background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 

Grażyna Uhman 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
721[02].O1.03 

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:   
mgr inż. Grzegorz Śmigielski 
mgr inż. Michał Sylwestrzak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Grażyna Uhman 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].O1.03 
„Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu monter kadłubów okrętowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Podstawy rysunku technicznego 

13 

5.1.1. Ćwiczenia  

13 

5.2. Parametry wykonania i ich oznaczanie w dokumentacji 

16 

5.2.1. Ćwiczenia  

16 

5.3. Rodzaje rysunków technicznych 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Rodzaje i sporządzanie rysunków okrętowych 

20 

5.4.1. Ćwiczenia  

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  monter  kadłubów  okrętowych. 
Poradnik  zawiera  opis  wymagań,  jakie  uczeń  powinien  spełnić,  by  przystąpić  do  bieżącej 
jednostki  modułowej,  cele,  jakie  osiągnie  po  zrealizowaniu  tej  jednostki,  dwa  przykładowe 
scenariusze  zajęć  oraz  wykaz  ćwiczeń  do  poszczególnych  tematów.  Na  końcu  poradnika 
zawarto  dwa  narzędzia  pomiaru  dydaktycznego  oraz  literaturę.  Scenariusze  z pozoru  są 
podobne,  gdyż  użyto  jednego  wzorca,  jednak  zawartość  obu  różni  się  od  siebie  rodzajem 
ćwiczeń, treścią ich podsumowania, zastosowanych pomocy dydaktycznych i momentem ich 
wprowadzenia. Podobieństwo zaś wynika stąd, że zbliżony jest charakter zajęć. Są to bowiem 
zajęcia  ćwiczeniowe  (ponadto  realizowane  w  systemie  modułowym),  wymagają  zatem 
utrzymania  odpowiednich  reguł  metodycznych  dotyczących  tego  rodzaju  zajęć.  Ważne  jest 
zwłaszcza poprzedzenie  realizacji ćwiczeń studiowaniem  materiału  nauczania  i  odpowiedzią 
na pytania sprawdzające oraz posumowanie każdego ćwiczenia oddzielnie.  

Poradnik  dla  ucznia  zawiera  materiał  nauczania,  ćwiczenia  wraz  ze wskazówkami, 

potrzebnymi  do  zaliczenia  danej  jednostki  modułowej,  sprawdziany  wiedzy  i  wykaz 
literatury. 

Moduł  721[02].O1  „Techniczne  podstawy  zawodu”  jest  jednym  z kluczowych  dla 

zawodu.  Pozwala  przygotować  ucznia  z  ogólnego  zakresu  wiedzy  technicznej  niezbędnego 
dla  realizacji  modułów  o  charakterze  praktycznym.  Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje 
określone  cele  i może  być  realizowana  jako samodzielna część, przy  czym  ich  kolejność nie 
jest dowolna.  

Jednostka modułowa podzielona została na cztery tematy: 

1.  Podstawy rysunku technicznego. 
2.  Parametry wykonania i ich oznaczanie w dokumentacji. 
3.  Rodzaje rysunków technicznych. 
4.  Rodzaje i sporządzanie rysunków okrętowych. 

W poradniku dla ucznia każdy temat zawiera ćwiczenia oraz materiał nauczania, pomocny 

w  ich  wykonaniu.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać  uzupełniony  przez  nauczyciela, 
zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne  materiały  źródłowe,  czy  przykłady 
rysunków. Materiał nauczania dodatkowy znajduje się w podręczniku oraz w dokumentacjach 
technicznych  statków,  a  także  w  PN.  Brakujący  materiał  nauczyciel  powinien  odpowiednio 
przygotować dla uczniów w postaci kserokopii lub eksponatów czy literatury. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, uczeń powinien sprawdzić, czy  jest do tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony  po  materiale  nauczania.  Pytania  mają  zwrócić  uwagę  uczniowi  na  to,  co  jest 
w materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie  własnymi 
słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie. 

Uczeń powinien opanować wszystkie umiejętności. Ćwiczenia należy ocenić w systemie 

dwustopniowym  –  uczeń  umie  albo  nie umie  wykonać  ćwiczenia. Opanowanie  umiejętności 
mogą cechować się różną biegłością.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  poznawanej  wiedzy.  Jeśli 
uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to 
wiadomości  i umiejętności  powinien  powtórzyć  oraz  poprawić  korzystając  z  pomocy 
nauczyciela. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

721[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

721[02].O1.01 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska 

721[02].O1.04 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

721[02].O1.06 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki 

ręcznej i mechanicznej skrawaniem 

721[02].O1.03 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

721[02].O1.05 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

 

721[02].O1.02 

Charakteryzowanie statku i jego 

wyposażenia 

721[02].O1.07 

Wykonywanie połączeń 

spawanych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Metody pracy z uczniem 
Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano zarówno ćwiczenia do pracy  indywidualnej,  jak  i grupowej. Niektóre z nich 
można  realizować  w  obu  wariantach,  decyzję  w  tej  sprawie  pozostawiono  nauczycielowi, 
który  najlepiej  oceni  możliwości  uczniów  i  inne  uwarunkowania realizacji  ćwiczeń.  Daje  to 
także możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.  

Realizacja  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną”  wymaga 

także bazowania na podręczniku, w którym uczeń znajdzie więcej przykładów i rysunków niż 
z  założenia  zawiera  Poradnik  dla  ucznia.  Również  praca  nad  materiałem  nauczania,  którą 
wykonuje  uczeń,  w przypadku  rysunku  technicznego  wymagać  będzie  pomocy  ze  strony 
nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśniać zadania towarzystw klasyfikacyjnych, 

– 

rozróżniać typy statków, 

– 

określać wielkości charakteryzujące statek, 

– 

wyjaśniać podstawowe prawa pływalności, stateczności i niezatapialności statku, 

– 

rozróżniać główne elementy konstrukcyjne statku, 

– 

charakteryzować, w różnych układach wiązań, konstrukcję kadłuba statku, 

– 

charakteryzować wyposażenie kotwicze, 

– 

charakteryzować wyposażenie cumownicze, 

– 

charakteryzować wyposażenie przeładunkowe, 

– 

charakteryzować wyposażenie ratunkowe, 

– 

charakteryzować urządzenia sterowe, 

– 

charakteryzować pędniki, 

– 

charakteryzować systemy wentylacji i klimatyzacji, 

– 

przewidywać konsekwencje naruszenia przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 
podczas wykonywania zadań zawodowych, 

– 

określać  wymagania  bhp  dotyczące  pomieszczeń  pracy  i pomieszczeń  higieniczno-
sanitarnych, 

– 

rozpoznawać  i  przewidzieć  zagrożenia  bezpieczeństwa  człowieka  w środowisku  pracy 
oraz wskazać sposoby ich usunięcia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców, 

– 

wykonać  szkice  figur  płaskich  i  brył  geometrycznych  w  rzutach  prostokątnych 
i aksonometrycznych, 

– 

naszkicować  części  maszyn  w  rzutach  prostokątnych  na  podstawie  rysunków 
aksonometrycznych, 

– 

zwymiarować zgodnie z PN szkicowane części maszyn, 

– 

odczytać rysunki z uwzględnieniem wymiarowania, 

– 

odczytać  na  rysunkach  technicznych  oznaczenia:  tolerancji  wymiarów,  pasowania, 
tolerancji kształtu i położenia, stanu powierzchni, rodzaju obróbki powierzchni, 

– 

odczytać na rysunkach technicznych symbole połączeń i części złącznych, 

– 

odczytać rysunki wykonawcze i złożeniowe, 

– 

zastosować zasady podziału i numeracji rysunków okrętowych, 

– 

odczytać  rysunki  konstrukcji  kadłuba  (złady  wzdłużne  i  poprzeczne,  rozwinięcia  poszycia 
i sekcji kadłuba, podział blokowy i sekcyjny),  

– 

wykonać szkice wręgów, 

– 

wykonać proste rysunki prefabrykacji podsekcji kadłuba, 

– 

odczytać rysunki połączeń elementów kadłuba w różnym stopniu uproszczenia, 

– 

skorzystać z norm i katalogów unifikacyjnych, 

– 

zidentyfikować symbolikę na rysunkach kadłubowych, 

– 

posłużyć się PN dotyczącymi rysunku technicznego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

........................................................... 

Modułowy program nauczania:  Technik budownictwa okrętowego 721[02] 
Moduł: 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1. 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 721[02]O1.03 

Temat:  Podstawy rysunku technicznego – wymiarowanie. 

Cel ogólny:  Umiejętność wymiarowania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

odczytać wymiary z dokumentacji technicznej, 

– 

wykonać wymiarowanie części, 

– 

korzystać z podręcznika do rysunku technicznego, 

– 

skorzystać z PN dotyczącej rysunku technicznego. 
 

Metody nauczania–uczenia się:   
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: 

 

praca indywidualna i zespołowa. 
 

Środki dydaktyczne: 
– 

poradnik dla ucznia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

przygotowane przez nauczyciela materiały,  

– 

PN, dokumentacja techniczna, 

– 

foliogramy lub prezentacje multimedialne, 

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny. 
 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności 

uczniów 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

–  Wykonuje 

czynności 

organizacyjne 

–  Przygotowują 

się do zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

zajęć, 

–  wprowadza do tematu 

i prosi o przypomnienie 
treści przerobionych 
tematów 

–  zapisuje temat 

w zeszycie, 

 
przypominają 
najważniejsze 
treści 
zrealizowanych 
zajęć  

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności 

uczniów 

Środki 

dydaktyczne 

Część główna 

 

 

 

1.  Praca nad 

materiałem 
nauczania 

 
 
 
 
 
 
 

–  prosi o zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania dotyczącą 
wymiarowania,  

–  wyjaśnia i demonstruje 

przykłady wspierające 
studiowanie materiału 
nauczania, 

–  prosi o wykonanie 

drobnych ćwiczeń 
ułatwiających 
rozumienie materiału 
nauczania, 

–  słuchają 

poleceń, 

–  pytają w razie 

wątpliwości, 

–  studiują 

materiał 
nauczania, 
słuchają 
wyjaśnień i 
analizują 
przykłady, 

 
–  wykonują 

ćwiczenia 
podane przez 
nauczyciela 

 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  przykłady 

rysunków,  

–  foliogramy lub 

prezentacje 
multimedialne,  

–  rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny. 

2.  Praca nad 

pytaniami 
sprawdzającymi  

 

–  prosi o udzielenie 

pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na pytania 
sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla ucznia 
dotyczące 
wymiarowania, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

 
 
 
 
–  udzielają 

odpowiedzi 
w zeszycie, 

 
–  oceniają efekty 

swojej pracy 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt 

3.  Praca nad 

ćwiczeniem 1 

–  prosi o wykonanie 

ćwiczenia 1. z rozdziału 
4.1.3. z poradnika dla 
ucznia w zakresie 
wymiarowania,  

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje 

–  przygotowują 

się do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizują 

zadanie, 

–  prezentują 

wyniki 
i dyskutują o 
nich 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  PN, 
–  przygotowane 

materiały 

Część 
podsumowująca 

–  prosi o wykonanie 

sprawdzianu postępów,  

–  podsumowuje zajęcia, 
–  podaje zadanie 

domowe:  

Wykonaj uzupełnienia 
podanych rysunków 
zgodnie z poleceniem. 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  odnosi się do 

efektów pracy 
na zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt, 
 
 
 
–  rysunki wraz 

z poleceniami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć następnych 

zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć 
następnych 

do wykonania 
zadania 
domowego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

...................................................... 

Modułowy program nauczania:  Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł: 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1. 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 721[02].O1.03 

Temat:  Tolerancje  i  pasowania,  chropowatość  powierzchni  i  ich  oznaczanie 

w dokumentacji. 

Cel ogólny:  Umiejętność  odczytywania  i  nanoszenia  oznaczeń  dotyczących  tolerancji, 

pasowań i chropowatości powierzchni. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

odczytać i zinterpretować na rysunku technicznym tolerancje wymiarów,  

– 

odczytać i zinterpretować na rysunku technicznym tolerancje kształtu, 

– 

odczytać i zinterpretować na rysunku technicznym pasowania,  

– 

odczytać i zinterpretować na rysunku technicznym falistość i chropowatość, 

– 

nanieść na rysunek odpowiednie oznaczenia tolerancji,  

– 

nanieść na rysunek odpowiednie oznaczenia pasowania,  

– 

nanieść na rysunek odpowiednie oznaczenia chropowatości i falistości, 

– 

skorzystać z PN i literatury związanej z tematem tolerancji, pasowań. 
 

Metody nauczania–uczenia się:   
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: praca indywidualna i (lub) zespołowa. 

 

Czas: 

3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

poradnik dla ucznia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

przygotowane przez nauczyciela materiały,  

– 

przybory kreślarskie, 

– 

PN, dokumentacja techniczna, 

– 

foliogramy lub prezentacje multimedialne, 

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny. 
 

Przebieg zajęć: 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje czynności 
organizacyjne 
 

Przygotowują  się  do 
zajęć  
 
 

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Środki 

dydaktyczne 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele zajęć, 
–  wyjaśnia organizację 

–  zapisują temat 

w zeszycie 

–  foliogram 

z celami zajęć, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

zajęć, 

–  wprowadza do tematu 

rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

 

Część główna 

 

 

 

 

1.  Praca nad 

materiałem 
nauczania 

 
 
 
 
 
 
 
 

–  sprawdza w zeszytach 

odpowiedzi na pytania 
sprawdzające znajdujące 
się w poradniku dla 
ucznia (studiowanie 
materiału nauczania 
z tego zakresu uczeń 
zrealizował wstępnie 
w domu), 

–  wyjaśnia wątpliwości 

i doradza w zakresie 
poprawy błędów 

–  prosi o uzupełnienie 

wiedzy z podręcznika, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  słuchają poleceń 
–  pytają w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
 
 
 
–  poprawiają błędy, 

uzupełniają braki, 

–  uzupełniają 

wiedzę z 
podręcznika. 

 
–  oceniają efekty 

swojej pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt  

2.  Praca nad 

ćwiczeniem 1 

 

–  prosi o wykonanie 

ćwiczenia 1 z rozdziału 
4.2.3. z poradnika dla 
ucznia,  

–  rozdaje materiały, 

dokumentację, PN, 

–  wyjaśnia wątpliwości, 

nadzoruje pracę,  

–  sprawdza wyniki 

i podsumowuje je  

–  przygotowują się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizują zadanie, 
 
 
–  prezentują wyniki  

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  przygotowane 

materiały,  

–  PN, 

dokumentacja 
techniczna 

Część 
podsumowująca 

–  Prosi o wykonanie 

sprawdzianu postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 
–  podaje zadanie 

domowe:  

Dokonaj odczytów 
z rysunku zgodnie 
z poleceniem. 
–  podaje temat oraz zakres 

zajęć następnych. 

–  realizują 

sprawdzian 
postępów,  

–  oceniają efekty 

pracy na zajęciach, 

–  zadają pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisują temat 

zajęć następnych. 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt, 
–  rysunki 

z poleceniami 
do realizacji 
zadania 
domowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawy rysunku technicznego 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij ołówkiem rysunki techniczne części maszyn występujących w budowie okrętu 

przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest przygotowanie rysunków części  maszyn z wyraźnymi  lukami 

(w rysunku).  Luki  te  uczeń  powinien  uzupełnić.  Rysunki  nie  powinny  być  skomplikowane, 
ale  zróżnicowane  pod  względem  elementów rysunku,  zwłaszcza  do  uzupełnienia.  Z  rysunku 
powinno  wynikać,  jakich  uzupełnień  należy  dokonać.  Jeśli  uzupełnienia  nie  byłyby 
jednoznaczne,  należy  rysunek  wyposażyć  w  polecenia  informujące,  jakich  uzupełnień 
wymaga. Luki mogą dotyczyć rzutów, wymiarów, tekstu, rodzaju rysunku. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zinterpretować rysunki przedstawionych części, 
2)  uzupełnić ołówkiem rysunki techniczne części maszyn występujących w budowie okrętu 

przygotowanych  przez  nauczyciela  z zastosowaniem  reguł  i  wymagań  rysunku 
technicznego, 

3)  zaprezentować i ocenić efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

znormalizowane arkusze A4 z przygotowanymi rysunkami do uzupełnienia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Wykonaj ołówkiem rysunki techniczne części maszyn występujące w budowie okrętu.  
 
Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  przygotowuje  modele  brył,  części  maszyn  lub  ich  modele.  Uczeń  kolejno 

będzie  je  odwzorowywał.  Należy  zaczynać  od  łatwych  rysunków,  wówczas  najlepiej 
sprawdzą  się  modele  brył  geometrycznych.  Dopiero  później  można  dać  do  odwzorowania 
rzeczywiste  części  maszyn  lub  ich  modele.  Liczbę  rysunków  należy  dostosować  do  czasu 
i celów zajęć oraz możliwości uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać  ołówkiem  rysunki  techniczne  (rzuty,  przekroje  widoki  i  kłady)  części  maszyn 

występujących  w  budowie  okrętu  przygotowanych  przez  nauczyciela  z zastosowaniem 
reguł  i  wymagań  rysunku  technicznego  zaczynając  od  rzutów  prostokątnych,  a  na 
rysunkach złożonych kończąc, 

2)  poprosić o konsultacje nauczyciela po zakończeniu każdego rysunku, 
3)  poprawić błędy i ponownie skonsultować z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

znormalizowane arkusze A4, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

modele do rysunku technicznego, 

– 

rzeczywiste części maszyn występujące w budowie okrętów, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Odszukaj  w  podręczniku  rysunku  technicznego  przykłady  rysunków  połączeń  i  na  tej 

podstawie zinterpretuj rysunki przedstawione przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  doskonalenie  umiejętności  samodzielnego  korzystania  ze 

źródeł  informacji.  W tym przypadku tymi źródłami  będą: podręcznik  i odpowiednia Polska 
Norma.  Uczeń  w  pierwszej  kolejności  powinien  odszukać  sposoby  przedstawiania  połączeń 
na  rysunkach  i  przeanalizować  je.  Potem  należy  dać  mu  rysunki  do  odczytania 
i zinterpretowania. Dobrze jest przygotować rysunki o różnym stopniu trudności i złożoności. 
Niektóre  mogą  zawierać  błędy,  wówczas  zadaniem  ucznia  będzie  je  odszukać  i  poprawić. 
Takie zadanie powinno znaleźć się na końcu ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć  w  podręczniku  rysunku  technicznego  sposoby  przedstawiania  połączeń 

rozłącznych i nierozłącznych, a następnie przeanalizować je, 

2)  poprawnie  odczytać  i  zinterpretować  połączenia  przedstawione  na  rysunkach 

przygotowanych przez nauczyciela, 

3)  efekty pracy zapisać w zeszycie, 
4)  wyniki skonsultować z nauczycielem i poprawić błędy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

samodzielna praca ze źródłami informacji, 

 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki połączeń przygotowane przez nauczyciela, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego, 

– 

zeszyt, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Odszukaj w podręczniku rysunku technicznego przykłady rysunków sprężyn, przekładni 

osi  i  wałów,  a  także  blach  i  kształtowników  i  na  tej  podstawie  zinterpretuj  rysunki 
przedstawione przez nauczyciela. 

  
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  dalsze  doskonalenie  umiejętności  samodzielnego  korzystania 

ze  źródeł  informacji.  I  w  tym  przypadku  tymi  źródłami  będą:  podręcznik  i  odpowiednia 
Polska  Norma.  Uczeń  w  pierwszej  kolejności  powinien  odszukać  sposoby  przedstawiania 
części  na  rysunkach  i  przeanalizować  je.  Potem  należy  dać  mu  rysunki  do  odczytania 
i zinterpretowania. Dobrze jest przygotować rysunki o różnym stopniu trudności i złożoności. 
Niektóre  mogą  zawierać  błędy,  wówczas  zadaniem  ucznia  będzie  je  odszukać  i  poprawić. 
Takie zadanie powinno znaleźć się na końcu ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć w podręczniku rysunku technicznego sposoby przedstawiania sprężyn, przekładni 

osi  i  wałów,  a  także  blach  i  kształtowników  wraz  z  ich  uproszczeniami,  a  następnie 
przeanalizować je, 

2)  poprawnie  odczytać  i  zinterpretować  rysunki  tych  części  przedstawione  przez 

nauczyciela, 

3)  efekty pracy zapisać w zeszycie, 
4)  wyniki skonsultować z nauczycielem i poprawić błędy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

samodzielna praca ze źródłami informacji, 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki części przygotowane przez nauczyciela, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego, 

– 

zeszyt, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.  Parametry wykonania i ich oznaczanie w dokumentacji 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Odczytaj  z  otrzymanych  rysunków  technicznych  następujące  parametry  wykonania 

części: 
– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

– 

falistość i chropowatość, 

– 

rodzaj obróbki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  rysunków,  z  których  odczytywać  będą 

odpowiednie  parametry  wykonania.  Nie  każdy  rysunek  musi  zawierać  wszystkie  parametry. 
Rysunki  nie  powinny  być  skomplikowane,  ale  zróżnicowane  pod  względem  oznaczeń  na 
rysunku  do  odczytania.  Warto  zwrócić  uwagę  uczniom  na  rodzaj  wykorzystywanej 
dokumentacji technicznej.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć  oznaczenia  wykonania,  których  nie poznał  w  materiale  nauczania  i  wypisać  je 

w zeszycie  wraz  z  ich  interpretacją,  wykorzystując  odpowiednie  Polskie  Normy  i  (lub) 
podręcznik do rysunku technicznego, 

2)  odczytać z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części: 

– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

– 

falistość i chropowatość, 

– 

rodzaj obróbki, 

3)  skonsultować wykonane zadanie z grupą, 
4)  przedyskutować błędy i poprawić je. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przygotowane przez nauczyciela rysunki, 

– 

literatura dotycząca rysunku technicznego, 

– 

odpowiednie PN, 

– 

zeszyt, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij rysunki techniczne o następujące parametry wykonania części: 

– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

– 

falistość i chropowatość, 

– 

rodzaj obróbki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  rysunków,  w  których  uzupełniać  będą 

odpowiednie  parametry  wykonania.  Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  rysunków 
części  z  wyraźnymi  brakami  (w rysunku)  dotyczącymi  tolerancji,  pasowania,  falistości, 
chropowatości  powierzchni  i  rodzaju  obróbki.  Braki  te  uczeń  powinien  uzupełnić.  Rysunki 
nie powinny  być skomplikowane, ale zróżnicowane pod względem uzupełnianych oznaczeń. 
Do  rysunków  należy  dołączyć  polecenia  informujące,  jakie  mają  być  parametry  wykonania 
narysowanej  części.  Należy  zatem  przygotować  rysunki  zarówno  do  interpretacji,  jak  i  do 
uzupełnienia.  Warto  zwrócić  uwagę  uczniom  na  rodzaj  wykorzystywanej  dokumentacji 
technicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uzupełnić  rysunki  techniczne  o  następujące  parametry  wykonania  części  maszyn 

występujących  w  budowie  okrętów  przygotowane  przez  nauczyciela  stosownie  do  jego 
zaleceń z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego: 
– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

– 

falistość i chropowatość, 

– 

rodzaj obróbki, 

2)  zapisać  w  zeszycie  interpretację  oznaczeń,  wykorzystując  odpowiednie  PN  i  (lub) 

podręcznik do rysunku technicznego,  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przygotowane przez nauczyciela rysunki,  

– 

literatura dotycząca rysunku technicznego, 

– 

odpowiednie PN, 

– 

zeszyt, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Rodzaje rysunków technicznych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj typ rysunku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  różnych  rodzajów  rysunków: 

wykonawczych, 

złożeniowych, 

zestawieniowych, 

montażowych, 

operacyjnych 

i zabiegowych.  Zadaniem  uczniów  będzie  na  podstawie  analizy  rysunku  określić  jego  typ. 
Powinni do tego celu wykorzystać opanowany materiał nauczania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować otrzymane rysunki, 
2)  określić typ każdego rysunku i uzasadnić; całość zapisać w zeszycie,  
3)  dokonać oceny poprawności zadania konsultując wykonanie z grupą i nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki przekładni i ich schematy kinematyczne przygotowane przez nauczyciela, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

odpowiednie PN, 

– 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2  

Wykonaj rysunki wykonawcze do otrzymanych rysunków złożeniowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  rysunków  złożeniowych,  do  których 

sporządzać  będą  odpowiednie  rysunki  wykonawcze.  Mogą  wybrać  detal,  dla  którego 
wykonają  rysunek  wykonawczy  lub  można  taki  detal  narzucić.  Będzie  to  zależało  od 
konieczności ćwiczenia określonych umiejętności. Rysunki nie powinny być skomplikowane, 
ale zróżnicowane, tak, by rozwiązać wszystkie problemy występujące w detalowaniu. Należy 
także  przygotować  gotowe  rysunki  wykonawcze,  do  rysunków  złożeniowych,  by  uczniowie 
mogli weryfikować swoje prace przez porównanie. Oczywiście gotowe rysunki  nie powinny 
być dostępne uczniom od początku ich pracy. Realizując ćwiczenie  mogą oni wybrać więcej 
niż  jeden  rysunek  wykonawczy  lub  wybrać  bardziej  skomplikowany,  co  daje  nauczycielowi 
możliwość różnicowania oceny. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić,  czy  otrzymane  rysunki  są  wystarczające  do  wykonania  rysunków 

wykonawczych, 

2)  zdecydować czy wykonać rysunki wykonawcze czy zestawieniowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3)  sporządzić odpowiednie rysunki, 
4)  dokonać  oceny  ich  poprawności  porównując z rysunkami  wzorcowymi  otrzymanymi  od 

nauczyciela, 

5)  opisać stwierdzone różnice, 
6)  dokonać korekty błędów w swoich rysunkach.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki przygotowane przez nauczyciela, 

– 

przybory do rysunku technicznego, 

– 

literatura dotycząca rysunku technicznego, 

– 

odpowiednie PN, 

– 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 3 

Odczytaj schematy kinematyczne przekładni stosowanych w budowie okrętów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  wymaga  przygotowania  uczniom  schematów  kinematycznych  przekładni 

stosowanych  w  budowie  okrętów  i  rysunków  technicznych  tych  przekładni.  Można  zadanie 
wzbogacić przygotowując schematy kinematyczne innych maszyn. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować działanie przekładni, 
2)  znaleźć  symbole  używane  w  schematach  kinematycznych  przekładni  i  opisać  je 

w zeszycie,  

3)  przyporządkować schematy kinematyczne do wybranych przekładni, 
4)  dokonać oceny poprawności zadania konsultując wykonanie z grupą i nauczycielem. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki przekładni i ich schematy kinematyczne przygotowane przez nauczyciela, 

– 

literatura, inne źródła informacji, 

– 

odpowiednie PN, 

– 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Rodzaje i sporządzanie rysunków okrętowych 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy gotowej dokumentacji technicznej kadłuba. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie to wymaga przygotowania uczniom dokumentacji technicznych statków, które 

będą  mogli  analizować  i  opisywać.  Celem  ćwiczenia  jest  poznanie  struktury  dokumentacji 
i wykorzystanie  zdobytej  wiedzy  dotyczącej  rozpoznawania  rodzajów  rysunków  i  ich 
numeracji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przejrzeć i opisać, z czego składa się otrzymana od nauczyciela dokumentacja techniczna 

kadłuba, 

2)  opisać sposób numeracji poszczególnych dokumentów, 
3)  nazwać  rodzaj  poszczególnych  dokumentów  (rysunków)  wchodzących  w  skład 

otrzymanej dokumentacji statku, 

4)  zadanie wykonać w zespole dwuosobowym w zeszycie, 
5)  przedstawić nauczycielowi efekty pracy, 
6)  poprawić ewentualne błędy.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja techniczna statku, 

– 

literatura przedmiotu i właściwe normy, 

– 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2 

Odczytaj informacje z otrzymanych rysunków kadłuba. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie to wymaga przygotowania uczniom rysunków wykorzystywanych w budowie 

kadłuba statków, z których będą  mogli odczytywać zadane  informacje. Celem ćwiczenia jest 
doskonalenie umiejętności czytania rysunków, rozumienie zastosowanej w nich symboliki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek i określić co przedstawia, 
2)  odczytać informacje zadane przez nauczyciela i zapisać je w zeszycie, 
3)  określić, jak zastosowano w nich unifikację, normalizację i zapisać w zeszycie, 
4)  określić jakie zastosowano w nich uproszczenia i zapisać w zeszycie, 
5)  przedstawić nauczycielowi efekty pracy, 
6)  wziąć pod uwagę sugestie nauczyciela i poprawić ewentualne błędy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przygotowane przez nauczyciela rysunki, 

– 

instrukcje zawierające informacje, które należy z rysunku odczytać, 

– 

literatura, inne źródła informacji, 

– 

odpowiednie normy, 

– 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj rysunek prefabrykacji zadanej części kadłuba. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  dokumentacji  zawierającej  rysunki 

prefabrykacji  wykorzystywanych  w  budowie  kadłuba  statków.  Celem  ćwiczenia  jest 
doskonalenie  umiejętności  czytania  rysunków  prefabrykacji  i  umiejętności  ich  sporządzania, 
rozumienia zastosowanej w nich symboliki. 

 
Sposób wykonania 
 
Uczeń powinien: 

1)  na  podstawie  podręcznika  i  przykładu  dokumentacji  technicznej  statku,  przeanalizować 

rysunki  prefabrykacji  części  kadłuba  i  opisać  w  zeszycie  sposoby  wykonania  takich 
rysunków, 

2)  wykonać  rysunek  prefabrykacji  części  kadłuba  według  założeń  podanych  przez 

nauczyciela, 

3)  przedstawić nauczycielowi efekty pracy, 
4)  wziąć pod uwagę sugestie nauczyciela i poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja techniczna statku, 

– 

podręcznik rysunku maszynowego i okrętowego, 

– 

przybory kreślarskie do wykonywania rysunków okrętowych, 

– 

instrukcja z założeniami do wykonania rysunku prefabrykacji, 

– 

inne źródła informacji, 

– 

odpowiednie normy, 

– 

zeszyt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania  1,  2,  3,  4,  6,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  22  są  z  poziomu 
podstawowego,  

– 

zadania 5, 7, 8, 19, 20, 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za uzyskanie 10÷12 punktów, 

– 

dostateczny – za uzyskanie 13÷15 punktów, 

– 

dobry – za uzyskanie 16÷18 punktów, 

– 

bardzo dobry – za uzyskanie 19÷22 punktów. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b, 
12. 
d, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. d, 18. c, 19. b, 20. a, 21. c, 22. b. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1   

Wymienić dokumentację techniczną, 
którą posługuje się technik budownictwa 
okrętowego

 

2    Opisać funkcje rysunku technicznego 

3    Rozpoznać symbole arkuszy 

4   

Wskazać, jakiego pisma używa się 
w rysunku technicznym 

5   

Wskazać, gdzie umieszcza się informacje 
tekstowe na rysunku 

PP 

6    Rozróżnić rodzaje rysunków

 

7   

Uzasadnić, dlaczego rysunki 
wykonywane są w skali (podziałce)

 

PP 

8   

Wskazać zasady rzutowania 
prostokątnego

 

PP 

9    Odróżnić przekrój od widoku

 

10   

Wskazać prawidłowe zasady 
wymiarowania

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11    Wyjaśnić potrzebę tolerowania

 

12   

Odróżnić wymiary: nominalny, górny 
graniczny i dolny graniczny

 

13    Odróżnić odchyłki górną i dolną 

14    Wskazać wzór na tolerancję

 

15    Wskazać wzór na odchyłkę górną 

16    Wskazać wzór na odchyłkę dolną 

17    Odróżnić pasowanie luźne 

18    Odróżnić pasowanie ciasne 

19    Odróżnić pasowanie mieszane 

20    Rozróżnić układy pasowań 

PP 

21   

Wskazać parametry określające jakość 
powierzchni

 

PP 

22    Rozróżnić rodzaje rysunków okrętowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Ewentualne wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 22 zadania. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi.  
5.  Zadania testowe są jednokrotnego wyboru tzn. tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonywanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Monter kadłubów okrętowych powinien posługiwać się 

a)  przede  wszystkim  rysunkami  technicznymi  złożeniowymi,  wykonawczymi, 

zestawieniowymi,  montażowymi  i  innymi,  dotyczącymi  budowy  kadłuba  oraz 
branżowymi zestawami Polskich Norm. 

b)  najczęściej ofertami firm zaopatrujących zarówno w maszyny, narzędzia pomiarowe, 

jak i części i wyposażenie okrętu. 

c)  dokumentacją techniczną i instrukcjami obsługi większości popularnych maszyn. 
d)  tylko branżowymi zestawami Polskich Norm.  

 
2.  Rysunek techniczny to 

a)  obrazki części. 
b)  zestaw niezrozumiałych symboli i znaków. 
c)  znormalizowany  i  skodyfikowany  język  porozumiewania  się  projektantów, 

konstruktorów i pracowników uczestniczących w procesie produkcji lub usług. 

d)  dokumenty tajne, dostępne niektórym pracownikom stoczni. 

 
3.  Symbol A4 oznacza 

a)  format arkusza o wymiarach 210x297 mm. 
b)  symbol pisma technicznego. 
c)  format arkusza o wymiarach 297x420 mm. 
d)  rodzaj wymiarowania. 

 
4.  W rysunku technicznym używa się pisma 

a)  kaligrafowanego. 
b)  ozdobnego. 
c)  zwykłego. 
d)  technicznego prostego lub pochyłego. 

 
5.  Informacje tekstowe na rysunku umieszcza się w taki sposób, że 

a)  zbiorcze  oznaczenia  stanu  powierzchni  znajdują  się  w  górnym  prawym  rogu, 

w dolnym prawym rogu umieszcza się tabliczkę rysunkową, zawiera ona dodatkowe 
informacje,  na  przykład:  nr  rysunku,  nazwę  przedmiotu  lub  urządzenia,  nazwisko 
kreślarza lub projektanta. 

b)  w dolnym prawym rogu umieszcza się tabliczkę rysunkową, zawiera ona dodatkowe 

informacje, na przykład: nr rysunku, nazwę przedmiotu lub urządzenia.  

c)  zbiorcze  oznaczenia  stanu  powierzchni  znajdują  się  w  górnym  prawym  rogu, 

w dolnym prawym rogu umieszcza się tabliczkę rysunkową, zawiera ona dodatkowe 
informacje, na przykład: nr rysunku.  

d)  zbiorcze oznaczenia stanu powierzchni znajdują się w górnym prawym rogu.  

 
6.  Rysunek przedstawiający część może być 

a)  rysunkiem wykonawczym. 
b)  rysunkiem montażowym. 
c)  wykresem. 
d)  rysunkiem złożeniowym. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  Rysunki wykonywane są w skali ponieważ 

a)  nie wolno wykonywać rysunku przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze. 
b)  nie zawsze można wykonać rysunek przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze. 
c)  trzeba wykonywać rysunki pomniejszone. 
d)  trzeba wykonywać rysunki powiększone. 

 
8.  Przy wykonywaniu rzutowania prostokątnego obowiązuje zasada, że 

a)  liczba  rzutów  powinna  być  minimalna,  ale  niezbędna  do  jednoznacznego 

przedstawienia przedmiotu i jego zwymiarowania. 

b)  liczba rzutów jest nieistotna. 
c)  liczba rzutów powinna wynosić 3.  
d)  liczba rzutów powinna być maksymalna. 

 
9.  Rysunki 1 i 2 przedstawiają 

 

Rys. 1  

 

Rys. 2 

 

a)  rysunek 1 – widok, a rysunek 2 – przekrój. 
b)  rysunek 1 – przekrój, a rysunek 2 – widok. 
c)  rysunek 1 – widok i rysunek 2 – widok. 
d)  rysunek 1 – przekrój i rysunek 2 – przekrój. 

 
10. Wśród zasad prawidłowego wymiarowania jest zasada mówiąca, że 

a)  nie należy powtarzać tych samych wymiarów na różnych rzutach przedmiotu. 
b)  należy powtarzać te same wymiary na różnych rzutach przedmiotu. 
c)  nie nanosi się wymiarów na rysunkach. 
d)  wymiaruje się dowolnie. 

 
11. Tolerowanie wymiarów jest niezbędne, ponieważ 

a)  są maszyny, którymi można wykonać część lub element urządzenia bezbłędnie. 
b)  każda  maszyna i każdy wykonawca, wykonujący część lub element urządzenia, zrobi 

to z pewnym błędem. 

c)  błędy maszyn są nieistotne. 
d)  tylko ludzie są omylni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

12. Oznaczone na rysunku 3 wymiary to 

 

Rys. 3 

 

a)  N – wymiar nominalny, A i B – dolne wymiary graniczne. 
b)  N – górny wymiar graniczny, A – wymiar nominalny, B – dolny wymiar graniczny. 
c)  – dolny wymiar graniczny, A – górny wymiar graniczny, B – wymiar nominalny.  
d)  N – wymiar nominalny, A – dolny wymiar graniczny, B – górny wymiar graniczny. 

 
13. Oznaczone na rysunku 3 wymiary to 

a)  ES, es – odchyłki dolne, EI, ei – odchyłki dolne. 
b)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki górne. 
c)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki dolne. 
d)  ES, es – odchyłki dolne, EI, ei – odchyłki górne. 

 
14. Tolerancję przedstawia się wzorem 

a)  T  =  A  –  B,  gdzie  T  -  tolerancja,  A  -  dolny  wymiar  graniczny,  a  B  -  górny  wymiar 

graniczny. 

b)  T  =  B    A,  gdzie  T  -  tolerancja,  A  -  dolny  wymiar  graniczny,  a  B  -  górny  wymiar 

graniczny, 

c)  T  =  A    B,  gdzie  T  -  górny  wymiar  graniczny,  A  -  tolerancja,  a  B  -  dolny  wymiar 

graniczny. 

d)  T  =  A    B,  gdzie  T  -  dolny  wymiar  graniczny,  A  -  tolerancja,  a  B  -  górny  wymiar 

graniczny. 

 
15. Odchyłkę górną przedstawia wzór 

a)  ES = B – N, gdzie B – dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny. 
b)  ES = A – N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny. 
c)  ES = B  N, gdzie B – górny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny. 
d)  ES = B  A, gdzie B – górny wymiar graniczny, a A – wymiar nominalny. 

 
16. Odchyłkę dolną przedstawia wzór 

a)  EI = A  N, gdzie A – górny wymiar graniczny, N – górny wymiar graniczny. 
b)  EI = A  N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, N – wymiar nominalny. 
c)  EI = A  N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, N – górny wymiar graniczny. 
d)  EI = B – N, gdzie B – górny wymiar graniczny, N – wymiar nominalny. 

 
17. Pasowanie luźne występuje, gdy 

a)  występuje wcisk i luz. 
b)  występuje wcisk. 
c)  występuje luz albo wcisk. 
d)  zawsze zapewniony jest luz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

18. Pasowanie ciasne występuje, gdy 

a)  zawsze zapewniony jest luz. 
b)  występuje luz albo wcisk. 
c)  zawsze zapewniony jest wcisk. 
d)  występuje wcisk i luz. 

 
19. Pasowanie mieszane występuje, gdy 

a)  zawsze zapewniony jest wcisk. 
b)  może być luz, albo wcisk. 
c)  zawsze zapewniony jest luz. 
d)  występuje wcisk i luz. 

 
20. Najbardziej istotnymi układami pasowań są 

a)  pasowanie według stałego wałka i stałego otworu. 
b)  pasowanie według stałego wałka. 
c)  pasowanie według stałego otworu. 
d)  pasowanie według wałka. 

 
21. Dokładność wykonania powierzchni określają parametry 

a)  falistość. 
b)  nierówność. 
c)  falistość i chropowatość powierzchni. 
d)  tylko chropowatość powierzchni. 

 
22. Rysunek prefabrykacji podsekcji kadłuba należy do rysunków 

a)  zestawieniowych. 
b)  w instrukcjach technologicznych. 
c)  planu ogólnego. 
d)  elektrycznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................... 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

21   

 

22   

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

TEST 2 

 

1.  Projekt dokumentacji technicznej  

 
Podstawą  zaliczenia  jednostki  modułowej  jest  projekt  dokumentacji  technicznej 

wykonany przez ucznia. Takie zadanie stanowi rodzaj próby pracy. Nauczyciel oceni projekt 
i przedstawi  uczniowi  wyniki  wraz  z  wyjaśnieniem,  jakich  umiejętności  nie  opanował 
należycie,  a  które  są  przez  niego  opanowane  i  w  jakim  stopniu.  Uczeń  otrzyma  ocenę 
pozytywną,  jeżeli  projekt  spełni  kryteria  podane  wcześniej.  Kryteria  te  zawarte  są  w  Karcie 
projektu.  Jeżeli  projekt  zostanie  odrzucony,  uczeń  powinien  powtórzyć  materiał  i ćwiczenia 
z tych części  jednostki  modułowej, z których wiedzy nie opanował i ponownie przystąpić do 
realizacji  projektu.  Podstawą  projektu  jest  karta  projektu  –  kontrakt.  Kontrakt  sporządza 
nauczyciel. Możliwe jest jednak, by w części tematu uczeń proponował modyfikacje. Należy 
przy  tym  pamiętać,  by  modyfikacje  te  nadal  umożliwiały  wykazanie  się  umiejętnościami 
zawartymi  w  karcie.  Spełnienie  wymagań  podstawowych  i  samodzielna  praca  wystarczy  do 
wystawienia oceny dostatecznej. Spełnienie wymagań ponadpodstawowych  jest podstawą do 
wystawienia oceny dobrej lub bardzo dobrej. Jeśli uczeń sporządził dokumentację świadczącą 
o umiejętnościach  wykraczających  poza  program  i  jest  ona  sporządzona  poprawnie,  można 
uczniowi postawić ocenę celującą.  

Można  wykonać  projekt  zarówno  indywidualnie,  jak  i  w  zespołach  dwuosobowych. 

Każdy  zespół  powinien  mieć  inny  temat.  Zespołom  należy  zaproponować  rysunek  bardziej 
złożony,  ale  nie  trudniejszy.  Projekt  polega  na  skompletowaniu  dokumentacji  technicznej 
wykorzystywanej  w  budowie  kadłuba  w  części  z  gotowych  rysunków  i  w  części 
z wykonanych przez siebie. 

 

Przebieg realizacji projektu 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Przygotowanie uczniów do wykonania projekt

u: 

– 

ustalenie terminu wykonania projektu – projekt można wykonać w czasie jednej lub 
kilku jednostek metodycznych liczących od 4 do 6 godzin, 

– 

określenie celów wykonania projektu, 

– 

wyjaśnienie 

uczniom 

specyfiki 

projektu 

jako 

sprawdzianu 

wiadomości 

i umiejętności. 

2.  Przygotowanie  stanowisk  dydaktycznych  i  materiałów  metodycznych:  sprawdzenie 

kompletności modeli, instrukcji i rysunków, 

3.  Przygotowanie materiałów: 

– 

przygotowanie Karty projektu, 

– 

przygotowanie Karty oceny. 

4.  Realizacja projektu: 

– 

obserwacja uczniów w trakcie pracy, 

– 

prezentacja projektów, 

– 

ocena projektów i sprawozdania i prezentacji.

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie kartę projektu i wykonaj wszystkie polecenia. 
2.  Elementy niezrozumiałe wyjaśnij z nauczycielem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA PROJEKTU 

 

1.  Temat:   Dokumentacja techniczna części kadłuba 
2.  Data rozpoczęcia projektu: ......................................................... 
3.  Data zakończenia projektu i prezentacji: ............................................. 
4.  Badane umiejętności: 

–  planowania pracy, 
–  organizowania stanowiska pracy, 
–  czytania dokumentacji technicznej,  
–  rozróżniania rodzajów dokumentacji technicznej, 
–  sporządzania dokumentacji technicznej. 

5.  Zakres projektu – w ramach projektu należy: 

–  wybrać  z  przedstawionych  propozycji  te  rodzaje  części  kadłuba,  do  których 

sporządzona będzie dokumentacja techniczna,  

–  opracować plan i harmonogram pracy nad projektem, 
–  wykonać specyfikację zawartości dokumentacji, 
–  wybrać rysunki odpowiednie dla danej części kadłuba, 
–  sporządzić brakujące rysunki, 
–  opracować krótkie sprawozdanie, 
–  przygotować i przeprowadzić prezentację. 

6.  Typ projektu - indywidualny lub w dwuosobowych zespołach. 
7.  Wskazówki pomocne uczniom (materiały dla ucznia). 

Do wykonania tego ćwiczenia będziesz potrzebować: 
–  wybrane części maszyn razem z opisem wymagań technologicznych, 
–  zeszyt z opisem metody projektów, 
–  przybory kreślarskie, 
–  odpowiednie PN, 
–  zeszyt. 

8.  Kryteria i sposób oceny projektu:   

Kompletność projektu, czyli:  
–  dokumentacja techniczna,  
–  plan i harmonogram pracy nad projektem, 
–  specyfikacja zawartości dokumentacji, 
–  sporządzone rysunki, 
–  krótkie sprawozdanie, prezentacja. 

9.  Wymagania: 

–  podstawowe  –  kompletny  projekt  i  poprawne  skompletowanie  dokumentacji,  rysunki 

wykonane z niewielkimi błędami technicznymi, poprawna prezentacja (zrozumiała dla 
słuchaczy, na temat), praca samodzielna, 

–  ponadpodstawowe  -  kompletny  projekt  i  poprawne  skompletowanie  dokumentacji, 

rysunki  wykonane  bezbłędnie,  interesująca prezentacja ( zrozumiała dla słuchaczy,  na 
temat, właściwe środki audiowizualne), praca samodzielna. 

10. Normy wymagań na oceny: 

bardzo dobry  

– 23 ÷ 25 punktów, 

dobry    

 

– 19 ÷ 22 punktów, 

dostateczny   

– 15 ÷ 18 punktów, 

dopuszczający   – 12 ÷ 14 punktów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Karta oceny 

 

Lp. 

Umiejętność 

podlegająca 

sprawdzaniu 

Kryteria 

Punkty 

1. 

Rozróżnianie  rodzajów 
dokumentacji 
technicznej, 
 

–  poprawny tytuł dokumentacji 

0÷1 

2. 

Planowanie czynności 

–  sporządzenie planu działania, 
–  wykaz niezbędnych środków do wykonania 

dokumentacji. 

 

0÷2  

3. 

Organizowanie 
stanowiska pracy: 
 

–  zgromadzenie i rozmieszczenie na 

stanowisku pracy materiałów zgodnie z 
zasadami ergonomii, 

–  sprawdzenie stanu technicznego narzędzi, 

 

0÷2  

4. 

Sporządzenie 
dokumentacji 
technicznej  

–  specyfikacja zawartości dokumentacji, 
–  poprawne merytorycznie rysunki,  

0÷10  

5. 

 
Krótkie sprawozdanie, 
 

–  kompletność 
–  trafność wniosków 

0÷2 

6. 

Prezentacja 

–  zrozumiała dla słuchaczy,  
–  na temat 

0÷4 

7. 

Samodzielność 

–  pomoc nauczyciela 
–  udział pracy samodzielnej w projekcie 

0÷4 

 
 
 

 

Razem 

 

25 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA

  

 

1.  Burcan J.: Podstawy rysunku technicznego. WNT, Warszawa 2006 
2.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989  
3.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004 
4.  Domański Z. Danielewicz J.: Rysunek techniczny maszynowy i okrętowy. Wydawnictwo 

Morskie, Gdańsk 1982 

5.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
6.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 1995 
7.  Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 2004 
8.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999  
9.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
10.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej. WNT, Warszawa 1983 
11.  Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969 
12.  Pawlicki  K.:  Transport  w  przedsiębiorstwie.  Maszyny  i  urządzenia.  WSiP, 

Warszawa 1996 

13.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
14.  Instrukcja  klasyfikacji  dokumentacji  projektowo-konstrukcyjnej  statków.  Centrum 

techniki okrętowej, Gdańsk 

15.  http://z ss-zywiec.strefa.pl//publikacje/rysunki.ppt Jerzy Rakoczy ZSS Żywiec 
16.  http://www.zspzlockie.muszyna.pl/rysunek_techniczny/index.html 
17.  Adobe Illustrator Tutorial 1 - Vector Cutaway Illustrations.htm 
18.  http://adam.imir.agh.edu.pl/staff/OLEKSIAK/skrypt1/3_3/3_3.htm 
19.  http:home.agh.edu.pl 
20.  www.student.agh.edu.pl/~qwas/air/kreski/wyklady/Struktura%20mechanizm%F3w.pdf 
21.  http://www.netblok.pl/~bartek/Wyk%B3ady/wyklad_5/WYKLAD_5.PPT#263,9,Slajd 9