monter kadlubow okretowych 721[02] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Bożena Kuligowska





Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego
721[02].Z2.02




Poradnik dla nauczyciela





Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jerzy Giemza
mgr inż. Jan Sarniak

Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Bożena Kuligowska



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z2.02
„Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Stocznia remontowa

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Remonty kadłuba statku

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Remonty wyposażenia statku

23

5.3.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

33

7. Literatura

47

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Wykonywanie remontu kadłuba

okrętowego, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter kadłubów okrętowych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 3 tematów, są to: Stocznia

remontowa, Remonty kadłuba statku i Remonty wyposażenia statku.

Treści zawarte w temacie Stocznia Remontowa pomogą uczniowi zapoznać się

z organizacją i warunkami pracy stoczni remontowych, dowie się o tym, jakie w tej stoczni są
wydziały i pozna zakres prac wykonywanych przez poszczególne wydziały.

Treści zawarte w temacie Remonty kadłuba statku umożliwią uczniowi poznanie przyczyn

i rodzajów remontów, pozna tu system planowo – zapobiegawczy remontów, którego celem
jest zapewnienie bezpieczeństwa statku i przebywających na nim ludzi, pozna też technologię
wykonywania remontów kadłuba statku.

Treści zawarte w temacie Remonty wyposażenia statku pomogą uczniowi zrozumieć

problemy związane z przeprowadzaniem remontów wyposażenia maszynowni i wyposażenia
pokładowego statku.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

dyskusji dydaktycznych,

pokazu z objaśnieniem,

pogadanki,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:

plany testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

karty odpowiedzi,

zestawy zadań testowych.
Poniżej przedstawiono miejsce tej jednostki modułowej w strukturze całego modułu:

Technologia remontu kadłuba okrętu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

















Schemat układu jednostek modułowych

721[02].Z2

Technologia remontu kadłuba

okrętu

721[02].Z2.01

Wykonywanie konserwacji

kadłuba okrętowego

721[02].Z2.02

Wykonywanie remontu

kadłuba okrętowego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się terminologią z zakresu techniki okrętowej,

stosować zasady sporządzania rysunku technicznego,

stosować zasady sporządzania rysunku kadłubowego,

czytać rysunki kadłubowe,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

charakteryzować materiały stosowane w budownictwie okrętowym,

wykonywać pomiary warsztatowe,

wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej i mechanicznej skrawaniem,

stosować podstawowe metody i techniki spawalnicze,

korzystać z norm, dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej oraz katalogów
unifikacyjnych,

określać strukturę i zadania stoczni produkcyjnej,

określać etapy procesu technologicznego budowy kadłuba statku,

stosować szablony, narzędzia i materiały do trasowania, obróbki, prefabrykacji i montażu,

wykonywać trasowanie i obróbkę blach i profili,

wykonywać prefabrykację sekcji kadłuba,

wykonywać montaż konstrukcji kadłuba,

stosować środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania zadań związanych
z budową statku,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas wykonywania zadań,

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku przy pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować strukturę stoczni remontowej,

określić zadania poszczególnych wydziałów stoczni remontowej,

odczytać dokumentację technologiczną remontu kadłuba,

zaplanować kolejność czynności wykonywanych podczas remontu kadłuba okrętowego,

zaplanować kolejność demontażu i montażu elementów kadłuba okrętu,

dobrać narzędzia do montażu lub demontażu elementów kadłuba okrętu,

przeprowadzić montaż i demontaż elementów ślusarskiego wyposażenia kadłuba okrętu,

przeprowadzić remont elementów kadłuba okrętu,

przeprowadzić naprawę elementów ślusarskiego wyposażenia kadłuba okrętu,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony p.poż. i ochrony środowiska
podczas wykonywania pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego 721[02].Z2.02

Temat: Dobieranie materiałów, urządzeń i narzędzi do remontów kadłuba okrętu.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania uszkodzeń kadłuba i określania

sposobu ich remontu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżnić rodzaje uszkodzeń kadłuba,

określić sposób remontu kadłuba,

dobrać materiały, urządzenia i narzędzia w zależności od uszkodzenia kadłuba.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pogadanka.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w zespołach 2-osobowych.

Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogramy przedstawiające wżery, pęknięcia i inne uszkodzenia kadłuba,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów i ich przygotowania do zajęć,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

2. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem:

nadzorowanie pracy indywidualnej uczniów z poradnikiem (temat: remonty kadłuba
statku) oraz literaturą,

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające.

Wykonanie ćwiczenie 3 z części 4.2.3 poradnika dla ucznia:

podział grupy na zespoły dwuosobowe,

sprawdzenie, czy uczniowie poprawnie dobrali sposób naprawy uszkodzenia kadłuba,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie, czy uczniowie ustalili niezbędne materiały, urządzenia i narzędzia
w zależności od rodzaju uszkodzenia i sposobu jego remontu,

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.


3. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat sposobów wykonywania remontów kadłuba
w aspekcie ich pracochłonności i kosztów,

ocena pracy uczniów.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł:

Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego 721[02].Z2.02

Temat: Planowanie remontu urządzeń kotwicznych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania operacji technologicznych: remontu

oraz prób i odbiorów urządzenia kotwicznego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zaplanować proces technologiczny remontu,

rozróżnić poszczególne operacje remontowe,

określić zakres prób i odbiorów urządzenia kotwicznego.


Metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenie praktyczne,
– pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogramy lub wersje elektroniczne schematu urządzenia kotwicznego statku handlowego,

DTR windy kotwicznej,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

Przebieg zajęć:
4. Instruktaż wstępny:

sprawdzenie obecności,

sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,

przedstawienie przebiegu zajęć,

podanie kryteriów ocen.

5. Instruktaż bieżący:

Praca z poradnikiem:

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Remonty urządzeń kotwicznych),

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające.

Wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.3.3. poradnika dla ucznia:

sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie analizy wg danych w ćwiczeniu,

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,

sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,

omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

6. Instruktaż końcowy:

podsumowanie zajęć,

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,

zwrócenie uwagi na błędy,

przeprowadzenie pogadanki na temat zakresu remontu wyposażenia w zależności od
rodzaju remontu (np. planowo – zapobiegawczy roczny, pośredni, dla odnowienia
klasy, awaryjny),

ocena pracy uczniów.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

poprzez przeprowadzenie pogadanki.

Zadanie domowe

Do każdej zaplanowanej operacji remontu urządzenia kotwicznego dobrać materiały,

urządzenia i narzędzia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Stocznia remontowa


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Sporządź zestawienie podstawowego wyposażenia technicznego dowolnie wybranej

polskiej stoczni remontowej.


Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w grupach 2-osobowych.
Podczas podsumowania ćwiczenia warto zainicjować dyskusję, podczas której uczniowie

mogliby zaprezentować sposób wyboru kryteriów, wg których szeregowali wyposażenie
stoczni remontowej. Wskazane byłoby, żeby opracowaniem objąć wszystkie większe stocznie
remontowe w Polsce.

Dokonując oceny wykonania ćwiczenia należy wziąć pod uwagę kompletność

wykonanego zestawienia i aktywność poszczególnych uczniów.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) ustalić listę stoczni remontowych działających w Polsce, wybrać jedną stocznię, dla której

będzie opracowane zestawienie,

2) korzystając z różnych źródeł wynotować informacje dotyczące podstawowego

wyposażenia technicznego poszczególnych stoczni,

3) wykonać zestawienie uzyskanych informacji w postaci tabeli,
4) przygotować się do dyskusji na temat sporządzonego zestawienia,
5) porównać tabelę z tabelami kolegów,
6) przekazać tabelę nauczycielowi do oceny.

Zestawienie wyposażenia technicznego dla stoczni....................................................................


Lp.

Nazwa wyposażenia

Parametry









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

















Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

katalogi, informatory i pisma branżowe,

papier podaniowy, przybory piśmienne.


Ćwiczenie 2

Sporządź krótki opis działalności wybranej stoczni remontowej w minionym roku.

Wskazówki do realizacji

Zaleca się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie indywidualnie.
Podczas oceny i omówienia wyników wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na

umiejętność wykonywania samodzielnego opisu przedsięwzięć technicznych.

W zależności od bieżącej sytuacji dydaktycznej wykonanie ćwiczenia można zalecić

uczniom w całości lub w części jako pracę domową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać materiały informacyjne o wskazanej stoczni umieszczone na stronach www,

w informatorach, pismach branżowych itp.,

2) wybrać najciekawsze, Twoim zdaniem, realizacje w zakresie remontów, przebudów

i budowy nowych jednostek, jakie wykonała stocznia w minionym roku,

3) sporządzić krótką notatkę na temat tych realizacji, uzasadniając dokonany wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

informatory, pisma branżowe,

zeszyt przedmiotowy, przybory piśmienne.


Ćwiczenie 3

Narysuj schemat organizacyjny wybranej stoczni remontowej.

Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w grupach 2-osobowych.
Tydzień wcześniej należy poinformować uczniów, kiedy ćwiczenie będzie wykonywane

i zalecić zdobycie informacji dotyczących struktury organizacyjnej stoczni z różnych źródeł (ze
wskazaniem na pracowników stoczni remontowej).

Dokonując oceny wykonania ćwiczenia należy wziąć pod uwagę kompletność schematu

oraz aktywność poszczególnych uczniów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać materiały informacyjne o wskazanej stoczni umieszczone na stronach www,

w informatorach, pismach branżowych itp. lub,

2) dotrzeć do pracowników stoczni remontowej i poznać od nich strukturę organizacyjną

stoczni,

3) przedstawić strukturę organizacyjną na schemacie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

informatory, pisma branżowe,

kartka formatu A4,

przybory kreślarskie i piśmienne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 4

Sporządź zestawienie zadań poszczególnych wydziałów stoczni remontowej.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach dwuosobowych.
Wskazane byłoby, żeby opracowaniem objąć wszystkie większe stocznie remontowe

w Polsce.

Dokonując oceny wykonania ćwiczenia należy wziąć pod uwagę kompletność

wykonanego zestawienia i aktywność poszczególnych uczniów.

Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusje oraz pogadankę.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wypisać nazwy wydziałów stoczni remontowej,
2) wpisać zadania poszczególnych wydziałów (na podstawie poradnika dla ucznia,

Internetu),

3) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.

Zestawienie zadań wydziałów stoczni remontowej

Lp.

Nazwa wydziału

Zadania wydziału
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15
















Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

przybory piśmienne,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2.

Remonty kadłuba statku

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj zestawienie zakresu przeglądów (remontów) kadłuba i wyposażenia dla statku

posiadającego klasę PRS. Porównaj wymagania dla przeglądów rocznego, pośredniego i dla
odnowienia klasy

.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie powinni pracować samodzielnie przy wykonywaniu
pierwszej części ćwiczenia (tabeli), a przy opracowywaniu wniosków w zespołach 3-
osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w I części Przepisów PRS i przeanalizować wymagania dla przeglądu rocznego,
2) zapisać zakres prac w tabeli,
3) odszukać w I części Przepisów PRS i przeanalizować wymagania dla przeglądu

pośredniego,

4) zapisać zakres prac w tabeli,
5) odszukać w I części Przepisów PRS i przeanalizować wymagania dla przeglądu dla

odnowienia klasy,

6) zapisać zakres prac w tabeli,
7) porównać wymagania dla przeglądu rocznego, pośredniego i dla odnowienia klasy

i zapisać wnioski,

8) porównać wnioski z wnioskami kolegów.

Nazwa

przeglądu

Zakres przeglądu



Przegląd
roczny








Przegląd
pośredni









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17






Przegląd
dla
odnowienia
klasy
















Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu; www.prs.pl.,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj zestawienie przyczyn przeprowadzania poszczególnych rodzajów remontów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie wykonują ćwiczenie samodzielnie. Po wykonanym
ćwiczeniu nauczyciel powinien omówić przykłady przebudowy, modernizacji, odbudowy,
remontów gwarancyjnych i remontów dokowo - konserwacyjnych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wpisać w pierwszej kolumnie rodzaje remontów,
2) dla każdego z rodzajów remontów określić ich przyczynę, wpisać w drugiej kolumnie.

Rodzaj remontu

Przyczyny remontu







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18









Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

Ćwiczenie 3

Zaplanuj sposoby naprawy typowych uszkodzeń kadłuba.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania i literaturą podaną w poradniku. Uczniowie powinni wykonywać
ćwiczenie w zespołach dwuosobowych. Jako podsumowanie ćwiczenia wskazane jest
przeprowadzenie pogadanki porównującej różne sposoby napraw uszkodzeń kadłuba,
uwzględniając pracochłonność i inne koszty.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z literaturą,
2) dla każdego z uszkodzeń kadłuba ustalić sposób jego naprawy,
3) wypisać materiały, urządzenia i narzędzia niezbędne do wykonania remontu,
4) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.

Rodzaj uszkodzenia

Opis sposobów naprawy

Wykaz materiałów urządzeń

i narzędzi



Wżery w poszyciu


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19



Pęknięcia poszycia


Skorodowane
spawy


Skorodowane
usztywnienie


Wgniecenie
poszycia


Znaczna korozja na
poszyciu

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj naprawę wżerów w poszyciu kadłuba na podstawie dokumentacji, którą

otrzymasz od nauczyciela lub pracownika stoczni remontowej.


Wskazówki do realizacji

Ćwiczenie powinno być przeprowadzone podczas zajęć w stoczni remontowej. Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału
Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonywania prac w poszczególnych
etapach procesu technologicznego. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3-
osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować dokumentację remontu poszycia kadłuba,
2) zgromadzić potrzebne narzędzia,
3) zgromadzić potrzebne środki BHP,
4) przygotować miejsce z wżerami do położenia spoin,
5) położyć spoiny,
6) skontrolować jakość wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja remontu poszycia kadłuba,

materiały spawalnicze,

urządzenia i sprzęt spawalniczy,

sprzęt kontrolno-pomiarowy,

środki ochrony BHP,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Zaplanuj technologię wymiany fragmentu poszycia kadłuba na oble w rejonie śródokręcia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie poszczególnych etapów
procesu technologicznego. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3-osobowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować technologię dokowania statku,
2) zapisać zakres prac w tabeli,
3) zaplanować technologię wycięcia fragmentu poszycia kadłuba,
4) zaplanować technologię cięcia i gięcia nowego fragmentu poszycia,
5) zaplanować technologię wstawienia nowego fragmentu poszycia,
6) ustalić urządzenia, materiały i narzędzia niezbędne do wykonania poszczególnych prac,
7) zaplanować sposób kontroli prac.

Nazwa operacji

Wykaz materiałów

Wykaz urządzeń i narzędzi













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21





















Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja wymiany płyty poszycia,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 6

Wykonaj wymianę blachy poszycia kadłuba na podstawie dokumentacji, którą otrzymasz

od nauczyciela lub pracownika stoczni remontowej.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone podczas zajęć w stoczni remontowej. Przed

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału
Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonywania prac w poszczególnych
etapach procesu technologicznego. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach
3-osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować dokumentację remontu poszycia kadłuba,
2) zgromadzić potrzebne narzędzia,
3) zgromadzić potrzebne środki BHP,
4) wykonać demontaż płyty poszycia,
5) przygotować nową płytę,
6) zamocować nową płytę w miejsce starej,
7) przyspawać nową płytę,
8) skontrolować jakość wykonanej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja remontu poszycia kadłuba,

materiały konstrukcyjne,

materiały spawalnicze,

urządzenia i sprzęt do cięcia,

urządzenia i sprzęt spawalniczy,

sprzęt kontrolno-pomiarowy,

środki ochrony BHP,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.3. Remonty wyposażenia pokładowego

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia kotwicznego wykorzystując załączoną

tabelę.

Operacje technologiczne

remontu i prób urządzenia

kotwicznego

Materiały, urządzenia, narzędzia











Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób urządzeń kotwicznych,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

urządzenia kotwicznego,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia cumowniczego wykorzystując załączoną

tabelę.

Operacje technologiczne

remontu i prób urządzenia

cumowniczego

Materiały, urządzenia, narzędzia






Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób urządzeń cumowniczych,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

urządzenia cumowniczego,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 3

Zaplanuj prace remontowe i próby żurawia pokładowego wykorzystując załączoną tabelę.

Operacje technologiczne

remontu i prób żurawia

pokładowego

Materiały, urządzenia, narzędzia






Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób urządzeń przeładunkowych,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

żurawia pokładowego,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Ćwiczenie 4

Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia ratunkowego z żurawikami grawitacyjnymi

wykorzystując załączoną tabelę.

Operacje technologiczne

remontu i prób urządzenia

ratunkowego

Materiały, urządzenia, narzędzia

Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób urządzeń ratunkowych,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

urządzenia ratunkowego z żurawikami grawitacyjnymi,

3) wypełnić prawą kolumnę tabeli wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności

technologicznej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

Ćwiczenie 5

Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia sterowego wykorzystując załączoną tabelę.


Operacje technologiczne

remontu i prób urządzenia

sterowego

Materiały, urządzenia, narzędzia



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27







Wskazówki do realizacji

Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób urządzeń sterowych,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

urządzenia sterowego,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.


Ćwiczenie 6

Zaplanuj prace remontowe i próby systemu klimatyzacyjnego wykorzystując załączoną

tabelę.

Operacje technologiczne

remontu i prób systemu

klimatyzacyjnego

Materiały, urządzenia, narzędzia



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28







Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

systemu klimatyzacyjnego,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.


Ćwiczenie 7

Wykonaj remont wybranego wyposażenia okrętu, np. urządzenia kotwicznego,

wykorzystując przy remoncie DTR, instrukcję technologiczną i stosując podczas pracy
przepisy BHP i ochrony środowiska.


Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania

(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od
aktualnie wykonywanych w stoczni operacji montażowych. W każdym jednak przypadku
należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska. Należy
też bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze stoczniowymi instrukcjami technologicznymi, DTR windy kotwicznej oraz

wymaganiami przepisów BHP i ochrony środowiska dla danego rodzaju prac, przy
wykonaniu których będzie współuczestniczył,

2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym

i wykonywaniu operacji remontowych,

3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji

technologicznych, wykaz odbiorów i prób ze wskazaniem odbierającego, wykaz użytych
instrukcji technologicznych, rysunków i DTR, wykaz wymagań BHP i ochrony

środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, przybory do pisania,

instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,

DTR windy kotwicznej,

stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.

Ćwiczenie 8

Określ typowe uszkodzenia rurociągów okrętowych i armatury oraz ich przyczyny

wykorzystując załączoną tabelę.

Typowe uszkodzenie

Przyczyna





Wskazówki do realizacji
Podczas wykonywania ćwiczenia należy podzielić uczniów na zespoły 2-osobowe,

w których jeden uczeń będzie określał uszkodzenia, a drugi analizował ich przyczyny.
Nauczyciel powinien obserwować sposób wykonania, udzielać dodatkowych porad
i wskazówek, a na zakończenie skomentować uzyskane wyniki.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

typowych uszkodzeń rurociągów okrętowych i armatury oraz ich przyczyn,

2) wykonać notatki z tego zakresu,
3) wypełnić prawą kolumnę tabeli, wpisując operacje dotyczące uszkodzeń i przyczyn

w kolejności technologicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.


Ćwiczenie 9

Zaplanuj proces technologiczny remontu i prób instalacji rurociągów wykorzystując

załączoną tabelę.

Operacje procesu
technologicznego

remontu i prób instalacji

rurociągów

Materiały, urządzenia, narzędzia










Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób instalacji rurociągów,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

instalacji,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.


Ćwiczenie 10

Zaplanuj proces technologiczny remontu i prób armatury systemu balastowego

wykorzystując załączoną tabelę.

Operacje procesu

technologicznego remontu

i prób armatury systemu

balastowego

Materiały, urządzenia, narzędzia











Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę

należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat

remontu i prób armatury,

2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie

armatury systemu balastowego,

3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej

oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z rozdziałem 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie remontu

kadłuba okrętowego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 9, 13, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12.
c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić przyczyny remontów planowo-
zapobiegawczych

B

P

b

2

Ustalić okres między remontami dla
odnowienia klasy

A

P

d

3

Ustalić okres między remontami dla
utrzymania klasy

A

P

a

4

Określić wykonawcę specyfikacji
remontowej

B

P

b

5

Ustalić liczbę Dzienników remontu na
dużym statku

C

PP

c

6

Rozróżnić harmonogram remontu

B

P

d

7

Określić metodę usunięcia niewielkich
wżerów

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

8

Rozróżnić narzędzie do pomiaru ubytku
płyty poszycia

B

P

d

9

Określić temperaturę prostowania
konstrukcji kadłuba

C

PP

c

10

Określić sposób wprowadzania statku
na dok

B

P

b

11

Określić sposób remontu niewielkich
pęknięć poszycia

C

P

c

12

Określić próby urządzenia
cumowniczego

B

P

c

13

Rozróżnić wyposażenie techniczne
stoczni remontowych.

B

PP

c

14

Rozróżnić sposób regulacji sprzęgła
przeciążeniowego windy kotwicznej

D

PP

a

15

Określić urządzenie z próbą
prostowodności

B

PP

d

16

Określić zastosowanie dokumentacji
techniczno-ruchowej

B

P

a

17

Określić wydział wykonujący remonty
wyposażenia ślusarskiego

B

P

b

18

Rozróżnić układ pirsowy stoczni
remontowej

B

PP

a

19

Określić przeznaczenie kilbloków

B

P

d

20

Określić wydział wykonujący wymianę
fragmentu poszycia kadłuba

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wymagania dotyczące remontów planowo-zapobiegawczych stawiają

a) producenci materiałów hutniczych.
b) instytucje klasyfikacyjne.
c) armatorzy.
d) stocznie remontowe.


2. Remont dla odnowienia klasy przeprowadza się

a) co 1 rok.
b) co 2 lata.
c) co 3 lata.
d) co 5 lat.

3. Remont dla utrzymania klasy przeprowadza się

a) co 1 rok.
b) co 2 lata.
c) co 3 lata.
d) co 5 lat.


4. Specyfikację remontową wykonują

a) pracownicy stoczni remontowej.
b) przedstawiciele armatora.
c) inspektorzy instytucji klasyfikacyjnej.
d) kontrolerzy jakości.


5. Dla dużego statku prowadzi się

a) jeden Dziennik remontu.
b) dwa Dzienniki remontu.
c) trzy Dzienniki remontu.
d) cztery Dzienniki remontu.

6. Rozkład prac remontowych wykonywanych przez poszczególne wydziały zwarty jest w

a) specyfikacji remontowej.
b) dokumentacji warsztatowej.
c) dokumentacji konstrukcyjnej.
d) harmonogramie remontu.

7. Jeśli w poszyciu kadłuba występują niewielkie wżery to usuwa się tą usterkę poprzez

a) wstawienie nowego poszycia.
b) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
c) zaspawanie wżerów.
d) zastosowanie płyty nakładkowej.


8. Ubytek korozyjny blachy określa się wykorzystując pomiary wykonane przy pomocy

a) teodolitu geodezyjnego.
b) mikrometru o odpowiednio dobranej dokładności .
c) suwmiarki elektronicznej.
d) defektoskopu ultradźwiękowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

9. Prostowanie odkształceń poszycia kadłuba odbywa się w temperaturze

a) otoczenia.
b) ok. 500ºC.
c) ok. 1000ºC.
d) ok. 1500ºC.

10. Statek wpływa do doku

a) wykorzystując własny napęd.
b) przy pomocy holowników.
c) przy pomocy steru strumieniowego.
d) przy pomocy portowych urządzeń przeładunkowych.

11. Jeżeli w poszyciu występują niewielkie pęknięcia, to remontuje się je poprzez

a) wstawienie nowego poszycia.
b) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
c) zaspawanie pęknięć.
d) zastosowanie płyty nakładkowej.

12. Do prób na uwięzi, po remoncie statku zalicza się próby

a) szczelności kadłuba.
b) wytrzymałościowe wycinków spoin.
c) działania wyposażenia cumowniczego.
d) mające na celu określenie promienia cyrkulacji.


13. Do urządzeń technicznych nieprzydatnych w procesie remontu statku można zaliczyć

a) suche doki.
b) bramownice.
c) pochylnie.
d) pontony i podnośniki.

14. Regulację sprzęgła przeciążeniowego windy kotwicznej po remoncie, wykonuje się

a) gdy silnik napędowy jest elektryczny.
b) gdy silnik napędowy jest hydrauliczny.
c) bez względu na rodzaj silnika napędowego.
d) wyłącznie po zaleceniu przez klasyfikatora.


15. Próby prostowodności urządzenia przeładunkowego po remoncie wykonuje się

a) dla bramownicy pokładowej,
b) dla suwnicy pokładowej,
c) dla żurawia bomowego każdego typu,
d) dla żurawia pokładowego.


16. DTR będzie potrzebna przy remoncie

a) centrali klimatyzacyjnej.
b) rurociągów.
c) armatury.
d) zbiornika sprężonego powietrza.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

17. Przeglądy i remonty pokryw lukowych w stoczni remontowej wykonuje wydział

a) kadłubowy.
b) ślusarski.
c) konserwacji.
d) elektryczny.


18. W układzie pirsowym stoczni remontowej statki ustawia się

a) przy pomostach wybiegających w głąb basenu.
b) wzdłuż nabrzeża wokół stoczni.
c) prostopadle do nabrzeża.
d) w dokach pływających, suchych i na wyciągach.


19. Kilbloki w stoczni remontowej służą do

a) zamocowania nowej blachy do poszycia kadłuba.
b) wymiany łożyska trzonu sterowego.
c) wymiany lin w urządzeniu przeładunkowym.
d) ustawienia statku na doku.

20. Wymiany skorodowanych usztywnień burty dokonają pracownicy wydziału

a) kadłubowy.
b) ślusarski.
c) konserwacji.
d) elektryczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego


Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie remontu

kadłuba okrętowego”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 9, 14, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12.
c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić najczęściej stosowaną
przebudowę statku

B

P

b

2

Określić pojęcie długości podporowej
doku

C

P

d

3

Ustalić wydział dokonujący napraw
sterów i maszyn sterowych

B

P

a

4

Ustalić wydział dokonujący napraw
pokryw lukowych

B

P

b

5

Określić częstotliwość przeglądów
i remontów pośrednich statku

D

PP

d

6

Rozróżnić harmonogram remontu
statku

B

P

d

7

Określić częstotliwość remontów dla
odnowienia klasy

B

P

c

8

Określić przyczyny wykonywania
remontów planowo-zapobiegawczych

B

P

d

9

Określić rodzaj remontu po znacznym
zniszczeniu statku

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

10

Określić sposób remontu pęknięć
kadłuba

C

P

b

11 Określić sposób naprawy wżerów

C

P

c

12 Ustalić zastosowanie kilbloków

B

P

c

13

Rozróżnić dokument niezbędny do
określenia parametrów spawania
podczas remontu kadłuba.

B

P

c

14

Określić zastosowanie próby
prostowodności

C

PP

a

15 Określić układ stoczni remontowej

B

PP

d

16 Określić sposób gięcia profili

C

P

a

17 Określić rodzaj próby zaworu

B

P

b

18

Określić czas próby urządzenia
sterowego wg PRS

C

P

a

19 Określić próby pompy zęzowej

D

PP

d

20

Zastosować przepisy bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania
pracy w pomieszczeniach zamkniętych

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Najczęściej przebudową wykonywaną w stoczniach remontowych jest

a) podwyższanie statku.
b) przedłużanie statku.
c) poszerzanie statku.
d) wymiana części dziobowej.

2. Długość podporowa doku to

a) długość całkowita doku.
b) odległość między podporami.
c) maksymalna długość statku, który można dokować.
d) długość na jakiej opiera się dno statku.

3. Naprawy sterów i maszyn sterowych przeprowadza wydział

a) Mechanizmów Okrętowych (Maszynowy).
b) Ślusarski.
c) Konserwacji.
d) Kadłubowy.

4. Naprawy pokryw lukowych wykonuje wydział

a) Mechanizmów Okrętowych (Maszynowy).
b) Ślusarski.
c) Konserwacji.
d) Kadłubowy.

5. Remonty pośrednie statku wykonuje się co

a) jeden rok.
b) dwa lata.
c) trzy lata.
d) pięć lat.

6. Rozkład prac remontowych wykonywanych przez poszczególne wydziały zawarty jest

a) specyfikacja remontowa.
b) dokumentacja warsztatowa.
c) dokumentacja konstrukcyjna.
d) harmonogram remontu.

7. Remonty dla odnowienia klasy wykonuje się co

a) 4 lata.
b) 2 lata.
c) 5 lat.
d) 1 rok.


8. O konieczności wykonywania remontów planowo-zapobiegawczych decydują wymagania

a) stoczni remontowej.
b) producentów wyposażenia.
c) armatora.
d) Instytucji Klasyfikacyjnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

9. Po pożarze statku wykonuje się remont, który nazywa się

a) przebudową statku.
b) modernizacją statku.
c) odbudową statku.
d) remontem planowo-zapobiegawczym.

10. Jeżeli w poszyciu statku występują niewielkie pęknięcia, to remontuje się je poprzez

a) wstawienie nowego poszycia.
b) zaspawanie pęknięć.
c) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
d) zastosowanie płyty nakładkowej.


11. Jeżeli w poszyciu statku występują niewielkie wżery, to remontuje się je poprzez

a) zastosowanie płyty nakładkowej.
b) wstawienie nowego poszycia.
c) zaspawanie pęknięć.
d) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.

12. Kilbloki w stoczni remontowej przeznaczone są do

a) wymiany koła orzechowego wciągarki kotwicznej.
b) wymiany lin w urządzeniu przeładunkowym.
c) ustawienia statku na doku.
d) zamocowania nowej blachy do poszycia kadłuba.

13. Parametry spawania przy wymianie fragmentu poszycia kadłuba dobierane są na podstawie

a) uwag na rysunku prefabrykacyjnym.
b) katalogu typowych elementów konstrukcji kadłuba.
c) instrukcji spawalniczej.
d) doświadczenia spawacza.

14. Próby prostowodności po remoncie urządzenia przeładunkowego wykonuje się dla

a) żurawia pokładowego.
b) bramownicy pokładowej.
c) suwnicy pokładowej.
d) żurawia bomowego każdego typu.

15. W stoczni o układzie pirsowym statki ustawia się

a) wzdłuż nabrzeża stoczni.
b) prostopadle do nabrzeża.
c) w dokach pływających i suchych.
d) przy pomostach wybiegających w głąb basenu.

16. Na bokserkach hydraulicznych wykonujemy gięcie

a) profili na zimno.
b) profili na gorąco.
c) blach o grubości poniżej10 mm.
d) blach na gorąco o grubości powyżej 15 mm .


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

45

17. Po kapitalnym remoncie zaworu z wymianą szczeliwa i docieraniem, należy wykonać

a) tylko próbę szczelności.
b) próbę szczelności i wytrzymałości.
c) tylko próbę wytrzymałości.
d) próbę w zakresie uzgodnionym z PRS.


18. Urządzenie sterowe po remoncie będzie odebrane przez PRS, jeśli czas przełożenia steru

z burty na burtę wynosi

a) 20 s.
b) 30 s.
c) 40 s.
d) 60 s.


19. Próby pompy zęzowej przeprowadza się

a) tylko po zaleceniu przez klasyfikatora.
b) na specjalnym stoczniowym stanowisku do badania pomp.
c) po każdym wyłączeniu na czas dłuższy niż 8 h.
d) na statku wraz z systemem zęzowym.


20. Przy pracach spawalniczych w przestrzeniach komory łańcucha kotwicznego należy

koniecznie stosować
a) klimatyzację.
b) instalację nawiewowo-wyciągową.
c) maskę gazową.
d) maskę przeciwpyłową.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

46

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

47

7. LITERATURA


1. Doerffer J.: Technologia remontu kadłubów okrętowych. Wydawnictwo Morskie,

Gdańsk 1969

2. Orszulok W.: Wiewiórski S.: Wyposażenie pokładowe statku handlowego. Wydawnictwo

Morskie, Gdańsk 1982

3. Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
4. Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
5. Przepisy Budowy i Klasyfikacji Statków Morskich Polskiego Rejestru Statków
6. www.gryfia.com.pl
7. www.nauta.pl
8. www.wikipedia.org

