Scenariusz lekcji
Temat: Im Restaurant - die Speisekarte.
Klasa: III poziom edukacyjny
Cele lekcji:
- Uczeń zna nazwy lokali gastronomicznych oraz wie co można w nich zjeść
- Uczeń potrafi korzystać z jadłospisu z niemieckiej restauracji
Cele lekcji (w języku ucznia):
- znam nazwy lokali gastronomicznych i wiem co można w nich zjeść
- potrafię korzystać z jadłospisu niemieckiej restauracji
Treści nauczania z nowej podstawy programowej:
Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie
następujących tematów:
6) żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki, lokale gastronomiczne);
7) zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów, towary, sprzedawanie i kupowanie, korzystanie z usług);
3. Uczeń rozumie krótkie, proste wypowiedzi pisemne (np. napisy informacyjne,
listy, ulotki reklamowe, jadłospisy, ogłoszenia, rozkłady jazdy i proste teksty narracyjne):
1) określa główną myśl tekstu;
2) znajduje w tekście określone informacje;
11. Uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii,
mediów, instrukcji obsługi) również za pomocą technologii informacyjno-
komunikacyjnych.
Materiały: tablica interaktywna, program SMART Notebook,
Źródła: strony internetowe niemieckich restauracji
Strony internetowe niemieckich restauracji:
http://www.tandure-restaurant.de/
http://www.cafe-lichtburg.de/
http://www.altesbrauhaus.net/PageFlip/Default.htm
Film prezentujący niemiecką restaurację Nante-Eck:
http://www.youtube.com/watch?v=aJIkHbvZRVk
Metody aktywizujące uczniów: zróżnicowane formy pracy (praca w parach, praca w grupach), gry i zabawy językowe (metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy), ćwiczenia praktyczne (metoda ćwiczebna)
Formy organizacyjne pracy: praca indywidualna jednolita, praca w parach, praca w grupach, praca zbiorowa
Przebieg lekcji
Powitanie, sprawdzenie obecności
Powtórzenie materiału z poprzedniej lekcji: Zaznacz wskazane słowo - uczniowie wylosowani za pomocą narzędzia programu SMART Notebook „Random Word Picker”, zaznaczają wskazane słowo na obrazku (ćwiczenie „Hot spot”).
Heute gehen wir in… - Uczniowie mieli w domu za zadanie obejrzeć krótki film, aby dowiedzieć się czego dokładnie będzie dotyczyć lekcja. Mieli za zadanie rozpoznać jakiego miejsca dotyczy film (szkoły, kina czy restauracji).
Speisekarte - karta dań. Was isst und trinkt man hier? Co można tu zjeść i wypić? Uczniowie pracują w parach. Przed lekcją mieli za zadanie przeczytać wybraną kartę dań z niemieckiej restauracji (karty dań dostępne na stronach niemieckich restauracji podanych przez nauczyciela przed lekcją) i powiedzieć co można zamówić w tym lokalu, jaki to lokal i jak się nazywa. W parach prezentują wyniki swoich badań.
Was nimmst du? Was kostet das? Co zamawiasz? Ile to kosztuje? Uczniowie w domu zapoznają się z kartami dań dostępnych na stronach niemieckich restauracji podanych przez nauczyciela przed lekcją. Uczniowie mają za zadanie powiedzieć co zamówili by w wybranej przez siebie restauracji i ile to kosztuje.
Opracowała: Emilia Walczuk