background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Ireneusz Kocoń 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[02].O1.05 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Michał Sylwestrzak 
mgr inż. Grzegorz Śmigielski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ireneusz Kocoń 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].O1.05 
„Wykonywanie pomiarów warsztatowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu monter kadłubów okrętowych. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

12 

5.1. Wprowadzenie do pomiarów warsztatowych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Metody pomiarów i błędy pomiarowe 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Przyrządy pomiarowe 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Wykonywanie pomiarów 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7. 

Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela”, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter kadłubów okrętowych.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania  – 
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki. 
W  poradniku  dla  ucznia  zagadnienia  zostały  opisane  w sposób  bardzo  ogólny. 

Przedstawiono  treści,  opisano  umiejętności, które uczeń powinien  sobie przyswoić. By uczeń 
mógł w pełni zrozumieć i przyswoić materiał, niezbędna jest jego praca z literaturą. Nauczyciel 
powinien  być  przewodnikiem  dla  ucznia,  wskazując  mu  materiały  i źródła,  z których  może 
uzyskać dodatkowe informacje dotyczące zagadnień z zakresu jednostki modułowej. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania oraz ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  począwszy  od  pracy 

jednolitej, pracy grupowej jednolitej i zróżnicowanej, aż po samodzielną pracę ucznia.  

Zaleca  się  określenie  wymagań  edukacyjnych  w  takiej  formie,  aby  łatwo  było 

zidentyfikować  cele  z  poszczególnymi  tematami.  W  poradniku  zamieszczono  dwa 
przykładowe scenariusze zajęć.  

Pomocne mogą się okazać zamieszczone na końcu każdego podrozdziału w poradniku dla 

ucznia  pytania  sprawdzające,  które  uczeń  może  wykorzystywać  w  dwojaki  sposób, 
a mianowicie jako: 

 

przeczytanie pytań  przed  rozpoczęciem  pracy;  uczeń  zapozna  się  z wymaganiami  i dążyć 
będzie do osiągnięcia celu, jakim jest odpowiedź na pytania, 

 

przeczytanie  pytań  po  zakończeniu  pracy;  pytania  te  stanowić  będą  kontrolę  stanu 
gotowości przejścia do wykonywania ćwiczeń. 

W  ćwiczeniach  realizowanych  w formie  zadań  praktycznych  założono,  że  w trakcie  ich 

realizacji uczeń powinien: 

 

przeczytać  ze  zrozumieniem  instrukcję  obsługi  sprzętu  wykorzystywanego  podczas 
wykonywania ćwiczeń, 

 

opracować  procedurę  rozwiązania  przedstawionego  w opisie  zadania,  posiłkując  się 
literaturą, 

 

wykonać zadania, 

 

przeprowadzić samokontrolę, 

 

zaprezentować rozwiązania zadania. 
Wskazane  jest  przeprowadzanie  instruktażów  na  początku  zajęć  oraz  przed 

wykonywaniem ćwiczeń. Zaleca się również, aby nakłaniać uczniów do korzystania z pomocy 
koleżeńskiej.  Zaleca  się  taki  dobór  ćwiczeń  dla  uczniów  by  rozwijały  umiejętności,  których 
nabycie stwarza im największe problemy.  

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  przystępuje  do  sprawdzenia  poziomu 

swoich postępów, odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale „Sprawdzian postępów”.  

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W rozdziale „Ewaluacja osiągnięć ucznia” zamieszczono: 

 

kartę odpowiedzi, obok której jest klucz odpowiedzi, 

 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w której  opisano  czynności  jakie  należy  wykonać  w  czasie 
przeprowadzania sprawdzianu, 

 

instrukcję dla ucznia, w której opisano czynności ucznia. 

Zamieszczony jest również przykład zadania praktycznego. 

Zestawy  stanowią  propozycję  narzędzi  pomiaru  dydaktycznego,  z których  można 

skorzystać  w celu  przeprowadzenia  badań  lub  w celu  opracowania  innych  narzędzi.  Wybór 
należy do nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

721[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu 

721[02].O1.01 

Stosowanie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska 

721[02].O1.04 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

721[02].O1.06 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki 

ręcznej i mechanicznej skrawaniem 

721[02].O1.03 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

721[02].O1.05 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

721[02].O1.02 

Posługiwanie się pojęciami 

charakteryzującymi statek 

721[02].O1.07 

Wykonywanie połączeń 

spawanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

 

korzystać z różnych źródeł informacji,  

 

odczytywać 

dokumentację 

konstrukcyjną, 

technologiczną 

warsztatową  oraz 

zinterpretować zamieszczone w nich oznaczenia, 

 

korzystać z dokumentacji technicznej urządzeń technicznych, 

 

sporządzać prostą dokumentację techniczną, 

 

korzystać z typowych aplikacji: edytorów tekstu i grafiki, arkuszy kalkulacyjnych,  

 

stosować zasady bhp,  

 

organizować bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, 

 

stosować jednostki układu jednostek SI. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

– 

rozróżnić rodzaje wymiarów liniowych, 

– 

określić wymiar tolerowany, 

– 

rozróżnić metody pomiarowe, 

– 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

– 

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych, 

– 

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru elementów konstrukcji kadłuba w zależności od 
kształtu oraz dokładności wykonania, 

– 

wykonać pomiar elementów konstrukcji kadłuba,  

– 

dokonać sprawdzenia elementów sekcji kadłuba za pomocą szablonu, 

– 

wykonać czynności związane z konserwacją przyrządów pomiarowych,  

– 

określić warunki przechowywania przyrządów pomiarowych, 

– 

posłużyć się PN, dokumentacją techniczną, 

– 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter kadłubów okrętowych 721[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[02].O1.05 

Temat:  Zastosowanie  suwmiarki  i  mikrometru  do  wykonywania  pomiarów  szerokości, 

średnicy i głębokości otworów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności posługiwania się suwmiarką i mikrometrem. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

skontrolować stan suwmiarki i mikrometru, 

 

dobrać suwmiarki i mikrometry do mierzenia określonych wielkości, 

 

określić i eliminować czynniki zwiększające błędy popełniane w czasie pomiaru, 

 

zakonserwować przyrządy pomiarowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenie praktyczne przedmiotowe, 

 

pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

suwmiarka, 

 

mikrometry różnych zakresach pomiarowych, 

 

przybory do pisania, zeszyt przedmiotowy. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

 

sprawdzenie obecności, podanie tematyki zajęć 

 

przeprowadzenie pogadanki na temat metod mierzenia, zasad mierzenia suwmiarkami 
i mikrometrami, 

 

przeprowadzenie pokazu, w jaki sposób wykonuje się pomiary,  

 

przedstawienie przebiegu zajęć, podział grupy na dwuosobowe zespoły, 

 

podanie kryteriów ocen. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczeń: 1 i 2 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia. 

 

Obchód I. Przekazanie próbek, które powinny być zmierzone. Sprawdzenie czy uczniowie 
przystąpili do wykonania ćwiczenia. 

 

Obchód II. Nadzorowanie wykonywania ćwiczenia. Udzielanie dodatkowych wyjaśnień. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Obchód III. Sprawdzenie 

poprawności 

wykonywania 

pomiarów, 

poprawności 

posługiwania się sprzętem pomiarowym, wskazanie na błędy i usterki.  

 

Obchód  IV.  Porównanie  wyników  uzyskanych  za  pomocą  suwmiarki  i  za  pomocą 
mikrometru.  

 

Należy  zwrócić  uwagę  na  to  by  uczniowie  używali  przyrządy  pomiarowe  zgodnie 

z przeznaczeniem. 
 
Zakończenie zajęć 
Instruktaż końcowy: 

 

podsumowanie zajęć, 

 

przeprowadzenie  pogadanki  nt.  przyczyn  powstawania  błędów  w  czasie  wykonywania 
ćwiczenia, 

 

wskazanie najlepiej wykonanego ćwiczenia, 

 

zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane podczas ćwiczenia, 

 

wystawienie ocen. 

 
Praca domowa 
– 

Sporządź  notatkę  „Rodzaje  mikrometrów  wykorzystywanych  w  czasie  wykonywania 
pomiarów warsztatowych”. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

pogadanka  nt.  Metody  wykonywania  pomiarów,  kontroli  i  konserwacji  sprzętu 
pomiarowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Monter kadłubów okrętowych 721[02] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[02].O1.05 

 

Temat:  Kontrola poprawności montażu kadłuba za pomocą szablonów. 

Cel ogólny:  Kształtowanie 

umiejętności 

wykorzystywania 

szablonów 

do 

kontroli 

poprawności montażu kadłuba.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać właściwy szablon, 

 

odczytać  z  dokumentacji  niezbędne informacje  konieczne do  kontroli  kształtu wybranych 
elementów kadłuba, 

 

ustalić dopuszczalne odchylenia kształtu kadłuba, 

 

interpretować wyniki pomiarów. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniami, 

 

ćwiczenie praktyczne przedmiotowe. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach dwuosobowych. 

 
Czas: 

4 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja wykonawcza kadłuba, 

 

sekcja montowanego kadłuba, 

 

odpowiednie szablony, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Instruktaż wstępny: 

 

sprawdzenie obecności, zapoznanie z tematem ćwiczenia, 

 

sprawdzenie samopoczucia uczniów, 

 

przeprowadzenie

 

pogadanki na tematy: 

a)  zastosowanie szablonów,  
b)  właściwego przechowywania, przenoszenia i konserwowania szablonów,  
c)  metody znakowania szablonów, 
d)  sposób wykorzystania szablonów, 

 

przeprowadzenie pokazu, w jaki sposób wykonuje się kontrolę,  

 

przedstawienie przebiegu zajęć, podział grupy na dwuosobowe zespoły, 

 

podanie

 

kryteriów ocen. 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.4.3 poradnika ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

obchód I. Sprawdzenie czy uczniowie przystąpili do wykonania ćwiczenia. 

 

obchód II. Kontrola czy uczniowie zapoznali się z instrukcja obsługi sprzętu. 

 

obchód III. Omówienie poszczególnych faz wykonania ćwiczenia.  

 

obchód IV. Nadzorowanie wykonywania ćwiczenia. Udzielanie dodatkowych wyjaśnień. 

 

obchód  V.  Sprawdzenie  poprawności  wykonania  ćwiczenia.  Ocena  jakości  wykonania, 
wskazanie na błędy i usterki.  

Należy  zwrócić  uwagę  na  bezpieczeństwo  osób  ćwiczących.  Jeżeli  zachodzi  potrzeba 

wejścia na rusztowanie uczniowie powinni być wyposażeni w sprzęt asekuracyjny. 
 
Zakończenie zajęć 
Instruktaż końcowy: 

 

podsumowanie zajęć, 

 

przeprowadzenie pogadanki nt. bezpiecznej i prawidłowego wykorzystywania szablonów, 

 

wskazanie grupy, która najlepiej wykonała ćwiczenie, 

 

zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane podczas ćwiczenia, 

 

wystawienie ocen. 

 
Praca domowa 
– 

Wyszukaj w literaturze lub w Internecie i opisz materiały z których wykonuje się szablony. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wyrywkowe odpytanie uczniów z procedury kontroli kształtu kadłuba. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Wprowadzenie do pomiarów warsztatowych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję dla podanych niżej przykładów. 
 

Obliczone wartości: 

Wymiar 

Wymiary graniczne: 

Wymiar średni 

Tolerancja 

100

±1 

–  górny 
–  dolny 

 

 

100

±0,01

 

 

 

 

20

+0,3

 

 

 

 

20

–0,1 

 

 

 

30

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  powinni  ćwiczenie  wykonywać  indywidualnie.  Jeżeli  w  trakcie  wykonywania 

ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  powinien  wykonać  pokaz 
sposobu wykonania ćwiczenia na dowolnym zbliżonym przykładzie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć  sobie  sposób  obliczania  wymiarów  granicznych,  wymiaru  średniego 

i tolerancji, 

2)  dla każdego przykładu obliczyć wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję, 
3)  porównać swoje wyniki z wynikami kolegów oraz poprosić nauczyciela o ocenę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura podana w poradniku, 

 

mały poradnik mechanika. 

 

+0,3 
+0,1

 

–0,1 
–0,3

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Oblicz wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję dla podanych niżej przykładów. 
 

Wymiary graniczne: 

Wymiar 

Odchyłki 
odczytane z tablic  Górny 

Dolny 

Wymiar 
średni 

Tolerancja 

15H6 

 

 

 

 

 

15h6 

 

 

 

 

 

Ø25d11   

 

 

 

 

Ø25d11   

 

 

 

 

Ø460h8   

 

 

 

 

Ø460H8   

 

 

 

 

Ø5g6 

 

 

 

 

 

Ø5H6 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  indywidualnie.  Zanim  uczniowie  rozpoczną 

wykonanie ćwiczenia należy przeprowadzić pokaz, na zbliżonym przykładzie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odczytać z tablic odchyłki dla podanych wymiarów i przeliczyć je na milimetry, 
2)  dla każdego przykładu obliczyć wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję, 
3)  porównać swoje wyniki z wynikami kolegów oraz poprosić nauczyciela o ocenę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

-

  tablica odchyłek, 

-

  literatura podana w poradniku, 

-

  poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Oblicz luzy dla podanych niżej pasowań oraz określ jego rodzaj. 
 

Wymiary graniczne: 

Pasowanie 

Odchyłki 
odczytane 
z tablic 

Górne 

Dolne 

Luz 
max 

Luz 
min 

Luz 
średni 

Rodzaj 
pasowania 

Ø10H7 

 

 

 

 

 

 

Ø10H7/e8 

Ø10e8 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø10H7/s8 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø10H11/d11 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø8F8/h6 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

 

 

 

 

 

 

Ø8K7/h6 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø8P/h6 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  indywidualnie.  Zanim  uczniowie  rozpoczną 

wykonanie ćwiczenia należy przeprowadzić pokaz, na dowolnym wybranym przykładzie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odczytać z tablic odchyłki dla podanych wymiarów i przeliczyć je na milimetry, 
2)  dla każdego przykładu obliczyć wymiary graniczne, 
3)  dla każdego przykładu obliczyć luzy, 
4)  dla każdego przykładu określić rodzaj pasowania, 
5)  sprawdzić  rodzaj  pasowania  korzystając  z  rysunku  przedstawiającego  położenie  pól 

tolerancji względem wymiaru nominalnego, 

6)  porównać swoje wyniki z wynikami kolegów oraz poprosić nauczyciela o ocenę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tablica odchyłek, 

 

literatura podana w poradniku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Metody pomiarów i błędy pomiarowe  

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie klasyfikacji podanej w poradniku ucznia, przyporządkuj wskazane narzędzia 

pomiarowe do odpowiedniej grupy. Wskaż ich zastosowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  powinien 
przerwać  wykonanie  ćwiczenie.  Poprowadzić  dyskusję  podczas  której  uczniowie  winni 
wyciągnąć wnioski i poprawić popełnione błędy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z klasyfikacją urządzeń pomiarowych w podręczniku ucznia, 
2)  określić zastosowanie każdego przyrządu pomiarowego, 
3)  określić zasadę działania każdego przyrządu, 
4)  przyporządkować przyrządy pomiarowe wskazane przez nauczyciela, 
5)  porównać swoje przyporządkowanie z opisami kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja,  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw przyrządów pomiarowych, 

 

plansze z klasyfikacją narzędzi pomiarowych, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Sprawdź  i  opisz  właściwości  metrologiczne  wskazanych  przez  nauczyciela  przyrządów 

pomiarowych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  powinien 
przeprowadzić pokaz i pogadankę.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować miejsce pracy, 
2)  pobrać od nauczyciela przyrządy pomiarowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

3)  odczytać  z  tabliczek  znamionowych  i  napisów  na  przyrządach  poszczególne  właściwości  

metrologiczne, 

4)  zapisać wszystkie właściwości dla każdego przyrządu, 
5)  porównać zapis na kartkach z opisami kolegów. 
 

 

 

 

 

 

 

zakres pomiarowy, 

 

 

 

 

 

czułość, 

 

 

 

 

 

dokładność, 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw przyrządów pomiarowych, 

 

przyrządy po pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj pomiary: 

a)  długości pracowni, 
b)  szerokości pracowni, 
c)  średnicy długopisu, 
d)  długość długopisu. 

 
Dobierz  odpowiednie  narzędzia  do  wykonania  pomiarów,  określ  zakres  pomiarowy  oraz 

określ dokładność wykonania pomiaru. Wyniki zapisz w tabelce 
 

 

Pomiar a) 

Pomiar b) 

Pomiar c) 

Pomiar d) 

Narzędzie 
pomiarowe 

 

 

 

 

Zakres pomiarowy 

 

 

 

 

Dokładność 
pomiaru 

 

 

 

 

Zmierzona wartość 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Podsumowanie 

powinno być przeprowadzone w formie prezentacji przez liderów grup wyników pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać pozycje w literaturze wskazane przez nauczyciela, 
2)  zapoznać się z dostępnymi przyrządami pomiarowymi,  
3)  dobrać odpowiednie narzędzia pomiarowe, 
4)  wykonać pomiary a), b), c), d), 
5)  określić jakie błędy wpływają na pomiar danym przyrządem pomiarowym. 

Właściwość  
cecha 

Nazwa przyrządu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja,  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana w poradniku dla ucznia, 

 

przymiar liniowy,  

 

taśma miernicza,  

 

suwmiarka,  

 

mikrometr

.  

 
Ćwiczenie 4 

Zmierz  odchyłki  prostoliniowości  listwy.  Układ  pomiarowy  zmontuj  wg  poniższego 

schematu. 

 

Rysunek do ćwiczenia 4 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  przygotować stanowisko pomiarowe, 
2)  ustawić czujnik na „zero”, 
3)  przesuwając czujnik wzdłuż płytki odczytać maksymalne i minimalne odchylenia czujnika, 
4)  ustalić rzeczywisty błąd prostoliniowości płytki. 

 
Wyposażenie stanowiska pracy: 

 

czujnik zegarowy ze statywem,  

 

płyta pomiarowa,  

 

badana listwa, 

 

listwa do mierzenia, 

 

literatura podana w poradniku. 

Czujnik zegarowy 

Listwa  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.  Przyrządy pomiarowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Używając  suwmiarki  uniwersalnej  wyznacz  wymiary  zewnętrze  i  wewnętrzne 

kształtowników wskazanych przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 

Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  powinien  je 
wskazać i doradzić jak unikać takich błędów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować miejsce pracy do wykonywania pomiarów, 
2)  zapoznać się z instrukcją pomiaru suwmiarką, 
3)  zmierzyć za pomocą suwmiarki wymiary zewnętrzne kształtownika, 
4)  zmierzyć za pomocą suwmiarki wymiary wewnętrzne kształtownika, 
5)  zapisać otrzymane wyniki, 
6)  zabezpieczyć suwmiarkę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

suwmiarka uniwersalna, 

 

zestaw kształtowników i modeli, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  pomiar  grubości  dwóch  wałków  za  pomocą  mikrometru.  Określ  na  podstawie 

obserwacji wielkość błędu jaki popełniłeś wykonując pomiar. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  nauczyciel 
powinien zmienić mierzony element, a uczniowie powinni powtórzyć ćwiczenie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować miejsce do pracy, mikrometr do wykonywania pomiarów, 
2)  zapoznać się z instrukcją pomiaru mikrometrem, 
3)  ustawić mikrometr na pierwszym wałku i odczytaj wskazania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

4)  powtórzyć czynności dla drugiego wałka, 
5)  zapisać wyniki pomiarów, 
6)  zabezpieczyć mikrometr. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

mikrometr, 

 

dwa wałki o różnej średnicy, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Zakonserwuj narzędzia pomiarowe używane w poprzednich ćwiczeniach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  ćwiczenie  wykonywane  jest  niepoprawnie 
uczniowie powinni powtórzyć ćwiczenie.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją konserwacji każdego przyrządu pomiarowego, 
2)  zakonserwować otrzymane przyrządy pomiarowe.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw do konserwacji, 

 

instrukcje użytkownika poszczególnych przyrządów, 

 

zestaw przyrządów pomiarowych, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Wykonywanie pomiarów 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zmierz promień łuku wygiętego pasa blachy.  
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  nauczyciel 
powinien  przerwać  wykonanie  ćwiczenia  i  przeprowadzić  pokaż  metod  prawidłowego 
wykonywania pomiaru. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  wybrać odpowiednią metodę pomiarową, 
2)  ułożyć badany pas blachy,  
3)  ustawić wałeczki pomiarowe, 
4)  wykonać niezbędne pomiary, 
5)  wyliczyć na podstawie pomiarów badany promień, 
6)  przesuwając stół z badaną śrubą odczytać mierzone wielkości. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wałeczki pomiarowe, 

 

mikrometr, przymiar, suwmiarka, 

 

płyta traserska, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przy  pomocy  szablonu  sprawdź  poprawność  montażu  wskazanego  przez  nauczyciela 

elementu kadłuba. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  ćwiczenie  powinni  wykonywać  w  grupach  2  osobowych.  Jeżeli  w  trakcie 

wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  zauważy,  że  uczniowie  popełniają  błędy  nauczyciel 
powinien  przerwać  wykonanie  ćwiczenia  i  przeprowadzić  pokaż  metod  prawidłowego 
wykonywania  pomiaru.  Należy  zapewnić  uczniom  sprzęt  asekuracyjny,  jeżeli  warunki  na 
stanowisku tego wymagają. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  odnaleźć w dokumentacji wskazane kontrolowane miejsce, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2)  odczytać numer właściwego szablonu, 
3)  odszukać właściwy szablon, 
4)  ustalić miejsce przyłożenia szablonu, 
5)  określić dopuszczalne odchylenia kształtu kadłuba od kształtu szablonu,  
6)  sformułować wniosek czy montaż został wykonany poprawnie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja wykonawcza kadłuba, 

 

sekcja montowanego kadłuba, 

 

odpowiednie szablony, 

 

przybory

 

do pisania.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
warsztatowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 6, 11, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić pojęcia z zakresu tolerancji 

Zdefiniować  wybraną  wielkość  z  zakresu  tolerancji  i 
pasowań 

PP 

Obliczyć wymiary graniczne 

Obliczyć tolerancję 

Obliczyć luzy w pasowaniu 

PP 

Rozpoznać oznaczenie tolerancji kształtu i położenia 

PP 

Obliczyć wymiar metodą pośrednią 

Dobrać 

przyrządy 

pomiarowe 

do 

pomiaru 

z dokładnością do 1 mm 

Dobrać 

przyrządy 

pomiarowe 

do 

pomiaru 

z dokładnością do 0,01mm 

10 

Odczytać  wymiar  na  suwmiarce  o  dokładności 
0,1 mm 

11 

Odczytać  wymiar  na  suwmiarce  o  dokładności 
0,05 mm 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

12  Odczytać wymiar na mikrometrze 

13 

Określić 

przeznaczenie 

wybranego 

przyrządu 

pomiarowego 

14  Odczytać wymiar wskazany na kątomierzu 

PP 

15  Wskazać zastosowanie wybranego wzorca 

16  Wskazać zastosowanie sprawdzianu 

17  Wskazać przyrządy do pomiaru szczelin 

18  Wskazać zastosowania metody trójwałeczkowej  

19 

Zastosować  przedrostki  do  określania  wyniku 
pomiaru 

PP 

20  Zdefiniować błąd gruby 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  5  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu pomiarów warsztatowych.  
5.  Tylko jedna odpowiedź do każdego zadania jest prawidłowa. 
6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Skreśl  prawidłową 

odpowiedź. 

7.  Jeżeli się pomylisz, błędną odpowiedź weź w kółko i skreśl odpowiedź prawidłową. Jeżeli 

skreślisz więcej niż jedną odpowiedź do jednego pytania, nie zostanie one ocenione. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później; wrócisz do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wymiarem nominalnym nazywamy wymiar, który 

a)  uzyskany został w wyniku obróbki. 
b)  wskazuje przyrząd pomiarowy. 
c)  jest średnią arytmetyczną wymiaru maksymalnego i minimalnego. 
d)  naniesiony jest na rysunku wykonawczym, z pominięciem odchyłek. 

 
2.  Odchyłką nazywamy różnicę pomiędzy: 

a)  wymiarem maksymalnych i minimalnym. 
b)  wymiarem nominalnym i obróbkowym. 
c)  wymiarem nominalnym i tolerancją. 
d)  wymiarem obróbkowym i zmierzonym. 

 
3.  Dla wymiaru 25±0,5 wymiary graniczne i średni wynoszą: 
 

 

wymiar max 

wymiar min 

wymiar średni 

a)   

30 

20 

25 

b)   

25 

25 

25 

c)   

25,5 

24,5 

25 

d)   

25,5 

24,5 

25,5 

 
4.  Dla wymiaru 25–0,5 tolerancja wynosi: 

a)  0,5. 
b)  0,5. 
c)  1. 
d)  –1. 

 
5.  Luzy dla połączenia wałka wykonanego na wymiar Ø25

±0,5

 i tulejki wykonanej na wymiar 

Ø25

–0,5

 wynoszą: 

 

Luz max 

Luz min 

Luz średni 

a)    1 

0,5 

0,75 

b)    1 

0,5 

c)    0,5 

–0,5 

d)    0,5 

–1 

–0,25 

 
6.  Przedstawionym obok symbolem oznacza się tolerancję 

a)  równoległości płaszczyzn. 
b)  płaskości. 
c)  wzajemnego położenia płaszczyzn. 
d)  rombowości. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  Podaj wymiar „X” mając wymiary pośrednie: Ø1 = 10, Ø2 = 20, L = 30 

 

a)  X = 60. 
b)  X = 50. 
c)  X = 45. 
d)  X = 40. 

 
 
 
 
 
 
 
 

8.  Do pomiaru z dokładnością do 1mm służy 

a)  przymiar kreskowy. 
b)  suwmiarka. 
c)  mikrometr. 
d)  czujnik zegarowy. 

 
9.  Do pomiaru bezpośredniego z dokładnością do 0,01mm służy 

a)  przymiar kreskowy. 
b)  suwmiarka. 
c)  mikrometr. 
d)  czujnik zegarowy. 

 
10.  Wymiar wskazany na noniuszu suwmiarki wynosi 

a)  75,0. 
b)  69,3. 
c)  7,5. 
d)  6,93. 

 

 
11.  Wymiar wskazany na noniuszu suwmiarki wynosi 

a)  4,37. 
b)  5,90. 
c)  59,00. 
d)  43,80. 

 

 

 
12.  Wymiar wskazany na mikrometrze wynosi 

a)  13,78. 
b)  14,00. 
c)  13,28. 
d)  14,28. 

 

 

 

Φ

1

 L Φ

2

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

13.  Czujnikiem można wykonywać pomiary 

a)  chropowatości powierzchni. 
b)  odchyłek kołowości. 
c)  średnic wałków. 
d)  średnic otworów. 

 
14.  Wymiar wskazany na kątomierzu wynosi 

a)  20

o

30’. 

b)  48

o

c)  38

o

15’. 

d)  19

o

15’. 

 

 

15.  Kątownik służy do 

a)  pomiaru kątów. 
b)  pomiaru kąta prostego. 
c)  sprawdzania kątów. 
d)  sprawdzania kąta prostego. 

 
16.  Sprawdzian tłoczkowy dwugraniczny służy do 

a)  sprawdzania otworów. 
b)  pomiaru otworów. 
c)  pomiaru wymiarów granicznych. 
d)  pomiaru tolerancji wykonania. 

 
17.  Współczynnikiem chropowatości nie jest 

a)  maksymalna wysokość chropowatości  
b)  średnie arytmetyczne odchylenia profilu chropowatości. 
c)  wysokość chropowatości według 10 punktów. 
d)  średnia chropowatość jednostki powierzchni. 

 
18.  Metoda trójwałeczkowa służy do 

a)  pomiaru średnicy podziałowej gwintu. 
b)  pomiaru skoku gwintu. 
c)  pomiaru długości śruby. 
d)  pomiaru chropowatości powierzchni. 

 
19.  Jaka długość w metrach odpowiada długości 100 pm  

a)  100 x 10

-13

m. 

b)  10

-10

c)  100 x 10

-15 

d)  10

-12

 m. 

 
20.  Błąd gruby to błąd 

a)  stały co do znaku; błąd wynikający z warunków pomiarowych. 
b)  dowolny  co  do  znaku  i  wielkości;  błąd  wynikający  z  niedoskonałości  przyrządów 

pomiarowych. 

c)  stały co do znaku i wartości, niezmienny błąd wynikający z rodzaju pomiaru. 
d)  błąd wynikający z omyłki, nie wliczany do pomiaru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Zadanie praktyczne do jednostki modułowej  
Wykonywanie pomiarów warsztatowych 721[02].O1.05 

 

Temat zadania: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Wykonaj pomiary wałka przedstawionego na poniższym rysunku. 
 

 
W trakcie realizacji prac uczeń powinien: 

 

dobrać narzędzia pomiarowe i wykonać ich spis, 

 

obliczyć wymiary graniczne dla wielkości tolerowanych, 

 

opracować tabelę pomiarów zawierającą wymiary nominalne i rzeczywiste oraz narzędzia 
do mierzenia tych wymiarów, 

 

wykonać pomiary wałka. Wyniki wpisać w tabelę. 
 
Czas na wykonanie zadania wynosi 45 minut. 
 
Kryteria oceniania: 

 

za poprawnie sporządzony spis narzędzi pomiarowych (4 pkt.), 

 

za obliczenie wymiarów granicznych (3 pkt.), 

 

za opracowanie tabeli pomiarów (5 pkt.), 

 

za prawidłowe posługiwanie się narzędziami pomiarowymi (2 pkt.), 

 

za wykonane pomiary (9 pkt), 

 

za ocenę zgodność wałka z dokumentacją (1 pkt). 

 

+0,2 
-0,1 

±0,25 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Karta odpowiedzi 

 
Do testu praktycznego „Wykonywanie pomiarów warsztatowych” 

 
Temat zadania: Wykonywanie pomiarów warsztatowych  

 

Imię i nazwisko:............................................................. 

 
Wykaz niezbędnych narzędzi pomiarowych: 

………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 

 
Wymiary graniczne: 

Wymiar 

Wymiary 
graniczne 

Wymiar 

Odchyłki 

Wymiary 
graniczne 

 

15 

 

 

Ø20h7 

 

 

 

15 

 

 

 

 

 

 
Tabela pomiarów 

 
Ocena jakości mierzonego wałka (zgodności z rysunkiem) 
 
 
 
 

+0,2 
-0,1 

±0,25 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA OCENY 

 

Lp.  Kryterium 

Punkty 

1. 

Za poprawnie sporządzony spis narzędzi pomiarowych: - 4 pkt. 
–  spis zawiera suwmiarkę o dokładności mierzenia do 0,1mm – 1 pkt, 
–  spis zawiera suwmiarkę o dokładności mierzenia do 0,05mm – 1 pkt, 

– 

spis zawiera mikrometr o zakresie 0 do 25 mm – 1 pkt,

 

– 

spis zawiera kątomierz uniwersalny – 1 pkt.

 

 

2. 

Za  obliczenie  wymiarów  granicznych  po  1  punkcie  za  każdy  z  trzech 
wymiarów tolerowanych (razem do 3 pkt.) 

 

3. 

Za opracowanie tabeli pomiarów: - 5 pkt 
–  uczeń do tabeli wpisał wszystkie wymiary z rysunku – 1 pkt, 
–  uczeń  dobrał  suwmiarkę  o  dokładności  0,1mm  do  wymiarów 

nietolerowanych – 1 pkt, 

–  uczeń  dobrał  suwmiarkę  o  dokładności  do  0,05  mm  lub  suwmiarki  o 

dokładnościach  do  0,1  mm  i  0,05  mm  do  wymiarów  z  tolerancją 
liczbowa– 1pkt, 

–  uczeń do dobrał mikrometr wymiarów Ø20h7– 1 pkt, 
–  uczeń dobrał kątomierz uniwersalny do kąta – 1 pkt. 

 

4. 

Za prawidłowe posługiwanie się narzędziami pomiarowymi: - 2 pkt 
–  uczeń utrzymuje porządek, ład i właściwie składa narzędzia – 1 pkt, 
–  uczeń właściwie posługuje się narzędziami – 1 pkt. 

 

5. 

Za wykonane pomiary (za każdy z niżej wymienionych 1 pkt): - 9 pkt 
Uczeń poprawnie wyznaczył wymiary: 
–  Ø20h7 prawy, 
–  Ø20h7 lewy, 
–  15 

 

–  15

±0,25

 

–  Ø20, 
–  20, 
–  25, 
–  70, 
–  kąt 27

0

 

 

6. 

Za poprawną ocenę jakości wałka: 

–  uczeń wypisał wszystkie, niezgodne z rysunkiem wymiary 1 pkt 

 

 

Razem 24 punkty 

 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – minimum 15 punktów 

  dostateczny – minimum 17 punktów 

  dobry – minimum 19 punktów 

  bardzo dobry – minimum 21 punktów 

 

+0,2 
-0,1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 

 
1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989 
2.  Czerwiński W., Czerwiński J.: Poradnik ślusarza. WNT, Warszawa 1989 
3.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004 
4.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 2006 

5.  Jakubiec W., Malinowski J.: Metrologia wielkości geometrycznych. ISBN 1997 
6.  Kurdziel R.: Podstawy elektrotechniki dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1995 
8.  Malinowski J., Jakubiec W.: Tolerancje i pasowania w budowie maszyn. WSiP, Warszawa 

1998 

9.  Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1999 
10.  Paprocki K: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa1999 
11.  Schmid  D.,  Baumann  A.,  Kaufmann  H.,  Paezold  H.,  Zippel  B.:  Mechatronika.  REA, 

Warszawa 2002 

12.  Wojtkun F., Bukała W.: Materiałoznawstwo część 1 i 2. WSiP, Warszawa 1999 
13.  http://pl.wikipedia.org