polska prezydencja scenariusz lekcji

background image

1

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

TEMAT: Polska za sterami UE – Polska Prezydencja w Radzie UE

Cele:

uczeo zna cele i istotę Przewodnictwa w Radzie UE

uczeo zna funkcje i rolę kraju sprawującego Prezydencję

uczeo dostrzega koniecznośd zaangażowania szerokiego grona społeczeostwa

w organizację wydarzeo Prezydencji

Metody:

dyskusja

praca w grupach

mini – wykład

Pojęcia kluczowe:

Prezydencja

Trio Prezydencji

Rada Unii Europejskiej

Priorytety Prezydencji

Materiały pomocnicze dla ucznia:

Nr 1 „Trzy Rady. Szukajcie różnic podczas narady!” - układanka

Nr 2 „Organizacja spotkao Rady UE – informacje wyjściowe”

Nr 3 „Agenda spotkania” – karta pracy ucznia

Nr 4 „Ważne -> Ważniejsze -> Priorytety” - układanka oraz dyskusja

Czas: 45 min.

Przebieg zajęd:

background image

2

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

1. Wprowadzenie – mini wykład

Powiedz uczniom, że każdy kraj UE ma szansę stad się swoistym centrum dowodzenia całą
Unią. Związane jest to z objęciem przez dane paostwo Przewodnictwa w Radzie Unii
Europejskiej, a więc instytucji, która wraz z Parlamentem Europejskim stanowi główny organ
decyzyjny w UE. Dla każdego kraju okres Przewodnictwa to wielkie wyzwanie, a zarazem
wspaniała szansa na promocję swojego dorobku kulturalno – gospodarczego. Polska zmierzy
się z tym wyzwaniem już w drugim półroczu 2011r. Aby dobrze zrozumied ideę
Przewodnictwa w UE należy zaznajomid się ze specyfiką działalności Rady Unii Europejskiej.
Uczniowie podczas zajęd będą mieli możliwośd zapoznania się z obowiązkami i korzyściami
wynikającymi ze sprawowania Prezydencji, a także z ideą funkcjonowania Trio Prezydencji,
wyborem priorytetów, itd.

2. „Trzy Rady” - Praca w grupach

Przekaż uczniom informację, że występuje duże podobieostwo nazw kilku podmiotów, które
często bywają mylone. Można wyróżnid: Radę Europy, Radę Europejską oraz Radę Unii
Europejskiej. Jednakże wymienione nazwy nie są tożsame i nie mogą byd stosowane
zamiennie. Aby dobrze zrozumied różnice pomiędzy nimi zaproponuj uczniom grę
dydaktyczną. Podziel uczniów na trzy grupy. Rozdaj każdej z grup zestaw rozciętych
karteczek (Materiał pomocniczy nr 1 „Trzy Rady. Szukajcie różnic podczas narady!”).
Zadaniem uczniów będzie przyporządkowanie cech i informacji do odpowiednich
podmiotów. Uczniowie mają 5 minut na wykonanie zadania. Następnie poproś
przedstawiciela każdej z grup, aby zaprezentował wyniki ich wspólnej pracy omawiając
wybraną organizację/instytucję.

3. „Agenda spotkania Rady UE” - Praca w grupach

Poinformuj uczniów, że sprawowanie Przewodnictwa to ogromne wyzwanie logistyczno –
organizacyjne. W przeciągu pół roku należy zaplanowad ponad 150 spotkao z udziałem
najwyższych przedstawicieli paostw i instytucji unijnych.
Równocześnie okres ten stanowi ogromną szansę dla Polski na wypracowanie większego
znaczenia kraju na arenie unijnej, a przede wszystkim promocję regionów – ich dorobku
gospodarczego, kulturalnego, turystycznego. Promocja regionów uzależniona jest w dużej
mierze od wkładu partnerów lokalnych. Ich wysoka aktywnośd może przełożyd się na większe
efekty. Dlatego tak ważne jest, aby jak największe grono społeczeostwa zaangażowało się
w organizację działao w czasie Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Każdy kraj sprawujący Prezydencję ma ogromną szansę wypromowad swój potencjał
społeczno – gospodarczy. Przy organizacji każdego wydarzenia należy uwzględnid tematykę
spotkania, interesy lokalnych grup (grupy rzemieślnicze, specjaliści, przedsiębiorstwa
produkujące oryginalne produkty polskie, itd.), a także specyfikę obszaru (obiekty kulturalne,
zabytki historyczne, cyklicznie odbywające się wydarzenia).

background image

3

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Zaproponuj uczniom zabawę, w której będą musieli wykazad się zdolnościami
organizacyjnymi. Podziel ich na grupy 4-6 osobowe i przekaż każdej z nich kartę pracy
(Materiał pomocniczy nr 3 „Agenda spotkania”) oraz zestaw informacji potrzebny do
opracowania agendy (Materiał pomocniczy nr 2 „Organizacja spotkao Rady UE – informacje
wyjściowe”). Zadaniem uczniów będzie opracowanie planu spotkania, dla wybranej przez
siebie konfiguracji Rady UE, tak aby zaangażowana została jak największa liczba lokalnych
interesariuszy (podmiotów uczestniczących w organizacji wydarzeo lub bezpośrednio
zainteresowanych wynikami prowadzonych działao).


4. „Trio Prezydencji” - Mini wykład

Powiedz uczniom, na czym polega idea Przewodnictwa grupowego – Trio Prezydencji.
Doświadczenia krajów sprawujących Przewodnictwo wskazało, iż pół roku to okres zbyt
krótki, aby w pełni osiągnąd założone cele. Ponadto duża różnorodnośd priorytetów krajów
sprawujących po sobie Prezydencję, była przyczyną częstych zmian kierunków działao całej
UE. Dlatego też postanowiono wcielid w życie ideę Przewodnictwa grupowego. W ramach tej
koncepcji trzy następujące po sobie przewodnictwa są ze sobą połączone, w tzw. Trio
Prezydencji. W tym rozwiązaniu fundamentalne znaczenie ma koniecznośd wyznaczenia
wspólnych priorytetów, które będą musiały byd realizowane przez okres 18 miesięcy.
Konfiguracje Trio zostały dokonane przy zastosowaniu odpowiedniego klucza doboru krajów,
który zakładał koniecznośd włączenia paostwa dużego i małego, a także kraju ze „starej”
i „nowej” Unii. Polska będzie sprawowała półroczną Prezydencję w Radzie UE od 1 lipca
2011r. W skład Tria zostały wybrane także: Dania i Cypr.


5. „Priorytety Trio” – praca grupowa, dyskusja

Zaproponuj uczniom grę dydaktyczną połączoną z dyskusją na temat priorytetów Tria
Prezydencji, w skład którego wejdzie Polska. Podziel uczniów na trzy grupy, a następnie
powiedz im, że każda grupa będzie reprezentowała negocjatorów przy polskim Ministerstwie
Spraw Zagranicznych. Rozdaj uczniom zestaw rozciętych karteczek (Materiał pomocniczy nr
4: „Ważne – Ważniejsze - Priorytety”).
Zadaniem grupy będzie wytyczenie sześciu
priorytetów tematycznych, wokół których skoncentrowane zostaną cele Polskiej Prezydencji.
Priorytety te powinny odpowiadad specyfice kraju, głównym wyzwaniom Polski na arenie
międzynarodowej, a także bieżącej sytuacji społeczno – gospodarczej. Następnie poproś
uczniów o zaprezentowanie wyników pracy, wraz z uzasadnieniem dokonanego wyboru.
Porównaj, które priorytety się powtarzają, po czym zaproś uczniów do dyskusji, której
efektem ma byd wspólna dla całej klasy lista 6 priorytetów. Pod koniec zadania poinformuj
uczniów o priorytetach, które zostały ostatecznie zaakceptowane przez polski rząd:

1. Stosunki ze Wschodem
2. Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020
3. Rynek wewnętrzny

background image

4

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

4. Wspólna polityka bezpieczeostwa i obrony
5. Wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej
6. Pełne wykorzystanie kapitału intelektualnego Europy

background image

5

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Materiał pomocniczy nr 1

Trzy Rady

Szukajcie różnic podczas narady!

R

ADA

E

UROPY

R

ADA

E

UROPEJSKA

R

ADA

U

NII

E

UROPEJSKIEJ

Nie jest instytucją

unijną.

Jest instytucją UE.

Jest instytucją UE.

Skupia 48 krajów

członkowskich.

W jej skład wchodzą
szefowie paostw lub

rządów paostw

członkowskich, a także

jej przewodniczący oraz
przewodniczący Komisji

Europejskiej.

Nie ma stałego składu.

W zależności od

rozpatrywanych kwestii

składa się z Ministrów

Spraw Zagranicznych

krajów UE, lub

ministrów danego

resortu.

Główne obszary

działalności to:

poszanowanie praw

człowieka,

propagowanie idei

demokracji.

Określa ogólne kierunki

działao i priorytety

polityczne UE.

Co pół roku inny kraj

przewodniczy pracom tej

instytucji, sprawując

tzw. Prezydencję.

Została założona 5 maja

1949r.

Po wejściu w życie

Traktatu Lizbooskiego

pierwszym

Przewodniczącym został

Herman Van Rompuy.

Stanowi główny organ

decyzyjny wraz
z Parlamentem

Europejskim.

background image

6

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Materiał pomocniczy nr 2


Organizacja spotkao Rady UE – informacje wyjściowe


I Konfiguracje Rady UE:

1. Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFish)

2. Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Polityki dotyczącej

Konsumentów (EPSCO)

3. Rada ds. Zagranicznych (FAC)

4. Rada ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN)

5. Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE)

6. Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA)

7. Rada ds. Konkurencyjności (COMPET)

8. Rada ds. Ogólnych (GAC)

9. Rada ds. Środowiska (ENVI)

10. Rada ds. Edukacji, Młodzieży i Kultury (EYC)



II Lokalizacja

Miasta wybrane drogą rozporządzenia Rady Ministrów, jako główne miejsca realizacji
spotkao krajowych podczas Polskiej Prezydencji w Radzie UE 2011r.


Gdaosk

Katowice

Kraków

Łódź

Poznao

Sopot

Toruo z

Bydgoszczą

Warszawa

Wrocław

Rzeszów

background image

7

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Materiał pomocniczy nr 3


Karta pracy ucznia:

Agenda spotkania

 Wybrana konfiguracja Rady UE: ………………………………………………………………………………….

 Tematyka spotkania:

(Przykł. Opracowanie planów antykryzysowych na wypadek suszy i braku wody pitnej; wdrożenie
wspólnych narzędzi aktywizacji kobiet na rynku pracy; opracowanie reformy wspólnej polityki
rybołówstwa, związanej z ubożeniem zasobów morskich Bałtyku, itp.)

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 Wybór miasta i obiektu spotkania: ……………………………………………………………………….…….

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 Termin spotkania: ………………………………………………………………………………………………..……..

Propozycje wydarzeo towarzyszących, promujących Polskę na arenie UE:

(Przykł. Imprezy kulturalne – występ zespołu Śląsk, wystawa koronek koniakowskich, pokaz wynalazków
polskich studentów, poczęstunek produktami regionalnymi np. racuchy turowskie, kartacze, bliny.
Imprezy turystyczne – zwiedzanie Muzeum Piernika w Toruniu, piknik nad Jeziorami Mazurskimi,
wycieczka Śląskim Szlakiem Zabytków Techniki, festyn rycerski pod Grunwaldem, itp.)

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

background image

8

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 Spotkania nieformalne i eksperckie związane z tematem przewodnim spotkania -

proponowane tematy rozmów, cele spotkao, grupy uczestniczące:

(Przykł. Debata z przedsiębiorcami i przedstawicielami izb gospodarczych na temat konkurencyjności
polskiej gospodarki, spotkanie z przedstawicielami zakładów przemysłowych i ekologami.)

………………………………………………………………………………….…………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………..………….……………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………........................................

...................................................................................……………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………..………….……………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………..………….……………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

background image

9

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Katowicach

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Materiał pomocniczy nr 4

Ważne

->

Ważniejsze

->

PRIORYTETY!

Stosunki

z paostwami

Europy

Wschodniej

Ustalanie

wieloletnich

Ram

Finansowych

2014 – 2020

(budżet UE)

Rynek

wewnętrzny

Wspólna

Polityka

Bezpieczeostwa

i Obrony

Wzmocnienie

polityki

energetycznej

UE

Pełne

wykorzystanie

kapitału

intelektualnego

Europy

Walka

z kryzysem

ekonomiczno-

finansowym

w Europie

Ochrona

klimatu

Reforma

Wspólnej

Polityki Rolnej

Współpraca w

zakresie
rozwoju

i pomocy

humanitarnej

Wspieranie

budowy

Europejskiej

Służby Działao

Zewnętrznych

Wolontariat

europejski

Walka z

ubóstwem i

wykluczeniem

społecznym

Innowacje

i kreatywnośd

Propagowanie

dziedzictwa

kulturowego

Europy

Zwiększenie

znaczenia

współpracy

krajów

Bałtyckich

Zrównoważona

polityka

przemysłowa

Zacieśnianie

współpracy

z USA

Ochrona

różnorodności

biologicznej

Promocja

polityki

równych

szans

