„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Zych
Wykonywanie konserwacji kadłuba okrętowego
721[02].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Jan Sarniak
mgr inż. Henryk Stańczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Zych
Konsultacja:
mgr inż. Bożena Kuligowska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z2.01
„Wykonywanie konserwacji kadłuba okrętowego”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Korozja kadłuba statku
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Metody zabezpieczania przed korozją
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Konserwacja kadłuba statku
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie konserwacji kadłuba
okrętowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter kadłubów okrętowych 721[02].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów. Pierwszy test jest testem wielokrotnego
wyboru, a drugi testem praktycznym.
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 3 tematów, są to: Korozja kadłuba
statku, Metody zabezpieczania przed korozją, Konserwacja kadłuba statku.
Treści zawarte w temacie „Korozja kadłuba statku” pomogą uczniowi zapoznać się
z problematyką dotyczącą korozji. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność
rozpoznawania korozji.
Treści zawarte w temacie „Metody zabezpieczania przed korozją” pomogą uczniowi
zapoznać się ze sposobami zapobiegania korozji. Szczególną uwagę należy zwrócić na
umiejętność dobierania sposobu zabezpieczania przed korozją.
Treści zawarte w temacie „Konserwacja kadłuba statku” pomogą uczniowi zapoznać się
z materiałami lakierniczymi stosowanymi do konserwacji kadłuba oraz technologią
wykonywania prac antykorozyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność
przygotowywania powierzchni i malowania.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
ćwiczeń praktycznych,
−
pokazu,
−
dyskusji dydaktycznych,
−
pogadanki,
−
instruktażu.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.
W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycję norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestawy zadań testowych.
W teście typu próba pracy zamieszczono:
−
zadanie praktyczne z kryteriami i wymaganiami,
−
kartę odpowiedzi,
−
kartę oceniania.
Poniżej przedstawiono miejsce tej jednostki modułowej w strukturze całego modułu:
Technologia remontu kadłuba okrętu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
721[02].Z2
Technologia remontu kadłuba
okrętu
721[02].Z2.01
Wykonywanie konserwacji
kadłuba okrętowego
721[02].Z2.02
Wykonywanie remontu kadłuba
okrętowego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji, w tym z Internetu,
−
przestrzegać zasady ochrony przeciwpożarowej,
−
przestrzegać zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
przestrzegać zasady ochrony środowiska,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
wykonywać obróbkę blach i profili przeznaczonych na kadłub statku,
−
wykonywać montaż sekcji kadłuba,
−
kontrolować zgodność wykonania elementów i podzespołów z dokumentacją,
−
przestrzegać regulaminy obowiązujące w pracowniach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
określić czynniki powodujące korozję kadłuba,
–
scharakteryzować metody zabezpieczenia konstrukcji statku przed korozją,
–
przygotować powłoki do malowania,
–
wykonać podstawowe czynności konserwacyjne kadłuba okrętowego,
–
wykonać konserwację wyposażenia kadłuba okrętowego zgodnie z dokumentacją,
–
posłużyć się dokumentacją technologiczną konserwacji kadłuba okrętowego,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:
Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
konserwacji
kadłuba
okrętowego
721[02].Z2.01
Temat: Dobieranie farb okrętowych.
Cel ogólny: Technologia zabezpieczania przed korozją kadłuba okrętu za pomocą farb
okrętowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– dobrać farby do zabezpieczenie części podwodnych kadłuba statku,
– dobrać farby do zabezpieczenie pasa wodnicowego kadłuba statku,
– określić wymagania dotyczące stosowania dobranych materiałów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Internet (katalog producenta farb okrętowych),
−
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
–
Sprawdzenie obecności.
–
Sprawdzenie samopoczucia uczniów.
–
Przedstawienie przebiegu zajęć.
–
Podanie kryteriów ocen.
–
Wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych.
–
Nadzorowanie przejścia na stanowiska.
2. Instruktaż bieżący:
Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia:
–
Sprawdzenie czy uczniowie przeszli na wyznaczone stanowiska ćwiczeniowe.
Wykonanie ćwiczenia zgodnie z poleceniami:
Uczeń powinien:
1) odszukać w Internecie producentów farb okrętowych,
2) dobrać farby do pomalowania części podwodnej kadłuba statku,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
3) wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania,
4) dobrać farby do pomalowania pasa wodnicowego kadłuba statku,
5) wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania.
−
Nadzorowanie wykonania ćwiczenia, udzielanie dodatkowych wyjaśnień.
−
Przeprowadzenie pogadanki na temat dobierania farb zabezpieczających przed korozją
i porastaniem oraz specyfiki środowiska w wodzie morskiej i na granicy wody i powietrza
(pas wodnicowy).
3. Instruktaż końcowy:
−
Podsumowanie zajęć.
−
Wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia.
−
Omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów.
−
Zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane.
−
Wystawienie ocen.
−
Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
poprzez ocenę wypowiedzi podczas pogadanki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:
Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
konserwacji
kadłuba
okrętowego
721[02].Z2.01
Temat: Zabezpieczanie przed korozją za pomocą farb okrętowych
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności planowania pracy i malowania farbami okrętowymi.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać farby do malowania antykorozyjnego,
−
dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej,
−
zaplanować technologię czyszczenia i malowania,
−
pomalować fragment blachy pracującej w określonych warunkach środowiska.
Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne,
– instruktaż,
– pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach 2-osobowych.
Czas: 6 godzin dydaktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z rozdziałem 7,
−
katalogi producentów farb okrętowych,
−
narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni,
−
narzędzia i materiały do malowania,
−
środki ochrony indywidualnej.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
–
Sprawdzenie obecności.
–
Sprawdzenie odzieży roboczej, sprawdzenie samopoczucia uczniów.
–
Przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.
–
Przedstawienie przebiegu zajęć.
–
Podanie kryteriów ocen.
–
Wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych.
–
Nadzorowanie przejścia na stanowiska.
2. Instruktaż bieżący:
Wykonanie ćwiczenia 4 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia:
–
Sprawdzenie czy uczniowie przeszli na wyznaczone stanowiska ćwiczeniowe.
–
Sprawdzenie czy uczniowie dobrali farby. Udzielanie dodatkowych wyjaśnień.
–
Sprawdzenie czy uczniowie dobrali narzędzia i środki ochrony indywidualnej.
–
Sprawdzenie czy uczniowie zaplanowali technologię czyszczenia i malowania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Czyszczenie blachy:
−
Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa pracy,
−
Nadzór nad przejściem na stanowiska pracy, sprawdzenie stosowania środków ochrony
indywidualnej.
−
Nadzór nad wykonywaniem pracy.
−
Sprawdzenie jakości wykonanego czyszczenia.
Malowanie podkładowe:
−
Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa pracy,
−
Nadzór nad przejściem na stanowiska pracy, sprawdzenie stosowania środków ochrony
indywidualnej.
−
Nadzór nad wykonywaniem pracy.
−
Sprawdzenie jakości wykonanego malowania.
Przerwa na wyschnięcie. Zaleca się wykonać następną cześć ćwiczenia na następnych
zajęciach.
Malowanie nawierzchniowe:
−
Przypomnienie zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy,
−
Nadzór nad przejściem na stanowiska pracy, sprawdzenie stosowania środków ochrony
indywidualnej.
−
Nadzór nad wykonywaniem pracy.
−
Sprawdzenie jakości wykonanego malowania.
3. Instruktaż końcowy:
–
Podsumowanie zajęć.
–
Wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia.
–
Omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów.
–
Zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane.
–
Wystawienie ocen.
–
Uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
poprzez przeprowadzenie pogadanki i ocenę wykonanych prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Korozja kadłuba statku
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Nazwij i opisz przedstawione na rysunkach rodzaje korozji.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy
zwrócić na umiejętności rozpoznawania rodzajów korozji oraz określania przyczyn jej
powstawania. Na zakończenie ćwiczenia zaleca się przeprowadzić dyskusję.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze (lub w Internecie) przedstawione rodzaje korozji,
2) opisać przyczyny ich powstawania i cechy charakterystyczne,
3) przedstawić wykonane ćwiczenie nauczycielowi do sprawdzenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Metody zabezpieczania przed korozją
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z literatury (lub Internetu) opisz metodę katodową i protektorową ochrony
statku przed korozją.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby ćwiczenie było wykonywane samodzielnie. Ćwiczenie ma na celu
ukształtowanie umiejętności korzystanie z literatury oraz charakteryzowania wybranych metod
ochrony przed korozją. Podczas ćwiczenia należy udzielać uczniom dodatkowych wyjaśnień,
pamiętając jednak aby starali się samodzielnie pozyskać konieczne informacje. W takcie
ćwiczenia zaleca się zastosować dyskusję dydaktyczną.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze lub w Internecie przykłady zastosowania metody katodowej
ochrony przed korozją,
2) opisać ten przykład,
3) odszukać w literaturze lub w Internecie przykłady zastosowania metody protektorowej
ochrony przed korozją,
4) opisać ten przykład,
5) porównać swoje opisy z opisami kolegów.
Ochrona
katodowa
Ochrona
protektorowa
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne,
–
dyskusja dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz metodę zabezpieczenia przed korozją podanych w tabeli elementów kadłuba
i wyposażenia statku.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy
zwrócić na umiejętności korzystania z literatury. Podczas wykonywania ćwiczenia należy
wspierać uczniów, którzy będą mieli problemy z odszukiwaniem i wykorzystywaniem
informacji zawartych w literaturze.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wpisać w tabelę warunki pracy elementu,
2) dobrać rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego,
3) porównać swoją tabele z tabelami kolegów,
4) dokonać ewentualnych poprawek,
5) przedstawić tabelę do oceny.
Element kadłuba
i wyposażenia statku
Warunki w jakich pracuje
element (wilgotność, działanie
wody morskiej)
Metoda zabezpieczenia przed
korozją
Konstrukcja schodów na
pokładzie statku
Kadłub w części
podwodnej
Zbiornik na wodę pitną
Wewnętrzne ściany
zbiornika na olej
napędowy
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenie praktyczne,
–
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Konserwacja kadłuba statku
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz farby okrętowe do pomalowania części nadwodnej kadłuba statku oraz
konstrukcji schodów na pokładzie celem jej zabezpieczenia przed korozją.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy
zwrócić na umiejętności korzystania z katalogów producentów farb okrętowych oraz
określania cech charakterystycznych farb i zaleceń producenta. Zaleca się również
przeprowadzenie pogadanki na temat dobierania farb zabezpieczających przed korozją części
nawodnych kadłuba statku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w Internecie producentów farb okrętowych,
2) dobrać farby do pomalowania konstrukcji schodów znajdujących się w maszynowni
statku,
3) wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania,
4) dobrać farby do pomalowania nadwodnej części kadłuba statku,
5) wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pogadanka.
Środki dydakytyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z dostępem do Internetu (katalog producenta farb okrętowych).
Ćwiczenie 2
Dobierz farby okrętowe do pomalowania części podwodnej i pasa wodnicowego kadłuba
statku celem zabezpieczenia przed porastaniem i korozją.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy
zwrócić na umiejętności korzystania z katalogów producentów farb okrętowych oraz
określania cech charakterystycznych farb i zaleceń producenta. Zaleca się również
przeprowadzenie pogadanki na temat dobierania farb zabezpieczających przed korozją
i porastaniem oraz specyfiki środowiska w wodzie morskiej i na granicy wody i powietrza (pas
wodnicowy).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w Internecie producentów farb okrętowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
2) dobrać farby do pomalowania części podwodnej kadłuba statku,
3) wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania,
4) dobrać farby do pomalowania pasa wodnicowego kadłuba statku,
5) wypisać cechy charakterystyczne tych farb i zalecenia producenta dotyczące stosowania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z dostępem do Internetu (katalog producenta farb okrętowych).
Ćwiczenie 3
Opracuj specyfikację malowania poszczególnych elementów kadłuba.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy
zwrócić na umiejętność opracowywania specyfikacji malowania. Można przygotować do
wglądu przykładowe specyfikacje lub stoczniowe instrukcje technologiczne. Zaleca się również
przeprowadzenie pogadanki na temat dobierania warunków malowania (liczba warstw, czas
miedzy malowaniami, zużycie farby).
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) skorzystać ze specyfikacji podanej w literaturze [7, s. 226],
2) pozostałe informacje odszukać w literaturze (lub w katalogach i instrukcjach producentów
farb okrętowych),
3) dobrać, na podstawie literatury lub instrukcji malowania, liczbę warstw, grubość warstwy
dla różnych rodzajów farb,
4) określić sposoby malowania dla różnych rodzajów farb,
5) określić odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi malowaniami,
6) określić orientacyjne zużycie farby w litrach na m
2
,
7) dobrać sprzęt ochrony indywidualnej konieczny przy malowaniu (skorzystać z instrukcji
malowania podanej przez producenta),
8) wypełnić tabelę,
9) porównać tabelę z tabelami kolegów,
10) przedstawić specyfikację nauczycielowi do oceny.
Sposób
malowania
Rodzaje
farb
Liczba
warstw
Grubość
warstwy
Odstęp czasy
pomiędzy
malowaniami
Zużycie
w [l/m
2
]
Środki
ochrony
indywidualnej
podczas
malowania
Część
podwodna
kadłuba
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Pas
wodnicowy
Cześć
nadwodna
kadłuba
Konstrukcje
stalowe na
pokładzie
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów,
−
katalogi producentów farb okrętowych,
−
instrukcje producentów,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj czyszczenie i malowanie fragmentu blachy stalowej, która jest lekko pokryta
korozją równomierną. Blacha przeznaczona będzie na element konstrukcji znajdującej się na
pokładzie statku. Malowanie wykonaj pędzlem.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było w 2-osobowych zespołach. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętności dobierania farb oraz opracowywania technologii malowania
tymi farbami. Przed przestąpieniem do czyszczenia i malowania należy udzielić instruktażu
dotyczącego bezpiecznego wykonania pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać farby do malowania antykorozyjnego,
2) dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej,
3) zaplanować technologię czyszczenia i malowania,
4) oczyścić i pomalować blachę,
5) przedstawić do oceny wykonana pracę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Uwaga: Z uwagi na ograniczony czas ćwiczenia nanieś tylko po jednej warstwie farby
podkładowej i nawierzchniowej. Z uwagi na czas schnięcia malowanie nawierzchniowe
wykonaj na następnych zajęciach.
Rozdaje farb
Narzędzia do czyszczenia
i malowania
Środki ochrony
indywidualnej
Technologia wykonania
pracy (kolejne czynności)
oraz liczba warstw i czasy
przerw pomiędzy
kolejnymi malowaniami
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
instruktaż,
−
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów,
−
katalogi producentów farb okrętowych,
−
narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni,
−
narzędzia i materiały do malowania,
−
środki ochrony indywidualnej,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 5
Wykonaj czyszczenie i malowanie fragmentu blachy stalowej, która jest mocno pokryta
skorodowana. Blacha przeznaczona będzie na element konstrukcji znajdującej się na pokładzie
statku. Malowanie wykonaj wałkiem. Skorzystaj z młotków do rdzy, szlifierki kątowej z tarczą
ścierną i szczotką stalową.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było w 2-osobowych zespołach. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętności dobierania farb oraz opracowywania technologii malowania
tymi farbami oraz posługiwania się szlifierką kątową. Przed przestąpieniem do czyszczenia i
malowania należy udzielić instruktażu dotyczącego bezpiecznego wykonania pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać farby do malowania antykorozyjnego,
2) instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów,
3) dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej,
4) zaplanować technologię czyszczenia i malowania,
5) oczyścić i pomalować blachę,
6) przedstawić do oceny wykonana pracę.
Uwaga: Z uwagi na ograniczony czas ćwiczenia nanieś tylko po jednej warstwie farby
podkładowej i nawierzchniowej. Z uwagi na czas schnięcia malowanie nawierzchniowe
wykonaj na następnych zajęciach.
Rozdaje farb
Narzędzia do czyszczenia
i malowania
środki ochrony
indywidualnej
Technologia wykonania
pracy (kolejne czynności)
oraz liczba warstw i czasy
przerw pomiędzy
kolejnymi malowaniami
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
instruktaż.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów,
−
katalogi producentów farb okrętowych,
−
narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni,
−
narzędzia i materiały do malowania,
−
środki ochrony indywidualnej,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 6
Wykonaj czyszczenie i malowanie wybranego elementu konstrukcji kadłuba statku.
Konstrukcja jest lekko pokryta korozją równomierną. Blacha przeznaczona będzie na element
konstrukcji znajdującej się pod linią wody. Czyszczenie wykonaj szlifierką z zamontowaną
szczotką stalową. Malowanie wykonaj pistoletem.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było w 2-osobowych zespołach. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność malowania pistoletem oraz jakość wykonanego czyszczenia.
Przed przestąpieniem do czyszczenia i malowania należy udzielić instruktażu dotyczącego
bezpiecznego wykonania pracy oraz przeprowadzić pokaz malowania pistoletem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1) dobrać farby do malowania antykorozyjnego,
2) dobrać narzędzia i środki ochrony indywidualnej,
3) zaplanować technologię czyszczenia i malowania,
4) pomalować blachę,
5) przedstawić do oceny wykonana pracę.
Uwaga: Z uwagi na ograniczony czas ćwiczenia nanieś tylko po jednej warstwie farby
podkładowej i nawierzchniowej. Z uwagi na czas schnięcia malowanie nawierzchniowe
wykonaj na następnych zajęciach.
Rozdaje farb
Narzędzia do czyszczenia
i malowania
Środki ochrony
indywidualnej
Technologia wykonania
pracy (kolejne czynności)
oraz liczba warstw i czasy
przerw pomiędzy
kolejnymi malowaniami
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz,
−
instruktaż.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje stoczniowe dotyczące malowania poszczególnych rejonów,
−
katalogi producentów farb okrętowych,
−
narzędzia i materiały do przygotowania powierzchni,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
−
narzędzia i materiały do malowania,
−
środki ochrony indywidualnej,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 7
Określ zagrożenia jakie mogą wystąpić przy czyszczeniu powierzchni hydromonitotem
oraz dobierz środki ochrony indywidualnej. Czyszczenie będzie wykonywane na zewnątrz
pomieszczenia.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu zapoznanie uczniów z zagrożeniami występującymi przy
wykonywaniu czyszczenia blach i innych konstrukcji okrętowych. Ćwiczenie powinno być
wykonywane w 2÷3 osobowych zespołach. Na koniec należy przeprowadzić dyskusję
ukierunkowaną tak, aby uczniowie omawiali poszczególne rodzaje zagrożeń i podawali
przykłady praktyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość występowania ciężkich
wypadków.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać się w zespoły 2÷3 osobowe,
2) wypisać w tabelę rożne zagrożenia (każdy członek zespołu może podawać swoje
propozycje). Skorzystać z literatury,
3) zaproponować sposób (sposoby) ograniczenia ryzyka wypadkowego związanego z tymi
zagrożeniami, wpisać je w tabelę,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej, wpisać je w tabelę,
5) przedstawić nauczycielowi wypełnioną tabelę.
Rodzaj zagrożenia
Propozycja sposobów
ograniczania ryzyka
wypadkowego
Środki ochrony indywidualnej
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi urządzenia,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonywanie konserwacji
kadłuba okrętowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 6, 7, 8, 9, 12, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. a, 5. c, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b,
12. c, 13. d, 14. d, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać korozję wżerową
A
P
c
2
Rozpoznać korozję równomierną
A
P
d
3
Rozpoznać korozję międzykrystaliczną
A
P
d
4
Rozpoznać korozję elektrochemiczną na
podstawie opisu
B
P
a
5
Rozpoznać korozję chemiczną na podstawie opisu
B
P
c
6
Określić sposób ochrony przed korozja na
podstawie opisu
B
PP
b
7
Określić sposób ochrony przed korozja na
podstawie opisu
B
PP
a
8
Dobrać sposób ochrony przed korozją
C
PP
b
9
Dobrać zestaw farb do malowania kadłuba statku
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
10
Sklasyfikować farby okrętowe w zależności od
usytuowania miejsca malowania
B
P
a
11
Określić zastosowania wybranego sposobu
przygotowania powierzchni do malowania
B
P
b
12
Dobrać narzędzia do oczyszczenia blachy
z korozji wżerowej
B
PP
c
13
Dobrać narzędzia do malowania pasa
wodnicowego
B
P
d
14
Dobrać farbę do malowania części podwodnej
kadłuba
B
P
d
15 Wskazać zastosowanie farb wodnicowych
B
P
a
16 Określić zadanie farb podwodnych
B
P
b
17 Określić przeznaczenie farb nadwodnych
B
P
c
18 Dobrać rodzaj farby do malowania maszynowni
B
P
a
19 Wskazać farby okrętowe spośród wymienionych
B
P
d
20
Określić procedurę postępowania przy malowaniu
w pomieszczeniach zamkniętych
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. W przypadku pomyłki możesz zaznaczyć ją kołkiem i zakreślić inną odpowiedź.
6. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Rysunek przedstawia korozję
a) wgłębną.
b) punktową.
c) wżerową.
d) międzykrystaliczną.
2. Rysunek przedstawia korozję
a) wgłębną.
b) punktową.
c) wżerową.
d) równomierną.
3. Rysunek przedstawia korozję
a) wgłębną.
b) punktową.
c) wżerową.
d) międzykrystaliczną.
4. Proces polegający na niszczeniu metalu w obecności elektrolitu nazywamy
a) erozją elektrochemiczną.
b) korozją elektrochemiczną.
c) korozją chemiczną.
d) korozją atmosferyczną.
5. Proces polegający na niszczącym działaniu cieczy lub gazów w przypadku gdy nie
występuje przepływ prądu nazywamy
a) erozją.
b) korozją elektrochemiczną.
c) korozją chemiczną.
d) korozją atmosferyczną.
6. Ochroną polegającą na podłączeniu do elementów konstrukcji narażonych na korozję
ujemnego bieguna źródła prądu stałego o niewielkim napięciu nazywamy
a) ochroną protektorową.
b) ochroną katodową.
c) ochroną anodową.
d) ochrona elektrochemiczną.
7. Ochroną polegającą na połączeniu metalu chronionego, np. żelaza, z blokiem innego
metalu (magnez, cynk) nazywamy
a) ochroną protektorową.
b) ochroną katodową.
c) ochroną anodową.
d) ochrona elektrochemiczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8. Aby zapobiec korozji elektrochemicznej powstającej w wyniku styku zasolonej wody
morskiej z poszyciem kadłuba statku należy zastosować zabezpieczenia w postaci
a) pokrycia kadłuba grubą warstwą farby antykorozyjnej.
b) zamontowania na zewnętrznym poszyciu kadłuba protektorów cynkowych.
c) zamontowania na zewnętrznym poszyciu kadłuba protektorów obojętnych
elektrycznie.
d) pomalowania kadłuba specjalną farbą cynkową.
9. Najczęściej stosowany zestaw farb do malowania kadłuba jest następujący
a) farba wstępna, farba wyrównująca, farba dekoracyjna.
b) farba przeciwkorozyjna, farba przeciwporostowa, farba dekoracyjna.
c) farba gruntowa, farba podkładowa, farba zewnętrzna powierzchniowa.
d) farba kadłubowa, farba pokładowa, farba do elementów znajdujących się na
pokładzie.
10. W zależności od rodzaju i usytuowania malowanej części kadłuba rozróżnia się farby
a) do podwodnej części kadłuba, wodnicowe, nadwodne zewnętrzne, nawierzchniowe
do specjalistycznych zastosowań.
b) do stępek, do kadłubów, do pokładów, do ładowni, do specjalistycznych zastosowań.
c) podwodne, wodno-powietrzne, powietrzne, wiatrowe.
d) kadłubowe, masztowe, nadbudówkowe, ładowniane, do pomieszczeń mieszkalnych.
11. Czyszczenie płomieniowe, jako sposób przygotowania powierzchni do malowania, stosuje
się do
a) trawienia powierzchni celem usunięcia zatłuszczeń.
b) usunięcia starych powłok malarskich.
c) wypalenia zgorzeliny,
d) wypalenia rdzy.
12. Do oczyszczenia blachy z korozji wżerowej należy zastosować
a) młotek do czyszczenia rdzy.
b) szczotkę stalową.
c) szlifierkę kątową z zamocowaną tarczą ścierną.
d) palnik acetylenowo-tlenowy.
13. Malowanie pasa wodnicowego można wykonywać za pomocą następujących narzędzi
a) jedynie pędzla i wałka.
b) jedynie pędzla.
c) pędzla, wałka i pistoletu.
d) pędzla, tamponu, wałka i pistoletu.
14. Do malowania części podwodnej kadłuba stosujemy jako pierwszą
a) farbę odporną na wodę.
b) farbę przeciwporostową.
c) farbę podwodną.
d) farbę antykorozyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
15. Farby wodnicowe służą do
a) malowania pasa wodnicowego jako warstwa nawierzchniowa, nakładana na
powierzchnię po uprzednim pomalowaniu jej gruntowymi farbami podwodnymi.
b) malowania pasa wodnicowego jako warstwa gruntowa.
c) malowania pasa wodnicowego jako warstwa izolująca.
d) malowania podwodnej części kadłuba.
16. Zadaniem farb podwodnych jest
a) izolowanie farby dekoracyjnej od wody.
b) ochrona poszycia części podwodnej przed korozją i porastaniem.
c) ochrona poszycia części podwodnej przed zjawiskiem katodowym.
d) ochrona poszycia części podwodnej przed zjawiskiem protektorowym.
17. Farby nadwodne zewnętrzne przeznaczone są miedzy innymi do
a) malowania ładowni.
b) malowania ładowni na zbiornikowcach.
c) malowania ładowni na drobnicowcach.
d) malowania maszyn i urządzeń w maszynowni.
18. Do malowania maszyn i urządzeń w maszynowni stosowane są farby
a) nawierzchniowe do specjalistycznych zastosowań.
b) maszynowe.
c) olejoodporne.
d) okrętowe wewnętrzne.
19. Do farb okrętowych klasyfikowanych według zastosowanych składników nie zaliczamy
a) olejno-żywicznych.
b) epoksydowych.
c) winylowych.
d) emulsyjnych.
20. Przy malowaniu konstrukcji wewnątrz małych pomieszczeń konieczne jest zachowanie
szczególnej ostrożności i może być wykonywanie jeżeli
a) praca została zgłoszona przełożonemu i zastosowano środki ochrony indywidualnej.
b) wydano polecenie pisemne, udzielony został instruktaż bhp, zastosowano środki
ochrony indywidualnej i zbiorowej, wyznaczono drugiego pracownika do asekuracji.
c) wydano polecenie ustne, zastosowano środki ochrony indywidualnej i zbiorowej,
wyznaczono drugiego pracownika do asekuracji oraz wyznaczono nadzorującego
kierownika.
d) praca została zgłoszona przełożonemu, zastosowano środki ochrony indywidualnej
i zbiorowej, wyznaczono nadzorującego kierownika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie konserwacji kadłuba okrętowego
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Test 2
Test praktyczny do jednostki modułowej
„Wykonywanie konserwacji
kadłuba okrętowego”
Test składa się z 6 zadań o zróżnicowanym poziomie, z których:
−
zadania 2, 4, 5, 6 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 3, są z poziomu ponadpodstawowego.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 14 punktów,
−
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 18 punktów,
−
dobry – za uzyskanie co najmniej 22 punktów,
−
bardzo dobry –. za uzyskanie co najmniej 26 punktów.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1
Sporządzić plan wykonania konserwacji fragmentu kadłuba statku
D
PP
2
Dobrać materiały i narzędzia do przygotowania powierzchni
kadłuba do malowania
C
P
3
Dobrać materiały i narzędzia do malowania powierzchni
kadłuba do malowania
D
PP
4
Przygotować powierzchnię kadłuba do malowania
C
P
5
Dobrać środki ochrony indywidualnej do konserwacji kadłuba
okrętowego
C
P
6
Wykonać malowanie powierzchni kadłuba okrętowego
C
P
Instrukcja dla nauczyciela
(Z powodu konieczności robienia przerw pomiędzy kolejnymi malowaniami zadanie można
rozłożyć na kilka dni, pamiętając jednak , że łączny czas wykonania nie powinien przekraczać
180 minut. Można również zakończy zadanie na pomalowaniu farbą antykorozyjną,
pamiętając jednak o skorygowaniu kryteriów oraz wymagań na oceny szkolne)
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z wymaganiami na oceny,
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zadanie.
7. Przeprowadź instruktaż stanowiskowy.
8. Prowadź obserwację i ocenę podczas wykonywania pracy.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia.
10. Sprawdź zadania.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników.
12. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Temat zadania: Wykonanie konserwacji fragmentu kadłuba statku
W kadłubie statku powstało miejscowe uszkodzenie korozyjne pokrycia urządzenia
znajdującego się na pokładzie statku, w trudno dostępnym miejscu (nie można stosować
pistoletu do malowania). Uszkodzony fragment jest skorodowany (korozja powierzchniowa)
i znajduje się w ścianie urządzenia o wymiarach 2000x1000 mm. Fragment blachy został
wyrównany i należy go oczyścić i pomalować.
Zaplanuj pracę oraz oczyść i pomaluj ścianę urządzenia.
W trakcie realizacji prac uczeń powinien:
−
sporządzić plan wykonania pracy (wykaz kolejnych czynności),
−
dobrać materiały i narzędzia do przygotowania powierzchni do malowania,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej,
−
dobrać materiały i narzędzia do malowania,
−
przygotować powierzchnię do malowania,
−
pomalować powierzchnię.
Czas na wykonanie zadania wynosi 180 minut.
Kryteria oceniania:
−
za sporządzony plan pracy – do 4 punktów,
−
za sporządzony zestaw materiałów i narzędzi do przygotowania powierzchni do
malowania – do 3 punktów,
−
za dobranie środków ochrony indywidualnej – do 2 punktów,
−
za dobranie narzędzi do malowania – do 2 punktów,
−
za sporządzony zestaw materiałów i narzędzi do malowania i sporządzenie specyfikacji –
do 7 punktów,
−
za przygotowanie powierzchni do malowania – do 5 punktów,
−
za pomalowanie powierzchni – do 5 punktów.
Materiały do zadania:
– temat zadania,
– karta odpowiedzi,
– przykładowa specyfikacji malowania poszczególnych rejonów statku [np. poz. 7, s. 226],
– narzędzia do czyszczenia powierzchni przed malowaniem,
– materiały i narzędzia do malowania,
– katalog farb okrętowych (instrukcje producentów farb okrętowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Karta odpowiedzi
Do testu praktycznego dla jednostki modułowej „Wykonywanie konserwacji
kadłuba okrętowego”
Temat zadania: Wykonanie konserwacji fragmentu kadłuba statku
Imię i nazwisko: .............................................................
Plan pracy:
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
………………………………………………………………………………….…
Materiały i narzędzia do przygotowania powierzchni do malowania:
Środki ochrony indywidualnej:
Narzędzia do malowania:
Specyfikacja malowania
Rodzaj farby
Liczba
warstw
Czas przerwy
pomiędzy
malowaniami
Zużycie farby
[w litrach na
całość]
Warstwa
antykorozyjna
Warstwa
gruntowa
Warstwa
wierzchnia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Karta oceny do testu praktycznego dla jednostki modułowej „Wykonywanie
konserwacji kadłuba okrętowego”
Lp.
Kryterium
Uczeń 1 Uczeń 2 Uczeń 3
1.
Za poprawnie sporządzony plan pracy – do 4 punktów (po jednym
za każde z poniższych kryteriów):
−
za zaplanowanie czynności przygotowania powierzchni do
malowania,
−
za zaplanowanie czynności malowania antykorozyjnego,
−
za zaplanowanie czynności malowania podkładowego,
−
za zaplanowanie czynności malowania farba wierzchnią.
2.
Za sporządzony zestaw materiałów i narzędzi do przygotowania
powierzchni do malowania – do 3 punktów (po jednym za każde
z poniższych kryteriów):
−
za zaplanowanie narzędzi do usunięcia starej farby,
−
za zaplanowanie narzędzi do dokładnego oczyszczenia blach,
−
za zaplanowanie materiału do odtłuczenia powierzchni.
3.
Za dobranie środków ochrony indywidualnej – do 2 punktów (po
jednym za każde z poniższych kryteriów):
−
za dobranie maski lub innego urządzenia chroniącego układ
oddechowy,
−
za dobranie ubrania ochronnego.
4.
Za dobranie narzędzi do malowania – do 2 punktów (po jednym za
każde z poniższych kryteriów):
−
za zaplanowanie pędzla,
−
za zaplanowanie wałka.
5.
Za sporządzony zestaw materiałów i narzędzi do malowania
i sporządzenie specyfikacji – do 7 punktów (po jednym za każde
z poniższych kryteriów):
−
za dobranie właściwej farby antykorozyjnej,
−
za dobranie właściwej farby podkładowej,
−
za dobranie właściwej farby nawierzchniowej,
−
za dobranie właściwej liczby warstw antykorozyjnych,
−
za określenie właściwego czasu pomiędzy malowaniami farbą
nawierzchniową,
−
za określenie zużycia farby antykorozyjnej na malowaną
powierzchnię 1000x2000mm.
−
za określenie zużycia farby nawierzchniowej na malowaną
powierzchnię 1000x2000mm.
6.
Za przygotowanie powierzchni do malowania – do 5 punktów (po
jednym za każde z poniższych kryteriów):
–
za stosowanie środków ochrony indywidualnej,
–
za prawidłowe posługiwanie się narzędziami do zgrubnego
oczyszczenia z korozji,
–
za prawidłowe posługiwanie się szlifierką kątową
z zamocowaną szczotką,
–
za oczyszczenie powierzchni zgodnie z wymaganiami,
–
za uporządkowanie stanowiska pracy.
7.
Za malowanie – do 5 punktów (po jednym za każde z poniższych
kryteriów):
–
za prawidłowe posługiwanie się narzędziami do malowania,
–
za jakość wykonanego malowania farbą antykorozyjną,
–
za jakość wykonanego malowania farbą podkładową,
–
za jakość wykonanego malowania farbą nawierzchniową,
–
za uporządkowanie stanowiska pracy.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Doerffer J.: Technologia remontu kadłubów okrętowych. Wydawnictwo Morskie,
Gdańsk 1966
2. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych. WM, Gdańsk 1969
3. Domański A., Birn J.: Korozja kadłuba okrętowego i jej zapobieganie. WM, Gdańsk 1989
4. Gaszkowski J., Kuczyńska J.: malowanie statków stalowych. Wydawnictwo chemia,
Warszawa 1972
5. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,
Warszawa 2006
6. Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
7. Puchalski J., Uciński H.: Vademecum marynarza pokładowego. Tramader, Gdynia 2004
8. Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1977
9. Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2006
10. Przepisy Klasyfikacji i Budowy Statków Morskich. Polski Rejestr Statków, Gdańsk
2006–2008