KONSPEKT
DO LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE V
Klasa : V
Temat : Janosik - bohater czy zwykły rozbójnik?. Na podstawie opowiadania
Mariana Orłonia pt. „Janosik”.
Cele główne : zapoznanie się z treścią opowiadania
: uczeń ocenia postępowanie bohatera opowiadania - Janosika
Cele operacyjne : uczeń opowiada przeczytany tekst
: uczeń ocenia bohatera na podstawie jego zachowań i przygód
Metody pracy : pogadanka, metoda aktywizująca - metaplan (uczniowie zostają podzieleni
na trzy grupy; pierwsza zastanawia się nad tym JAK OCENIANY BYŁ
JANOSIK PRZEZ LUDZI?; druga JAK ODBIERANY BYĆ POWINIEN?;
trzecia DLACZEGO NIE JEST POSTRZEGANY JAK BYĆ POWINIEN?
uczniowie wycinają z papieru różnokolorowe i różnokształtne figury,
na których zapisują swoje przemyślenia, następnie przywieszają je na
tablicy i wspólnie z nauczycielem wyciągają wnioski)
Formy pracy : z cała klasą, w grupach
Środki dydaktyczne : podręcznik, kolorowy brystol
Literatura : Oglądam świat
Czas : 45 minut
Przebieg lekcji :
Faza wstępna:
Sprawdzenie listy obecności (czynności organizacyjne)
Napisanie tematy lekcji na tablicy
Pogadanka z uczniami na temat tego, czy warto pomagać innym
Faza właściwa:
1. Głośne odczytanie tekstu przez trzech uczniów po fragmencie
2. Krótka pogadanka na temat sytuacji przedstawionej w tekście
3. Zastosowanie metody metaplanu
4. Wspólne wyciąganie wniosków, krótka notatka do zeszytu
Faza końcowa:
∗Dyskusja na temat dobrych uczynków, uczniowie sami opowiadają co robią żeby pomagać innym
∗Uczniowie opowiadają jak można pomagać
∗Dlaczego warto jest pomagać?