KONSPEKT PŁASKOSTOPIE
TEMAT: Gry i zabawy z różnymi przyborami
CEL: wzmacnianie mięśni stóp
ILOŚĆ OSÓB: 6
WIEK: 10 lat dziewczyny
CZAS: 30 min
PRZYBORY: piłki gumowe i twardsze, woreczki, koła hula-hop, szarfy,gazety
PROWADZĄCY: Ewelina Kot i Magdalena Świder gr 3a
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORGAN. - PORZĄD. |
Korekcja postawy
zabawa ożywiająca
ćw. oddechowe |
CZĘŚĆ WSTĘPNA * powitanie
1. przed lustrem zwrócenie na prawidłowe ustawienie stóp
2. „ogonki” U mają w spodenkach szarfę. Biegając na palcach starają się jak najwięcej zabrać ogonków.
3. pw- leżenie tyłem RR wzdłuż T ćw – wdech z jednoczesnym przeniesieniem RR bokiem za głowę, wydech z przeniesieniem RR do pw |
1'
2'
1' |
*W szeregu
* korekcja błędów
* U biegają po całej sali
* U leżą w rozsypce zachowując od siebie bezpieczne odległości |
ćw. głowy i szyi
ćw. pośladków i NN
ćw stóp
ćw. mm brzucha
ćw. mm grzb.
ćw. oddechowe
ćw. stóp ćw. RR i obręczy barkowej
ćw. mm grzb na przyrządach
ćw. pośladków i NN
ćw. stóp
ćw. mm brzucha
ćw. chwytne stóp
ćw. pośladków i NN
ćw. kształtujące prawidłowy chód |
CZĘŚĆ GŁÓWNA 1. „zegarek” pw- siad skrzyżny RR położone na kolanach ćw.- zgięcia głowy w przód , w tył, na boki, oraz skręt głowy w prawo lub w lewo
2. pw.- podpór tyłem z nogami ugiętymi ćw. wspięcie na palce
3. „kto ma więcej woreczków” Podział U na dwa zespoły, które siadają w siadzie ugiętym po obu stronach ławeczki lub linii środkowej, przed każdym uczniem leży woreczek. Na sygnał prowadzącego U przerzucają woreczki przez ławeczkę lub linię środkową na boisko przeciwników, którzy jak najszybciej starają się woreczki odrzucić.
4. „ traf do celu” U obu drużyn siadają na ławeczkę . Między stopami (podeszwy skierowane do siebie) trzymają woreczek. Przed każdą osobą leży w odl 1m-2m koło hula – hop do którego muszą jak najwięcej trafić. Każda osoba liczy i później podaje swój wynik. Wygrywa drużyna która miała najwięcej trafień
5. „ kto pierwszy” U pozostają w tych samych zespołach. Siadają na linii startu w rzędach, w siadzie skrzyżnym. Przed każdym zespołem leży piłka, a w odległości 5-6m stoi znacznik. Na sygnał nauczyciela pierwsi zawodnicy przechodzą do pozycji na czworakach i zaczynają toczyć piłkę głową (czołem). Omijają znacznik i wracają na linię startu, gdzie piłkę przejmuje następny zawodnik
6. pw- leżenie tyłem, w dłoniach piłka ułożona na udach. ćw- wdech z jednoczesnym przeniesieniem rąk z piłką górą za głowę, wydech z przeniesieniem piłki na uda
7. U pozostają w tych samych zespołach co wcześniej. Siadają w rzędach, w siadzie ugiętym na linii startu. Przed każdym zespołem w odl. 5 m jest znacznik. Przed czołowym zawodnikiem z każdej drużyny leży piłka. Na sygnał – pierwsi przybierają pozycję podporu tyłem z nogami ugiętymi i toczą piłkę stopami w stronę znacznika, omijają go i przekazują następnemu
8.Pw -leżenie przodem do drabinek ćw.- U chwyta za pierwszy szczebel drabinki,. Wspinanie się po drabince jak najwyżej, dalej. Zatrzymanie T na największej wysokości Powrót tak samo.
9. pw -Leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, ręce pod głową. Ćw -U dociskają do podłoża pięty i palce z równoczesnym unoszeniem sklepień stóp, napinaniem pośladków i dociskaniem pleców do podłoża.
10.„łapanka” U są w tych samych zespołach. Tak aby byli dobrani parami z przeciwnych drużyn. Siadają od siebie w odl 2m. Dłonie oparte z tyłu na podłodze. Uniesienie NN i rzut piłki do kolegi, który stara się ją złapać między podeszwami stóp.
11. pw- Leżenie tyłem, RR, oparte na podłożu, NN ugięte, w stawach kolanach oparte stopami o podłoże. Ćw - Na sygnał N następuje wprost nóg pod kątem 45 stopni i wykonywane są ruchy: Na 1 – rozszerzenie nóg Na 2-prawa nogą wyprostowana pod katem 90 stopni Na 3 -lewa nogą wyprostowana pod katem 90 stopni Na 4 powrót do 45 stopni i wypuszczenie woreczków ze stóp
12. „porządek” - U w tych samych zespołach pw-U siedzą na ławeczce, opierają się o ścianę ćw- Rwą palcami stóp gazety na strzępy i zbierają je do pojemnika
13. „Jazda na rowerze.” pw- Leżenie tyłem NN ugięte, stopami opartymi o podłogę i rękoma ułożonymi w "skrzydełka". ćw-Na hasło prowadzącego - Jedziemy na rowerze- dzieci unoszą nogi i zataczają stopami obszerne kółka, jak przy pedałowaniu na rowerze. Na hasło prowadzącego - Zatrzymujemy rower- dzieci wracają do pozycji wyjściowej i chwile odpoczywają.
14. pw- stanie ćw - U Chodzą z wysoko unoszą kolana i obciągają palce. |
10x w przód i tył 10x na boki 10x ze skrętem
10x
1'
1'
x2
x10
x1
1'
1'
x10
2 min
2min |
* U zginając głowę w przód i w prawy bok i skręt głowy w prawo lub lewo mówią TIK , natomiast zginając głowę w tył,w lewy bok i prostowanie głowy po skręcie mówią TAK
* biodra powinny być uniesione do linii łączącej barki i kolana
* dzieci rzucają woreczki palcami raz prawej stopy raz lewej. Po przerwaniu gry prowadzący liczy woreczki leżące na obu boiskach. Wygrywa drużyna która ma mniej woreczków i otrzymuje 2 ptk a przegrana 1ptk
* prowadzący odznacza każdej osobie z drużyny trafienie, aby nie było oszustw. Drużyna która wygra dostaje 2ptk a przegrana 1ptk
* osoby które wykonają falstart lub przekroczą linię startu za wcześnie otrzymują 1ptk karny. Wygrywa drużyna która jako 1sza skończy wyścig i ma mniej ptk karnych.
* U leżą w rozsypce na sali, w odległościach od siebie
* drużyna która 1sza ukończy dostaje 2ptk a druga 1ptk. * U podczas rywalizacji toczą piłkę mając na niej stopy
* piłki posiada drużyna która ma mniej ptk. * nie wolno odrywać bioder od podłogi – zabierany 1ptk * wygrywa drużyna która ma więcej złapanych piłek i mniej zabranych ptk
* w stopach uczniowie mają woreczki
* Drużyna która pierwsza będzie miała gazety w pojemniku dostaje 2 ptk a druga drużyna 1 ptk |
ćw. rozlużniające mm NN
ćw. oddechowe
cz.org - porzad |
CZĘŚĆ KOŃCOWA 1. pw – siad ćw. - masowanie stóp i NN
2. pw – siad ugięty ćw. - wdech i wznos RR bokiem w górę i wydech opust RR przodem w dół
3. zbiórka i podsumowanie która drużyna wygrała – drużyna wygrana wymyśla jakąś piosękę którą drużyna przegrana zaśpiewa |
1 min
1 min
1 min |
* w rozsypce
* U sprzątają sprzęt
|