Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy V.
Temat: Życie codzienne w Mezopotamii i Egipcie.
Cele poznawcze: uczeń
Poznaje z czego budowano domostwa w Mezopotamii i Egipcie, jakie noszono stroje
Poznaje jedzenie i rozrywki ludów Wschodu
Cele kształcące: uczeń
Wymienia materiały, z których mieszkańcy Wschodu budowali domy
opisuje jak wyglądały stroje mieszkańców Wschodu
Potrafi opowiedzieć o różnicach w życiu bogatych i biednych mieszkańców Mezopotamii i Egiptu
Rozpoznaje na podstawie ilustracji dom Egipcjanina i mieszkańca Mezopotamii
Opowiada o rozrywkach ludów Wschodu
Cele wychowawcze: uczeń
Rozumie z czego wynikały różnice w życiu mieszkańców Mezopotamii i Egiptu
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Koperty z poleceniami dla każdej z grup
Metody dydaktyczne:
Opowiadanie
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię, kartę pracy
Pogadanka
Praca w grupach
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
10:05-10:07 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Rekapitulacja wtórna - pogadanka: charakterystyka Babilonu, Aten oraz Rzymu, pojęcia: agora, forum, akwedukt, termy, Akropol. Wprowadzenie do tematu - nauczyciel informuje uczniów, że na lekcji dowiedzą się jak wyglądało życie codzienne w Mezopotamii i Egipcie, jak wyglądały domy mieszkańców Wschodu, ich sposób ubierania się, rodzaje spożywanych potraw oraz rozrywki. Podaje temat lekcji. |
Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zapisują temat lekcji. |
10:07-10:12 |
Lekcja właściwa |
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje kopertę. W środku znajdują się instrukcje oraz materiał pomocniczy (zał. 1, 2, 3). Uczniowie mają za zadanie przeczytanie wyznaczonego fragmentu w tekście i wyszukanie konkretnych informacji dotyczących kolejno: domostw, ubioru, jedzenia i rozrywki. Wiadomości te muszą podzielić odpowiednio dla bogatych i biednych mieszkańców Mezopotamii i Egiptu. Nauczyciel wyjaśnia uczniom polecenie, nadzoruje ich prace.
Kolejne grupy przedstawiają wyniki swojej pracy.
Następnie wszyscy uczniowie rysują tabelkę w zeszycie i wpisują wszystkie informacje znalezione i przedstawione przez kolejne grupy. |
Czytają wskazane fragmenty. Wyszukują i wypisują potrzebne informacje.
Przedstawiciele grup przedstawiają wyniki.
Rysują tabelkę, uzupełniają ją. |
10:12-10:40 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń. |
Rozwiązują wskazane zadania. |
10:40-10:50 |
Grupa I - „Domownicy”
Przeczytajcie fragment zatytułowany „Domostwa,” znajdujący się w podręczniku na
s. 26-27. Podkreślcie wszystkie informacje dotyczące domów, w których mieszkała ludność w Egipcie i Mezopotamii. Zwróćcie uwagę na różnice pomiędzy domami bogatych i biednych. Następnie uzupełnijcie tabelkę. Niżej zamieszczone są pytania, które pomogą Wam w tym.
Pytania pomocnicze:
Z czego składały się domy?
Jak duże były?
Gdzie gotowano posiłki?
Z czego robiono sprzęty znajdujące się w domach?
Z czego budowano domy w Egipcie i Mezopotamii?
Czym były ozdobione komnaty bogatych?
Jak wyglądał ogród?
Jakie zwierzęta trzymano w domach?
Domy biednych |
Domy bogatych |
|
|
! Wybierzcie przedstawiciela grupy, który odczyta wyniki Waszej pracy.
Grupa II - „Przebierańcy”
Przeczytajcie fragment zatytułowany „Ubiór”, znajdujący się w podręczniku na
s. 27-28. Podkreślcie wszystkie informacje dotyczące wyglądu mieszkańców Egiptu i Mezopotamii (stroje, biżuteria, makijaż, peruki, fryzury, obuwie). Zwróćcie uwagę na różnice pomiędzy bogatych i biednych. Następnie uzupełnijcie tabelkę. Niżej zamieszczone są pytania, które pomogą Wam w tym.
Pytania pomocnicze:
Z jakiego materiału wykonywano ubiory dla biednych, a z jakiego dla bogatych?
W co ubierali się mężczyźni, a w co kobiety?
Kto nosił biżuterię, peruki?
Kto się malował?
Jakie fryzury były wtedy modne?
Jakie zakładano obuwie?
Jak wyglądała higiena mieszkańców Egiptu?
Wygląd biednych |
Wygląd bogatych |
|
|
! Wybierzcie przedstawiciela grupy, który odczyta wyniki Waszej pracy.
Grupa III - „Rozrywkowe Głodomory”
Przeczytajcie fragment zatytułowany „Jedzenie” znajdujący się w podręczniku na
s. 28-29. Podkreślcie wszystkie informacje dotyczące pożywienia oraz rozrywek, które były popularne w Egipcie i Mezopotamii. Zwróćcie uwagę na różnice pomiędzy rozrywkami oraz jedzeniem spożywanym przez bogatych i biednych. Następnie uzupełnijcie tabelkę. Niżej zamieszczone są pytania, które pomogą Wam w tym.
Pytania pomocnicze:
Co było podstawowym pożywieniem Egipcjan, a co mieszkańców Mezopotamii?
Z ilu dań składały się posiłki bogatych, a z ilu biednych?
Czym jedzono? (Czy używano sztućców?)
W jakich naczyniach spożywano posiłki?
Z czego wytwarzano te naczynia?
Jak spędzano czas wolny?
Co robiono podczas przyjęć?
Jedzenie biednych |
Jedzenie bogatych |
|
|
Rozrywki biednych |
Rozrywki bogatych |
|
|
! Wybierzcie przedstawiciela grupy, który odczyta wyniki Waszej pracy.