,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jan Goworko
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska
przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz
mgr Romuald Mazur
Opracowanie redakcyjne:
Jan Goworko
Konsultacja:
mgr Zenon W. Pietkiewicz
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[03].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy wykonywaniu prac
lakierniczych
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
4
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Warunki zdrowotne i higiena pracy w pomieszczeniach malarsko-lakierniczych.
Czynniki szkodliwe dla organizmów żywych i środowiska. Zagrożenia występujące
w środowisku pracy podczas obróbki strumieniowo – ściernej. Pylenie. Hałas.
Drgania mechaniczne
11
5. 1.1. Ćwiczenie
11
5.2. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe
13
5.2.1. Ćwiczenie
13
5.3. Przepisy i normy bezpieczeństwa (w lakierni)
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni. Substancje toksyczne. Zasady
ewidencjonowania. Napisy informujące i ostrzegawcze
15
5.4.1. Ćwiczenie
15
5.5.Okres
i
sposoby
przechowywania
materiałów
pomocniczych
i lakierniczych
16
5.5.1. Ćwiczenia
16
5.6. Instrukcje i przepisy w lakierni
17
5.6.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
34
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
Schemat układu jednostek modułowych
714 [03].Z1
Podstawowe technologie
lakiernicze
714 [03].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp, ochrony
ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu
prac lakierniczych
714 [03].Z1.02
Przygotowanie powierzchni
wyrobów do lakierowania
714 [03].Z1.03
Nakładanie powłok
lakierniczych
714 [03].Z1.04
Wytwarzanie powłok malarsko –
lakierniczych na wyrobach
powszechnego użytku
714 [03].Z1.06
Wykonywanie napraw i renowacji
pokryć lakierniczych
714 [03].Z1.05
Znakowanie powłok
lakierniczych
714 [03].Z1.07
Nanoszenie pokryć ochronnych i
ochronno -dekoracyjnych
714 [03].Z1.08
Ocenianie jakości powłok lakierniczych
714 [03].Z1.09
Organizowanie i wyposażenie lakierni
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
1. WPROWADZENIE
Otrzymujesz poradnik, który będzie Ci pomocny w przygotowaniu się do realizacji zajęć
dydaktycznych o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
przepisach ochrony środowiska, a także ułatwi praktyczne wykonywanie czynności
dydaktycznych.
Poradnik ten zawiera:
–
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,
–
cele kształcenia,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel może skorzystać
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze,
–
przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego,
–
wykaz literatury.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
W czasie ćwiczeń w pracowni musisz zapoznać uczniów z regulaminem pracowni,
przepisami bhp oraz instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, wynikających z rodzaju
wykonywanych czynności. Przepisy te należy przedstawić przed zajęciami oraz egzekwować
ich przestrzegania w czasie trwania nauki. Obowiązujące instrukcje i regulaminy stanowią
integralną część realizowanego modułu.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien:
−
umieć korzystać z różnych źródeł informacji,
−
stosować obowiązujące w miejscu nauki przepisy bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska.
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
−
opanować podstawową wiedzę z zakresu lakiernictwa.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć:
−
scharakteryzować zagrożenia występujące podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi,
−
opisać zagrożenie pożarowe w pracy z łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi,
−
przewidzieć zagrożenia związane z oparzeniami termicznymi w pracy z urządzeniami
grzewczymi, piecami, suszarniami,
−
przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z lakierami lotnymi i materiałami pylistymi,
−
przewidzieć zagrożenia uszkodzenia słuchu w przypadku pracy urządzeń lakierniczych o
dużym natężeniu hałasu,
−
przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii w pracy z lakierami alergotoksycznymi,
−
zidentyfikować zagrożenia związane z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego przez
lakiernie,
−
opisać
wybuchowość
substancji
lakierniczych
i
pomocniczych
(szczególnie
w wysokich temperaturach i ciśnieniach)
−
zastosować odzież ochronną i zabezpieczenia podczas pracy w lakierni,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,
−
udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
−
posłużyć się obowiązującymi normami oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Lakiernik 314[03]
Moduł:
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Jednostka modułowa:
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Temat:
Zagrożenia występujące w środowisku pracy podczas obróbki strumieniowo –
ściernej.
Cel ogólny: rozpoznawanie, charakteryzowanie i unikanie zagrożeń podczas obróbki
strumieniowo ściernej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z lakierami lotnymi i materiałami pylistymi,
−
przewidzieć zagrożenia uszkodzenia słuchu w przypadku pracy urządzeń lakierniczych o
dużym natężeniu hałasu,
−
scharakteryzować zagrożenia występujące podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,.
Metody nauczania – uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy,
−
instrukcje,
−
przepisy prawne,
−
materiały piśmienne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:
Czynności nauczyciela:
−
nauczyciel omawia bhp dla treści:
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu
powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym,
−
materiały używane do czyszczenia powierzchni,
−
wymagania dla komór roboczych obróbki strumieniowo- ściernej,
−
zasady pracy w komorze roboczej,
−
hałas występujący podczas obróbki strumieniowo- ściernej,
−
drgania występujące podczas obróbki strumieniowo- ściernej,
Czynności ucznia: uczeń słucha i notuje.
5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje samoocenę uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: obróbki strumieniowo – ściernej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Lakiernik 314[03]
Moduł:
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Jednostka modułowa:
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
714[03].Z1.01
Temat:
Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni
.
Cel ogólny:
Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu prac lakierniczych
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,
−
posłużyć się obowiązującymi normami oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni.
Metody nauczania – uczenia się:
−
podająca – wykład,
−
praktyczna- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy,
−
instrukcje,
−
przepisy prawne,
−
materiały piśmienne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy.
4. Realizacja tematu:
Czynności nauczyciela:
−
nauczyciel omawia bhp dla treści:
−
procesy przygotowawcze
−
przygotowanie wyrobów lakierowych
−
nakładanie powłok lakierniczych
−
malowanie zanurzeniowe
−
malowanie natryskowe pneumatyczne
−
malowanie natryskowe na gorąco
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
suszenie powłok malarskich
−
środki
zabezpieczające
przed
powstaniem
mieszaniny
wybuchowej
(podstawowe zabezpieczenia przeciwwybuchowe
−
rodzaje źródeł zapłonu oraz środków zabezpieczających
Czynności ucznia: uczeń słucha i notuje.
5. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
6. Nauczyciel analizuje samoocenę uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.ĆWICZENIA
5.1. Warunki zdrowotne i higiena pracy w pomieszczeniach
malarsko-lakierniczych. Czynniki szkodliwe dla organizmów
żywych i środowiska. Zagrożenia występujące w środowisku
pracy podczas obróbki strumieniowo – ściernej. Pylenie.
Hałas. Drgania mechaniczne
5.1.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Identyfikacja zagrożeń podczas pracy w lakierni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją użytkowania i bezpieczeństwa zainstalowanych (używanych)
w lakierni urządzeń.
2) porównać zapisy w części instrukcji technologiczno – ruchowej z wymogami
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA
GOSPODARKI,
PRACY
I
POLITYKI
SPOŁECZNEJ z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy
czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z
dnia 4 lutego 2004 r.)
3) sporządzić listę rozbieżności .
4) realizować ćwiczenie zespołowo.
Zalecone metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje urządzeń stosowanych w lakierni,
−
rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu
natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r.),
−
instrukcja technologiczno – ruchowa,
−
karty charakterystyk substancji niebezpiecznych znajdujących się w lakierni, informacje
o pozostałych materiałach używanych w procesie technologicznym,
−
materiały piśmienne.
Ćwiczenie 2
Kontrola spełnienia wymagań przez urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powienien:
1) zapoznać się z instrukcją użytkowania i bezpieczeństwa zainstalowanych (używanych)
w lakierni urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej
2) porównać zapisy w części instrukcji technologiczno – ruchowej dotyczącej obróbki
strumieniowo ściernej z wymogami Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i
Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy
przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz.
U. z dnia 4 lutego 2004 r.)
3) sporządzić listę rozbieżności .
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje urządzeń stosowanych w lakierni do obróbki strumieniowo -ściernej,
−
rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu
natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r.),
−
materiały piśmienne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Obliczenie obciążenia ogniowego w magazynie materiałów lakierniczych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz wszystkich materiałów palnych znajdujących się w magazynie i ich
ilość.
2) znaleźć dla każdego materiału występującego w lakierni współczynnik.
3) obliczyć obciążenie ogniowe od każdego rodzaju magazynowanego materiału.
4) zsumować obliczone wielkości i podzielić przez powierzchnię rzutu poziomego obiektu
magazynowego.
5) porównać otrzymany wynik obciążenia ogniowego z odpowiednimi tabelami
rozporządzenia MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zalecone metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
opis zadania,
−
wykaz materiałów palnych w lakierni,
−
rozporządzenie nw. sprawie warunków technicznych,
−
jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Przepisy i normy bezpieczeństwa (w lakierni)
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządzenie wykazu podstawowych przepisów określających zasady bezpiecznej pracy
w lakierni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) Zapoznać się z przepisami przytoczonymi w tym poradniku.
2) Sporządzić wykaz niezbędnych przepisów.
3) Porównać sporządzony wykaz niezbędnych przepisów z przepisami obowiązującymi w lakierni.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
Ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
opis zadania,
−
komputer z dostępem do internetu,
−
literatura przedmiotu,
−
materiały piśmienne.
−
używanych w procesie technologicznym,
−
materiały piśmienne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.4. Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni. Substancje
toksyczne. Zasady ewidencjonowania. Napisy informujące
i ostrzegawcze
5.4.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Odczytanie znaczenia informacji znajdujących się na opakowaniu substancji
niebezpiecznych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) wybrać minimum jeden rodzaj opakowania substancji niebezpiecznych.
2) sporządzić dokładną notatkę z informacji zawartych na opakowaniach.
3) opisać praktyczne znaczenie tych informacji.
4) zastosować w praktyce zdobytą wiedzę.
Zalecone metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
opis zadania,
−
notatnik,
−
materiały znajdujące się w magazynie.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.5. Okres i sposoby przechowywania materiałów pomocniczych
i lakierniczych
5.5.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1:
Określenie warunków składowania materiałów lakierniczych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) sporządzić wykaz substancji lakierniczych znajdujących się w zakładzie na podstawie
wykazu magazynowego.
2) określić dla substancji ze sporządzonego wykazu, na podstawie informacji znajdujących
się na opakowaniu ewentualnie w karcie substancji niebezpiecznych, sposób ich
składowania.
3) pogrupować występujące substancje w grupy, które mogą być składowane razem.
4) sporządzić wykaz substancji, które nie mogą być składowane w jednym pomieszczeniu.
5) zweryfikować plan składowania substancji lakierniczy w zakładzie.
Zalecone metody nauczania – uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
−
opis zadania,
−
wykaz substancji,
−
karty substancji niebezpiecznych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.6. Instrukcje i przepisy w lakierni
5.6.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1:
Czynności podejmowane na wypadek powstania pożaru.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją postępowania na wypadek powstania pożaru obowiązującej
w zakładzie.
2) zasymulować zgłoszenie pożaru wykonując wszystkie punkty zawarte w instrukcji.
3) przećwiczyć postępowanie na wypadek pożaru kilka razy.
Zalecone metody nauczania – uczenia się:
−
metod tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja technologiczno- ruchowa (instrukcja bezpieczeństwa pożarowego),
−
instrukcja postępowania na wypadek pożaru,
−
telefon,
−
materiały piśmienne.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów bhp,
ochrony
ppoż.
i
ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac
lakierniczych”
Test składa się z 20 zadań:
–
zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 są poziomu podstawowego,
–
zadania od 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
A
P
A
2.
Scharakteryzować zagrożenia występujące
podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi
A
P
układy
palne,
źródła zapalenia,
żar,
płomień,
iskry, mieszanina
wybuchowa, tlen,
rozgrzane
powierzchnie
3.
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
B
P
B
4.
Przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z
lakierami lotnymi i materiałami pylistymi
C
P
A
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.
Opisać wybuchowość substancji
lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
w wysokich temperaturach i ciśnieniach)
B
P
impuls
energetyczny,
mieszanina
palna,
stężenie mieszaniny
6.
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
C
P
zakres
wartości
stężenia substancji
palnej w powietrzu,
w granicach którego
może
dojść
do
wybuchu
7.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
B
P
rozp. w spr. bhp
przy czyszczeniu
powierzchni,
malowaniu
natryskowym i
cieplnym
8.
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
B
P
B
9.
Przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii
w pracy z lakierami alergotoksycznymi
B
P
D
10.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
C
P
C
11.
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
B
P
A
12.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
C
P
B
13.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
C
PP
B
14.
Przewidzieć zagrożenia uszkodzenia
słuchu w przypadku pracy urządzeń
lakierniczych o dużym natężeniu hałasu
B
PP
wióry,
iskry,
odpryski, odłamki,
pyły
15.
Zidentyfikować zagrożenia związane z
zanieczyszczeniami środowiska
naturalnego przez lakiernie
C
PP
suchy
piasek
kwarcowy
16.
Przewidzieć zagrożenia związane z
oparzeniami termicznymi w pracy z
urządzeniami grzewczymi, piecami,
suszarniami
C
PP
B
17.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
C
PP
rozp.
w
spr.
ogólnych warunków
bhp
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
18.
Zastosować odzież ochronną i
zabezpieczenia podczas pracy w lakierni
C
PP
wentylacja
urządzeń,
wentylacja
stanowiska, układ
podciśnień
i
nadciśnień,
automatyczny
pomiar
stężeń,
stałe
urządzenia
gaśnicze, blokady
19.
Udzielić pierwszej pomocy w nagłych
wypadkach
C
PP
a/ T – substancje
toksyczne
b/ Xi substancja
drażniąca
c/ O substancja
utleniająca
d/ T+ substancja
bardzo toksyczna
20.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C
PP
A
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi sprawia Ci trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz 1 pkt.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Kto jest zobowiązany do utrzymania czystości i porządku w pomieszczeniach pracy
w celu zachowania bhp.
a. pracodawca,
b. sprzątaczka,
c. pracownik,
d. każdy na swoim stanowisku.
2. Wymień 4 zagrożenia pożarowe i wybuchowe jako fizyczne czynniki zagrożenia.
a. .................................
b. .................................
c. .................................
d. .................................
3. Jak długo jednorazowo można pracować w komorze obróbki strumieniowo- ciernej.
a. do 60 minut,
b. nie dłużej niż 40 minut,
c. 20 minut,
d. 10 minut.
4. Czy jest możliwe prowadzenie obróbki strumieniowo –ciernej z zewnątrz przez otwory
w kabinie.
a. Tak,
b. Nie,
c. nie ma takich kabin,
d. zawsze.
5. Wymień 3 elementy potrzebne do wybuchu.
a. .....................................
b. .........................................
c. .....................................
6. Podaj definicję pojęcia „Zakres wybuchowości”
7. W jakim podstawowym przepisie są określone zasady bhp w lakierni.
8. Do jakiego stężenia musi obniżyć układ wentylacyjny stężenie par palnych przy
malowaniu polewaniem wielostrumieniowym.
a. max 20 % DGW,
b. poniżej 50 % DGW,
c. poniżej 2/3 DGW,
d. 5% poniżej GGW.
9. Wymień znaczenie symboli ostrzegawczych oraz ich znaczenie: T+
a. produkt skrajnie łatwo palna/y,
b. produkt żrąca/y,
c. produkt trudno topliwy,
d. produkt bardzo toksyczna/y.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
10. Co oznacza zwrot S stosowany do oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych?
a. oznacza rodzaj niebezpieczeństwa,
b. oznacza klasę temperaturową substancji,
c. określa warunki bezpiecznego stosowania,
d. klasę toksyczności.
11. Podaj minimalną ilość mieszaniny wybuchowej uważanej za ilość niebezpieczną.
a. już 10 litrów mieszaniny wybuchowej,
b. minimum 100 litrów,
c. każda ilość,
d. powyżej 1 litra.
12. Jaki jest czasookres aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.
a. co 5 lat,
b. co 2 lata,
c. co 10 lat,
d. nie jest wymagana aktualizacja.
13. Podaj minimalną temperaturę obowiązującą w pomieszczeniach pracy.
a. min. 20°C w biurze i min.12°C w pomieszczenia pozostałych,
b. min. 18°C w biurze i min 14°C w pomieszczenia poza,
c. min. 18°C bez względu na rodzaj pomieszczenia,
d. min. 14°C bez względu na rodzaj pomieszczenia.
14. Wymień części oddzielające się jako czynniki fizyczne zagrożenia (wymień cztery)
a. ...................................
b. ...................................
c. ...................................
d. ....................................
15. Jakich materiałów nie powinno się stosować do obróbki strumieniowo ściernej? Wymień.
16. Do jakiej temperatury mogą nagrzewać się urządzenia grzewcze w lakierni?
a. max do 1000 C,
b. do 2/3 temperatury samozapalenia materiałów malarskich,
c. do 90 % temperatury samozapalenia materiałów malarskich,
d. do 50 % temperatury samozapalenia materiałów malarskich.
17. W jakim przepisie są wymienione prace szczególnie niebezpieczne.
18. Wymień 4 rodzaje środków technicznych stosowanych do zapobiegania pożarom
i wybuchom
a. ...........................................................
b. ...........................................................
c. ...........................................................
d. ...........................................................
19. Wymień znaczenie symboli ostrzegawczych, odpowiedź wpisz do karty odpowiedzi :
a. T - ...............................
b. Xi - .................................
c. O - ..................................
d. T+ - ................................
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
20. Które, z niżej wymienionych substancji nie mogą być przechowywane Razem.
a. kwasy obok cyjanków,
b. rozpuszczalniki z żywicami epoksydowymi,
c. farby chlorokauczukowe obok farb akrylowych,
d. woda i kwasy.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko: ...............................................................................
,,Stosowanie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska przy
wykonywaniu prac lakierniczych”
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą odpowiedź:
Nr pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1
a
b
c
d
2
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
6
7
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
15
16
a
b
c
d
17
18
19
20
a
b
c
d
Razem :
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Test 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów bhp,
ochrony
ppoż.
i
ochrony
środowiska przy wykonywaniu prac
lakierniczych”
Test składa się z 20 zadań:
–
zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 są poziomu podstawowego,
–
zadania od 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
A
P
A
2.
Przewidzieć zagrożenia uszkodzenia
słuchu w przypadku pracy urządzeń
lakierniczych o dużym natężeniu hałasu
A
P
ogólna
miejscowa
3.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
B
P
B
4.
Scharakteryzować zagrożenia występujące
podczas pracy z lakierami i materiałami
pomocniczymi
C
P
C
5.
Opisać wybuchowość substancji
lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
w wysokich temperaturach i ciśnieniach)
B
P
lakiery
rozpuszczalniki
pyły proszku
gaz grzewczy
tworzywa sztuczne
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6.
Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi
i pomocniczymi
C
P
55 – 100
0
C
7.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
B
P
rozp. w spr. bhp
przy czyszczeniu
powierzchni,
malowaniu
natryskowym i
cieplnym
8.
Przewidzieć zagrożenia związane z
oparzeniami termicznymi w pracy z
urządzeniami grzewczymi, piecami,
suszarniami
B
P
piaskowanie
szlifowanie
oczyszczanie
płomieniowe
odtłuszczanie
trawienie
wytwarzanie powłok
konwersyjnych
9.
Zastosować przepisy bezpieczeństwa i
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony
środowiska w pomieszczeniach
lakierniczych
B
P
a/ A
b/ B
10.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C
P
pomieszczenie z
wentylacją,
magazyny
samodzielne,
z dala od procesów
niebezpiecznych,
w odpowiednich
temperaturach,
w odpowiednich
opakowaniach,
opakowania nie
zniszczone,
11.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
B
P
zasaobsługi
urządzeń, instrukcja
technologiczno-
ruchowa, zasady
stosowania środków
ochrony
indywidualnej,
12.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C
P
B
13.
Przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii
w pracy z lakierami alergotoksycznymi
C
PP
wydzielanie gazów
toksycznych,
obecność pyłów,
promieniowanie,
odprowadzanie
dymów i pyłów,
wilgoć, gryzonie,
nasłonecznienie
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
14.
Przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z
lakierami lotnymi i materiałami pylistymi
C
PP
lakiery, pyły, gazy,
dymy
15.
Zastosować odzież ochronną i
zabezpieczenia podczas pracy w lakierni
C
PP
praca w komorze
bez środków
ochrony osobistej,
czyszczenie przy
niedomkniętych
drzwiach komory,
kierowanie
strumienia ścierniwa
poza przedmiot
czyszczony
16.
Opisać wybuchowość substancji
lakierniczych i pomocniczych (szczególnie
w wysokich temperaturach i ciśnieniach
C
PP
własności fizyczno-
chemiczne, źródło
wydzielania,
środowisko,
urządzenia
zabezpieczające
17.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C
PP
C
18.
Zidentyfikować zagrożenia związane z
zanieczyszczeniami środowiska
naturalnego przez lakiernie
C
PP
wentylacja kabin,
ograniczenie energii
wyładowania,
powierzchnie
odciążające, stałe
urządzenia gaśnicze,
usuwanie otwartych
źródeł zapłonu
19.
Udzielić pierwszej pomocy w nagłych
wypadkach
C
PP
rozp. w spr.
oznakowania
opakowań substancji
niebezpiecznych i
preparatów
niebezpiecznych
20.
Posłużyć się obowiązującymi normami
oraz aktami prawnymi dotyczącymi
bezpieczeństwa pracy w lakierni
C
PP
pomieszczenie z
wentylacją,
magazyny
samodzielne,
z dala od procesów
niebezpiecznych,
w odpowiednich
temperaturach,
w odpowiednich
opakowaniach,
opakowania nie
zniszczone,
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi sprawia Ci trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz 1 pkt.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W jakiej sytuacji należy stosować system kontrolny sygnalizujący zagrożenia?
a) jeżeli w związku z wydzielaniem się w procesie pracy substancji szkodliwych dla
zdrowia awaria wentylacji może zagrażać zdrowiu pracowników,
b) jeżeli w zakładzie stosuje się toksyczne i bardzo toksyczne substancje,
c) jeżeli w zakładzie stosuje się substancje stwarzające zagrożenia pożarowe
i wybuchowe,
d) w każdej sytuacji z wykorzystaniem materiałów szkodliwych.
2. Wymień 2 przykłady wibracji jako fizycznego czynnika zagrożenia.
3. Jak należy postępować z zużytym ścierniwem.
a) zużyte ścierniwo należy zebrać i wrzucić do pojemników na odpady,
b) resztki zużytego ścierniwa należy usunąć z miejsca pracy i przekazać do
regeneracji lub utylizacji,
c) zużyte ścierniwo nie stanowi zagrożenia,
d) przekazać do dalszego wykorzystania.
4. Pod jakim warunkiem można stosować przenośne i przewoźne urządzenia do obróbki
strumieniowo ściernej?
a) pod warunkiem, że spełniają wymagania i mają znak CE,
b) pod warunkiem przeszkolenia osób obsługujących,
c) pod warunkiem, że są wyposażone w układ filtracyjno-wentylacyjny i zasobnik
pyłu,
d) w każdej sytuacji.
5. Wymień 2 przykłady materiałów stosowanych w lakierni mogących spowodować
wybuch.
6. Jaką temperaturę zapłonu mają ciecze palne – niebezpieczne pożarowo? Podaj przedział
temperaturowy.
7. W jakim przepisie zostały określone wymagania dla procesu natryskiwania cieplnego za
pomocą gazów czerpanych z butli lub instalacji?
a) w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie
bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych,
b) w dziale X Kodeksu Pracy,
c) w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych
obiektów budowlanych i terenów,
d) w Kodeksie Pracy.
8. Wymień 3 operacje technologiczne, z pośród wszystkich, przygotowujące powierzchnie
metali do malowania.
9. Przyporządkuj kolumnę prawa do kolumny lewej
a/ zwroty wskazujący rodzaj zagrożenia
A/ "zwrotami R",
b/ zwroty określające warunki bezpiecznego stosowania
B/ „zwroty S”
C/ „zwroty W”
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
10. Wymień 3 zasady bezpiecznego składowania materiałów niebezpiecznych.
11. Wymień 3 instrukcje, które powinny być stosowane w lakierni.
12. Kto z pracowników powinien być zapoznany z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego?
a) tylko pracodawca i osoby kierujące pracownikami,
b) wszyscy pracownicy,
c) tylko osoby pracujące w strefach zagrożonych,
d) pracownik bhp i pracodawca.
13. Wymień 3 zagrożenia, przed którymi powinien chronić budynek lakierni.
14. Wymień 3 materiały wypływające, występujące w lakierni, jako czynniki fizyczne
zagrożenia.
15. Co jest niedopuszczalne w czasie obróbki strumieniowo ściernej?
a) podejmowanie pracy w komorze roboczej bez odpowiednich środków ochrony
indywidualnej,
b) czyszczenie powierzchni przy domkniętych drzwiach komory roboczej,
c) kierowanie strumienia ścierniwa z dyszy na czyszczony przedmiot,
d) praca przerywana.
16. Wymień 3 czynniki mające wpływ na wielkość strefy zagrożenia wybuchem.
17. W jakim przepisie sprawdzisz, czy występujące (zmierzone) w lakierni czynniki
szkodliwe i niebezpieczne nie przekraczają dopuszczalnych norm?
a) w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych
obiektów budowlanych i terenów,
b) w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach
spawalniczych,
c) w rozporządzeniu w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń
czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
d) w Kodeksie Pracy.
18. Wymień 3 elementy zabezpieczeń przeciwpożarowych stosowanych w czasie nanoszenia
farb proszkowych.
19. Wymień przepis prawny określający sposób oznakowania substancji niebezpiecznych.
20. Wymień 3 elementy, które musi spełniać system składowania materiałów
niebezpiecznych.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko: ...............................................................................
Przestrzeganie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą odpowiedź.
Nr pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1
a
b
c
d
2
1/
2/
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
1/
2/
6
7
a
b
c
d
8
1/
2/
3/
9
a/-
b/-
10
1/
2/
3/
11
1/
2/
3/
12
a
b
c
d
13
1/
2/
3/
14
1/
2/
3/
15
a
b
c
d
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
16
1/
2/
3/
17
a
b
c
d
18
1/
2/
3/
19
20
1/
2/
3/
Razem :
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Bezpieczeństwo pracy i ergonomia. Praca zbiorowa pod red. prof. dr hab. med.
D. Koradeckiej, Warszawa, CIOP 1997.
2. Ocena ryzyka zawodowego. Cz.1. Podstawy metodyczne. Praca zbiorowa pod red. dr inż.
Wiktora M. Zawieski, Warszawa, CIOP 2004.
3. Sawicki T. Zagrożenia pożarowe,” Przegląd Ochrony Przeciwpożarowej”, 2005, nr 5
4. Ratajczak D., Zasady wyznaczania stref zagrożenia wybuchem
5. Zdanowski M., Zabezpieczenie przeciwpożarowe lakierni, Warszawa, Instytut
Wydawniczy CRZZ 1980
6. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. (Tekst jedn.). (Dz. U. 1998 nr 21, poz.
94, z późniejszymi zmianami)
7. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (Tekst jednolity: Dz. U.
2003, nr 169, poz. 1650)
8. Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 grudnia 1990 r. w sprawie prac wzbronionych
młodocianym. (Dz. U. 1990, nr 85 poz. 500; zmiany: 2004, nr 200, poz. 2047)
9. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie
rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz. U. nr 62,
poz. 287).
10. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz.
690)
11. Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie urządzeń
technicznych podlegających dozorowi technicznemu. (Dz. U. Nr 120, poz. 1021)
12. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki i Społecznej z dnia 14 marca 2000 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U.
nr 26, poz. 313 ze zm.).
13. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób
zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia,
rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych
w tych sprawach.
14. Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie
w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego.
(Dz. U. z 2005 r. Nr 2, poz. 8)
15. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2002 r. w sprawie obowiązku
dostarczenia karty charakterystyki niektórych preparatów niezaklasyfikowanych jako
niebezpieczne. (Dz. U. nr 142, poz. 1194)
16. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r.
w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla
zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. nr 217, poz. 1833)
17. Dz. U. 2005 nr 212 poz. 1769 (obowiązuje od dnia : 2005-11-12)Rozporządzenie
Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 10 października 2005 r. zmieniające rozporządzenie
w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla
zdrowia w środowisku pracy
18. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu
odpadów. (Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.)
19. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie wykazu substancji
niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. z dnia 14 sierpnia 2002 r.)
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
20. Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dnia 2 września 2003 r. w sprawie oznakowania
opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych (Dz. U. z dnia 6
października 2003 r.)
21. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie
wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm dotyczących
bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.)
22. Rozporządzenie Ministra Gospodarki
z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w
przestrzeniach zagrożonych wybuchem
2)
(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.)
23. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków
technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15
czerwca 2002 r.)
24. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Dz. U. nr 62 , poz. 627
25. Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu
substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem
2)
(Dz. U. z dnia 14
października 2005 r.) Dz.U.05.201.1674
26. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2002 r. w sprawie obowiązku
dostarczenia karty charakterystyki niektórych preparatów niezaklasyfikowanych jako
niebezpieczne. Dz. U. nr 142, poz. 1194.
27. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie karty charakterystyki
substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego. Dz. U. nr 140, poz. 1171.
28. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie
w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego.
(Dz. U. 2005 nr 2 poz. 8)
29. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów
i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych. (Dz. U. nr 140, poz. 1172)
30. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 lipca 2002 r. w sprawie oznakowania
opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych. (Dz. U. nr 140, poz.
1173)
31. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w
przestrzeniach zagrożonych wybuchem (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.) (Dz. U. z
2005, nr 263, poz.2203)
32. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r. nr
259, poz.2171)
33. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.)
34. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie wykazu substancji
niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. nr 129, poz. 1110)
35. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i
higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych.
(Dz. U. 2005 nr 11, poz. 86)
36. Ustawa o substancjach i preparatach chemicznych z dnia 11 stycznia 2001 r. (Dz. U. nr
11, poz. 84, zm.: Dz. U. 2001, nr 11, poz. 85)
37. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 3 listopada 1992 r. dotyczące ochrony
przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów.
38. PN-Z-08053:1988 (PN-88/Z-08053) Ochrona pracy. Środki ochrony indywidualnej
pracowników przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami. Klasyfikacja
i terminologia.
,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
39. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z dnia
30 grudnia 2005 r. 2005, nr 263, poz. 2200)
40. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych
wymagań dla prostych zbiorników ciśnieniowych (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r. nr
259, poz. 2171)
41. Rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Ciężkiego oraz
Zdrowia z dnia 13 kwietnia 1951 r. w sprawie bezpieczeństwa pracy przy sprężarkach
powietrznych. (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 1951 r.)
42. Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia z dnia 15 maja 1954 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu butli z gazami sprężonymi,
skroplonymi i rozpuszczonymi pod ciśnieniem. (Dz. U. z dnia 29 czerwca 1954 r.)
43. Rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Górnictwa i Energetyki,
Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Żeglugi,
Komunikacji,
Zdrowia
oraz
Budownictwa
z
dnia
12
września
1949
r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu aparatów natryskowych. (Dz. U. z
dnia 27 października 1949 r.)
44. Ustawa z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych. Dz. U.
nr 11, poz. 84
45. Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r.
Ochrona przeciwpożarowa. (Dz. U. z 2002 r.,
nr 147, poz.1229)
46. Rozporządzenie z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków,
innych obiektów budowlanych i terenów. (Dz.U.03.121.1138)
47. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska,
ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Dz. U. nr 100, poz. 1085. ustawa z
dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Dz. U. nr 62, poz. 628.