„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dariusz Kowalczyk
Małgorzata Kowalczyk
Konserwacja sprzętu dźwiękowego 313[06].Z2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Paweł Pirosz
mgr inż. Marcin Makowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Kowalczyk
Konsultacja:
mgr inż. Joanna Stępień
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[06].Z2.06
,,Konserwacja sprzętu dźwiękowego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu asystent operatora dźwięku.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne.
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1. Instrukcje obsługi i konserwacja sprzętu
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Nośniki optyczne w systemach profesjonalnych
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Inne nośniki w systemach profesjonalnych
15
5.3.1. Ćwiczenie
15
5.4. Przewody niskosygnałowe i głośnikowe
16
5.4.1. Ćwiczenia
16
5.5. Wtyki
18
5.5.1. Ćwiczenia
18
5.6. Łączenie urządzeń
20
5.6.1 Ćwiczenia
20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Konserwacja sprzętu dźwiękowego”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
asystent operatora dźwięku 313 [06]
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego),
−
wykaz literatury.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
zadania wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale zamieszczono również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
313[06].Z2.01
Nagrywanie i obróbka warstwy
dźwiękowej filmów
313[06].Z2.02
Nagrywanie i obróbka dźwięku
na potrzeby produkcji telewizyjnej
313[06].Z2
Technologia produkcji
313[06].Z2.04
Rejestracje i obróbka dźwięku na
potrzeby produkcji fonograficznej
313[06].Z2.03
Nagrywanie i obróbka dźwięku na
potrzeby produkcji radiowej
313[06].Z2.05
Realizowanie nagrań
dźwiękowych na potrzeby
spektakli teatralnych
i imprez estradowych
313[06].Z2.06
Konserwacja sprzętu dźwiękowego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś, umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki,
−
rozróżniać elementy obwodów elektrycznych,
−
czytać schematy blokowe urządzeń elektronicznych,
−
rozróżniać i charakteryzować złącza sprzętu elektroakustycznego,
−
analizować schematy ideowe urządzeń elektroakustycznych,
−
przygotować przewody do lutowania, lutować,
−
obsługiwać komputer,
−
obsługiwać urządzenia audio profesjonalne i powszechnego użytku,
−
stosować przepisy BHP przy obsłudze urządzeń elektrycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć:
−
dobrać urządzenia i narzędzia warsztatowe do konserwacji sprzętu dźwiękowego,
–
określić budowę i zastosowanie podstawowych przyrządów pomiarowych,
–
skonfigurować i zainstalować sprzęt dźwiękowy,
–
przetestować sprzęt i sprawdzić jego przydatność do pracy,
–
określić właściwości magnetyczne i elektryczne materiałów,
–
określić rodzaje kabli oraz zasady ekranowania i uziemienia kabli,
–
przygotować proste okablowanie, wymienić styki, gniazda i wtyczki,
–
posłużyć się opisem złączy,
–
określić zasady konserwacji urządzeń dźwiękowych,
–
określić zasady konserwacji urządzeń wizyjnych,
–
przeprowadzić okresowe przeglądy sprzętu dźwiękowego i wizyjnego,
–
wykonać proste naprawy i konserwację sprzętu dźwiękowego i wizyjnego,
–
zlokalizować poważniejsze awarie i zapewnić serwis techniczny,
–
scharakteryzować systemy zapisu i odczytu dźwięku na różnych nośnikach,
–
posłużyć się pojęciami: dźwięk przestrzenny, przesunięcie faz, dźwięk synchroniczny,
–
zapisać i odczytać obraz na różnych nośnikach,
–
przeprowadzić transfery obrazu,
–
zaprogramować urządzenia elektroakustyczne,
–
zastosować przyrządy do pomiaru akustyki,
–
posłużyć się dokumentacją techniczną i instrukcją obsługi urządzeń,
–
zastosować normy techniczne obowiązujące w produkcji filmowej, telewizyjnej,
radiowej, fonograficznej, teatralnej radiowej, teatralnej i estradowej.
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas konserwacji sprzętu dźwiękowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania:
Asystent operatora dźwięku
Moduł :
Technologia produkcji Z2.
Jednostka modułowa:
Konserwacja sprzętu dźwiękowego
313[06].Z2.06
Temat: Wykonanie dwóch przewodów do łączenia urządzeń elektroakustycznych.
Cel ogólny: Standardy wtyków niskosygnałowych.
Szczegółowe cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozmontować wtyki,
−
odizolować niezbędną część przewodu,
−
przylutować żyły do styków we wtyku,
−
zmontować wtyki,
−
sprawdzić poprawność połączeń.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizacja miejsca pracy,
−
planowanie działań,
−
ocena własnych umiejętności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela,
−
urządzenie niezbędne do wykonania ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas trwania zajęć:
−
2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Wykonaj
dwa
przewody
do
połączenia
urządzeń:
symetryczny
XLR-XLR
i niesymetryczny TS-TS.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
3.
Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego.
4.
Zaznajomienie uczniów ze sposobami demontażu wtyków.
5.
Zaznajomienie uczniów z metodą lutowania przewodów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza właściwa
−
Praca metodą tekstu przewodniego.
−
Lutowanie przewodów i styków.
−
Sprawdzanie połączeń.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jak zdemontować wtyk?
2.
Jak odizolować żyły w przewodzie?
3.
Jak lutować żyły do styków?
4.
Jak sprawdzić poprawność połączeń?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Sposób demontażu wtyków.
2.
Jak odizolować żyły w przewodzie.
3.
Jak lutować żyły do styków wtyku.
4.
Jak zmontować wtyk.
5.
Jak sprawdzić poprawność połączeń.
Faza III Ustalanie
1.
Uczniowie określają na jakiej długości należy zdjąć izolację z przewodu.
2.
Uczniowie określają do jakich styków przylutować jakie żyły.
3.
Uczniowie określają jak zmontować wtyki.
4.
Uczniowie określają jak za pomocą miernika uniwersalnego sprawdzić poprawność
połączeń.
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie demontują wtyki.
2.
Uczniowie zdejmują izolację z przewodu.
3.
Uczniowie pobielają końcówki przewodów.
4.
Uczniowie lutują żyły przewodu do styków wtyku.
5.
Uczniowie montują wtyki.
6.
Uczniowie sprawdzają za pomocą miernika uniwersalnego prawidłowość podłączeń.
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie opisują w jaki sposób osiągnęli cel ćwiczenia.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczyciele wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien ocenić ćwiczenie pod względem umiejętności manualnych
uczniów. Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania:
Asystent operatora dźwięku
Moduł :
Technologia produkcji Z2.
Jednostka modułowa:
Konserwacja sprzętu dźwiękowego
313[06].Z2.06
Temat: Nośniki optyczne w systemach profesjonalnych.
Cel ogólny: Praktyczne wykorzystanie wiadomości o nośnikach optycznych.
Szczegółowe cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
skopiować utwory muzyczne do komputera PC,
−
wybrać odpowiedni sposób zapisu plików na płycie,
−
nazwać skopiowane pliki.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe
−
organizacja miejsca pracy,
−
planowanie działań,
−
ocena własnych umiejętności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
instrukcja do programowego rippera,
−
komputer PC z nagrywarką i oprogramowaniem do kopiowania nagrań z płyt Audio CD.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas trwania zajęć:
−
2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Za pomocą programowego rippera skopiuj trzy utwory muzyczne z płyty CD Audio na
dysk twardy komputera PC tworząc pliki wave.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
3.
Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego.
4.
Zaznajomienie uczniów ze sposobem pracy na komputerze.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza właściwa
−
Praca metodą tekstu przewodniego.
−
Praca z instrukcją obsługi programu do kopiowania nagrań z płyt CD Audio.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jak skonfigurować program do kopiowania nagrań z płyt CD Audio.
2.
Jak skopiować nagrania do komputera?
3.
Jak nadać nazwy nagraniom.
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Sposób konfiguracji programu do kopiowania nagrań z płyt CD Audio.
2.
Sposób nadania nazw skopiowanym nagraniom.
Faza III Ustalanie
1.
Uczniowie określają sposób kopiowania nagrań.
2.
Uczniowie określają miejsce, w które skopiują nagrania,
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie konfigurują program do kopiowania nagrań z płyt CD Audio.
2.
Uczniowie kopiują nagrania do komputera.
3.
Uczniowie nadają nazwy skopiowanym nagraniom.
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie odsłuchują skopiowane nagrania.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczyciele wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien ocenić umiejętności posługiwania się komputerem i
oprogramowaniem. Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Instrukcje obsługi i konserwacja sprzętu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj
dwa
przewody
do
połączenia
urządzeń:
symetryczny
XLR-XLR
i niesymetryczny TS-TS.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zachować szczególną ostrożność przy
posługiwaniu się lutownicą. śyły przewodów powinny być przylutowane z zapewnieniem
wytrzymałości mechanicznej i nie mogą być skrzyżowane.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się ze strukturą przewodów używanych do połączenia urządzeń,
4)
rozmontować wtyki potrzebne do wykonania przewodu,
5)
odizolować żyły i ekran,
6)
pobielić końcówki przewodów,
7)
przylutować do styków odpowiednie żyły i ekran,
8)
sprawdzić prawidłowość połączeń,
9)
złożyć wtyki,
10)
ponownie sprawdzić prawidłowość połączeń, aby wykluczyć zwarcia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
lutownica grzałkowa z regulacją mocy,
−
tinol,
−
kalafonia,
−
nóż monterski,
−
wkrętaki,
−
miernik elektroniczny lub próbnik przejścia,
−
przewód mikrofonowy,
−
przewód koncentryczny ,
−
wtyki XLR, TRS i TS.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w internecie stronę producenta urządzeń efektowych np. Lexicon i pobierz
instrukcję obsługi procesora efektów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
uruchomić przeglądarkę internetową,
4)
za pomocą wyszukiwarki odnaleźć stronę producenta urządzenia,
5)
odnaleźć podstronę urządzenia,
6)
znaleźć instrukcję obsługi,
7)
pobrać instrukcję na dysk twardy komputera,
8)
otworzyć instrukcję w komputerowym czytniku plików PDF,
9)
wyszukać w instrukcji parametry techniczne procesora efektów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer podłączony do sieci internet z zainstalowanym czytnikiem plików PDF.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Nośniki optyczne w systemach profesjonalnych
5.2.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Za pomocą programowego rippera skopiuj trzy utwory muzyczne z płyty CD Audio na
dysk twardy komputera PC tworząc pliki wave.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Parametry pracy rippera należy ustawić biorąc pod
uwagę jakość zgrywania, a nie szybkość.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
skonfigurować programowy ripper do skopiowania plików muzycznych w standardzie
wave,
4)
skopiować za pomocą rippera trzy utwory muzyczne na dysk twardy komputera,
5)
nadać nazwy skopiowanym plikom.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer PC z nagrywarką,
−
płyta CD Audio z utworami muzycznymi,
−
programowy ripper (np. Exact Audio Copy).
Ćwiczenie 2
Nagraj płytę w standardzie CD-DA.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Płyty standardu CD Audio powinny być nagrywane
z najmniejszą dostępną prędkością.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
za pomocą programu do odczytu danych z bloku ATIP, ustalić producenta płyty i dane
o prędkości nagrywania,
4)
skonfigurować program do nagrywania, aby możliwy był zapis utworów z zerową
przerwą,
5)
nagrać za pomocą programu do nagrywania płytę w standardzie CD-DA z dwoma
utworami muzycznymi bez przerw między nimi,
6)
sprawdzić poprawność nagrania poprzez odsłuchanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer PC z nagrywarką,
−
czysta płyta CD-R,
−
program do nagrywania płyt CD Audio (np. Nero Burning Rom),
−
program do odczytu danych z bloku ATIP,
−
monitory odsłuchowe aktywne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Inne nośniki w systemach profesjonalnych
5.3.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Nagraj na dyskietkę MiniDisc dwa utwory muzyczne z płyty CD Audio.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
połączyć dla dokonania nagrania odtwarzacz CD Audio z rekorderem MiniDisc,
5)
jeżeli odtwarzacz CD Audio i rekorder MiniDisc posiadają złącza optyczne, wykorzystać
je przy nagraniu,
6)
jeżeli odtwarzacz lub rekorder nie posiadają złącz optycznych, wykorzystać standardowy
przewód 2xRCA-2xRCA,
7)
nagrać dwa utwory muzyczne na dyskietkę MiniDisc,
8)
za pomocą funkcji edycyjnych urządzenia MiniDisc zamienić utwory miejscami,
9)
za pomocą funkcji edycyjnych urządzenia MiniDisc nadać nazwy utworom muzycznym
na dyskietce MiniDisc,
10)
sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia poprzez odsłuchanie nagrań z dyskietki
MiniDisc.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rekorder MiniDisc,
−
płyta CD Audio z utworami muzycznymi,
−
czysta dyskietka MiniDisc,
−
instrukcja obsługi rekordera MiniDisc,
−
monitory odsłuchowe aktywne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Przewody niskosygnałowe i głośnikowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Za pomocą elektronicznego miernika (omomierza) dokonaj pomiaru rezystancji
przewodów głośnikowych o przekrojach 0,75mm
2
, 1mm
2
, 2mm
2
i 4mm
2
na odcinku 20
metrów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zmierzyć długości przewodów,
4)
odizolować żyły przewodu głośnikowego,
5)
dokonać pomiaru rezystancji przewodu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przewody głośnikowe o przekrojach 0,75mm
2
, 1mm
2
, 2mm
2
, 4mm
2
,
−
nóż monterski,
−
miernik elektroniczny.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przewód zamieniający sygnał symetryczny na niesymetryczny z wtykami XLR
i TS.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zachować szczególną ostrożność przy
posługiwaniu się lutownicą. śyły przewodów powinny być przylutowane z zapewnieniem
wytrzymałości mechanicznej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zdjąć główną izolację z przewodu i izolację z żył,
4)
wskazać różnicę w budowie obu typów przewodów,
5)
zdjąć odpowiedni odcinek izolacji z obu końców przewodu symetrycznego,
6)
przylutować wtyk TS,
7)
przylutować wtyk XLR,
8)
zewrzeć prawidłowo piny we wtyku XLR,
9)
sprawdzić omomierzem poprawność wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przewód symetryczny,
−
przewód niesymetryczny,
−
nóż monterski,
−
lutownica grzałkowa,
−
tinol,
−
kalafonia,
−
wtyk XLR,
−
wtyk TS,
−
miernik uniwersalny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.5. Wtyki
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i nazwij wtyki stosowane w urządzeniach akustycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
2)
prawidłowo rozróżniać typy wtyków,
3)
wskazać zastosowanie wtyków,
4)
odróżnić wtyk standardu męskiego od żeńskiego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wtyki XLR, TRS, TS, Speakon, EP, RJ45, MIDI, mini jack.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przewody głośnikowe Speakon-Speakon i TS-TS.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zachować szczególną ostrożność przy
posługiwaniu się lutownicą. śyły przewodów powinny być przylutowane z zapewnieniem
wytrzymałości mechanicznej.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
odizolować odpowiednią część płaskiego przewodu głośnikowego,
4)
rozmontować wtyki TS,
5)
przylutować żyły we wtykach TS,
6)
zmontować wtyki TS,
7)
odizolować odpowiednią część koncentrycznego przewodu głośnikowego,
8)
rozmontować wtyki Speakon,
9)
zamocować żyły we wtykach Speakon,
10)
zmontować wtyki Speakon,
11)
sprawdzić omomierzem prawidłowość wykonania przewodów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ś
rodki dydaktyczne:
−
wtyki głośnikowe TS,
−
wtyki głośnikowe Speakon,
−
przewód głośnikowy płaski,
−
przewód głośnikowy koncentryczny,
−
nóż monterski,
−
lutownica grzałkowa, omomierz.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.6. Łączenie urządzeń
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj schematy połączeń dla przewodów:
−
symetrycznych XLR – XLR, XLR – TRS i TRS – TRS,
−
przejściówki XLR – TRS,
−
przewodów insertowych TRS – 2xTS, TRS – 2xXLR, TRS – 2xRCA,
−
przewodów głośnikowych Speakon – Speakon, Speakon Bi-Amp – Speakon Bi-Amp,
XLR – XLR.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
2)
zapoznać się ze schematami połączeń dla przewodów symetrycznych,
3)
zapoznać się ze schematami połączeń dla przejściówek,
4)
zapoznać się ze schematami połączeń przewodów insertowych,
5)
zapoznać się ze schematami połączeń przewodów głośnikowych,
6)
narysować schematy połączeń.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
papier formatu A4,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przewód insertowy TRS-2xTS i TRS-2xXLR. Wykonaj przewód przejściowy
Speakon-TS.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zachować szczególną ostrożność przy
posługiwaniu się lutownicą. śyły przewodów powinny być przylutowane z zapewnieniem
wytrzymałości mechanicznej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
rozmontować wtyki TRS i TS,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5)
odizolować odpowiednie odcinki przewodu,
6)
przylutować żyły przewodu do styków wtyku,
7)
rozmontować wtyki TRS i XLR,
8)
odizolować odpowiednie odcinki przewodu,
9)
przylutować żyły przewodu do styków wtyku,
10)
rozmontować wtyk Speakon i TS,
11)
zamocować żyły we wtyku Speakon,
12)
przylutować żyły we wtyku TS,
13)
sprawdzić za pomocą omomierza poprawność połączeń wszystkich wykonanych
przewodów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przewód niskosygnałowy symetryczny,
−
przewód niskosygnałowy niesymetryczny,
−
przewód głośnikowy dwużyłowy,
−
przewód głośnikowy czterożyłowy,
−
nóż monterski,
−
lutownica oporowa,
−
tinol,
−
wtyki XLR, TRS, TS, Speakon.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Konserwacja
sprzętu dźwiękowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego
−
zadania 7, 8, 9, 10, 11, 19 są poziomu z ponadpodstawowego
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. a, 10. a, 11. c,
12. b, 13. b, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. a, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić czas nagrania płyty CD-DA
A
P
a
2.
Wybrać sposób zapisu kasety DAT
B
P
c
3.
Zdefiniować wtyk EP
A
P
b
4.
Określić pojemność dyskietki HiMD
A
P
d
5.
Wybrać kabel dla sygnału symetrycznego
B
P
c
6.
Określić pojemność płyty SACD
A
P
b
7.
Scharakteryzować wtyk Speakon
C
PP
c
8.
Scharakteryzować przewód głośnikowy
C
PP
d
9.
Scharakteryzować szkodliwy wpływ środowiska
na płyty CD
C
PP
a
10.
Zastosować krosownicę
C
PP
a
11.
Określić maksymalną odległość przesyłania
sygnału symetrycznego
C
PP
c
12.
Wybrać urządzenie służące do konwersji sygnału
B
P
b
13.
Zdefiniować ATIP
A
P
b
14.
Wybrać substancję pomocniczą do lutowania
B
P
b
15.
Zdefiniować standard RACK
A
P
c
16.
Określić prawidłową oporność falową
B
P
a
17.
Określić minimalny czas ścieżki na płycie CD-
DA
A
P
d
18.
Określić rozdzielczość bitową dla płyt CD-DA
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
19.
Scharakteryzować technologię zapisu DAT
C
PP
a
20.
Zastosować ftalocyjaninę
A
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Standardowy maksymalny czas nagrania na płycie CD-DA wynosi
a)
74 minuty.
b)
60 minut.
c)
78 minut.
d)
82 minuty.
2.
Zapis w magnetofonie DAT odbywa się za pomocą
a)
dwóch głowic stacjonarnych.
b)
jednej głowicy ośmiościeżkowej.
c)
wirującej ukośnie głowicy.
d)
wirującej równolegle głowicy.
3.
Wtyk EP jest wtykiem
a)
niskosygnałowym.
b)
głośnikowym.
c)
insertowym.
d)
cyfrowym.
4.
Pojemność dyskietki w standardzie HiMD to
a)
780MB.
b)
1.2GB.
c)
1.44MB.
d)
1GB.
5.
Sygnał symetryczny przesyłany jest przewodem
a)
dwużyłowym.
b)
trzyżyłowym.
c)
dwużyłowym lub trzyżyłowym w ekranie.
d)
czterożyłowym.
6.
Pojemność płyty SACD wynosi
a)
1GB.
b)
4.7GB.
c)
800MB.
d)
870MB.
7.
Wtyk Speakon jest wtykiem
a)
ethernetowym.
b)
insertowym.
c)
głośnikowym.
d)
niskosygnałowym.
8.
Przewód głośnikowy wykonany jest najczęściej
a)
ze stopu aluminium z miedzią.
b)
ze stopu miedzi z platyną.
c)
z aluminium.
d)
z miedzi beztlenowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9.
Dla płyt CD/DVD szkodliwe jest
a)
promieniowanie UV.
b)
pole magnetyczne zmienne.
c)
pole elektryczne.
d)
pole magnetyczne stale.
10.
Krosownica służy do
a)
połączeń między urządzeniami.
b)
zamiany sygnału elektrycznego na optyczny.
c)
zamiany sygnału symetrycznego na niesymetryczny.
d)
zamiany sygnału niesymetrycznego na symetryczny.
11.
Sygnał symetryczny nie powinien być przesyłany powyżej
a)
75 metrów.
b)
50 metrów.
c)
100 metrów.
d)
1 kilometra.
12.
Urządzenie do konwersji sygnału niesymetrycznego na symetryczny
a)
Blue Box.
b)
Direct Box.
c)
Multikor.
d)
Splitter.
13.
Obszar na płycie CD-R. w którym zapisane są prędkości nagrywania i dane producenta to
a)
TOC.
b)
ATIP.
c)
ATRAC.
d)
ADIP.
14.
Do lutowania elementów w kablach i urządzeniach elektronicznych jako substancji
pomocniczej można użyć
a)
pasty lutowniczej.
b)
kalafonii.
c)
rozcieńczonego kwasu.
d)
rozpuszczalnika.
15.
Standard RACK określa
a)
prędkość transmisji sieciowej.
b)
system kodowania DVD Audio.
c)
wymiary płyt czołowych urządzeń.
d)
sposób łączenia sygnałów symetrycznych z niesymetrycznymi.
16.
Kabel mikrofonowy symetryczny powinien mieć oporność falową
a)
poniżej 100Ω.
b)
powyżej 100Ω.
c)
150Ω.
d)
powyżej 150Ω.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
17.
Minimalny czas jednego nagrania na płycie CD Audio to
a)
60 sekund.
b)
2 sekund.
c)
20 sekund.
d)
4 sekundy.
18.
Rozdzielczość bitowa w standardzie CD audio wynosi
a)
16 bit.
b)
24 bity.
c)
32 bity.
d)
48 bit.
19.
Nośnik MiniDisc zapisywany jest za pomocą technologii
a)
magnetooptyczną.
b)
laserową.
c)
głowicą wirującą.
d)
holograficznie.
20.
Ftalocyjanina to substancja stosowana
a)
w warstwie zapisywalnej płyt CD-R/DVD±R.
b)
do izolacji pomiędzy żyłami w kablu symetrycznym.
c)
do izolacji pomiędzy żyłą a ekranem.
d)
do warstwy chroniącej płytę CD przed promieniowaniem jonizującym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:...........................................................................................
Konserwacja sprzętu dźwiękowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Konserwacja
sprzętu dźwiękowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których
−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego
−
zadania 4, 5, 7, 8, 9, 15, 18 ,są z poziomu ponadpodstawowego
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c,
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wyjaśnić czym jest system RACK
B
P
b
2.
Nazwać normę dla płyt CD-DA
A
P
c
3.
Wybrać wtyk dla zasilania Bi-Amp
B
P
c
4.
Scharakteryzować linię symetryczną
C
PP
c
5.
Zastosować głośnikowy przewód
koncentrycznego
C
PP
b
6.
Wyjaśnić do czego służy przewód insertowy
B
P
c
7.
Sklasyfikować standard SACD
C
PP
c
8.
Sklasyfikować standard HiMD
C
PP
b
9.
Wybrać sposób zapisu płyty CD-DA bez
wygaszania lasera między ścieżkami
C
PP
b
10.
Wskazać jednostkę jakości ekranu kabla
A
P
a
11.
Wybrać wtyk dla linii niesymetrycznych
B
P
c
12.
Nazwać część płyty podatną na uszkodzenia
mechaniczne
A
P
d
13.
Wybrać sposób połączenia styków przy
przesyłaniu sygnału niesymetrycznego
przewodem symetrycznym
B
P
c
14.
Zastosować przewód multikorowy
A
P
b
15.
Scharakteryzować rdzeń kabla optycznego
C
PP
d
16.
Wskazać styk sygnałowy wtyku XLR
A
P
a
17.
Wskazać styk sygnałowy wtyku Speakon
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
18.
Scharakteryzować właściwości cyjaniny
C
PP
a
19.
Zastosować gniazdo Speakon
B
P
b
20.
Zastosować przejściówkę XLR żeński – XLR
ż
eński
B
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
RACK to system
a)
przesyłania dźwięku w urządzeniach bezprzewodowych.
b)
mocowania urządzeń w znormalizowanych szafach lub skrzyniach.
c)
połączeń gniazd w multikorze.
d)
odsłuchów studyjnych.
2.
Norma określająca standard płyt CD-DA to
a)
Yellow Book.
b)
Green Book.
c)
Red Book.
d)
Blue Book.
3.
Wtyk umożliwiający zasilanie kolumny głośnikowej w trybie Bi-Amp to
a)
XLR.
b)
TRS.
c)
Speakon.
d)
RCA.
4.
Linia symetryczna zapewnia
a)
filtrowanie składowej stałej z sygnału audio.
b)
dużą dynamikę sygnału.
c)
likwidację zakłóceń.
d)
przesyłanie sygnału stereofonicznego.
5.
Głośnikowy przewód koncentryczny stosowany jest
a)
przy krótkich liniach.
b)
do eliminacji zakłóceń.
c)
tylko do wtyków EP.
d)
do lepszego chłodzenia przewodu.
6.
Przewód insertowy służy do
a)
zasilania sygnałem dwóch kolumn głośnikowych.
b)
podłączenia wzmacniacza mocy do konsolety.
c)
podłączenia do konsolety mikserskiej urządzeń przetwarzających sygnał
bezpośrednio.
d)
rozprowadzenia sygnału sieciowego ethernet.
7.
Zapis dźwięku wielokanałowego umożliwia standard
a)
DAT.
b)
MiniDisc.
c)
SACD.
d)
R-DAT.
8.
Zapis plików w formacie MP3 umożliwia standard
a)
CD-DA.
b)
HiMD.
c)
DAT.
d)
SACD.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9.
Przy nagraniu płyty CD-DA bez wygaszania lasera między ścieżkami należy użyć
systemu zapisu
a)
track-at-once.
b)
disc-at-once.
c)
multisession.
d)
zapisu pakietowego.
10.
Jakość ekranu w Przewodach ekranowanych podaje się w
a)
%.
b)
Ω
.
c)
GΩ.
d)
pF.
11.
Zastosowanie w liniach niesymetrycznych ma wtyk
a)
RJ45.
b)
TRS.
c)
TS.
d)
EP.
12.
Najbardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne w płycie CD jest
a)
strona zapisu odczytu.
b)
krawędź zewnętrzna płyty.
c)
otwór wewnętrzny.
d)
strona z nadrukiem.
13.
Przy przesyłaniu sygnału niesymetrycznego przewodem symetrycznym stosuje się
a)
zwarcie styku sygnału w przeciwfazie ze stykiem sygnału w fazie.
b)
zwarcie styku sygnału w fazie ze stykiem masy.
c)
zwarcie styku sygnału o odwróconej fazie do styku masy.
d)
zamianę miejscami sygnałów w fazie i przeciwfazie na stykach.
14.
Przewód multikorowy służy do
a)
przesyłu dźwięku wielokanałowego.
b)
przesyłania wielu sygnałów w jednym przewodzie.
c)
zasilania sygnałem 4 kolumn głośnikowych.
d)
zasilania urządzeń napięciem 230V.
15.
Przewód optyczny posiada rdzeń
a)
ceramiczny.
b)
pozłacany.
c)
z miedzi beztlenowej.
d)
ś
wiatłowodowy.
16.
Według specyfikacji. złącze XLR przy zastosowaniu w przewodzie głośnikowym do
przenoszenia sygnału wykorzystuje styk
a)
2.
b)
1.
c)
3.
d)
4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
17.
Według specyfikacji wtyk Speakon do przenoszenia sygnału wykorzystuje styk
a)
2-.
b)
3-.
c)
1-.
d)
1+.
18.
Właściwości stosowanej do produkcji płyt CD-R cyjaniny polegają na
a)
tolerancji dużych zmian mocy lasera.
b)
małej czułości.
c)
małej tolerancji na zmiany mocy lasera.
d)
dużej czułości.
19.
Gniazdo SPEAKON we wzmacniaczu służy do
a)
podłączenia sygnału z konsolety mikserskiej.
b)
podłączenia przewodu głośnikowego.
c)
podłączenia zdalnego sterowania.
d)
podłączenia limitera.
20.
Przejściówka XLR żeński – XLR żeński może służyć do
a)
wykorzystania linii mikrofonowej w multikorze jako linii powrotu.
b)
odwrócenia sygnału w fazie.
c)
zamiany miejscami kanałów stereofonicznych.
d)
zamiany sygnału stereofonicznego na monofoniczny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:...........................................................................................
Konserwacja sprzętu dźwiękowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1.
Urbański B.: Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach – dżwięk…. płyta….
taśma…. . WN-T, Warszawa 1984,
2.
Sereda J.: Elektroakustyka na scenie i estradzie. WKiŁ, Warszawa 1977,
3.
Sztekmiler K.: Podstawy nagłaśniania i realizacji nagrań – podręcznik dla akustyków.
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2003.
Strony internetowe:
4.
http://www.dysan.ab.pl/
5.
http://www.sony.pl/
6.
http://www.hhb.co.uk/
7.
http://www.sandisk.com/
8.
http://www.klotz-ais.com/
9.
http://www.neutrik.com/
10.
http://www.amphenol.com/
11.
http://www.monstercable.com/
12.
http://www.behringer.com/
13.
http://www.sommercable.pl/
14.
http://www.sirus-audio.com/
15.
http://www.skbcases.com/
Strony internetowe z dnia 30.09.2007r.