Konspekt zajęć logopedycznych
Temat: Różnicowanie głosek b-p.
Cele:
rozwijanie słuchu fonemowego i pamięci słuchowej
kształtowanie nawyku prawidłowej wymowy głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych na przykładzie głosek b, p
utrwalanie różnicy między b-p na materiale obrazkowym i literowym
Osiągnięcia ucznia:
rozpoznaje i nazywa dźwięki (głosy zwierząt i pojazdów) odtwarzane z płyty CD
powtarza usłyszany rytm (klaszcząc)
segreguje obrazki na dwie grupy: z głoską - b i z głoską - p
odróżnia głoskę dźwięczną - b od głoski bezdźwięcznej - p, wyczuwając dłonią drganie strun głosowych
wskazuje szablon z linią falistą, gdy usłyszy głoskę dźwięczną - b oraz linię prostą, gdy usłyszy głoskę bezdźwięczną - p
powtarza prawidłowo szeregi sylab z głoskami: b, p oraz zaznacza je odpowiednimi kolorami (b - kolorem pomarańczowym, p - kolorem brązowym)
znajduje wspólną sylabę dla podanych wyrazów: po, bu
czyta wyrazy i wstawia brakujace litery: b lub p zamieszczone na karcie pracy
nazywa obrazki i odznacza kolorami te, w nazwach których słychać b i p
dopasowuje określenia do podanych obrazków tak, by powstały wyrażenia
prawidłowo odczytuje wyrazy z b i p w zdaniach
rzuca kostką z obrazkami z b i tworzy od nazwy obrazka: liczbę mnogą, wyrażenie
i zdanie (z b lub p)
odgaduje zagadki łącząc treść z obrazkiem
Formy pracy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
K. Szoplik, Zabawy i ćwiczenia logopedyczne. Poradnik dla logopedów, nauczycieli i rodziców. Wydawnictwo Akademickie, Białystok 2005; oraz B. Sawicka, D. Warczak-Wyczyńska, Będę mówić, czytać i pisać poprawnie. Materiały obrazkowo-literowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wydawnictwo HARMONIA, Gdańsk 2007.
Płyta CD z nagranymi dźwiękami - Ilustracje dźwiękowe (dodatek do publikacji książkowej Język polski. Materiały do ciekawych lekcji. Sprawdzian umiejętności. Seria Twoje lekcje.); kolorowe obrazki z głoskami b, p; szablony z linią falistą oraz linią prostą; ksero kart pracy; kostka z obrazkami z b; kredki.
Przebieg zajęć:
I Wstęp:
1. Ćwiczenia słuchowe na materiale bezliterowym:
a) Rozpoznawanie dźwięków nagranych na płytę CD:
- uczeń nazywa dźwięki odtwarzane z płyty: głosy zwierząt (rżenie konia nr 15, cielak nr 21, kury z kurczętami nr 27, żaby nr 30) i odgłosy pojazdów (szybko jadący pociąg nr 54, syreny statków nr 56, samolot nr 57, rower - dzwonek nr 60)
b) Odtwarzanie przez dziecko słyszanego rytmu:
- logopeda wyklaskuje rytm, a dziecko odtwarza ten rytm (przykładowe struktury rytmiczne: /- -- --- / - -- - -- / -- -- -- / -- - - -- - /).
2. Ćwiczenia na materiale obrazkowym:
a) Segregowanie obrazków na dwie grupy: z głoską - b i z głoską - p:
- logopeda nazywa obrazki, a uczeń dzieli kartoniki na dwie grupy, I - to obrazki w nazwach których słychać - b (buty, balon, bocian, butelka, baran, ryba, kubek, cebula), II - to obrazki w nazwach których słychać - p (pajac, parasol, pędzel, palma, zapałki, kapelusz, kapusta, małpa). - Załącznik nr 1 (obrazki)
II Rozwinięcie:
3. Kształtowanie nawyku prawidłowej wymowy głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych na przykładzie głosek b, p:
a) Odróżnianie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych metodą słuchowo-czuciową:
- logopeda wymawia na przemian głoski: p, b, dotykając - w czasie wypowiadania b zewnętrzną stroną dłoni ucznia - do swojej szyi, w okolicach krtani, by można było wyczuć drganie strun głosowych, charakterystyczne dla głosek dźwięcznych; następnie uczeń samodzielnie wymawia głoski, wyczuwając drgania strun na swojej krtani;
- logopeda wypowiada w dowolnej kolejności głoski, a uczeń wskazuje szablon z linią falistą, gdy usłyszy głoskę dźwięczną - b oraz linię prostą, gdy usłyszy głoskę bezdźwięczną - p: p, b, b, b, p, b, p, p, b, p, b, b, p. - Załącznik nr 2 (szablony)
b) Utrwalanie różnicy między b-p na materiale obrazkowym i literowym (uzupełnianie karty pracy):
Pol. 1. Uczeń powtarza szeregi sylab zawierające p, b oraz zaznacza na pomarańczowo sylaby z głoską dźwięczną, na brązowo z bezdźwięczną:
po-po bo-bo po-bo bo-po |
po-po-po bo-bo-bo po-po-bo bo-bo-po |
bo-po-po po-bo-bo po-bo-po bo-po-bo |
Pol. 2. Uczeń znajduje wspólną sylabę dla podanych wyrazów: po- pomidor, pociąg; bu- bukiet, buty. Zaznacza kolorami głoski dźwięczne i bezdźwięczne.
Pol. 3. Uczeń czyta wyrazy i wstawia brakujace litery - b lub p oraz odznacza kolorami głoski dźwięczne i bezdźwięczne:
.....(p)ajac ....(p)ędzel ry...(b)a mał...(p)a |
...(b)uty ....(b)ocian ka...(p)elusz ku...(b)ek |
...(p)arasol za...(p)ałki ka..(p)usta ce...(b)ula |
....(b)alon ...(b)utelka ...(b)aran ..(p)alma |
Pol. 4. Uczeń nazywa obrazki i odznacza kolorami te, w nazwach których słychać b i p:
b bóbr wielbłąd budzik ryba burak kubek żaba balon zebra grabie burza żubr |
p papier napój pomidor szpadel/łopata papuga pociąg pranie plecak poduszka pieniądze pająk piłka pory pomarańcza pisanka |
Pol. 5. Uczeń dopasowuje określenia do podanych obrazków tak, by powstały
wyrażenia i odznacza kolorami obrazki, w których słychać b:
bocian biedronka banan balon bakłażan burak bóbr kubek arbuz |
pierzasty piękna półokrągły pomarańczowy popękany pękaty pracowity pusty pyszny |
Pol. 6. Uczeń prawidłowo odczytuje wyrazy z b i p w zdaniach oraz odznacza
kolorami zdania, w których słychać b i p:
B Bocian buduje gniazdo. Po łące biegnie baran. Budzik stoi na biurku. |
P Papuga usiadła na palmie. Na półmisku leży połówka pomarańczy. Pieniądze są w portfelu. |
III Zakończenie:
4. Podsumowanie zajęć:
- uczeń rzuca kostką z obrazkami z b i tworzy od nazwy obrazka: liczbę mnogą, wyrażenie i zdanie, tak by zgromadzić wyrazy z b lub p (przykłady): Załącznik nr 3 (kostka)
beczka |
beczki/ brązowa beczka lub pomarańczowa beczka/Robotnik robi brązową beczkę. |
bałwan |
balony/zabawny bałwan lub piękny bałwan/ Bolek buduje zabawnego bałwana. |
balon |
balony/ barwny balon lub pękaty balon/ Bożena biega z barwnym balonem. |
cebula |
Cebule/biała cebula lub pomarańczowa cebula/Beata obiera białą cebulę. |
żaba |
żaby/ brzydka żaba lub papierowa żaba/Brzydka żaba skacze po bagnie. |
cymbałki |
cymbałki/ dobre cymbałki lub proste cymbałki/Basia gra na dobrych cymbałkach. |
Praca domowa: - uczeń odgaduje zagadki łącząc treść z obrazkiem:
Biała, żółta lub bajecznie kolorowa,ona umie ludzką mowę naśladować i choć ptakiem jest, i śpiewać jej wypada, ona jedna nie chce śpiewać - woli gadać. |
papuga |
Całą noc chodzę .... . Rankiem się trudzę. Dzwonkiem ludzi do pracy budzę. |
budzik |
Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma znacznie gładszą skórkę, na dodatek z każdej strony jest okrągły i czerwony. |
pomidor |
Coś z architekta ma i coś z drwala, żeby wznieść tamę, drzewa obala. |
bóbr |
W sklepie kupujesz, masłem ją smarujesz. Rumiana, choć mała, będzie smakowała. |
bułka |
Chodzą obaj w zgodnej parze. Razem stoją przez noc ciemną. Lecz nigdzie nie pójdą same, ale zawsze ze mną. |
buty |
Opracowała: Luiza Rapiej