Konspekt zajęć świetlicowych
Temat zajęć: Moja rodzina.
Czas trwania zajęć: 60 minut.
Grupa wiekowa: 6 – 9 lat.
CELE:
Uświadomienie uczniom znaczenia rodziny w życiu każdego człowieka.
Wzmocnienie więzi uczuciowej dziecka z jego rodziną.
Uświadomienie dzieciom tego, że każdy członek rodziny jest bardzo ważną osobą.
Kształtowanie umiejętności pracy grupowej.
Kształtowanie umiejętności formułowania krótkich wypowiedzi ustnych.
Rozwijanie zdolności plastyczno – manualnych dzieci.
METODY PRACY:
praca z tekstem
fotoekspresja
swobodne wypowiedzi ustne
burza skojarzeń
gra dydaktyczna → krzyżówka
zajęcia plastyczne
FORMY PRACY:
zajęcia świetlicowe
praca grupowa i indywidualna uczniów
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst wiersza „Rodzina”
zdjęcia i rysunki wycięte z czasopism (przedstawiające: kobietę; mężczyznę; parę – kobieta i mężczyzna; rodzica z dzieckiem; całą rodzinę – mama, tata, dziecko lub dzieci; dziecko lub dzieci – w różnym wieku np. niemowlę, przedszkolak, nastolatek; babcię i / lub dziadka z wnukami; dom i / lub pokój w mieszkaniu; samochód; zwierzątko domowe; rośliny; zdjęcie z podróży; przedmioty domowe np. meble, sprzęt RTV lub AGD, zabawki i inne → taki zestaw dla każdej grupy)
magnesy
samoprzylepne karteczki (w ilości równej liczbie uczniów)
napis ''RODZINA''
kserokopie krzyżówki (w ilości równej liczbie uczniów)
blok rysunkowy duży, kredki, flamastry, bibuła, klej, nożyczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
WPROWADZENIE:
Przywitanie dzieci i podział na czteroosobowe grupy.
Nauczyciel czyta uczniom wiersz oraz przedstawia im temat zajęć.
''Rodzina''
Nie ma w życiu rzeczy ważniejszej niż rodzina.
Wspólnie spędzone chwile,
Razem jedzone obiady,
I zawsze jest mile.
We wszystkie święta razem:
Wigilia, Wielkanoc, imieniny, urodziny
idą z kalendarzem.
Każdy ma wtedy wesołe miny.
Pomagają w trudnych chwilach,
Nigdy nas nie lekceważą,
Nawet w tych najbardziej okropnych w życiu godzinach,
Swoją ciepłą troskę nam okażą.
I ja o tym myślę za każdym razem,
Gdy swym oczom rodzinną fotografię pokażę.
Mama z tatą obejmują swoje dzieci,
Brat siostrze latarką po oczach świeci.
Dziadkowi siwy włos z głowy spada,
A babcia szarlotką się zajada.
Ciocia z wujkiem do aparatu machają,
I wszyscy się uśmiechają.
Myślę, że nie jest ten szczęśliwy,
Kto nie ma prawdziwej rodziny.
Smutne jest jego życie,
Bo jego słońce nie jest w zenicie.
ROZWINIĘCIE:
Fotoekspresja – praca w grupach:
a) Nauczyciel rozdaje każdej grupie plik zdjęć i rysunków, prosząc, aby uczniowie wybrali z nich cztery, które najbardziej kojarzą im się z rodziną.
b) Wybrane zdjęcia przedstawiciele grup przypinają na tablicy i krótko uzasadniają wybór.
c) Nauczyciel komentuje powstałą mozaikę zdjęć, zwracając uwagę na obecność kilku pokoleń (rodziców, dzieci i dziadków), ciepły nastrój, uczucie miłości, domową atmosferę, wspólne wykonywanie różnych czynności itp.
''Moja rodzina'' – swobodne wypowiedzi dzieci.
''Rodzina'' – burza skojarzeń:
a) Nauczyciel rozdaje uczniom samoprzylepne karteczki, prosząc, aby każdy indywidualnie napisał na nich jedno słowo, które najbardziej kojarzy mu się ze słowem ''rodzina''.
b) Uczniowie przypinają swoje karteczki na tablicy pod napisem ''RODZINA''.
c) Nauczyciel odczytuje skojarzenia i krótko je omawia.
Gra dydaktyczna → krzyżówka.
ZAKOŃCZENIE:
Wykonanie pracy plastycznej – ''Rodzinne zdjęcie''.
Dzieci na dużych kartkach z bloku rysują kredkami lub flamastrami swoją rodzinę. Wykonane ''zdjęcie'' ozdabiają ramką z kolorowej bibuły.
Uwaga: prace mogą posłużyć do diagnozy relacji rodzinnych dzieci.
BIBLIOGRAFIA:
strona internetowa www.wierszyki-zyczenia.pl
Małgorzata Gazińska „Poznać dziecko. Analiza testu rysunkowego – Ja i moja rodzina”, wyd. eMPi2
Opracowała:
ANNA CZOCH
świetlica szkolna
ZS w Korzkwi