background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Piotr Kruk 

 

 
 
 
 

 
 
 
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 721[02].O1.04 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 

 

 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Zych 
mgr inż. Grzegorz Śmigielski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Piotr Kruk 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  721[02].O1.04 
„Dobieranie  materiałów  konstrukcyjnych”  ”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu Monter kadłubów okrętowych. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1.  Stale niestopowe (węglowe)

 

13 

5.1.1. Ćwiczenia

 

13 

5.2.  Stale stopowe

 

14 

5.2.1. Ćwiczenia

 

14 

5.3.  Staliwo: ogólna charakterystyka staliw, znakowanie staliw

 

15 

5.3.1. Ćwiczenia

 

15 

5.4.  Żeliwo: ogólna charakterystyka żeliw, znakowanie żeliw

 

16 

5.4.1. Ćwiczenia

 

16 

5.5.  Metale nieżelazne i ich stopy

 

17 

5.5.1. Ćwiczenia

 

17 

5.6.  Materiały niemetalowe stosowane w budowie okrętów

 

18 

5.6.1. Ćwiczenia

 

18 

5.7.  Szkło

 

20 

5.7.1. Ćwiczenia

 

20 

5.8.  Kompozyty

 

21 

5.8.1. Ćwiczenia

 

21 

5.9.  Drewno

 

22 

5.9.1. Ćwiczenia

 

22 

5.10.  Materiały uszczelniające

 

23 

5.10.1. Ćwiczenia

 

23 

5.11.  Materiały lakiernicze 

24 

5.11.1. Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter kadłubów okrętowych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć oraz przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.  
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  tekstu  przewodniego, 
ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniem, pogadanki dydaktycznej. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.

 

W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plany testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycję norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

karty odpowiedzi, 

 

zestawy zadań testowych. 
Poniżej  przedstawiono  miejsce  tej  jednostki  modułowej  w  strukturze  całego  modułu: 

Techniczne podstawy zawodu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

721[02].O1 

Techniczne podstawy 

zawodu 

721[02].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska 

 

721[02].O1.02 

Charakteryzowanie statku i jego 

wyposażenia 

721[02].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

 

721[02].O1.04 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych 

 

721[02].O1.05 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

721[02].O1.06 

Wykonywanie prac z zakresu obróbki 

ręcznej i mechanicznej skrawaniem 

721[02].O1.07 

Wykonywanie połączeń spawanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć.

 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  statyki,  dynamiki,  kinematyki,  takimi 
jak: masa, siła, prędkość, energia, 

– 

stosować  prawa  i  zależności  matematyczne  opisujące  związki  między  wielkościami 
fizycznymi, 

– 

stosować układ SI, 

– 

interpretować wykresy, a także odczytywać wielkości z wykresów, 

– 

korzystać z instrukcji urządzeń, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji, 

– 

organizować stanowisko pracy,

 

– 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  ćwiczeń,

 

pomiarów i obserwacji.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć. 

 

scharakteryzować materiały metalowe stosowane w budowie statku, 

 

sklasyfikować stale niestopowe i stopowe, 

 

określić wpływ węgla na właściwości stali, 

 

określić  właściwości wytrzymałościowe i technologiczne metali i stopów stosowanych do 
wykonywania kadłubów statków,  

 

rozróżnić gatunki stopów żelaza z węglem i metali nieżelaznych, 

 

scharakteryzować wyroby walcowane, odlewane i kute stosowane do budowy kadłubów, 

 

scharakteryzować materiały niemetalowe stosowane do budowy statków, 

 

posłużyć się PN, dokumentacją techniczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł: 

 Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1. 

Jednostka modułowa:  

 

 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 721[02].O1.04 

Temat:  Dobieranie staliwa. 

Cel ogólny:  Nabycie wiedzy o staliwach i umiejętności w doborze staliwa do wykonania 

wskazanej części statku.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić gatunki staliwa, 

 

oznaczyć staliwo, 

 

korzystać z Polskich Norm, 

 

korzystać z katalogów wyrobów, 

 

określić zastosowanie staliwa w budowie maszyn i urządzeń, 

 

dobrać odpowiedni rodzaj staliwa do wykonania określonego elementu urządzenia.  

 
Metoda nauczania–uczenia się:

 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Czas:
  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:

 

 

zestawy ćwiczeń opracowane dla każdego zespołu uczniów, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,  

 

pytania prowadzące, wykaz pomocy,  

 

Poradnik Mechanika,  

 

Polskie Normy,  

 

tablice wytrzymałościowe,  

 

katalog części, 

 

poradnik dla ucznia.

 

 
Zadanie dla ucznia:

 

Dobór odpowiedniego gatunku staliwa na wskazany element urządzenia.

 

 
Przebieg zajęć

 

Faza wstępna: czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie 
uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego, podział uczniów na zespoły 2 osobowe.

 

Faza właściwa: praca metodą tekstu przewodniego – fazy 1–5 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza 

                  Przykłady pytań prowadzących 

Oczekiwane odpowiedzi

 

1. Informacje

 

Analiza informacji o wyrobie: 

Co nazywamy staliwem?

 

Staliwo jest to stop żelaza

 

z węglem o zawartości węgla do

 

2% nie poddany żadnej obróbce.

 

 
 

Jak dzielimy staliwa?

 

Staliwa  dzielimy  na  węglowe  
i stopowe

 

 
 

Jak znakujemy staliwa węglowe?

 

Literą  L,  liczbą  dwucyfrową 
określającą minimalną wartość 
R

m

 w MPa.

 

2. Planowanie

 

1.  Pytania prowadzące:

 

– 

jakie wymagania techniczne stawiamy elementowi urządzenia,

 

– 

w jakich warunkach dany element będzie pracować,

 

– 

jakiego  rodzaju  technologię  można  zastosować  do  wykonania 
elementu,

 

– 

jakie staliwa można zastosować na element,

 

– 

jakie kryteria uwzględnić przy doborze staliwa.

 

Uczniowie pracując w grupach ustalają:

 

– 

rodzaj elementu,

 

– 

własności elementu,

 

– 

przeglądają Katalog z częściami i wyszukują element,

 

z Polskich Norm 

wyznaczają  parę  gatunków  staliw,

 

dobierają  najbardziej  odpowiednie. 

Plan wykonania ćwiczenia zapisują w zeszycie.

 

3.Ustalanie

 

Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  proponowanych 

rozwiązań  i  uzasadniają  je.  Nauczyciel  koryguje  ewentualne  błędy 
uniemożliwiające wykonanie i zatwierdza projekt pracy.

 

4. Wykonanie

 

Uczniowie samodzielnie dobierają staliwo na element.

 

5. Sprawdzanie

 

Sprawdzenia dokonują poprzez ustalenie faktycznego materiału, z jakiego 
został  wykonany  element.  Po  sprawdzeniu  odbywa  się  prezentacja  pracy 
grupy.

 

6. Analiza 
końcowa

 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania 
sprawiały  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  ćwiczenia, 
zwrócić  uwagę  na  kształtowane  umiejętności,  podkreślić  mocne  strony 
pracy  poszczególnych  zespołów  i  omówić  nieprawidłowości,  które 
wystąpiły  podczas  wykonywania  ćwiczenia  w celu  ich  eliminowania 
w przyszłości.

 

 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA

 

Załącznik A: Instrukcja pracy dla uczniów metodą tekstu przewodniego

 

 

W jaki sposób będziesz pracować na zajęciach?

 

Otrzymałeś od nauczyciela problem do rozwiązania, który spróbujesz rozwiązać pracując 

w zespole. Będziecie pracować metodą tekstu przewodniego składającego się z sześciu faz.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

W pierwszej fazie „Informacje wstępne” oraz w fazie drugiej „Planowanie”, pomogą Wam 

pytania  prowadzące.  Odpowiedzi  na  te  pytania  opracujcie  pisemnie,  jeśli  będziecie  mieć 
wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. Plan wykonania ćwiczenia zapiszcie w zeszycie.

 

W  kolejnej  fazie  „Ustalenia”  analizujcie  dokładnie  z  nauczycielem  zaproponowany  plan 

pracy,  omówcie  kolejność  poszczególnych  operacji  i  zaplanowane  środki  dydaktyczne. 
Uwzględnijcie  zasady  bezpiecznego  wykonywania  pracy  i  sposoby  jej  kontroli.  Po  analizie 
projektu  i  zatwierdzeniu  projektu  pracy  przez  nauczyciela  możecie  przystąpić  do  kolejnego 
etapu.

 

W fazie „Wykonanie” samodzielnie musicie dobrać staliwo na wskazany wyrób.

 

W fazie „Sprawdzanie” sprawdzicie poprawność dokonanego wyboru.  
W  fazie  „Analiza  końcowa”  samodzielnie  ocenicie  wyniki  swojej  pracy,  wskażecie,  które 

etapy pracy nad rozwiązaniem zadania sprawiły Wam największą trudność i dlaczego.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Monter kadłubów okrętowych 721[02] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1. 

Jednostka modułowa:  

 

 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 721[02].O1.04 

Temat: 

Dobieranie stali. 

Cel ogólny

Nabycie  wiedzy  o  stalach  i  umiejętności  w  doborze  stali  do  wykonania 
wskazanej części statku.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić gatunki stali, 

 

oznaczyć stal, 

 

korzystać z Polskich Norm, 

 

korzystać z katalogów wyrobów, 

 

określić zastosowanie stali w budowie kadłubów okrętowych, 

 

dobrać odpowiedni rodzaj stali do wykonania określonego elementu kadłuba. 

 
Metoda nauczania–uczenia się:

 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pogadanka. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 
Czas:
  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:

 

 

zestawy ćwiczeń opracowane dla każdego zespołu uczniów, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,  

 

pytania prowadzące, wykaz pomocy,  

 

Poradnik Mechanika,  

 

Polskie Normy,  

 

tablice wytrzymałościowe,  

 

katalog części, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia:

 

Dobór odpowiedniego gatunku stali na wskazany element kadłuba statku.

 

 

Faza wstępna: 
1.  Czynności organizacyjno-porządkowe,  
2.  Podanie tematu lekcji,  
3.  Podział uczniów

 

na zespoły 2 osobowe,  

4.  Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza właściwa: praca metodą tekstu przewodniego 

Faza 

Przykłady pytań prowadzących 

Oczekiwane odpowiedzi 

Analiza informacji o wyrobie: Co 

nazywamy stalą?

 

Stal jest to stop żelaza

 

z węglem o zawartości węgla 
do

 

2%, który w dalszej 

obróbce jest obrobiony 
plastycznie 

 

Jak dzielimy stale?

 

Stale dzielimy na stopowe 
i niestopowe

 

1. Informacje

 

 
 
 

Jak znakujemy stale niestopowe?

 

Znak gatunku stali składa się 
z liter St oraz liczby 
porządkowej 0, 3, 4, 5, 6 lub 7, 
litery oraz liczby będącej 
100-krotną średnią wymaganą 
zawartością procentową 
węgla: C35. Liczby będącej 
100-krotną wymaganą średnią 
zawartością węgla, symboli 
pierwiastków chemicznych 
oznaczających składniki 
stopowe w stali, liczby 
oznaczającej zawartości 
pierwiastków stopowych  
w stali: 28Mn6.

 

2. Planowanie

 

1.  Pytania prowadzące:

 

 

jakie wymagania techniczne stawiamy elementowi statku,

 

 

w jakich warunkach dany element będzie pracować,

 

3.Ustalanie

 

Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  poprawność  proponowanych 
rozwiązań  i  uzasadniają  je.  Nauczyciel  koryguje  ewentualne  błędy 
uniemożliwiające wykonanie i zatwierdza lub nie projekt pracy.

 

4. Wykonanie

 

Uczniowie samodzielnie dobierają stal na element.

 

5. Sprawdzanie

 

Sprawdzenia  dokonują  poprzez  ustalenie  faktycznego  materiału,  z  jakiego 
został  wykonany  element.  Po  sprawdzeniu  odbywa  się  prezentacja  pracy 
grupy.

 

6. Analiza 

końcowa

 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania 
sprawiały  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  ćwiczenia, 
zwrócić  uwagę  na  kształtowane  umiejętności,  podkreślić  mocne  strony 
pracy  poszczególnych  zespołów  i  omówić  nieprawidłowości,  które 
wystąpiły  podczas  wykonywania  ćwiczenia  w  celu  ich  eliminowania 
w przyszłości.

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA

 

Załącznik A: Instrukcja pracy dla uczniów metodą tekstu przewodniego

 

 

W jaki sposób będziesz pracować na zajęciach?

 

Otrzymałeś  od  nauczyciela  problem do rozwiązania, który spróbujesz rozwiązać pracując 

w zespole. Będziecie pracować metodą tekstu przewodniego składającego się z sześciu faz.

 

W pierwszej fazie „Informacje wstępne” oraz w fazie drugiej „Planowanie”, pomogą Wam 

pytania  prowadzące.  Odpowiedzi  na  te  pytania  opracujcie  pisemnie,  jeśli  będziecie  mieć 
wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. Plan wykonania ćwiczenia zapiszcie w zeszycie.

 

W  kolejnej  fazie  „Ustalenia”  analizujcie  dokładnie  z  nauczycielem  zaproponowany  plan 

pracy,  omówcie  kolejność  poszczególnych  operacji  i  zaplanowane  środki  dydaktyczne. 
Uwzględnijcie  zasady  bezpiecznego  wykonywania  pracy  i  sposoby  jej  kontroli.  Po  analizie 
projektu  i  zatwierdzeniu  projektu  pracy  przez  nauczyciela  możecie  przystąpić  do  kolejnego 
etapu.

 

W fazie „Wykonanie” samodzielnie musicie dobrać stal na wskazany wyrób.

 

W fazie „Sprawdzanie” sprawdzicie poprawność dokonanego wyboru.  
W  fazie  „Analiza  końcowa”  samodzielnie  ocenicie  wyniki  swojej  pracy,  wskażecie,  które 

etapy pracy nad rozwiązaniem zadania sprawiły Wam największą trudność i dlaczego.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Stale niestopowe (węglowe) 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Określ rodzaj stali oznaczonej St52-3, S355J0, 1.0570, Ck45, C45E 
 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel  powinien  przedstawić  sposób  korzystania  z  Polskich  Norm  i  różnych

 

poradników.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:  

1)  korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych określić rodzaj stali i jej skład 

chemiczny oraz właściwości mechaniczne, 

2)  wyniki zapisać w zeszycie,

 

3)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Poradnik Mechanika, 

 

Polskie Normy, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Stale stopowe 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz stal dla wykonania kadłuba statku, który pracuje w niskich temperaturach i pod 

dużymi obciążeniami.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel  powinien  przedstawić  warunki,  w  jakich  pracuje  kadłub  statku  i  wymagania 

stawiane stali do jego wykonania.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać rodzaj stali, podać jej 

oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać swoje wyniki w zeszycie, 
3)  skonsultować swoje wyniki z kolegami, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Poradnik Mechanika, 

 

Polskie Normy, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Staliwo: ogólna charakterystyka staliw, znakowanie staliw  

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz staliwo do wykonania kotwicy statku.

 

 
Wskazówki do realizacji  
Nauczyciel powinien przedstawić warunki, w jakich pracuje kotwica statku.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:  

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  rodzaj  staliwa  do 

wykonania elementu, podać oznaczenie staliwa i skład chemiczny, 

2)  zapisać wyniki w zeszycie, 
3)  skonsultować swoje wyniki z kolegami, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4.  Żeliwo – ogólna charakterystyka żeliw, znakowanie żeliw 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz  odpowiednie  żeliwo  do  wykonania  wskazanego  przez  nauczyciela  elementu 

wyposażenia kadłuba statku.

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel  powinien  przedstawić  wymagania  stawiane  elementowi  kadłuba  statku. 

Ćwiczenie można przeprowadzić stosując metodę dyskusji.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj 

żeliwa do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać swoje wyniki w zeszycie, 
3)  skonsultować swoje wyniki z kolegami, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.5.  Metale nieżelazne i ich stopy 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz stop do wykonania panewki mało obciążonej i pracującej przy dużej prędkości.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  wymagania  stawiane  panewce  oraz  na  rodzaje 

stopów, które mogą zostać użyte do wykonania elementu.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:  

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

stopu do wykonywanego elementu maszyny, podać jego oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać swoje wyniki w zeszycie, 
3)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.6

Materiały niemetalowe stosowane w budowie statków 

 

5.6.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz  tworzywo  sztuczne  do  wykonania  odpowiedniego  elementu  z  wyposażenia 

statku.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel  powinien  przedstawić  warunki  stawiane  do  wykonania  odpowiedniego 

elementu z wyposażenia statku i sposoby jego wykonania.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:  

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

tworzywa  sztucznego  do  wykonywanego  elementu,  podać  jego  oznaczenie  i  skład 
chemiczny, 

2)  zapisać swoje wyniki w zeszycie, 
3)  przedstawić swoje wyniki na forum grupy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2

 

Dobierz właściwy materiał ceramiczny do wykonania odpowiedniego elementu.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel powinien przedstawić wymagania dotyczące odpowiedniego elementu.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

materiału  ceramicznego  do  wykonywanego  elementu,  podać  jego  oznaczenie  i  skład 
chemiczny, 

2)  zapisać swój wynik w zeszycie, 
3)  uzasadnić swój wybór. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
Środki dydaktyczne:

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.7.  Szkło 

 

5.7.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz szkło do wykonania okna odpornego na stłuczenie.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane oknu.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

szkła do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać swój wynik w zeszycie, 
3)  przedstawić swoją pracę na forum grupy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,

 

 

dyskusja dydaktyczna.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.8. 

Kompozyty 

 

5.8.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz odpowiedni laminat do wykonania kadłuba łodzi bezpokładowej.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane kadłubowi łodzi bezpokładowej.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

laminatu do wykonywanego kadłuba podać jego oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać swój wynik w zeszycie, 
3)  przedstawić swoją pracę na forum grupy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.9.  Drewno 

 

5.9.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz odpowiedni laminat do wykonania elementu z wyposażenia statku.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane elementowi.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

materiału do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać wynik swojej pracy w zeszycie, 
3)  przedstawić swoją pracę na forum grupy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

Tablice Wytrzymałościowe, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.10.  Materiały uszczelniające 

 

5.10.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Dobierz materiał uszczelniający do wykonania uszczelki pompy hydraulicznej.

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane uszczelce.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  i  Tablic  Wytrzymałościowych  dobrać  odpowiedni  rodzaj 

szkła do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny, 

2)  zapisać wynik swojej pracy w zeszycie, 
3)  dokonać prezentacji swojej pracy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

Polskie Normy, 

 

Poradnik Mechanika, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

5.11.  Materiały lakiernicze 

 

5.11.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Dobierz  powłokę  malarską  do  pokrycia powierzchni kadłuba narażoną na działanie wody 

orskiej 

 

Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel  powinien  przedstawić  wymagania  stawiane  powierzchni  kadłuba  i  powłoki 

malarskiej

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  korzystając  z  Polskich  Norm  dobrać  odpowiedni  rodzaj  powłoki  malarskiej  do  pokrycia 

powierzchni kadłuba, podaj jej oznaczenie, 

2)  zapisać wynik swojej pracy w zeszycie, 
3)  dokonać prezentacji swojej pracy, 
4)  uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

Polskie Normy,  

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  materiałów 
konstrukcyjnych”

 

Test składa się z 20 zadań na poziomie podstawowym.

 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za uzyskanie 10–12 punktów, 

 

dostateczny  – za uzyskanie 13–15 punktów, 

 

dobry  – za uzyskanie 16–18 punktów, 

 

bardzo dobry – za uzyskanie 19–20 punktów. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. d, 
12. 
c, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 

 

 

Nr 
zad

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia)

 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź

 

1

 

Podać oznaczenie literowe stali o gwarantowanych 
własnościach w kierunku grubości 

A

 

P

 

b

 

2

 

Określić skład chemiczny mosiądzu 

A

 

P

 

d

 

3

 

Wskazać maksymalną zawartość węgla w stali

 

A

 

P

 

a

 

4

 

Określić skład chemiczny duraluminium 

A

 

P

 

b

 

5

 

Wskazać co oznacza „X” w stali St4WX

 

A

 

P

 

d

 

6

 

Określić stal niestopową wyższej jakości

 

A

 

P

 

d

 

7

 

Podać oznaczenie literowe krzemu

 

A

 

P

 

b

 

8

 

Wskazać rodzaj stali SW12C

 

A

 

P

 

b

 

9

 

Określić staliwo

 

A

 

P

 

a

 

10

 

Określić sposób wytopu staliwa L45IVB

 

A

 

P

 

d

 

11

 

Określić zawartość węgla w żeliwie

 

A

 

P

 

d

 

12

 

Podać różnice w budowie żeliwa szarego i 
białego

 

A

 

P

 

c

 

13

 

Określić skład chemiczny brązu

 

A

 

P

 

c

 

14

 

Określić silumin

 

A

 

P

 

a

 

15

 

Podać określenie szkła ołowiowego

 

A

 

P

 

a

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

16

 

Określić reakcje w wyniku których 
powstaje tworzyw termoutwardzalne

 

A

 

P

 

b

 

17

 

Podać grupę, do której należy porcelana

 

A

 

P

 

d

 

18

 

Podać definicję kompozytów

 

A

 

P

 

b

 

19

 

Zdefiniować fornir

 

A

 

P

 

a

 

20

 

Podać skład gumy

 

A

 

P

 

a

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  doboru  materiałów  konstrukcyjnych.  Są  to  zadania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:  

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia !

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Stale o gwarantowanych własnościach w kierunku grubości oznaczamy przez 

a)  ZW. 
b)  Z. 
c)  PW. 
d)  SW. 

 
2.  Mosiądz jest to stop: 

a)  miedzi z cyną. 
b)  miedzi z krzemem. 
c)  brązu z cyną. 
d)  miedzi z cynkiem.  

 
3.  Stal jest to przerobiony plastycznie stop żelaza z węglem o zawartości węgla

 

a)  do 2%. 
b)  do 5%. 
c)  do 12%. 
d)  do 1%. 

 
4.  Składnikiem duraluminium oprócz aluminium i manganu jest 

a)  nikiel. 
b)  miedź. 
c)  cyna. 
d)  chrom. 

 

5.  W oznaczeniu stali St4WX, „X” oznacz

 

a)  ograniczoną zawartość węgla. 
b)  stal uspokojoną. 
c)  ograniczoną zawartość krzemu. 
d)  stal nieuspokojoną. 

 
6.  Która z podanych stali jest stalą niestopową konstrukcyjną wyższej jakości

 

a)  St0. 
b)  18HGT. 
c)  SW18. 
d)  40. 

 

7.  Dodatek krzemu w stali oznacza się literą

 

a)  W. 
b)  S. 
c)  C. 
d)  U. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8.  Stal SW12C należy do grupy stali stopowych narzędziowych

 

a)  do hartowania w wodzie. 
b)  szybkotnących. 
c)  do pracy na zimno. 
d)  do pracy na gorąco. 
 

9.  Staliwo to stop żelaza z węglem w postaci

 

a)  lanej. 
b)  kutej. 
c)  walcowanej. 
d)  hartowanej. 

 

10.  Symbol L45IVB oznacza staliwo wytopione w

 

a)  w piecu Martenowskim. 
b)  w piecu elektrycznym. 
c)  w wielkim piecu. 
d)  w konwertorze. 

 

11.  Żeliwo to stop żelaza z węglem o zawartości węgla

 

a)  do 0.5%. 
b)  ponad 4%. 
c)  do 1%. 
d)  ponad 2%. 

 

12.  Żeliwo szare różni się od białego

 

a)  zawartością węgla. 
b)  zawartością siarki. 
c)  formą występowania węgla. 
d)  zawartością tlenu. 

 

13.  Brąz jest to stop

 

a)  miedzi z aluminium. 
b)  cyny z cynkiem. 
c)  miedzi z cyną. 
d)  miedzi z cynkiem. 

 

14.  Silumin to stop

 

a)  aluminium z krzemem. 
b)  ołowiu z miedzią. 
c)  cynku z ołowiem. 
d)  aluminium z ołowiem. 

 

15.  Szkło ołowiowe to inaczej

 

a)  szkło jenajskie. 
b)  światłowodowe. 
c)  szkło hartowane. 
d)  szkło zbrojone. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

16.  Tworzywa termoutwardzalne powstają w wyniku reakcji

 

a)  polikondensacji. 
b)  polimeryzacji. 
c)  kondensacji. 
d)  spiekania. 

 

17.  Porcelana należy do grupy

 

a)  wyrobów glazurowanych. 
b)  wyrobów ogniotrwałych. 
c)  wyrobów klinkierowych. 
d)  wyrobów fajansowych. 

 

18.  Kompozyt powstaje poprzez

 

a)  połączenie dwóch jednakowych materiałów. 
b)  połączenie dwóch lub wielu różnych materiałów. 
c)  stopienie dwóch materiałów. 
d)  zlutowanie dwóch materiałów. 

 

19.  Fornir jest to

 

a)  cienki płat drewna. 
b)  płyta wiórowa. 
c)  płyta pilśniowa. 
d)  sklejka. 

 

20.  Surowcem do wytwarzania gumy jest

 

a)  kauczuk, 
b)  polichlorek-winylu, 
c)  etylen,. 
d)  propylen. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2

 

 

Test do jednostki modułowej „Dobieranie materiałów konstrukcyjnych”

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 15, 16, 21, 22 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za uzyskanie 11–13 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie 14–16 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie 17–19 punktów, 

 

bardzo dobry – za uzyskanie 20–22 punktów. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a,  3.  a,  4.  c,  5.  a,  6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. 
b, 13. c, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b, 21. a, 22. b. 

 

Plan testu 

 

 

Nr 

zad

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia)

 

Kategoria  

celu

 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1

 

Określić zawartość węgla w stali

 

A

 

P

 

2

 

Rozróżniać oznaczenie stali

 

A

 

P

 

3

 

Określić, oznaczenia liczbowego w stali 

C

 

PP

 

4

 

Podać wpływ chromu na właściwości stali

 

PP

 

5

 

Rozróżniać stale kadłubowe

 

A

 

P

 

6

 

Określać rodzaj staliwa 

A

 

P

 

7

 

Określić zawartość węgla w żeliwie

 

P

 

8

 

Określać rodzaje występującego węgla 
w żeliwie

 

C

 

PP

 

9

 

Podać składniki brązu

 

A

 

P

 

10

 

Podać składniki mosiądzu

 

A

 

P

 

11

 

Podać składniki duraluminium

 

A

 

P

 

12

 

Podać składniki węglików spiekanych

 

C

 

PP

 

13

 

Podać składnik tlenków metali

 

A

 

PP

 

14

 

Podać składnik żywicy silikonowych

 

A

 

PP

 

15

 

Podać metodę otrzymywania winiduru

 

C

 

P

 

16

 

Określić budowę kompozytów

 

A

 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

17

 

Podać zakres zastosowań uszczelnień na 
bazie kauczuku akrylowego

 

C

 

PP

 

18

 

Podać podział materiałów ceramicznych 
ogniotrwałych kwaśnych 

PP 

19

 

Określić temperaturę topnienia szkła 
jenajskiego 

PP 

20

 

Podać określenie lignofolu 

PP 

21 

Podać oznaczenie powłok lakierniczych 
alkidowych 

22 

Podać oznaczenie stanu przygotowania 
powierzchni 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom karty z zadaniami, podaj czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi. 
8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  5  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty z zadaniami. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  22  zadania  i sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  dobierania 

materiałów konstrukcyjnych. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Zakreśl  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  wziąć  w  kółko 
i zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 45 minut. 

Powodzenia!

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Stalą nazywamy przerobiony plastycznie stop żelaza z węglem, w którym zawartość węgla 

nie przekracza około 
a)  1%. 
b)  2%. 
c)  3%. 
d)  4%. 

 

2.  Stale niestopowe konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia oznacza się skrótem 

a)  ST. 
b)  N5. 
c)  HS. 
d)  AE. 

 

3.  Stale  niestopowe  konstrukcyjne  wyższej  jakości  oznacza  się  liczbą  całkowitą,  która 

podaje: 
a)  średnią wartość R

m.

 

b)  średnią wartość L

0.

 

c)  średnią wartość L

U.

 

d)  średnią wartość K. 

 

4.  Zawartość chromu w stali podwyższa jej  

a)  kruchość. 
b)  lejność. 
c)  hartowność. 
d)  skrawalność. 

 

5.  Stal ZW to stal 

a)  kadłubowa zwykłej jakości. 
b)  gwarantowanych własnościach w kierunku grubości. 
c)  kadłubowa o podwyższonej wytrzymałości. 
d)  konstrukcyjna o wysokiej wytrzymałości ulepszona cieplnie. 

 

6.  Staliwo dzieli się na dwa podstawowe rodzaje 

a)  konstrukcyjne i stopowe. 
b)  plastyczne i nieelastyczne. 
c)  odlewane i kute. 
d)  walcowane i kute. 

 

7.  Zawartość węgla w żeliwie wynosi 

a)  ponad 2% do 3,6%. 
b)  ponad 3% do 5%. 
c)  ponad 4% do 5,5%. 
d)  ponad 6%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

8.  Węgiel w żeliwach może znajdować się jako wolny pod postacią 

a)  cementytu. 
b)  grafitu. 
c)  węgla. 
d)  wtrąceń niemetalicznych. 
 

9.  Brąz – jest to stop miedzi z 

a)  cynkiem. 
b)  cyną. 
c)  chromem. 
d)  węglem. 

 

10.  Mosiądz – jest to stop miedzi z 

a)  cyną. 
b)  glinem. 
c)  cynkiem. 
d)  potasem. 

 

11.  Durale (Duraluminium) są to stopy wieloskładnikowe na bazie aluminium, manganu i 

a)  fosforu. 
b)  cyny. 
c)  cynku. 
d)  miedzi. 

 

12.  Podstawowymi składnikami węglików spiekanych są węglik wolframu lub węglik 

wolframu i tytanu związanych: 
a)  tlenkiem miedzi. 
b)  tlenkiem kobaltu. 
c)  tlenkiem glinu. 
d)  tlenkiem wolframu. 

 

13.  Podstawowym materiałem wyjściowym do produkcji spiekanych tlenków metali jest: 

a)  tlenek kobaltu. 
b)  tlenek wolframu. 
c)  tlenek glinu. 
d)  tlenek siarki. 

 

14.  Żywice silikonowe składają się z cząsteczek zawierających atomy węgla, wodoru, tlenu i 

a)  krzemu. 
b)  glinu. 
c)  węgla. 
d)  srebra. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

15.  Polichlorek winylu (winidur) jest produktem otrzymywanym w wyniku reakcji 

a)  polikondensacji chlorku winylu. 
b)  polimeryzacji chlorku winylu. 
c)  polipropylizacji chlorku winylu. 
d)  kondensacji chlorku winiduru. 

 

16.  Kompozyty składają się z osnowy i

 

a)  wątku. 
b)  oplotu. 
c)  wypełnienia.

 

d)  zbrojenia.

 

 

17.  Uszczelnienia na bazie kauczuku akrylowego mogą być stosowane w zakresie temperatur 

a)  od -20 do 150°C. 
b)  od -30 do 50°C. 
c)  od -40 do 200°C. 
d)  od 0 do 100°C.

 

 

18.  Wyroby krzemionkowe należą do materiałów o odczynie 

a)  obojętnym. 
b)  zasadowym. 
c)  kwaśnym. 
d)  żadnem z nich. 

 

19.  Szkło jenajskie topi się w temperaturze około 

a)  300°C. 
b)  400°C. 
c)  600°C. 
d)  800°C. 

 

20.  Lignofol jest to 

a)  drewno prasowane pod dużym ciśnieniem. 
b)  drewno sklejane z cienkich warstw. 
c)  drewno surowe. 
d)  materiał drewnopodobny, 

 
21.  Powłokę alkidową oznaczamy symbolem 

a)  AK. 
b)  AL. 
c)  AY. 
d)  AA. 
 

22.  Stopień przygotowania powierzchni do malowania poprzez bardziej gruntowe czyszczenie 

oznaczamy 
a)  St2. 
b)  St3. 
c)  Sa2. 
d)  Sa3. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Dobieranie materiałów konstrukcyjnych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź

.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Dretkiewicz-Więch J.: Materiałoznawstwo. OBRPNiSS, Warszawa 1993 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2006 
3.  Hillar L., Jarmoszuk St.: Ślusarstwo i spawalnictwo. WSiP, Warszawa 1992 
4.  Klebba R.: Materiałoznawstwo okrętowe. WM, Gdańsk 1978 
5.  Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Przepisy grupyfikacji i budowy statków morskich – PRS(aktualne) 
7.  Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. WM, Gdańsk 1977 
8.  Wojtkun F., Bukała W.: Materiałoznawstwo. Część 1 i 2. WSiP, Warszawa 1999