Małgorzata Cepak
Rewalidacja 2 rok gr1
KONSPEKT ZAJĘĆ DLA UCZNIA JANA KOWALSKIEGO Z DNIA 22.03.2009
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIA W STOPNIU GŁEBOKIM
METODA PRACY: stosowana analiza zachowań (behawioralna)
FORMY PRACY: indywidualna,grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:obrazki,monety,skarbonka,kalendarz,obrazki z porami roku, przedmioty do sprzątania,sznurowadła,koraliki,drewniany model,szczoteczka do zębów,pasta, produkty spożywcze:bułka,wędlina,masło,talerzyk
CELE OGÓLNE:
-rozwijanie umiejętności porozumiewania sie z otoczniem za pomocą systemu Makatona
-rozwijanie umiejętności rozumienia mowy
-rozwijanie i usprawnianie mowy dziecka
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
-rozwijanie motoryki małej
-kształtowanie czynności samoobsługowych
-kształtowanie zachowań społecznie aprobowanych
-rozwój umiejętności komunikacji werbalnej i alternatywnej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
uczeń potrafi:
-przywitać się za pomocą gestów np:poprzez podanie ręki
-odpowiadać gestem na pytania
-identyfikowanie osoby w otoczeniu i na zdjęciu
-realizować proste polecenia typu:daj, podaj,pokaz z użyciem konkretnych obrazków z różnych kategorii
-opowiadać za pomocą gestów co znajduje sie na obrazkach,
-wskazywać porządany przedmiot
-układać przedmioty według wielkości
-klasyfikować przedmioty
-nawleka koraliki na sznurowadło,układa puzle,
-naśladuje ruchy motoryki dużej
-identyfikuje kolory i figury geometryczne
-identyfikuje zwierzęta na obrazkach
-układać talerze na półce
-wykonywać proste polecenia
-przygotować prosty posiłek
-samodzielnie się ubierać
-za pomocą prowadzącego zamalować duże powierzchnie
-obrysować kontury dużych figur geometrycznych
-włożyć monety do skarbonki
-odciskać na papierze dłonie lub stopy zamoczone w farbie
-
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
UWAGI/POMOCE |
---|---|---|
-Nauczyciel wyciąga rękę i mówi dzień dobry,
-pyta „kim jesteś”
-pyta jaką mamy porę roku
-mówi”zaznacz na kalendarzu jaki mamy dzień”
-mówi „wskaż na co jest ci potrzebne”
-mówi „nawlec koraliki na sznurowadło”
-mówi”przewlec teraz sznurowadło przez otwory na drewnianym modelu”
-wydaje polecenie”podnieś ręce do góry”, „usiądź na podłodze”
-wydaje polecenie „pokaż jak myjesz zęby”
-wydaje polecenie „dopasuj”
-wydaje polecenie „zrób kanapkę”
-wydaje polecenie „posprzątaj”
-mówi:wrzuć monety do skarbonki
|
-dziecko powtarza gest
-odpowiada za pomocą gestów
-wybiera obrazek przedstawiający porę roku -zaznacza na kalendarzu który mamy dzień
-wskazuje gestem porządany przedmioty
-nawleka koraliki na sznurowadło,
-przewleka sznurowadło przez otwory na drewnianym modelu
-naśladuje ruchy wykonywane przez nauczyciela
-pokazuje czynność mycia zębów
-segreguje według kategorii
-robi kanapkę
-ustawia przedmioty,porządkuje stoliki
-wrzuca monety do skarbonki |
-System Makaton
-obrazki z porami roku
-kalendarz
-koraliki,sznurowadło
-drewniany model
-szczoteczka do zębów,pasta, kubek
-obrazki z owocami,ubraniami
-bułka,masło,wędlina
-
-monety,skarbonka
|