monter izolacji budowlanych 713[08] z1 05 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Elżbieta Dyląg


Wykonywanie podstawowych robót malarskich
713[08].Z1.05

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Danuta Gąsiorowska
mgr inż. Ryszard Plantos

Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz

Konsultacja:

inż. Danuta Frankiewicz

mgr inż. Teresa Sagan

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[08].Z1.05

„Wykonywanie podstawowych robót malarskich” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Montera izolacji budowlanych.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej

podczas wykonywania robót malarskich

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Materiały malarskie

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Techniki malarskie

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Drabiny, rusztowania, pomosty robocze i narzędzia malarskie

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5. Organizacja stanowiska pracy

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Technologiczna kolejność wykonywania robót malarskich

24

5.6.1. Ćwiczenia

24

5.7. Zasady wykonywania i odbioru robót malarskich

26

5.7.1. Ćwiczenia

26

5.8. Rozliczanie robót malarskich

29

5.8.1. Ćwiczenia

29

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

31

7. Literatura

39


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie montera izolacji budowlanych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,

cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku
realizacji programu jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

przykładowe zestawy zadań testowych,

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz

metodami praktycznymi.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia
X obok słowa:

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób

prawidłowy)

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób

nieprawidłowy lub niepełny).

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują
luki w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych




713[08].Z1

Technologia robót pomocniczych

713 [08].Z1.01
Wykonywanie

podstawowych

robót ciesielskich

713 [08].Z1.02

Wykonywanie podstawowych

robót

zbrojarskich i betoniarskich

713 [08].Z1.03
Wykonywanie

podstawowych

robót murarskich

713 [08].Z1.04
Wykonywanie

podstawowych

robót tynkarskich

713 [08].Z1.05
Wykonywanie

podstawowych

robót malarskich

713 [08].Z1.06
Wykonywanie

podstawowych

robót ślusarskich

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu budownictwa,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

dokonywać pomiarów elementów budowlanych i wykonywać rysunki inwentaryzacyjne,

rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku,

rozróżniać materiały budowlane,

rozróżniać spoiwa budowlane powietrzne i hydrauliczne,

przygotować podstawowe zaprawy budowlane,

rozróżniać rodzaje robót wykończeniowych,

rozróżniać rodzaje tynków,

organizować stanowiska składowania i magazynowania materiałów budowlanych,

dostrzegać i usuwać zagrożenia związane z wykonywaną pracą,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej i ochrony
środowiska obowiązujące w budownictwie,

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować zasady współpracy w grupie,

uczestniczyć w dyskusji i prezentacji,

stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowisko pracy do wykonywania robót
malarskich zgodnie z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi,
przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony
środowiska oraz ergonomii,

przygotować miejsce składowania materiałów,

dobrać i przygotować narzędzia, urządzenia, sprzęt do robót malarskich,

posłużyć się i wykonać konserwację urządzeń, sprzętu oraz narzędzi,

ocenić stan podłoża oraz przygotować je pod malowanie,

dobrać składniki farb w odpowiedniej proporcji oraz określić prawidłowość wykonania
farby,

wykonać powłokę malarską zgodnie z zasadami techniki malowania oraz
z zastosowaniem kolejności prac,

rozpoznać wady powłok malarskich oraz określić przyczyny ich powstania,

wykonać naprawę fragmentów powłoki malarskiej,

ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,

dobrać i prawidłowo użytkować narzędzia pomiarowe,

dobrać odpowiednią odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

zagospodarować odpady,

zmontować, użytkować i zdemontować pomosty robocze,

wykonać prace malarskie zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych 713[08]

Moduł: Technologia robót pomocniczych 713[08].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót malarskich 713[08].Z1.05

Temat: Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska podczas wykonywania robót malarskich.

Cel ogólny: Zapoznanie ucznia z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz

ochrony przeciwpożarowej obowiązującymi podczas wykonywaniu robót
malarskich.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

scharakteryzować materiały malarskie pod względem zagrożenia:

dla zdrowia,

bezpieczeństwa pożarowego,

środowiska,

określić zagrożenia występujące podczas wykonywania robót malarskich,

określić zasady bezpiecznej pracy podczas:
a) używania szkodliwych materiałów malarskich,
b) obsługi mechanicznych narzędzi i urządzeń malarskich,
c) pracy na drabinach i rusztowaniach,

określić zasady ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

wykonać prace malarskie zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowisko pracy do wykonywania robót
malarskich zgodnie z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi,
przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska oraz ergonomii.

odszukać potrzebne informacje w instrukcjach i katalogach,

współpracować w grupie.

Metody nauczania:

pogadanka,

ćwiczenia laboratoryjne,

dyskusja dydaktyczna,

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca grupie.

Czas:

3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące bezpiecznej pracy przy robotach malarskich,

katalogi materiałów i wyrobów malarskich,

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

instrukcje ochrony przeciwpożarowej,

instrukcje ochrony środowiska,

zestawy materiałów malarskich,

narzędzia i sprzęt stosowane w robotach malarskich,

literatura.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Pogadanka – Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej

i ochrony środowiska podczas wykonywania robót malarskich.


Nauczyciel powinien:

scharakteryzować materiały malarskie pod względem zagrożenia:

dla zdrowia,

zagrożenia pożarowego,

środowiska,

określić zasady bezpiecznej pracy używaniu szkodliwych materiałów malarskich,
obsłudze mechanicznych narzędzi i urządzeń malarskich oraz pracy na drabinach
i rusztowaniach,

określić zasady ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska,

określić zasady zorganizowania, użytkowania i likwidacji stanowiska pracy zgodnie
z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej,

wskazać

zasady

posługiwania

się

katalogami,

instrukcjami

umieszczonymi

na opakowaniach materiałów malarskich.


4. Ćwiczenia – praca uczniów w grupach

uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe,

każdy zespół otrzymuje zestaw materiałów lub narzędzi malarskich,

zespół powinien określić sposoby bezpiecznej pracy z wybranymi materiałami
i narzędziami,

każdy zespół sporządza notatkę opisując wykonane zadanie.


5. Dyskusja - analiza wyników pracy w grupach

każdy zespół prezentuje wyniki pracy,

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami prac i oceniają ich prawidłowość.

Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć - ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa
Na podstawie informacji zamieszczonych na etykiecie dowolnego rozpuszczalnika sporządź
w zeszycie notatkę:

nazwę rozpuszczalnika,

właściwości i zagrożenia, jakie powoduje,

zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej obowiązujące
podczas pracy z rozpuszczalnikami.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych 713[08]

Moduł: Technologia robót pomocniczych 713[08].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót malarskich 713[08].Z1.05

Temat: Materiały malarskie przeznaczone do wykonywania powłok malarskich

Cel ogólny: Rozpoznawanie rodzajów i właściwości materiałów malarskich

oraz określanie ich zastosowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozróżnić materiały malarskie,

określić właściwości i zastosowanie poznanych materiałów,

określić i zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej obowiązujące przy pracy z materiałami malarskimi,

odszukać potrzebne informacje w odpowiednich katalogach,

zastosować wskazania producenta umieszczone na opakowaniach materiałów malarskich,

współpracować w grupie.

Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia laboratoryjne,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w dwuosobowych zespołach.

Czas:

4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki spoiw malarskich,

próbki pigmentów i wypełniaczy,

opakowania rozpuszczalników i rozcieńczalników,

opakowania gotowych materiałów malarskich,

katalogi materiałów malarskich,

literatura.


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Realizacja tematu.

Pokaz z objaśnieniem – Materiały malarskie przeznaczone do wykonywania powłok.

Nauczyciel powinien:

scharakteryzować materiały malarskie przeznaczone do wykonywania powłok,

przedstawić próbki: spoiw malarskich, pigmentów, wypełniaczy,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

przedstawić przykłady gotowych wyrobów malarskich: farb, lakierów, emalii,
rozpuszczalników,

omówić zastosowanie tych materiałów,

wskazać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
obowiązujące przy pracy z materiałami malarskimi,

wskazać zasady posługiwania się katalogami.


4. Ćwiczenia laboratoryjne – praca uczniów w grupach

uczniowie dzielą się na dwuosobowe zespoły,

każdy zespół otrzymuje próbkę materiału malarskiego,

każdy zespół powinien określić:
a) rodzaj materiału,
b) właściwości i zastosowanie,
c) sposób bezpiecznej pracy z danym materiałem,

każdy uczeń sporządza notatkę w zeszycie.

5. Dyskusja dydaktyczna – analiza pracy w grupach

przedstawiciele zespołów prezentują wyniki pracy,

uczniowie dyskutują nad nimi, wprowadzają ewentualne korekty.


Zakończenie zajęć

Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności.

Praca domowa

Na podstawie instrukcji producenta umieszczonej na dowolnym opakowaniu materiału
malarskiego określ: rodzaj materiału, właściwości, zastosowanie, zasady bezpiecznej pracy.
Sporządź w zeszycie odpowiednią notatkę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony

przeciwpożarowej dotyczące wykonywania robót malarskich

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Ustal zagrożenia jakie występują podczas malowania:

pędzlem,

wałkiem,

aparatem natryskowym.
Wskaż środki ochrony indywidualnej stosowane podczas malowania wymienionymi

narzędziami i urządzeniami.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić zagrożenia występujące podczas malowania pędzlem, wałkiem i aparatem

natryskowym,

5) wskazać środki ochrony indywidualnej do zastosowania podczas malowania

wymienionymi narzędziami i urządzeniami,

6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące metod malowania,

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej dotyczące
robót malarskich.


Ćwiczenie 2

Ustal zagrożenia dla zdrowia występujące podczas malowania z zastosowaniem:

rozpuszczalników,

wapna gaszonego,

farby emulsyjnej,

lakieru nitrocelulozowego.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Określi zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące podczas wykonywania prac

malarskich wymienionymi materiałami.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić, czy wymienione materiały są szkodliwe dla zdrowia,
5) określić rodzaj szkodliwości,
6) określić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące przy pracy z tymi

materiałami.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

katalog materiałów i wyrobów malarskich,

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej dotyczące
robót malarskich,

literatura.

Ćwiczenie 3

Ustal materiały malarskie działające szkodliwie na skórę. Określ zasady bezpiecznej

pracy z materiałami szkodliwymi dla skóry. Wskaż środki zabezpieczające skórę przed
szkodliwym działaniem materiałów malarskich.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dokonać analizy właściwości materiałów malarskich,
5) wskazać materiały, których działanie drażniące i wysuszające może powodować

uczulenia lub poparzenia chemiczne skóry,

6) określić zasady bezpiecznej pracy z tymi materiałami,
7) określić konieczne środki ochrony indywidualnej,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

katalog materiałów i wyrobów malarskich,

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące robót malarskich,

literatura.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Materiały malarskie

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie krótkiej charakterystyki technicznej wyrobów malarskich (Załącznik nr 1,

2, 3 do ćwiczenia):
ustal rodzaj materiału malarskiego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać charakterystyki techniczne wyrobów malarskich,
5) ustalić rodzaje poszczególnych materiałów malarskich,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów malarskich,

katalogi materiałów i wyrobów malarskich.

















Załącznik nr 1


Charakterystyka techniczna wyrobu malarskiego:

Te wyroby malarskie to sproszkowane substancje nierozpuszczalne w spoiwach
malarskich i rozcieńczalnikach, nadające powłoce malarskiej barwę i krycie.

Załącznik nr 2


Charakterystyka techniczna wyrobu malarskiego:

Te wyroby malarskie to lotne ciecze stosowane do zmiany konsystencji wyrobów
lakierowych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15







Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z charakterystyką techniczną wyrobu malarskiego podaną na etykiecie

puszki i ustal:

nazwę i przeznaczenie wyrobu,

rodzaj rozcieńczalnika,

właściwości techniczno-użytkowe,

zastosowanie wyrobu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przeczytać charakterystykę wyrobu malarskiego,
5) ustalić nazwę i przeznaczenie wyrobu,
6) ustalić rodzaj rozcieńczalnika,
7) ustalić właściwości techniczno-użytkowe wyrobu,
8) ustalić zastosowanie wyrobu,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

opakowania wyrobów malarskich,

etykiety wyrobów malarskich,

katalogi materiałów i wyrobów malarskich,

literatura.


Ćwiczenie 3

Z przedstawionych próbek różnych materiałów malarskich wybierz i scharakteryzuj:

rozcieńczalnik,

gruntowniki,

farby emulsyjne,

Załącznik nr 3


Charakterystyka techniczna wyrobu malarskiego:

Te wyroby malarskie to materiały o konsystencji past lub półpłynne, są przeznaczone do
wyrównywania i wygładzania powierzchni podłoża.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

szpachlówki,

kity szpachlowe

Ustal, który z tych materiałów może służyć do gruntowania podłoża pod malowanie.
Uzasadnij swoje ustalenia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) wybrać i scharakteryzować zadane materiały malarskie,
5) wskazać materiał służący do gruntowania podłoża pod malowanie,
6) uzasadnić swoje ustalenia,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

próbki różnych materiałów malarskich:

rozcieńczalnik,

gruntowniki,

farby emulsyjne,

szpachlówki,

kity szpachlowe

katalogi materiałów i wyrobów malarskich,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Techniki malarskie

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród wymienionych technik malarskich:

olejna,

klejowa,

emulsyjna,

dobierz technikę, którą można zastosować do wykonania lamperii w pracowni szkolnej.
Uzasadnij wybór.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z charakterystykami technicznymi technik malarskich,
5) określić wymagania, jakie powinna spełniać powłoka malarska na ścianie pracowni

szkolnej,

6) dobrać odpowiednią technikę i uzasadnić swój wybór,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna z tworzeniem metaplanu,

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące

technik malarskich,

charakterystyki techniczne technik malarskich,


Ćwiczenie 2

Spośród wymienionych technik malarskich:

wapienna,

emulsyjna,

lakiernicza,

dobierz technikę, którą można zastosować do malowania ścian w pokoju dziecinnym.
Uzasadnij

wybór.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z charakterystykami technicznymi technik malarskich,
5) określić wymagania, jakie powinna spełniać powłoka malarska w danym pomieszczeniu,
6) wskazać odpowiednią technikę i uzasadnić swój wybór,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna z tworzeniem metaplanu.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące

technik malarskich,

charakterystyki techniczne technik malarskich.


Ćwiczenie 3

Spośród wymienionych technik malarskich:

wapienna,

emulsyjna,

lakiernicza,

dobierz technikę, którą można zastosować do malowania metalowych krat okiennych.
Uzasadnij

wybór. Zaproponuj odpowiedni wyrób malarski.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z charakterystykami technik i wyrobów malarskich,
2) określić właściwości podłoża metalowego przeznaczonego do malowania,
3) wybrać odpowiednią farbę dla danego podłoża,
4) uzasadnić wybór techniki i wyrobu malarskiego.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna z tworzeniem metaplanu.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące

technik malarskich,

katalog wyrobów malarskich,

charakterystyki techniczne technik malarskich,

charakterystyki techniczne materiałów i wyrobów malarskich.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Drabiny, rusztowania i pomosty robocze oraz narzędzia

malarskie

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie charakterystyki technicznej rusztowania (Załącznik nr 1 do ćwiczenia)

ustal:

rodzaj rusztowania,

przeznaczenie rusztowania.
















Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić rodzaje rusztowań,
5) ustalić przeznaczenie rusztowania,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

katalog rusztowań.

Załącznik nr 1 Charakterystyka techniczna rusztowania

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Spośród przedstawionych przez nauczyciela różnych rodzajów pędzli wybierz pędzle

kątowy i pierścieniowy. Ustal ich zastosowanie.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) obejrzeć przedstawione pędzle,
5) wybrać pędzel kątowy i pierścieniowy,
6) ustal ich zastosowanie,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

różne rodzaje pędzli,

plansza poglądowa dotycząca narzędzi malarskich


Ćwiczenie 3

Spośród przedstawionych przez nauczyciela narzędzi do malowania wybierz

i scharakteryzuj:

pędzel pierścieniowy,

pędzel kątowy,

wałek malarski,

paskowiec,

Ustal, którym narzędziem jest najlepiej malować grzejniki. Uzasadnij swoje ustalenie.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) obejrzeć przedstawione narzędzia,
5) wybrać zadane narzędzie,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6) scharakteryzować wybrane narzędzie,
7) uzasadnić swoje ustalenia,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna z tworzeniem metaplanu,

Środki dydaktyczne:

narzędzia do wykonywania robót malarskich,

plansza poglądowa dotycząca narzędzi malarskich.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Organizacja stanowiska pracy

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj stanowisko pracy do malowania drzwi farbą olejną.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) usunąć z pomieszczenia wszystkie zbędne przedmioty,
5) pozamiatać pomieszczenie,
6) zabezpieczyć posadzkę przed zabrudzeniem,
7) przygotować miejsce składowania materiałów,
8) zgromadzić na stanowisku pracy potrzebne materiały malarskie, narzędzia i sprzęt,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,


Środki dydaktyczne:

materiały do zabezpieczenia stanowiska pracy przed zabrudzeniem,

materiały malarskie,

narzędzia i sprzęt do malowania,

sprzęt do sprzątania i porządkowania,

literatura.


Ćwiczenie 2

Przygotuj stanowisko pracy do malowania sufitu farbą klejową.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) usunąć z pomieszczenia wszystkie zbędne przedmioty,
5) pozamiatać pomieszczenie,
6) zabezpieczyć posadzkę, ściany i stolarkę przed zabrudzeniem,
7) przygotować miejsce składowania materiałów,
8) zgromadzić na stanowisku pracy potrzebne materiały malarskie, narzędzia i sprzęt,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

materiały do zabezpieczenia stanowiska pracy przed zabrudzeniem,

materiały malarskie,

narzędzia i sprzęt do malowania,

sprzęt do sprzątania i porządkowania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.6. Technologiczna kolejność wykonywania robót malarskich

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Ustal kolejność wykonywania robót wykończeniowych w domku jednorodzinnym,

uwzględniając przede wszystkim roboty malarskie.
Posadzki w pomieszczeniach kuchni, łazienek i pralni wykonane będą z płytek ceramicznych.
Posadzka w przedpokojach wykonana będzie z tworzywa sztucznego. Posadzki w pokojach
z drewna przygotowanego do lakierowania. Do malowania przeznaczone są drzwi
wewnętrzne i zewnętrzne.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) określić roboty zaliczane do wykończeniowych,
5) ustalić roboty wykończeniowe do wykonania w domku jednorodzinnym,
6) ustalić, które z nich powinny być wykonane przed malowaniem,
7) ustalić kolejność wykonywania poszczególnych robót malarskich,
8) uzasadnić swoje ustalenia,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca robót wykończeniowych i kolejności ich wykonywania.


Ćwiczenie 2

Spośród wymienionych robót wykończeniowych:

ułożenie parkietów,

dopasowanie stolarki,

cyklinowanie parkietów,

ustal, które powinny być wykonane po ostatnim malowaniu ścian. Uzasadnij swoje ustalenia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) określić technologiczną kolejność robót wykończeniowych,
5) wskazać roboty, które powinny być wykonane po ostatnim malowaniu ścian,
6) uzasadnić swoje ustalenia,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.


Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca kolejności wykonywania robót wykończeniowych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.7. Zasady wykonywania i odbioru robót malarskich

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przygotuj do malowania farbą olejną drzwi drewniane, na których stara powłoka łuszczy

się i jest zakurzona.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) określić warunki, jakie powinno spełniać podłoże drewniane pod farbę olejną,
5) odkurzyć drzwi,
6) usunąć łuszczącą się starą powłokę malarską,
7) zaszpachlować nierówności,
8) przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

narzędzia i materiały potrzebne do przygotowania drewna do malowania,

przybory do sprzątania.


Ćwiczenie 2

Pomaluj farbą olejną drzwi przygotowane podczas realizacji ćwiczenia nr 1, stosując

malowanie uproszczone.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

4) sprawdzić stan podłoża,
5) przygotować farbę do malowania – wymieszać, rozcieńczyć – zgodnie z instrukcją

producenta,

6) nałożyć warstwę podkładową farby,
7) po wyschnięciu przeszlifować podkład odpowiednim papierem ściernym,
8) nałożyć warstwę wierzchnią farby,
9) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
10) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
11) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i materiały potrzebne do malowania drewna farbą olejną,

narzędzia, materiały potrzebne do malowania farbą olejną,

materiały – farby olejne: podkładowe i nawierzchniowe,

środki czystości i sprzęt do sprzątania.


Ćwiczenie 3

Dokonaj odbioru wykonanej w ćwiczeniu 2 powłoki olejnej na drzwiach.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z warunkami technicznymi odbioru powłok malarskich,
5) sprawdzić, czy wykonana powłoka spełnia te warunki,
6) rozpoznać ewentualne wady nałożonej powłoki,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca warunków technicznych odbioru powłok malarskich,

warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Ćwiczenie 4

Wykonaj naprawę fragmentów lamperii na ścianie wskazanej przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) o obejrzeć dokładnie powłokę malarską przeznaczoną do naprawy,
2) rozpoznać wady powłoki i określić przyczyny ich powstania,
3) ustalić zakres prac,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) przygotować odpowiednie narzędzia i materiały,
6) przygotować podłoże,
7) wykonać naprawę fragmentów powłoki,
8) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
9) zlikwidować i posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały zabezpieczające otoczenie przed zabrudzeniem,

narzędzia potrzebne do wykonania napraw,

materiały potrzebne do wykonania napraw,

środki czystości i narzędzia do sprzątania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

5.8. Rozliczanie robót malarskich

5.8.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj obmiar ścian i sufitu w pomieszczeniach wskazanych przez nauczyciela. Oblicz

orientacyjne zużycie farby emulsyjnej dla tej powierzchni przy dwukrotnym malowaniu,
przyjmując wydajność farby przy jednym malowaniu 6

÷

8 m

2

/l (wg informacji na opakowaniu

farby emulsyjnej uniwersalnej). Sporządź zapotrzebowanie materiałowe dla tego zakresu
robót.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zapoznać się z zasadami wykonania obmiaru robót malarskich,
5) wykonać obmiar powierzchni ścian i sufitu,
6) określić ilość powłoki przy dwukrotnym malowaniu,
7) policzyć ilość potrzebnej farby przyjmując średnią wydajność,
8) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

Katalog nakładów rzeczowych.


Ćwiczenie 2

Oblicz wynagrodzenie za wykonanie powłoki emulsyjnej na ścianach i suficie

w pomieszczeniu, którego obmiaru dokonałeś w ćwiczeniu 1, przyjmując że koszt
dwukrotnego malowania emulsyjnego wynosi 6 zł.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) ustalić powierzchnię ścian i sufitów pokrytych farbą emulsyjną,
5) obliczyć wynagrodzenie za wykonanie powłoki emulsyjnej,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych,

taryfikatory kwalifikacyjne.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


I. Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie
podstawowych robót malarskich”

Test składa się z 22 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16, 18, 19, 20, 22 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 11, 12, 14, 15, 17, 21 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c,
12. a, 13. c, 14. b, 15. c, 16. a, 17. d, 18. c, 19. d, 20. d, 21. d, 22. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić pochodzenie nazwy techniki
malarskiej

A

P

d

2. Wskazać środek do mycia pędzli

A

P

d

3. Określić właściwości pigmentów

A

P

c

4.

Sklasyfikować rodzaj farby na
podstawie spoiwa

C

PP

d

5.

Określić rodzaj farby na podstawie
właściwości

B

P

d

6. Dobrać farbę do rodzaju podłoża

B

P

c

7. Określić zastosowanie farby

C

P

b

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Wskazać rodzaj wyrobu

A

P

d

9. Określić rodzaj powłoki malarskiej

B

P

c

10. Wskazać zastosowanie bejcy

B

P

a

11. Sklasyfikować zastosowanie fluatów

C

PP

c

12. Dobrać odpowiedni gruntownik

C

PP

a

13. Wskazać środek do odtłuszczania

B

P

c

14. Wskazać substancję powłokotwórczą

C

PP

b

15. Określić sposób schnięcia wyrobu

C

PP

c

16.

Określić temperaturę, w której można
wykonywać roboty malarskie

B

P

a

17.

Sklasyfikować czas odbioru powłoki
malarskiej

C

PP

d

18.

Wskazać zastosowanie drabiny
malarskiej niesymetrycznej

A

P

c

19. Obliczyć ilość farby

B

P

d

20. Określić szkodliwość wyrobu

B

P

d

21.

Wskazać zastosowanie środków
ochrony osobistej

C

PP

d

22.

Dobrać rodzaj materiałów ze względu
na ochronę środowiska

C

P

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Do każdego są dołączone 4 możliwe

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Nazwa techniki malarskiej pochodzi od:

a) rodzaju podłoża
b) sposobu malowania.
c) narzędzi użytych do malowania.
d) rodzaju spoiwa wchodzącego w skład farby.

2. Pędzle po robotach malarskich myje się

a) wodą.
b) wodą z mydłem.
c) rozpuszczalnikiem.
d) rozcieńczalnikiem danej farby.

3. Pigmenty nadają farbie

a) połysk.
b) elastyczność.
c) barwę i krycie.
d) przyczepność do podłoża.

4. Dyspersja tworzyw sztucznych jest spoiwem farby

a) olejnej.
b) klejowej.
c) wapiennej.
d) emulsyjnej.

5. Właściwości alkaliczne mają farby

a) olejne.
b) klejowe.
c) wapienne.
d) emulsyjne.

6. Świeże tynki można malować farbą

a) olejną.
b) klejową.
c) wapienną.
d) lakierniczą.

7. Farby emulsyjnej nie można stosować na podłożach

a) gipsowych.
b) metalowych.
c) cementowych.
d) cementowo-wapiennych.

8. Emalia to farba:

a) klejowa.
b) wapienna.
c) podkładowa.
d) nawierzchniowa.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9. Powłoki przeźroczyste otrzymuje się przy nakładaniu

a) farby.
b) emalii.
c) lakieru.
d) szpachlówki.

10. Bejca służy do:

a) barwienia drewna.
b) odtłuszczania metalu.
c) neutralizacji świeżego tynku.
d) gruntowania podłoża gipsowego.

11. Fluaty służą do:

a) impregnacji drewna.
b) odtłuszczania metalu.
c) gruntowania podłoża gipsowego.
d) neutralizacji świeżego tynku.

12. Podłoża drewniane gruntuje się

a) pokostem.
b) rozpuszczalnikiem.
c) gruntownikiem klejowym.
d) roztworem szarego mydła.

13. Zanieczyszczenia tłuszczowe usuwa się z podłoża metalowego za pomocą

a) wody.
b) gruntownika.
c) rozpuszczalnika.
d) papieru ściernego.

14. Substancją powłokotwórczą w wyrobach lakierowych są

a) kleje.
b) żywice.
c) pigmenty.
d) rozpuszczalniki.

15. Wyroby lakierowe chemoutwardzalne schną na skutek

a) utleniania się.
b) działania światła.
c) dodania utwardzacza.
d) wysokiej temperatury.

16. Robót malarskich nie należy wykonywać w temperaturze niższej niż

a) 5˚ C.
b) 10˚ C.
c) 15˚ C.
d) 20˚ C.

17. Po 7 dniach od wykonania można dokonywać odbioru powłok

a) olejnych.
b) wapiennych.
c) lakierowych.
d) emulsyjnych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

18. Drabiny malarskie niesymetryczne są używane przy malowaniu

a) sufitów.
b) elewacji.
c) klatek schodowych.
d) konstrukcji metalowych.

19. 1 litr emalii wystarcza do pomalowania 10 m

2

. Ile farby potrzeba do pomalowania 80 m

2

powierzchni?
a) 0,8 litra,
b) 8.0 litrów,
c) 18 litrów,
d) 80 litrów.

20. Działanie toksyczne mają wyroby zawierające

a) pokost.
b) klej roślinny.
c) polichlorek winylu.
d) rozpuszczalnik organiczny.

21. Środki ochrony słuchu należy stosować przy pracy narzędziami

a) ręcznymi.
b) elektrycznymi.
c) mechanicznymi.
d) pneumatycznymi.

22. Ze względu na ochronę środowiska zaleca się stosować wyroby lakierowe

a) antykorozyjne.
b) termoutwardzalne.
c) chemoutwardzalne.
d) wodorozcieńczalne.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie podstawowych robót malarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr
zadania

Warianty odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

Razem

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

II. Zadanie praktyczne „próba pracy”


Przygotuj podłoże, na którym pod powłokę emulsyjną jest stary tynk cementowo-wapienny,
oraz wykonaj jednokrotne malowanie.
Temat zadania dotyczy wykonania robót na jednej, wskazanej ścianie pomieszczenia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji zadania nauczyciel powinien omówić zakres i

technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania zadania:

Uczeń powinien:

1. zorganizować stanowisko pracy,
2. zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3. przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4. dokładnie obejrzeć ścianę,
5. sprawdzić stan podłoża,
6. sporządzić opis stanu podłoża z wyszczególnieniem wad i uszkodzeń,
7. sporządzić opis proponowanych napraw podłoża,
8. przygotować stanowisko pracy,
9. wykonać konieczne naprawy,
10. zagruntować podłoże,
11. nałożyć warstwę powłoki emulsyjnej,
12. ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
13. zlikwidować stanowisko pracy i uporządkować pomieszczenie,

Wyposażenie stanowiska pracy:

materiały i narzędzia do zabezpieczenia miejsca pracy przed zabrudzeniem,

materiały i narzędzia do przygotowania podłoża,

materiały i narzędzia do wykonania malowania,

środki czystości i sprzęt do sprzątania.


Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych – 6 x 45 min. = 270 minut.

Kryteria oceny realizacji zadania oraz schemat punktowania

Za poszczególne czynności uczeń może otrzymać maksymalnie następujące ilości punktów:

poprawność opisu stanu i jakości podłoża

3

prawidłowość przygotowania stanowiska pracy

2

poprawność doboru materiałów i narzędzi do przygotowania podłoża

2

prawidłowość wykonania napraw i przygotowania podłoża

4

poprawność doboru materiałów i narzędzi do wykonania malowania

2

prawidłowość wykonania malowania

4

likwidacja stanowiska pracy i posprzątanie pomieszczenia

3

Za wykonanie całego zadania uczeń może otrzymać maksymalnie

20 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
12 ÷ 14 punktów – dopuszczający,
15 ÷ 16 punktów – dostateczny,
17 ÷ 18 punktów – dobry,
18 ÷ 20 punktów - bardzo dobry.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Francuz W. M.: Budowniczowie. P.W. STABILL, Kraków 2001
2. Francuz W. M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP,

Warszawa 1996

3. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,

Warszawa 2002

4. Gąsiorowska D., Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami

i terminami z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002

5. Lenkiewicz W., Michnowski Z.: O materiałach budowlanych. WSiP S.A., Warszawa

2002

6. Lenkiewicz W., Stefańska E.: Malowanie i tapetowanie. Wydawnictwo Spółdzielcze

1989

7. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1996
8. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa. Cz. 5. WSiP, Warszawa 1997
9. Martinek W., Szymański E.: Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, 1999
10. Panas J. Praca zbiorowa.: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003
11. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 2003
12. Wolski Z.: Roboty malarskie. WSiP, Warszawa 1997
13. Katalog nakładów rzeczowych. Konstrukcje budowlane tom II. MGPiB, Warszawa 1995

Polskie Normy


14. PN-EN 971-1:1999 Farby i lakiery. Terminy i definicje dotyczące wyrobów lakierowych.

Terminy ogólne

15. PN-EN 13300:2002 Farby i lakiery. Wodne wyroby lakierowe i systemy powłokowe

na wewnętrzne ściany i sufity. Klasyfikacja

16. PN-C-81907:2003 Wodorozcieńczalne farby nawierzchniowe
17. PN-C-81901 Farby olejne i alkidowe
18. PN-EN 131-1 Drabiny. Terminologia, rodzaje, wymiary funkcjonalne
19. PN-B-03163- 1:1998 Konstrukcje drewniane. Rusztowania. Terminologia
20. PN-B-03163- 2:1998 Konstrukcje drewniane. Rusztowania. Wymagania

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie
ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (z późn. zmianami, tekst jednolity Dz.U.
z 2003r. Nr 169, poz.1650)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i
higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. Nr 47, poz.401)

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy
o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. 2001nr 100 poz. 1085)

