
elementów
i konstrukcji z blachy 721[01].Z1.08
Temat: Wykonanie naprawy bieżącej osłony osłaniającej paski klinowe. Naprawa
polega na załataniu dziur przez nitowanie.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania napraw elementów wykonanych
z blachy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zorganizować stanowisko pracy,
–
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
zdemontować osłonę po uprzednim wyłączeniu maszyny,
–
dokonać oględzin,
–
oczyścić element z kurzu i brudu,
–
przygotować materiał:
–
blachę stalową o grubości 0.5 mm,
–
nity,
–
przygotować narzędzia:
–
wiertarka,
–
nitownica,
–
wyciąć z blachy łaty,
–
zamocować łaty przez nitowanie,
–
zaprezentować efekt swojej pracy,
–
dokonać oceny ćwiczenia.
Metody nauczania:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespoły dwuosobowe.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja wykonania naprawy osłony,
–
blacha stalowa o grubości 0,5 mm,
–
nity,
–
wiertarka,
–
nitownica,
–
pilnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1)
Sprawy organizacyjne.
2)
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3)
Instrukcja wykonania.
4)
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5)
Realizacja tematu:
−
każdy uczeń dokona naprawy 4 otworów w osłonie (czas trwania 3 godziny
dydaktyczne).
−
uczeń po zdemontowaniu osłony i oczyszczeniu dokonuje oględzin osłony (w razie
trudności korzysta z pomocy nauczyciela.).
−
przygotowuje materiał i narzędzia,
−
uczeń dokonuje naprawy osłony według instrukcji.
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu naprawy
osłony.
6)
Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7)
Uczeń wskazuje z czym miał trudności podczas wykonywania zadania.
8)
Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9)
Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
10)
Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Napraw elementów wykonanych z blachy.
Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj materiały stosowane do wykonywania
napraw elementów z blachy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe
ankiety
ewaluacyjne
dotyczące
sposobu
prowadzenia
zajęć
i ukształtowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Blacharz 721[01]
Moduł:
Technologia robót blacharskich 721[01].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie konserwacji i naprawy elementów
i konstrukcji z blachy 721[01].Z1.08
Temat: Planowanie procesu naprawy i konserwacji szafy metalowej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania procesu naprawy elementów i zespołów
wykonanych z blachy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zorganizować stanowisko pracy,
–
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
zaplanować narzędzia niezbędne do wykonania naprawy
–
zaplanować materiał niezbędny do wykonania naprawy,
–
zaplanować zgodnie z wymogami ergonomii rozmieszczenie narzędzi i materiałów
na stole,
–
zaplanować rozmieszczenie narzędzi dodatkowych w tym nożyc gilotynowych oraz
zawijarki,
–
zaprezentować efekt swojej pracy,
–
dokonać oceny ćwiczenia.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
blacha stalowa o grubości 0,5 mm,
–
nity,
–
farba antykorozyjna,
–
papier ścierny,
–
cyna,
–
wiertarka,
–
nitownica,
–
lutownica,
–
szczypce uniwersalne,
–
nożyce ręczne do cięcia blachy,
–
nożyce gilotynowe do cięcia blachy,
–
zawijarka,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca planowanie procesu naprawy elementów i zespołów
wykonanych z blachy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
uczniowie wysłuchują instruktażu nauczyciela,
−
uczniowie obserwują jak nauczyciel planuje proces naprawy i konserwacji wyrobów
z blachy,
−
każdy uczeń przygotowuje swoje stanowisko pracy,
−
każdy uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na zaplanowaniu procesu naprawy
i konserwacji szafy metalowej. .
6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Planowanie procesu naprawy
i konserwacji wyrobów z blachy”
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Konserwacja i naprawa wyrobów powszechnego użytku
wykonanych z blachy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaobserwuj, jak blacharz dokonuje naprawy polegającej na zaspawaniu nieszczelności
metalowej beczki. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
sprawdzić szczelność beczki,
4)
zaznaczyć miejsca nieszczelne w beczce,
5)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7)
zaprezentować efekt swojej pracy,
8)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania naprawy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
elektrody,
–
papier ścierny,
–
spawarka,
–
pilnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca konserwacji i naprawy wyrobów powszechnego użytku
wykonanych z blachy.
Ćwiczenie 2
Przygotuj powierzchnię blachy stalowej czarnej do konserwacji polegającej
na pomalowaniu farbą antykorozyjną. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
oczyścić powierzchnię blachy za pomocą szczotki drucianej,
4)
odtłuścić blachę rozcieńczalnikiem do zmywania powierzchni przed malowaniem,
5)
pomalować blachę farbą antykorozyjną,
6)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8)
zaprezentować efekt swojej pracy,
9)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania konserwacji.
Środki dydaktyczne:
–
farba antykorozyjna,
–
papier ścierny,
–
pędzel,
–
szczotka druciana,
–
pilnik,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca konserwacji i naprawy wyrobów powszechnego użytku
wykonanych z blachy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Konserwacja i naprawa uszkodzonych osłon maszyn
i urządzeń
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj konserwacji osłony osłaniającej paski klinowe (zgodnie z Dokumentacją
Techniczno-Ruchową) polegającej na pomalowaniu jej miniową farbą olejną. Sporządź
notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
wyłączyć maszynę,
4)
zdemontować osłonę,
5)
dokonać oględzin osłony,
6)
usunąć starą powłokę malarską z osłony,
7)
wykonać konserwację,
8)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10)
zaprezentować efekt swojej pracy,
11)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania konserwacji osłony.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
miniowa farba olejna,
–
papier ścierny,
–
rozcieńczalnik
–
szczotka druciana,
–
pędzel,
–
naczynie na farbę,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
konserwacji i naprawy uszkodzonych osłon maszyn
i urządzeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Dokonaj naprawy bieżącej osłony osłaniającej paski klinowe. Naprawa polega
na załataniu dziur przez nitowanie. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
wyłączyć maszynę,
4)
zdemontować osłonę,
5)
dokonać oględzin osłony,
6)
zlokalizować dziury w osłonie,
7)
zamocować łaty przez nitowanie w osłonie,
8)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10)
zaprezentować efekt swojej pracy,
11)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania konserwacji osłony.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
blachę stalową o grubości 0,5 mm,
–
nity,
–
wiertarka,
–
nitownica,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
konserwacji i naprawy uszkodzonych osłon maszyn
i urządzeń.
Ćwiczenie 3
Dokonaj konserwacji osłony osłaniającej tarcze szlifierki (zgodnie z Dokumentacją
Techniczno-Ruchową) polegającej na likwidacji wgnieceń. Sporządź notatkę po zakończeniu
ć
wiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
wyłączyć maszynę,
4)
zdemontować osłonę,
5)
dokonać oględzin osłony,
6)
zlikwidować wgniecenia płaszcza osłony,
7)
zamontować osłonę,
8)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10)
zaprezentować efekt swojej pracy,
11)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania likwidacji wgnieceń osłony.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
klepadła,
–
młotki blacharskie,
–
kowadełka,
–
dwuróg blacharski,
–
zestaw kluczy oczkowych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
konserwacji i naprawy uszkodzonych osłon maszyn
i urządzeń.
Ćwiczenie 4
Dokonaj naprawy głównej osłony osłaniającej tarcze szlifierki (zgodnie z Dokumentacją
Techniczno-Ruchową) polegającej na wymianie na nową. Sporządź notatkę po zakończeniu
ć
wiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
wyłączyć maszynę,
4)
zdemontować osłonę,
5)
przygotować miejsce montażu nowej osłony,
6)
zamontować nową osłonę,
7)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9)
zaprezentować efekt swojej pracy,
10)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wymiany osłony.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
papier ścierny,
–
szczotka druciana,
–
zestaw kluczy oczkowych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
konserwacji i naprawy uszkodzonych osłon maszyn
i urządzeń .
Ćwiczenie 5
Dokonaj naprawy bieżącej osłony osłaniającej paski klinowe polegającej na załataniu
dziur przez lutowanie. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
wyłączyć maszynę,
4)
zdemontować osłonę,
5)
dokonać oględzin osłony,
6)
zlokalizować dziury w osłonie,
7)
zamocować łaty przez lutowanie,
8)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
10)
zaprezentować efekt swojej pracy,
11)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonania konserwacji osłony.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
blachę stalową o grubości 0,5 mm,
–
cyna,
–
wiertarka,
–
lutownica,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
konserwacji i naprawy uszkodzonych osłon maszyn
i urządzeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Planowanie procesu naprawy elementów i zespołów
wykonanych z blachy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj proces naprawy i konserwacji szafy metalowej. Sporządź notatkę
po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
zaplanować narzędzia niezbędne do wykonania naprawy
4)
zaplanować materiał niezbędny do wykonania naprawy,
5)
zaplanować zgodnie z wymogami ergonomii rozmieszczenie narzędzi i materiałów
na stole,
6)
zaplanować rozmieszczenie narzędzi dodatkowych w tym nożyc gilotynowych oraz
zawijarki,
7)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9)
zaprezentować efekt swojej pracy,
10)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad ergonomii.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
metoda projektów.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
blacha stalowa o grubości 0.5 mm,
–
nity,
–
farba antykorozyjna,
–
papier ścierny,
–
cyna,
–
wiertarka,
–
nitownica,
–
lutownica,
–
szczypce uniwersalne,
–
nożyce ręczne do cięcia blachy,
–
nożyce gilotynowe do cięcia blachy,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca planowania procesu naprawy elementów i zespołów
wykonanych z blachy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 2
Zaplanuj proces naprawy i konserwacji rury stalowej ocynkowanej o średnicy 150mm.
Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
zaplanować narzędzia niezbędne do wykonania naprawy
4)
zaplanować materiał niezbędny do wykonania naprawy,
5)
zaplanować zgodnie z wymogami ergonomii rozmieszczenie narzędzi i materiałów
na stole,
6)
zaplanować rozmieszczenie narzędzi dodatkowych w tym nożyc gilotynowych oraz
zawijarki,
7)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9)
zaprezentować efekt swojej pracy,
10)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad ergonomii.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
blacha stalowa o grubości 0.5 mm,
–
nity,
–
farba antykorozyjna,
–
papier ścierny,
–
cyna,
–
wiertarka,
–
nitownica,
–
lutownica,
–
szczypce uniwersalne,
–
nożyce ręczne do cięcia blachy,
–
nożyce gilotynowe do cięcia blachy,
–
zawijarka,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca planowania procesu naprawy elementów i zespołów
wykonanych z blachy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Kontrola jakości robót naprawczych i konserwacyjnych.
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj oceny jakości naprawy rury spustowej. Naprawa polegała na uszczelnieniu
i pomalowaniu wyrobu. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
sporządzić opis jakości wykonania naprawy,
4)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości wykonanej naprawy,
5)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości robót naprawczych i konserwacyjnych.
Ćwiczenie 2
Dokonaj oceny jakości naprawy beczki stalowej na wodę. Naprawa polegała
na wyprostowaniu płaszcza zewnętrznego beczki i pomalowaniu. Sporządź notatkę
po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
sprawdzić jakość wyprostowania płaszcza beczki,
3)
sprawdzić jakość pomalowania płaszcza beczki,
4)
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
5)
ocenić jakość wykonanych napraw,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6)
sporządzić opis jakości wykonania naprawy beczki,
7)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości robót naprawczych i konserwacyjnych.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny jakości naprawy wiadra ocynkowanego. Naprawa polegała
na zalutowaniu pęknięć. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
sprawdzić jakość wykonania lutowania wiadra,
3)
sprawdzić szczelność wiadra,
4)
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
5)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7)
ocenić jakość wykonanych napraw,
8)
sporządzić opis jakości wykonania naprawy wiadra.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca kontroli jakości robót naprawczych i konserwacyjnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Zapotrzebowanie na materiały do robót konserwacyjnych
i naprawczych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W oparciu o katalogi, które udostępni ci nauczyciel, sporządź zapotrzebowanie
materiałowe na wykonanie naczynia z blachy stalowej ocynkowanej w kształcie
prostopadłościanu. Sposób łączenia oraz wymiary naczynia ustali nauczyciel. Sporządź
notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obliczyć ilość poszczególnych materiałów,
2)
zapisać zapotrzebowanie na materiały,
3)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
zaprezentować efekt swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
arkusz papieru,
–
instrukcja do zadania,
–
przybory do pisania,
–
kalkulator,
–
katalogi branżowe,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania na materiały do robót
konserwacyjnych i naprawczych.
Ćwiczenie 2
Przygotuj zapotrzebowanie materiałowe w celu wykonania konserwacji szafy metalowej
o wymiarach szerokość 60 cm, głębokość 45 cm, wysokość 200 cm. Sporządź notatkę
po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
ocenić stopień uszkodzeń
2)
obliczyć ilość poszczególnych materiałów,
3)
zapisać zapotrzebowanie na materiały,
4)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6)
zaprezentować efekt swojej pracy,
7)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem prawidłowego wyliczenia ilości materiałów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
instrukcja do zadania,
–
przybory do pisania,
–
linijka,
–
kalkulator,
–
katalogi branżowe,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania na materiały do robót
konserwacyjnych i naprawczych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Przepisy
bezpieczeństwa
i
higieny
pracy
ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj stanowisko pracy dla blacharza w pomieszczeniu o wymiarach 4 x 3 m.
Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować rozmieszczenie maszyn,
2)
zaplanować rozmieszczenie stołów,
3)
zaplanować drogi komunikacyjne,
4)
zaplanować miejsce składowania odpadów,
5)
sporządzić szkic,
6)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8)
zaprezentować efekt swojej pracy,
9)
dokonać oceny ćwiczenia pod wzglądem zasad ergonomii.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
linijka,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj sposób postępowania z materiałami pomocniczymi stosowanymi do lutowania,
uwzględniając ochronę środowiska. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować sposób postępowania z materiałami pomocniczymi stosowanymi
do lutowania, uwzględniając ochronę środowiska,
2)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
3)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
4)
zaprezentować efekt swojej pracy,
5)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem ochrony środowiska.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 3
Dokonaj oceny zagrożeń, jakie mogą pojawić się stanowisku pracy blacharza. Sporządź
notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wymienić zagrożenia na stanowisku pracy blacharza,
2)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
3)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
4)
zaprezentować efekt swojej pracy,
3)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 4
Opracuj opis bezpiecznej pracy na stanowisku pracy spawacza z uwzględnieniem
ochrony przeciwpożarowej. Sporządź notatkę po zakończeniu ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
rozróżniać zagrożenia ochrony przeciwpożarowej na stanowisku pracy spawacza,
2)
wyeliminować zagrożenia ochrony przeciwpożarowej na stanowisku pracy spawacza,
3)
opracować opis bezpiecznej pracy na stanowisku pracy spawacza z uwzględnieniem
ochrony przeciwpożarowej,
4)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6)
zaprezentować efekt swojej pracy,
5)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem przepisów ochrony przeciwpożarowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
instrukcja do zadania,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony
przeciwpożarowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
konserwacji i naprawy elementów i konstrukcji z blachy”.
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
–
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. c, 4. a, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c,
12. d, 13. b, 14. d, 15. c, 16. d, 17. d, 18. d, 19. a, 20. d.
Plan testu
N
r
za
d
an
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
eg
o
ri
a
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
ag
a
ń
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić, podczas jakich prac pracownik powinien mieć
założone rękawice ochronne
C
P
a
2
Określić na czym polega konserwacja wyrobów z czarnej
blachy
B
P
d
3
Określić w jakim celu wykonuje się prace konserwacyjne
C
P
c
4
Określić jakiej czynności nie należy wykonywać przed
pomalowaniem blachy farbą miniową
B
P
a
5
Rozróżnić w jaki sposób nie można dokonywać połączenia
blach
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6
Ustalić minimalna szerokość przejścia pomiędzy stołami
warsztatowymi w przypadku pracy jednego pracownika
A
P
c
7
Rozróżnić na czym polega naprawa główna metalowej osłony
B
P
c
8
Ustalić jakie informacje zawiera dokumentacja techniczno
ruchowa
B
P
a
9
Wskazać podstawowy warunek sprawnego i prawidłowego
przebiegu procesu naprawy elementów wykonanych z blachy
B
P
a
10
Wyjaśnić w jaki sposób przebiega dobrze zorganizowana
naprawa
C
P
d
11
Ustalić z jakich części składa się dokumentacja techniczna
C
P
c
12
Podać definicję procesu naprawy
C
P
d
13
Wyjaśnić dlaczego stanowisko pracy należy utrzymywać
w stałej czystości
C
P
c
14
Określić, minimalną wysokość w pomieszczeniach,
w których znajdują się stanowiska pracy blacharza
A
P
d
15
Ustalić jaki etap nie wchodzi do cyklu działań
zorganizowanych
D
PP
c
16
Ustalić, jakich informacji nie zawierają warunki techniczne
wykonania i odbioru robót blacharskich
D
PP
c
17
Określić, co należy sprawdzać w czasie kontroli jakości
robót naprawczych i konserwacyjnych wyrobów z blachy
C
PP
d
18
Ustalić jakich czynności nie obejmuje naprawa bieżąca
metalowej osłony
C
PP
d
19
Ustalić jaka powinna być podłoga w pomieszczeniach
blacharskich
D
PP
a
20
Ustalić minimalną powierzchnię wolnej przestrzeni podłogi
na jednego pracownika w pomieszczeniu stałej pracy
D
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.
8.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Podczas przenoszenia blach w magazynie pracownik powinien
a)
mieć założone rękawice.
b)
używać szelek bezpieczeństwa.
c)
poruszać się tylko do przodu.
d)
używać nakolanników.
2. Konserwacja wyrobów z czarnej blachy polega na
a)
nitowaniu blachy.
b)
zgrzewaniu blachy.
c)
wyklepaniu blachy.
d)
pomalowaniu farbą antykorozyjną.
3. Prace konserwacyjne wykonuje się w celu
a)
zwiększenia wymiarów danego wyrobu.
b)
zmniejszenia wymiarów danego wyrobu.
c)
przedłużenia żywotności danego wyrobu.
d)
zmniejszenia żywotności danego wyrobu.
4. Przed pomalowaniem farbą miniową blachy nie należy
a)
natłuszczać.
b)
odtłuszczać.
c)
czyścić z rdzy.
d)
czyścić z brudu.
5. Połączenia blach nie wykonuje się przez
a)
lutowanie.
b)
nitowanie.
c)
zgniatanie.
d)
zgrzewanie.
6. Minimalna szerokość przejścia pomiędzy stołami warsztatowymi w przypadku pracy
jednego pracownika powinna wynosić
a)
50 cm.
b)
55 cm.
c)
65 cm.
d)
75 cm.
7. Naprawa główna osłony z blachy to
a)
prostowanie
b)
czyszczenie.
c)
wymiana na nową.
d)
łatanie pęknięć.
8. Dokumentacja techniczno ruchowa danej maszyny zawiera informacje dotyczące
a)
eksploatacji maszyny.
b)
złomowania maszyny.
c)
reklamacji w razie awarii..
d)
temperatury powietrza w jakiej powinna pracować pracownik obsługujący maszynę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9. Podstawowym warunkiem sprawnego i prawidłowego przebiegu procesu naprawy
elementów wykonanych z blachy jest
a)
właściwa organizacja pracy.
b)
znajomość metod naprawczych.
c)
poprawność wykonania naprawy.
d)
znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
10. Dobrze zorganizowana naprawa przebiega
a)
w sposób niezorganizowany ale ciągły.
b)
w sposób ciągły ale z małymi przerwami.
c)
w sposób niezorganizowany z małymi przerwami.
d)
w sposób ciągły i równomierny bez niepotrzebnych przerw.
11. Dokumentacja techniczna powinna zawierać część rysunkową i część opisową
a)
tylko część opisową.
b)
tylko część rysunkową.
c)
część rysunkową i opisową.
d)
informacje czytelne dla kierownika.
12. Proces naprawy polega na
a)
trwałym przywróceniu sprawności.
b)
nadaniu estetycznego wyglądu.
c)
chwilowym poprawieniu warunków pracy.
d)
przedłużeniu żywotności maszyny.
13. Stanowisko pracy należy utrzymywać w stałej czystości ponieważ
a)
powinno ładnie wyglądać.
b)
wyrób może się pobrudzić.
c)
należy zapewnić bezpieczną pracę.
d)
wymaga tego przełożony.
14. Minimalna wysokość w pomieszczeniach, w których znajdują się stanowiska pracy
blacharza powinna wynosić
a)
2,2 m.
b)
2,5 m.
c)
2,8 m.
d)
3,0 m.
15. Do cyklu działań zorganizowanych nie wchodzi następujący etap
a)
określenie jasnego celu.
b)
przygotowanie warunków i środków.
c)
kontrolowanie na bieżąco jakości pracy.
d)
zgłoszenie przełożonemu przystąpienia do naprawy.
16. Jakich informacji nie zawierają warunki techniczne wykonania i odbioru robót
blacharskich?
a)
wymagań dotyczących wykonania robót.
b)
wymagań dotyczących zastosowanego materiału.
c)
wymagań dotyczących możliwości psychofizycznych pracownika.
d)
wymagań, jakie powinna spełniać dokumentacja techniczna, materiał i wykonane
roboty.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17. W czasie kontroli jakości robót naprawczych i konserwacyjnych wyrobów z blachy
sprawdza się
a)
czy naprawy dokonywał jeden czy dwóch pracowników.
b)
czy materiał do naprawy był pobrany z odpowiedniego magazynu.
c)
czy pracownik ma wymagane kwalifikacje do wykonywania napraw.
d)
zgodność robót naprawczych lub konserwacyjnych z dokumentacją.
18. Naprawa bieżąca osłony z blachy nie obejmuje takiej czynności jak
a)
prostowania
b)
czyszczenia.
c)
łatania pęknięć.
d)
wymiany na nową.
19. Podłoga w pomieszczeniach blacharskich powinna być
a)
równa.
b)
pyląca.
c)
betonowa.
d)
antypoślizgowa.
20. Ile wynosi minimalna powierzchnia wolnej przestrzeni podłogi na jednego pracownika
w pomieszczeniu stałej pracy?
a)
0,75 cm
2
.
b)
1,5 m
2
.
c)
1,8 m
2
.
d)
2,0 m
2
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie konserwacji i naprawy elementów i konstrukcji z blachy
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
TEST 2
Test dwustopniowy wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
izolacji wodochronnych zbiorników”.
Test składa się z 20 zadań z których:
–
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 15–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. d, 10. d, 11. d,
12. c, 13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d.
Plan testu
N
r
za
d
an
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
eg
o
ri
a
ce
lu
P
o
zi
o
m
w
y
m
ag
a
ń
Poprawna
odpowiedź
1
Omówić na czym polega naprawa wyrobów wykonanych
z blachy cynkowej
C
P
b
2
Wymienić jeden ze sposobów sprawdzenia szczelności beczki
B
P
d
3
Omówić sposób naprawiania nieszczelności beczki
C
P
a
4
Określić na czym polega konserwacja maszyn
B
P
d
5
Ustalić kto może dokonywać konserwacji maszyny
C
P
d
6
Określić jakich czynności nie obejmuje naprawa bieżąca
osłony maszyny
C
P
c
7
Ustalić pierwszą czynność jaką należy wykonać przed
przystąpieniem do konserwacji osłony maszyny będącej
w ruchu
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
8
Określić na czym polega dobra organizacja pracy podczas
naprawy
B
P
d
9
Ustalić jak powinna być opracowana prawidłowa organizacja
stanowiska naprawy w warsztacie
B
P
d
10
Wskazać, gdzie powinny znajdować się narzędzia niezbędne
do wykonania naprawy
C
P
d
11
Omówić na czym polega sprawdzenie poprawności naprawy
C
P
d
12
Określić kiedy roboty naprawcze uznaje się za wykonane
poprawnie
C
P
c
13
Określić kiedy wykonuje się ustalenia ilość materiału
potrzebnego do wykonania naprawy wyrobów blaszanych
C
P
a
14
Ustalić na podstawie czego określa się ilość materiału
potrzebnego do naprawy danego wyrobu
C
P
c
15 Ustalić minimalną wysokość stołu warsztatowego
C
PP
d
16 Określić rodzaj podłogi w pomieszczeniach blacharskich
D
PP
a
17
Ustalić czy podczas przenoszenia blach pracownik musi mieć
założone rękawice ochronne
C
PP
b
18
Określić minimalną szerokość przejścia pomiędzy stołami
warsztatowymi w przypadku pracy jednego pracownika
D
PP
d
19
Ustalić jakie części zawiera dokumentacja techniczna
D
PP
c
20
Zdefiniować proces naprawy
D
PP
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.
8.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Naprawa wyrobów wykonanych z blachy cynkowej polega na
a)
przyspawaniu łaty.
b)
przylutowaniu łaty.
c)
natłuszczeniu blachy.
d)
pomalowaniu farbą ochronną.
2. Jednym ze sposobów sprawdzenia szczelności beczki jest wypełnienie jej
a)
olejem.
b)
sprężonym powietrzem.
c)
olejem i zanurzenie w wodzie.
d)
sprężonym powietrzem i zanurzeniu w wodzie.
3. Nieszczelności w beczce usuwa się przez
a)
lutowanie.
b)
malowanie.
c)
szlifowanie.
d)
szpachlowanie.
4. Konserwacja maszyny polega na
a)
wymianie maszyny na nową.
b)
przesunięciu maszyny w inne miejsce.
c)
wykonaniu czynności w celu dobrego oświetlenia maszyny.
d)
wykonaniu czynności w celu utrzymania maszyny lub urządzenia w stanie
gotowości do natychmiastowego użytku.
5. Konserwacji maszyny może dokonywać
a)
tylko kierownik.
b)
każdy kto obsługuje maszynę.
c)
tylko pracownik obsługujący maszynę.
d)
tylko osoba mająca do tego uprawnienia.
6. Naprawa bieżąca osłony maszyny nie obejmuje
a)
załatanie dziur.
b)
usunięcie pęknięć.
c)
wymiany osłony na nową.
d)
umocowanie obluzowanych części osłony.
7. Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do konserwacji osłony maszyny będącej
w ruchu jest
a)
odkręcenie osłony.
b)
wyłączenie maszyny.
c)
sprawdzenie luzów na osłonie.
d)
ocenienie stanu technicznego maszyny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
8. Dobra organizacja pracy podczas naprawy polega na
a)
szybkim wykonaniu naprawy.
b)
kontrowaniu na bieżąco jakości pracy.
c)
wprowadzeniu zmian organizacji pracy.
d)
racjonalnym i przemyślanym podziale pracy wśród pracowników.
9. Organizacja stanowiska naprawy w warsztacie powinna być tak opracowana aby
zapewniała
a)
bezpieczne warunki pracy.
b)
ergonomiczne warunki pracy.
c)
szybką naprawę danego wyrobu.
d)
ergonomiczne i bezpieczne warunki pracy.
10. Narzędzia niezbędne do wykonania naprawy powinny znajdować się
a)
w magazynie.
b)
w szafie zamkniętej na klucz.
c)
na stole, jak najdalej od pracownika.
d)
w zasięgu ręki pracownika.
11. Sprawdzenie zgodności naprawy z dokumentacją polega na
a)
czy wyrób posiada dokumentację techniczno ruchową.
b)
sprawdzeniu czy dokumentacja została prawidłowo wykonana.
c)
porównaniu wykonanych robót naprawczych z drugim wyrobem.
d)
porównaniu wykonanych robót naprawczych z dokumentacją rysunkową
i opisową oraz stwierdzeniu ich zgodności na podstawie oględzin i pomiarów.
12. Roboty naprawcze uznaje się za wykonane poprawnie gdy
a)
pracownik skończył naprawę wyrobu.
b)
jeżeli pracownik stwierdzi, że zrobił wszystko poprawnie.
c)
jeżeli badania prac naprawczych dadzą wynik pozytywny.
d)
jeżeli badania prac naprawczych dadzą wynik negatywny.
13. Ustalenia ilość materiału potrzebnego do wykonania naprawy wyrobów blaszanych
wykonuje się po
a)
wstępnej ocenie uszkodzeń.
b)
wymianie danego elementu.
c)
konserwacji danego wyrobu.
d)
po specjalistycznych badaniach.
14. Ilość materiału potrzebnego do naprawy danego wyrobu określa się na podstawie
a)
powierzchni danego wyrobu.
b)
objętości danego materiału.
c)
wstępnej oceny uszkodzeń.
d)
cech wytrzymałościowych danego materiału.
15. Minimalna wysokość stołu warsztatowego wynosi
a)
65 cm.
b)
70 cm.
c)
75 cm.
d)
85 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
16. Podłoga w pomieszczeniach blacharskich nie powinna być
a)
równa.
b)
pyląca.
c)
betonowa.
d)
antypoślizgowa.
17. Czy podczas przenoszenia blach pracownik musi mieć założone rękawice ochronne?
a)
Nie.
b)
Tak.
c)
Tylko wtedy gdy blacha jest ostra.
d)
Tylko wtedy gdy blacha ma grubość 0,5 mm.
18. Minimalna szerokość przejścia pomiędzy stołami warsztatowymi w przypadku pracy
jednego pracownika powinna wynosić
a)
50 cm.
b)
55 cm.
c)
65 cm.
d)
75 cm.
19. Dokumentacja techniczna powinna zawierać część rysunkową i część opisową
a)
tylko część opisową.
b)
tylko część rysunkową.
c)
część rysunkową i opisową.
d)
informacje czytelne dla kierownika.
20. Proces naprawy to
a)
inaczej proces konserwacji.
b)
chwilowa organizacja pracy.
c)
cykl działań zorganizowanych.
d)
zespół technologicznie powiązanych czynności wykonywanych przez jednego lub
kilku pracowników.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie konserwacji i naprawy elementów i konstrukcji z blachy
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERATURA
1.
Poradnik inżyniera i technika budowlanego ARKADY Warszawa 1986
2.
Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 1992
3.
W. Szenejko: Blacharstwo, Warszawa 1967
4.
Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. Tom I
Budownictwo ogólne część 1. ARKADY, Warszawa 1990
5.
S. Mac: Obróbka metali, Warszawa 1996
6.
W. Martinek, Z. Michnowski: Dekarstwo i blacharstwo budowlane, Warszawa 1999
7.
J. Kawecki, J. Świdziński, S. Zgorzelski: Technologia blacharstwo, Warszawa 1991