Scenariusz
Scenariusz
lekcji
lekcji
pływania
pływania
Scenariusz
Scenariusz
lekcji
lekcji
pływania
pływania
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z pływania
Temat:
Nauczanie poślizgu na grzbiecie
Cele lekcji
(przy poszczególnych celach wskazać zastosowane
metody – wg. Strzyżewskiego)
Umiejętności:
uczeń umie zanurzać głowę pod wodę, potrafi
wykonać poślizg na grzbiecie
Sprawność motoryczna:
uczeń posiada dobrą koordynację
ruchową i potrafi szybko przemieszczać się w wodzie
Wiadomości:
uczeń zna działanie wypornościowe wody
Postawy i motywacje:
uczeń jest wytrwały w wykonywaniu
ćwiczeń, potrafi nawiązać współpracę w grupie
Środki dydaktyczne:
deski do pływania, piłki plażowe, żerdzie
Liczba uczniów:
15
Klasa:
II
Miejsce ćwiczeń:
pływalnia kryta
Prowadzący:
Imię i Nazwisko; kierunek, rok i tryb studiów
Tok lekcji
(zadanie ogólne)
Treść
(zadanie szczegółowe)
Realizac
ja celów
Uwagi
organizacyj
no-
metodyczne
Cz. wstępna (10`-15`)
1. Zorganizowanie
grupy i sprawdzenie
gotowości do zajęć
2. Poinformowanie
uczniów o celach
lekcji, wzbudzenie
motywacji do ćwiczeń
3. Rozgrzewka
a) na lądzie
b) w wodzie
1. Zbiórka
(określić w jakiej
formie czy ustawieniu)
2. Sprawdzenie obecności i liczby
ćwiczących
3. Kontrola ubioru i czystości ciała
4. Podanie tematu lekcji
5. Zwrócenie uwagi na rolę
nauczanego czy doskonalonego
elem. tech. w pływaniu.
Ok. 10-12 ćw. w miejscu
(wszechstronnych – ze
zmiennością pracy mięśniowej –
angażujące wszystkie części ciała
– RR, NN, T i 2-3 ćw.
specjalistycznych, przy każdym
ćw.określenie pozycji wyjściowej
Przejście pod prysznic
Zabawa bieżna lub wyścig (np.:
„Marsz zwierząt”, „Strzelec”
)
ustawienie
ćwiczących
czas trwania
ćwiczeń lub
dozowanie
sposoby
przemieszczani
a uczniów
sposoby
pobierania czy
rozdawania
pomocy i
środków
dydaktycznych
określenie
głębokości
wody dla
ćwiczeń
Tok lekcji
(zadanie ogólne)
Treść
(zadanie szczegółowe)
Realizac
ja celów
Uwagi
organizacyj
no-
metodyczne
Cz. główna (25`-30`)
4. Kształtowanie
umiejętności,
doskonalenie
sprawności.
Kształtowanie postaw
wobec kultury
fizycznej
Przy pierwszej lekcji z nauczania
danego elem. tech.:
- Pokaz
- Pokaz z omówieniem
Technika
- Nauczanie danego elementu
tech.
- Doskonalenie wcześniej
poznanych elementów tech.
-Krótkie opisanie kilku (7-10)
ćwiczeń służących realizacji
tematu lekcji
uwagi
dotyczące
bezpieczeństw
a, asekuracji
przy
ćwiczeniach
rozmieszczenie
ćwiczących na
pływalni
sposoby
podziałów na
grupy
szkice
ustawień
szkice
przebiegu
bardziej
skomplikowany
ch ćw. w
grupach
określenie
form ćwiczeń
Tok lekcji
Treść
Realizac
ja celów
Uwagi
organizacyj
no-
metodyczne
Cz. końcowa (3`-5`)
5. Uspokojenie
organizmu
6. Czynności
organizacyjno
porządkowe i
podsumowanie lekcji
7. Nastawienie
uczniów do
aktywności ruchowej
w czasie wolnym
1.
Zabawa uspokajająca lub 2-3
ćwiczenia. korekcyjne lub
kompensacyjne o małej lub b.
małej intensywności (np.:
10
wydechów do wody, „Kopanie
dołków”
)
2. Zebranie przyborów i sprzętu i
innych środków dydaktycznych
wykorzystywanych na lekcji
3. Zbiórka
(określić w jakiej
formie czy ustawieniu)
4. Kontrola liczebności ćwiczących
5. Omówienie lekcji –
wskazanie
najczęściej występujących błędów,
wyróżnienie najlepiej ćwiczących,
wskazanie zwycięzców zabaw,
nagradzanie, pochwały
6. Wskazanie ćwiczeń do
samodzielnego wykonywania w
domu lub na pływalni bądź w
terenie
Ewentualnie wskazanie
zastosowań utylitarnych
nauczanego elementu
sposoby
zmiany
organizacji
grupy
inne uwagi na
temat
realizacji
celów oraz
poszczególnyc
h ćwiczeń
określenie
osób
odpowiedzialn
ych za
sprzątnięcie
pomocy
dydaktycznych