„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krzysztof Matuszak
Montaż i programowanie końcowych urządzeń
telekomunikacyjnych 725[02].Z2.02.
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy,
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Kazimierz Kochman
mgr inż. Hanna Grządziel
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krzysztof Matuszak
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
mgr inż. Maurycy Bekas
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 725[02].Z2.02.
„Montaż i programowanie końcowych urządzeń telekomunikacyjnych” zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Podłączenie aparatu końcowego do linii miejskiej
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Podłączenie i pierwsze uruchomienie centralki abonenckiej PBX.
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Podłączanie urządzeń końcowych do centralki PBX
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Aparaty sekretarsko-dyrektorskie
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
19
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter sieci i urządzeń
telekomunikacyjnych 725[02].Z2.02.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i uczenia się,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
725[02].Z2
Montaż instalacji i urządzeń
telekomunikacyjnych
725[02].Z2.01
Montaż instalacji telekomunikacyjnych
725[02].Z2.02
Montaż i programowanie końcowych
urządzeń telekomunikacyjnych
725[02].Z2.03
Eksploatacja urządzeń
telekomunikacyjnych
Schemat układu jednostek modułowych w module 725[02].Z2.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się narzędziami niezbędnymi do montażu urządzeń telekomunikacyjnych,
−
współpracować w grupie,
−
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas uruchamiania i obsługi central
abonenckich i urządzeń końcowych,
−
rozróżniać elementy i podzespoły telekomunikacyjne na podstawie oznaczeń i wyglądu,
−
identyfikować na schematach montażowych instalacji telefonicznej rodzaje kabli, gniazd,
złączy,
−
identyfikować elementy maskujące: korytka, rurki i elementy mocujące,
−
sporządzać wykazy narzędzi i materiałów, elementów, podzespołów i przyrządów
pomiarowych do montażu, konserwacji, lokalizacji i naprawy uszkodzeń,
−
rozróżniać i rozpoznawać na podstawie wyglądu i oznaczeń kable stosowane
w telekomunikacji,
−
przyłączać poszczególne linie instalacji do centrali abonenckiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
przeczytać ze zrozumieniem instrukcję obsługi końcowych urządzeń telekomunikacyjnych
i na tej podstawie przeprowadzić konfigurację tego urządzenia,
−
rozpoznać na projektach sieci telekomunikacyjnych instalacje wewnętrzne i zewnętrzne
oraz wskazać różnicę między nimi,
−
rozróżnić i rozpoznać na schematach obwody sygnałowe i obwody zasilające,
−
zidentyfikować na planach instalacji sieci końcowe urządzenia telekomunikacyjne,
−
wskazać zastosowania końcowych urządzeń telekomunikacyjnych,
−
scharakteryzować końcowe urządzenia telekomunikacyjne oraz określać ich funkcje,
−
wskazać różnicę między aparatami końcowymi a aparatami systemowymi,
−
rozpoznać urządzenia i podzespoły na podstawie wyglądu i symboli,
−
dobrać narzędzia potrzebne do montażu określonego urządzenia telekomunikacyjnego,
−
sporządzić wykaz niezbędnych narzędzi do montażu,
−
zamontować urządzenie zgodnie z instrukcją montażową,
−
dobrać przyrządy pomiarowe do sprawdzenia jakości montażu,
−
sprawdzić poprawność montażu,
−
obsłużyć i zaprogramować urządzenie zgodnie z instrukcją,
−
sprawdzić funkcjonowanie zainstalowanych urządzeń końcowych,
−
wskazać normy i przepisy dotyczące montażu urządzeń telekomunikacyjnych,
−
przewidzieć
zagrożenia
występujące
przy
montażu
i
pomiarach
urządzeń
telekomunikacyjnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02]
Moduł:
Montaż instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych
725[02].Z2
Jednostka modułowa:
Montaż i programowanie końcowych urządzeń
telekomunikacyjnych 725[02].Z2.02
Temat: Wykonanie zakończenia linii POTS i podłączenie do niej aparatu telefonicznego
analogowy.
Cel ogólny: umiejętność budowania instalacji kablowej i uruchamiania urządzeń końcowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać narzędzia potrzebne do montażu określonego urządzenia telekomunikacyjnego,
−
zamontować urządzenie zgodnie z instrukcją montażową.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa; zespoły 2 lub 4 osobowe.
Czas: 4x45 min.
Środki dydaktyczne:
−
linia miejska podłączona do głowicy kablowej,
−
kabel telefoniczny instalacyjny,
−
gniazdo telefoniczne,
−
aparat monterski,
−
aparat telefoniczny analogowy,
−
wkrętak,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
instrukcja obsługi aparatu telefonicznego,
−
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
każdy zespół otrzymuje do dyspozycji stanowisko ćwiczeniowe wraz z zestawem
materiałów, urządzeń i dokumentacją techniczną, instrukcjami obsługi urządzeń
końcowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
nauczyciel tłumaczy zasady wykonywania instalacji kablowej i uruchamiania urządzeń
podłączonych do sieci telefonicznej,
−
uczniowie wykonują instalacje kablową i zakańczają ją gniazdami telefonicznymi,
−
przy pomocy aparatu monterskiego sprawdzają poprawność wykonanych przyłączy,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. W razie potrzeby podpowiada najlepsze
rozwiązania,
−
do wykonanej sieci uczniowie podłączają urządzenia końcowe,
−
z innego stanowiska telefonicznego wykonują połączenia testowe na nowo podłączone
aparaty,
−
podczas ćwiczenia uczniowie wyszukują potrzebne informacje w instrukcjach
aparatów końcowych (w razie trudności korzystają z pomocy nauczyciela).
5. Nauczyciel wpisuje do dziennika oceny i podaje temat następnych zajęć
.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
MOJA OPINIA O ZAJĘCIACH.
1. Zajęcia wymagały wykorzystania zawartych w materiale nauczania wiadomości.
a. tak
b. raczej tak
c. raczej nie
d. nie
2. Wykonywane ćwiczenia pomogły mi w lepszym zrozumieniu materiału teoretycznego.
a. tak
b. raczej tak
c. raczej nie
d. nie
3. Największą trudnością podczas wykonywania ćwiczenia
..........................................................................................................................
4. Podczas wykonywania ćwiczenia doszedłem do wniosku, że
.............................................................................................................................
5. Chciałbym się dowiedzieć więcej
.............................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 724[04].
Moduł:
Montaż instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych
724[04].Z2
Jednostka modułowa:
Montaż i programowanie końcowych urządzeń
telekomunikacyjnych 724[04].Z2.02.
Temat: Wykonanie podłączenia 2 aparatów sekretarsko dyrektorskich.
Cel ogólny: uruchomić stanowiska sekretarsko-dyrektorskie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zbudować sieć dla aparatów sekretarsko-dyrektorskich,
−
uruchomić aparaty sekretarsko-dyrektorskie,
−
zademonstrować zasadę pracy układu sekretarsko-dyrektorskiego.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa; zespoły 2 lub 4 osobowe
Czas: 4x45 min.
Środki dydaktyczne:
−
dwie linie miejskie,
−
2 aparaty telefoniczne sekretarsko-dyrektorskie,
−
aparat telefoniczny podłączony do linii zewnętrznej,
−
kabel instalacyjny 3 parowy,
−
gniazda telefoniczne,
−
wkrętak,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
instrukcje programowania i obsługi aparatów sekretarsko-dyrektorskich,
−
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
każdy zespół otrzymuje do dyspozycji stanowisko ćwiczeniowe wraz z zestawem
materiałów, urządzeń i dokumentacją techniczną, instrukcjami obsługi urządzeń
końcowych ,
−
nauczyciel tłumaczy zasady podłączania i uruchamiania stanowisk sekretarsko
dyrektorskich,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
uczniowie wykonują instalacje kablową i zakańczają ją gniazdami telefonicznymi,
−
przy pomocy aparatu monterskiego sprawdzają poprawność wykonanych przyłączy,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. W razie potrzeby podpowiada najlepsze
rozwiązania,
−
do wykonanej sieci uczniowie podłączają aparaty sekretarsko dyrektorskie
i przypisują im odrębne numery wewnętrzne,
−
z innego stanowiska telefonicznego wykonują połączenia testowe na nowo podłączone
aparaty,
−
podczas ćwiczenia uczniowie wyszukują potrzebne informacje w instrukcjach
aparatów końcowych (w razie trudności korzystają z pomocy nauczyciela).
5. Nauczyciel wpisuje do dziennika oceny i podaje temat następnych zajęć
.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze inne sposoby realizacji usług sekretarsko-dyrektorskich i podaj
przykładowe rozwiązanie.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
MOJA OPINIA O ZAJĘCIACH.
1. Zajęcia wymagały wykorzystania zawartych w materiale nauczania wiadomości.
a. tak
b. raczej tak
c. raczej nie
d. nie
2. Wykonywane ćwiczenia pomogły mi w lepszym zrozumieniu materiału teoretycznego.
a. tak
b. raczej tak
c. raczej nie
d. nie
3. Największą trudnością podczas wykonywania ćwiczenia
..........................................................................................................................
4. Podczas wykonywania ćwiczenia doszedłem do wniosku, że
............................................................................................................................
5. Chciałbym się dowiedzieć więcej
.............................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Podłączenie aparatu końcowego do linii miejskiej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zakończenie linii POTS i podłącz do niej aparat telefoniczny analogowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem metod wykonywania instalacji
telekomunikacyjnych, doboru niezbędnych narzędzi i sposobu uruchamiania urządzeń
końcowych. Dodatkowo przed rozpoczęciem zadania praktycznego nauczyciel powinien
omówić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać wewnętrzną instalację kablową zakończoną gniazdem telefonicznym,
2) podłączyć kabel do gniazda zgodnie z przyjętymi zasadami,
3) sprawdzić przy pomocy aparatu monterskiego poprawność wykonanego podłączenia
(czy jest słyszalny sygnał zgłoszenia centrali miejskiej),
4) podłączyć aparat telefoniczny do gniazda,
5) wykonać próbne połączenie telefoniczne wychodzące,
6) wykonać próbne połączenie przychodzące z innego stanowiska zewnętrznego/telefonu
komórkowego na podłączony numer miejski,
7) w przypadku błędnego wyniku któregokolwiek z testów, poprawić podłączenia linii
i ponownie wykonać sprawdzenie linii.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
linia miejska podłączona do głowicy kablowej,
−
kabel telefoniczny instalacyjny,
−
gniazdo telefoniczne,
−
aparat monterski,
−
aparat telefoniczny analogowy,
−
wkrętak,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
instrukcja obsługi aparatu telefonicznego,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Podłącz do linii ISDN telefon analogowy i telefon cyfrowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
końcowych analogowych i cyfrowych. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien
przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podłączyć kablem liniowym telefon analogowy do wejścia zakończenia sieciowego NT
oznaczonego Ab1 lub Ab2,
2) podłączyć aparat cyfrowy ISDN do wejścia S0 zakończenia sieciowego NT,
3) wykonać próbne połączenie telefoniczne z telefonu analogowego na telefon cyfrowy
ISDN,
4) wykonać próbne połączenie telefoniczne z telefonu cyfrowego ISDN na analogowy,
5) w przypadku błędnego wyniku testu sprawdzić podłączenia i ponownie przeprowadzić
testowe rozmowy,
6) pamiętać o podłączeniu do zasilania zakończenia sieciowego NT w celu zasilenia aparatu
cyfrowego i zasileniu wejść analogowych ab1 i ab2.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
centralka abonencka PBX cyfrowa ISDN,
−
1 łącze ISDN 2B+D z przypisanymi numerami MSN (minimum 2 numery MSN),
−
opcjonalnie 1 linia analogowa z uruchomioną usługą prezentacji numerów CLIP,
−
aparat telefoniczny ISDN,
−
aparat telefoniczny analogowy z wyświetlaczem LCD i funkcją prezentacji numerów
„Caller ID” lub „CLIP”,
−
gniazda telefoniczne,
−
kabel krosujący RJ45,
−
instrukcja programowania i użytkowania centrali abonenckiej,
−
instrukcja obsługi telefonu ISDN,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Podłączenie i pierwsze uruchomienie centralki
abonenckiej PBX
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj podłączenie sieci kablowej do centralki PBX i dokonaj jej uruchomienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
końcowych analogowych i cyfrowych. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien
przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podłączyć do odpowiednich wejść centralki linie kablowe sieci wewnętrznej i miejskiej,
2) do wyznaczonych gniazd podłączyć numery wewnętrzne centralki,
3) do wyposażenia miejskiego centralki podłączyć linię miejską,
4) do wyznaczonych gniazd podłączyć aparaty telefoniczne,
5) podłączyć zasilanie do centralki,
6) poczekać, aż centralka uruchomi się,
7) gdy centralka będzie już uruchomiona z aparatu wewnętrznego nr1 wywołać aparat
telefoniczny nr 2,
8) wykonać próbne połączenie zewnętrzne,
9) odebrać przychodzące połączenie zewnętrzne i dokonać jego przełączenia na drugi aparat.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
analogowa centralka abonencka PBX,
−
1 linie zewnętrzna,
−
2 aparaty telefoniczne analogowe podłączone do wyposażenia wewnętrznego centrali,
−
gniazda telefoniczne,
−
wkrętak,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
instrukcja programowania i użytkowania centrali abonenckiej,
−
instrukcja obsługi aparatów telefonicznych,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Dokonaj przełączenia numerów wewnętrznych podłączonych do centralki PBX.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
końcowych analogowych i cyfrowych. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien
przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić numerację aparatów telefonicznych podłączonych do centralki PBX,
2) podłączyć dodatkowe gniazda sieci wewnętrznej,
3) dokonać przełączenia numerów z gniazd podłączonych na gniazda nowe,
4) do powstałych wolnych gniazd podłączyć nowe numery wewnętrzne,
5) doprowadzić telefonem monterskim poprawność podłączonych sygnałów,
6) do wszystkich czynnych gniazd podłączyć aparaty telefoniczne,
7) wykonać testowe połączenia pomiędzy podłączonymi telefonami.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
analogowa centralka abonencka PBX umożliwiająca podłączenie 6 numerów
wewnętrznych,
−
3 gniazda telefoniczne z podłączonymi numerami wewnętrznymi 10, 11, 12,
−
3 wolne gniazda telefoniczne,
−
6 aparatów telefonicznych,
−
wkrętak,
−
kabel instalacyjny,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
telefon monterski,
−
instrukcja uruchomienia i użytkowania centrali abonenckiej,
−
instrukcja obsługi telefonu analogowego,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Podłączanie urządzeń końcowych do centralki PBX
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podłącz telefony: analogowe, systemowy i ISDN do centralki PBX.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
końcowych analogowych i cyfrowych. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien
przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podłączyć wybrane aparaty do odpowiednich wyposażeń centralki:
−
telefon analogowy do wyposażenia wewnętrznego analogowego,
−
telefon systemowy do wyposażenia wewnętrznego systemowego,
−
telefon cyfrowy ISDN do wyposażenia ISDN.
2) przy podłączaniu pamiętać o odpowiednim okablowaniu dla każdego typu telefonów,
3) wykonać kilka połączeń testowych pomiędzy aparatami,
4) zmienić głośność i barwę dzwonków w telefonach,
5) na telefonach zaprogramować klawisze bezpośredniego wyboru tak, aby umożliwiały
dzwonienie na pozostałe aparaty,
6) wykonać testowe połączenia z aparatu systemowego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
cyfrowa centralka abonencka PBX,
−
aparat telefoniczny systemowy,
−
aparat telefoniczny analogowy,
−
aparat telefoniczny cyfrowy ISDN,
−
gniazda telefoniczne,
−
instrukcje obsługi aparatów telefonicznych analogowego, systemowego i cyfrowego
ISDN,
−
instrukcja programowania i użytkowania centrali abonenckiej,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 2
Uruchom dwa stanowiska telefaksowe i przeprowadź transmisję strony testowej pomiędzy
podłączonymi telefaksami
.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
końcowych analogowych i cyfrowych. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien
przeprowadzić krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podłączyć telefaksy pod dwa numery wewnętrzne analogowe,
2) ustawić parametry w obu faksach:
−
datę,
−
czas,
−
nagłówek,
−
sposób odbioru.
3) przygotować stronę testową,
4) wykonać połączenie pomiędzy faksami i przesłać stronę testową,
5) po odebraniu strony testowej odesłać ją z powrotem do faksu 1.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
centralka PBX z minimum dwoma portami wewnętrznymi analogowymi,
−
dwa telefaksy,
−
instrukcja programowania i użytkowania centrali abonenckiej,
−
instrukcja obsługi telefaksu,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Aparaty sekretarsko-dyrektorskie
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj podłączenie 2 aparatów sekretarsko-dyrektorskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
sekretarsko dyrektorskich. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien przeprowadzić
krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać sieć kablową umożliwiającą podłączenie 2 telefonów sekretarsko-dyrektorskich,
2) podłączyć aparaty do zainstalowanych gniazd,
3) przypisać aparatom numery wewnętrzne w sieci,
4) sprawdzić połączenie pomiędzy nimi – interkom,
5) wykonać połączenie zewnętrzne na linii miejskiej i przekazać je na drugi aparat,
6) odebrać połączenie przychodzące z linii miejskiej i przekazać na drugi aparat.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dwie linie miejskie,
−
2 aparaty telefoniczne sekretarsko-dyrektorskie,
−
aparat telefoniczny podłączony do linii zewnętrznej,
−
kabel instalacyjny 3 parowy,
−
gniazda telefoniczne,
−
wkrętak,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
instrukcje programowania i obsługi aparatów sekretarsko-dyrektorskich,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Uruchom funkcję konferencji na aparatach sekretarsko-dyrektorskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia, wyjaśnić zasadę uruchamiania i użytkowania urządzeń
sekretarsko dyrektorskich. Przed rozpoczęciem części praktycznej powinien przeprowadzić
krótkie szkolenie z zakresu przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykonać sieć kablową umożliwiającą podłączenie 2 telefonów sekretarsko-dyrektorskich,
2) podłączyć aparaty do zainstalowanych gniazd,
3) przypisać aparatom numery wewnętrzne w sieci,
4) sprawdzić połączenie pomiędzy nimi – interkom,
5) odebrać połączenie przychodzące z linii miejskiej,
6) zawiesić połączenie i uruchomić funkcję konferencji dołączając drugi aparat sekretarsko-
-dyrektorski do zawieszonej rozmowy,
7) przeprowadzić rozmowę – konferencja 3-stronna,
8) rozłączyć rozmowę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dwie linie miejskie,
−
2 aparaty telefoniczne sekretarsko-dyrektorskie,
−
aparat telefoniczny podłączony do linii miejskiej,
−
kabel instalacyjny 3 parowy,
−
gniazda telefoniczne,
−
wkrętak,
−
nóż do ściągania izolacji,
−
instrukcje programowania i obsługi aparatów sekretarsko-dyrektorskich,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż i programowanie
końcowych urządzeń telekomunikacyjnych”
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1-19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 20-24 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Omówić budowę centrali
A
P
b
2.
Scharakteryzować metody
podziału systemów PBX
A
P
d
3.
Określić właściwości central
cyfrowych
B
P
d
4.
Scharakteryzować strukturę
łącza ISDN BRA
B
P
c
5.
Określić właściwości aparatu
systemowego
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6.
Wymienić parametry łącza
ISDN BRA i PRA
B
P
Łącze 2 kanałowe BRA,
kanały rozmowne 2x64
kbit/sek + kanał
sygnalizacyjny 16 kbit/sek
maksymalnie mogą być
prowadzone 2 rozmowy
telefoniczne;
Łącze 30 kanałowe PRA,
kanały rozmowne 30x64
kbit/sek + kanał
sygnalizacyjny 64 kbit/sek,
maksymalnie może być
prowadzonych 30 rozmów
telefonicznych.
7.
Wymienić dostępne urządzenia
końcowe podłączane do
systemów PBX
B
P
analogowe, systemowe i ISDN
lub DECT
8.
Określić metody prezentacji
numeru abonenta dzwoniącego
B
P
DTMF i FSK
9.
Wymienić dostępne rodzaje
urządzeń faksowych
B
P
termiczne, termo transferowe,
atramentowe, laserowe
10.
Określić zastosowanie urządzeń
faksowych
B
P
trwałe kopie dokumentów,
standardowy papier A4,
możliwość kopiowania innych
dokumentów
11.
Określić możliwości
przyłączania urządzeń
końcowych do łącza cyfrowego
ISDN BRA
B
P
c
12.
Nazwać podstawowe tryby
pracy faksów
A
P
ustawić tryb odbiory FAKS
13.
Scharakteryzować właściwości
faksów
B
P
wada: nietrwała kopia
zalety: tania eksploatacja,
bardzo duża ilość kopii do
odebrania na jednej rolce
14.
Określić właściwości aparatów
końcowych oraz ich warunki
pracy
A
P
Informacja o numerze
abonenta dzwoniącego pojawi
się gdy użyty zostanie aparat z
funkcją CLIP – identyfikacji
numeru i dodatkowo
wyposażenie analogowe
centrali umożliwia
prezentowanie numeru
abonenta b
15.
Wymienić dostępne rodzaje
numeracji przypisywanej na
łączach cyfrowych ISDN
A
P
numeracja MSN i DDI
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
16.
Określić warunki współpracy
urządzeń końcowych
analogowych z łączami
cyfrowymi ISDN
B
P
tak przez dwa telefony, pod
warunkiem, że
zaprogramowana zostanie
numeracja MSN dla portów
Ab w NT
17.
Wyjaśnić podstawowe funkcje
użytkowe aparatu ISDN
A
P
b
18.
Określić sposoby realizacji
systemów sekretarsko-
-dyrektorskich
C
P
c
19.
Wymienić metody
administrowania systemami
abonenckimi.
B
P
po przez kabel transmisyjny,
po przez modem,
po przez sieć LAN/WAN
przy pomocy aparatu
systemowego lub
programującego
20.
Określić metody przełączania
połączeń na inne stanowiska
wewnętrzne
B
P
c
21.
Określić parametry pracy
systemu DECT
A
PP
d
22.
Scharakteryzować sposoby
rozbudowy systemu
abonenckiego PBX
B
PP
liczba slotów rozbudowy,
pojemność kart rozszerzeń
23.
Określić sposoby podłączania
urządzeń końcowych do sieci
cyfrowych
B
PP
podłączyć napięcie do NT,
podłączyć aparat
analogowy do portu ab1,
zaprogramować numer
MSN dla tego portu
24.
Wymienić charakterystyczne
właściwości urządzeń
cyfrowych
B
PP
aparaty systemowe mogą
działać tylko z centralami
PBX tego samego
producenta zapewniając
pełna identyfikacją połączeń
i funkcji systemowych,
telefony ISDN mogą być
podłączone do centralki
PBX dowolnego
producenta lub mogą
działać bezpośrednio na
linii miejskiej ISDN BRA,
nie przekazują informacji
systemowych za pomocą
wyświetlaczy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 24 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania: wielokrotnego
wyboru, otwarte i opisowe.
5. Zadania 1, 2, 3, 4, 5, 11, 17, 18, 20, 21 zawierają cztery odpowiedzi, z których tylko
jedna jest poprawna, natomiast w 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 22, 23, 24
uzupełnij zadania.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki, błędną odpowiedź otocz kółkiem a następnie ponownie
zaznacz znakiem X odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w pytaniach opisowych wpisz krótką charakterystykę w wyznaczone pole.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.
8. Kiedy wybór odpowiedzi lub jej udzielenie w analizowanym zadaniu sprawi Ci trudność,
wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 21 – 24, gdyż są one na poziomie trudniejszym
niż pozostałe.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Centralka abonencka modułowa:
a) składa się z jednej płyty systemowej,
b) składa się z płyty głównej i slotów rozszerzeń,
c) ma budowę zamkniętą – brak dalszej rozbudowy,
d) jest centralą tylko analogową.
2. Jeden z podziałów central abonenckich to:
a) na modułowe i analogowe,
b) na analogowe i systemowe,
c) na cyfrowe i systemowe,
d) na analogowe i cyfrowe.
3. Centralka abonencka cyfrowa:
a) obsługuje tylko łącza cyfrowe: systemowe i ISDN,
b) nie obsługuje łączy ISDN PRA,
c) obsługuje łącza analogowe BRA i cyfrowe PRA,
d) obsługuje łącza analogowe i cyfrowe.
4. W łączu BRA udostępniane są:
a) 2 kanały sygnalizacyjne i 2 kanały rozmowne,
b) 1 kanał rozmowny i 2 sygnalizacyjne,
c) 1 kanał sygnalizacyjny i 2 rozmowne,
d) 1 kanał rozmowny i 1 kanał sygnalizacyjny.
5. Aparaty systemowe mogą pracować:
a) tylko z liniami miejskimi cyfrowymi BRA i PRA,
b) tylko z liniami miejskimi cyfrowymi BRA i liniami miejskimi analogowymi,
c) z liniami miejskimi PRA 20 i PRA 30,
d) każdą linia miejską.
6. Opisz główne parametry linii cyfrowej ISDN BRA i PRA – podaj liczbę dostępnych
kanałów i ich przepustowość oraz maksymalną liczbę połączeń telefonicznych jaka może
być na nich prowadzona jednocześnie.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
7. Wymień trzy grupy aparatów końcowych podłączanych do systemów PBX.
............................................................................................................................................
............................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Wymień standardy prezentacji numeru abonenta dzwoniącego.
..........................................................................................................................................
9. Wymień rodzaje faksów, biorąc pod uwagę sposób drukowania dokumentów.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
10. Wymień trzy zalety faksów na papier zwykły A4.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
11. Wskaż, ile urządzeń może być podłączonych do 1 łącza ISDN BRA?
a) 1 urządzenie,
b) 10 urządzeń,
c) 8 urządzeń,
d) 30 urządzeń.
12. W jaki sposób można odbierać automatycznie dokumenty na telefaksie podłączonym
do linii analogowej?
………………………………………………………………………………………………
13. Wymień, jakie są zalety a jakie wady faksu na papier termiczny?
..........................................................................................................................................
14. Objaśnij, kiedy na wyświetlaczu telefonu analogowego podłączonego do centralki PBX
pojawi się informacja o numerze abonenta dzwoniącego?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
15. Objaśnij, jaka numeracja ISDN umożliwia bezpośrednie wybranie numeru konkretnego
stanowiska w centrali abonenckiej?
..........................................................................................................................................
16. Wyjaśnij, czy łącze ISDN BRA z numeracją MSN może być wykorzystane bezpośrednio
przez telefony analogowe, i jeżeli tak to w jaki sposób?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
17. Podaj sposób, w jaki możemy odczytać informacje o połączeniach nieodebranych
na telefonie ISDN?
a) wybierając odpowiedni kod funkcji,
b) odczytując z menu telefonu,
c) nie możemy bo jest to funkcja przeznaczona tylko dla abonentów sieci GSM,
d) dzwoniąc pod numer informacyjny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
18. Wskaż, ile aparatów sekretarsko-dyrektorskich może być maksymalnie podłączonych
do wspólnej sieci?
a) 4 aparaty,
b) 10 aparatów,
c) 8 aparatów,
d) 2 aparaty.
19. Omów sposób, w jaki można dokonywać zmian w programie centrali?
..........................................................................................................................................
20. Jaki parametr odpowiada za przełączanie rozmowy na inne stanowisko w systemie
abonenckim?
a) „hold”,
b) „DND”,
c) „flash”,
d) „park”.
21. Telefony bezprzewodowe pracujące w standardzie DECT mają zasięg:
a) 30 m w budynkach i 500 m w terenie otwartym,
b) 50 m w budynkach i 30 m w terenie otwartym,
c) 30 m w budynkach i 300 m w terenie otwartym,
d) 50 m w budynkach i 300 m w terenie otwartym.
22. Wymień dwa najważniejsze parametry centrali, które decydują o pojemności systemu
abonenckiego.
..........................................................................................................................................
23. Omów sposób podłączenia aparatu analogowego do portu ab1 w module NT1?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
24. Przedstaw zasadnicze różnice pomiędzy aparatem systemowym a aparatem ISDN?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż i programowanie końcowych urządzeń telekomunikacyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz krótkie odpowiedzi lub scharakteryzuj.
Numer
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
7.
8.
9.
10.
11.
a
b
c
d
12.
13.
14.
15.
16.
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
23.
24.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż i programowanie
końcowych urządzeń telekomunikacyjnych”.
Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, otwartych i opisowych, z których:
−
zadania 1-19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 20-25 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zadania
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić zakres pasma
telefonicznego
A
P
d
2.
Scharakteryzować parametry
łącza cyfrowego ISDN 2B+D
A
P
b
3.
Określić wymagania
techniczne do korzystania
z systemu telefonii
bezprzewodowej
B
P
b
4.
Wymienić rodzaje łączy
miejskich, obsługujących
analogowe urządzenia
końcowe
A
P
c
5.
Określić sytuacje dla których
zasadne jest stosowanie funkcji
przeniesienia numerów
B
P
Przeniesienie dzwonienie
uruchamiane jest w sytuacji
zmiany stanowiska pracy
bądź nieobecności
pracownika; przeniesienie
może dotyczyć wszystkich
rozmów, tylko zewnętrznych
lub wewnętrznych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
6.
Określić sposób zakańczania
linii analogowych i cyfrowych
B
P
Linie analogowe zakańczane
są standardowym gniazdem
telefonicznym a łącze ISDN
BRA zakończeniem
sieciowym NT
7.
Scharakteryzować łącza
cyfrowe BRA i PRA
A
P
łącze ISDN BRA i łącze
ISDN PRA
8.
Określić zasadę podłączania
urządzeń analogowych
i cyfrowych do łącza ISDN
B
P
Zasilanie potrzebne jest
w przypadku podłączenia
telefonu analogowego lub
ISDN bez własnego
zasilacza
9.
Wymienić metody
administrowania systemami
PBX
A
P
b
10.
Określić sposób przyłączenia
modemu do PBX
B
P
W zależności od typu,
modem podłączamy do
analogowego lub cyfrowego
wyposażenia PBX
11.
Scharakteryzować sposoby
zdalnej administracji
systemami PABX
B
P
bardzo szybki dostęp do
programu centrali, szybki
czas reakcji na zgłoszenie
problemów z PBX,
możliwość zdalnej
diagnostyki sytemu PBX
12.
Określić wymagania
techniczne dotyczące zasilania
urządzeń telekomunikacyjnych
B
P
c
13.
Wyjaśnić możliwości
użytkowe centrali na
podstawie jej konfiguracji
B
P
b
14.
Określić zasadę budowy sieci
kablowej dla urządzeń
cyfrowych i analogowych
A
P
d
15.
Wymienić sposoby realizacji
zasilania awaryjnego systemów
PABX
A
P
Podłączenie baterii
(akumulatorów) zasilania
awaryjnego,
podłączenie zewnętrznego
zasilacza UPS
o odpowiedniej mocy
16.
Scharakteryzować dostępne
rozwiązania systemów
zapowiedzi słownych.
B
P
DISA to system zapowiedzi
słownej który umożliwia po
odsłuchaniu komunikatu
wybranie numeru
wewnętrznego, podłączany
jest do analogowej linii
wewnętrznej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17.
Wymienić sposoby rozbudowy
systemów PABX
A
P
dołożenie karty rozszerzeń,
wykorzystanie możliwości
rozbudowy aparatów
systemowych o kolejny
numer wewnętrzny
18.
Określić zasady rejestrowania
rozmów telefonicznych
B
P
w celach statystycznych,
bezpieczeństwa i kontroli
19.
Wyjaśnić metody
wykonywania kopii bazy
danych z centralki PABX
B
P
Podłączyć się z systemem
PBX (lokalnie lub zdalnie)
odczytać program z centrali
zapisać kopie na dysku,
rozłączyć się z centralą
20.
Określić zakres danych
umieszczanych
w raportach taryfikacyjnych
C
PP
data, godzina, numer
wybrany, czas połączenia,
numer wewnętrzny
21.
Określić sposoby redukowania
kosztów połączeń
telefonicznych
D
PP
preselekcja, wprowadzenie
klas uprawnień do
określonej strefy
numeracyjnej,
identyfikacja PIN przed
połączeniem, wykorzystanie
technologii VoIP
22.
Scharakteryzować sposoby
realizacji funkcji sekretarsko-
-dyrektorskich na aparatach
systemowych
C
PP
funkcja interkom umożliwia
bezpośrednią rozmowę
z wybranym użytkownikiem
bez konieczności
podnoszenia słuchawki
przez wywoływanego
– warunkiem jest posiadanie
telefonu systemowego
„głośno mówiącego”,
najczęściej wykorzystywana
jest
w układach sekretarsko-
-dyrektorskich
23.
Określić sposoby powiększania
zasięgu sieci bezprzewodowej
w standardzie DECT
C
PP
Podłączając stacje
wzmacniakowe do
istniejących stacji bazowych
– maksymalnie cztery
„repeatery” dla jednej stacji
bazowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
24.
Określić funkcje stanowiska
AWIZO w systemach PABX
B
PP
awizo jest głównym
stanowiskiem centrali PBX,
do niego kierowane mogą
być bezpośrednio
połączenia przychodzące
np. z DISA, połączenia
nieodebrane. Awizo może
także pośredniczyć przy
połączeniach wychodzących
– zamawianie połączeń
przez abonentów
wewnętrznych.
25.
Wymienić komunikaty
wyświetlane na
wyświetlaczach aparatów
systemowych.
B
PP
numer dzwoniący,
data,
godzina,
koszt połączenia,
teksty informacyjne i SMS.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania,
które sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 25 pytań dotyczących Programowanie i eksploatacja abonenckich central
oraz urządzeń końcowych. Pytania: 1, 2, 3, 9, 12, 13 i 14 są to pytania wielokrotnego
wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytania: 7, 11, 17, 20, 21 i 25 to
pytania,
w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi; pytania 4, 5, 6, 8, 10, 15, 16, 18, 19, 22,
23 i 24 to pytania opisowe.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź otocz kółkiem a następnie ponownie
zaznacz znakiem X odpowiedź prawidłową),
−
w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
−
w pytaniach opisowych wpisz krótką charakterystykę w wyznaczone pole.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz mógł sprawdzić poziom swojej wiedzy.
7. Kiedy wybór odpowiedzi lub jej udzielenie w analizowanym zadaniu sprawi Ci trudność,
wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 20 – 25, gdyż są one na poziomie trudniejszym
niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pasmo telefoniczne mieści się w zakresie:
b) 300kHz-3400kHz,
c) 2400Hz-3400kHz,
d) 400Hz-4300Hz,
e) 0,3kHz-3,4kHz.
2. Wskaż, którego z aparatów nie można podłączyć do łącza ISDN?
a) analogowego,
b) systemowego,
c) DECT,
d) analogowego bezprzewodowego.
3. Wskaż jeden z zakresów częstotliwości w jakim pracują telefony bezprzewodowe DECT:
a) 1800kHz-1880kHz,
b) 1880MHz-1900MHz,
c) 914MHz-960MHz,
d) 1805kHz-1880kHz.
4. Wskaż, które z łączy miejskich umożliwia dołączenie aparatu analogowego?
a) tylko analogowe,
b) analogowe i ISDN PRA,
c) analogowe i ISDN BRA,
d) ISDN BRA i PRA.
5. Opisz w jakim celu i dokąd można przekierować dzwonienie z numeru wewnętrznego
podłączonego do systemu abonenckiego PBX?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
6. Opisz w jaki sposób zakańczana jest linia analogowa a w jaki linia cyfrowa BRA?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
7. Wymień jakie łącza mogą być dołączone do cyfrowego wyposażenia miejskiego centrali
PBX?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
8. Wyjaśnij dlaczego zakończenie sieciowe wyposażane jest w dodatkowe zasilanie
elektryczne?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
9. Wskaż, który ze sposobów podłączenia centrali z komputerem zapewnia najszybszy
transfer danych z PBX?
a) po przez kabel USB,
b) po przez kabel UTP RJ45,
c) po przez modem ISDN,
d) po przez kabel RS.
10. Opisz w jaki sposób można podłączyć modem do centralki PBX?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
11. Wymień trzy zalety zdalnej administracji systemem PBX.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
12. Wskaż, w którym aparacie nie jest wymagane zastosowanie dodatkowego zasilacza?
a) aparat DECT,
b) aparat ISDN z automatyczną sekretarką,
c) aparat analogowy,
d) aparat analogowy z automatyczną sekretarką.
13. Wskaż ile rozmów zewnętrznych będzie można prowadzić z telefonu podłączonego
do centrali PBX, wyposażonej w kartę 2 linii miejskich i kartę 8 numerów wewnętrznych?
a) 8,
b) 2,
c) 4,
d) 10.
14. Wskaż, ile przewodów jest potrzebnych do podłączenia telefonu cyfrowego ISDN?
a) 8,
b) 2,
c) 6,
d) 4.
15. Opisz w jaki sposób można zabezpieczyć zasilanie elektryczne dla systemów PBX?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
16. Wyjaśnij co to jest DISA i opisz sposób podłączenia tego systemu do centralki PBX?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
17. Opisz w jaki sposób można rozbudować system abonencki PBX o nowe numery
wewnętrzne?
..........................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
18. Wyjaśnij w jakim celu systemy taryfikacji mogą zapisywać informację o połączeniach
przychodzących?
..........................................................................................................................................
19. Opisz w jaki sposób można wykonać kopię danych z centrali?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
20. Wymień pięć danych, które są przedstawiane w raporcie taryfikacyjnym?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
21. Podaj cztery przykłady rozwiązań redukujących koszty użytkowania telefonu:
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
22. Wyjaśnij zasadę działania funkcji „interkom” i podaj jej zastosowanie.
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
23. Opisz w jaki sposób można zwiększyć obszar działania telefonii bezprzewodowej DECT?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
24. Wyjaśnij jaką funkcję spełnia awizo w centralkach PBX?
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
25. Wymień pięć informacji, które mogą być przekazywane za pomocą wyświetlacza telefonu
systemowego?
..........................................................................................................................................
.......…...............................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż i programowanie końcowych urządzeń telekomunikacyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz krótkie odpowiedzi lub scharakteryzuj.
Numer
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
6.
7.
8.
9.
a
b
c
d
10.
11.
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Boczyński Tomasz, Janoś Tomasz, Kaczmarek Stefan (red.): Vademecum teleinformatyka.
Cz. II. IDG Poland, Warszawa 2002
2. Chustecki Janusz (red.): Vademecum teleinformatyka. Cz I. IDG Poland, Warszawa 1999
3. Kościelnik D.: ISDN – cyfrowe sieci zintegrowane usługowo. WKŁ, Warszawa 2001
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
5. Taras E.: Urządzenia telekomunikacyjne. Cz.1. WSiP, Warszawa 1996
6. Witulski St.: Urządzenia telekomunikacyjne. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1996
7. Zagrobelny T.: Urządzenia teletransmisyjne. WSiP, Warszawa 1996
8. Instrukcje obsługi central telefonicznych
9. Instrukcje obsługi urządzeń telekomunikacyjnych
10. Materiały reklamowe producentów
11. Normy i katalogi