Konspekt lekcji wychowawczej - klasa VI c.
Temat lekcji: Metody i techniki uczenia się.
Cele lekcji:
uczeń doskonali pamięć, koncentrację uwagi i spostrzegawczość,
uczeń kształtuje myślenie logiczne,
uczeń ćwiczy jasne i precyzyjne wyrażanie swoich myśli.
Metody pracy:
dyskusja,
rozmowa.
Formy pracy:
indywidualna,
praca z całą klasą.
Przebieg lekcji
I. Czynności organizacyjne.
1. Sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu i celu lekcji.
II. Realizacja tematu lekcji.
1. Wyjaśniamy uczniom, że na dzisiejszych zajęciach kształcimy nasze myślenie logiczne. Proponujemy ćwiczenie pt. brakujące ogniwo. Polega ono na tym, że mając trzy człony analogii a, b, c, poszukujemy ostatniego członu d.
Podajemy przykład: cytryna- kwaśny / cukier-.......... (słodki)
Uczniowie na kartkach zapisują swoje odpowiedzi, po wykonaniu ćwiczenia porównują je.
człowiek- dom / pies...(buda) |
kamień- twardy / wrzątek...(gorący) |
fiat- samochód / mewa...(ptak) |
miasto- dom / pociąg-...(wagon) |
fiat- pojazd / orzeł...(zwierzę) |
żaba- kijanka / motyl-...(gąsienica) |
długopis- wkład / lampa-...(żarówka) |
pagórek- góra / morze-...(ocean) |
pies- szczekać / zegarek...(tykać) |
dom- mieszkać / książka-...(czytać) |
pociąg- stacja / winda-...(piętro) |
pokój- wojna / mowa-...(milczenie) |
samochód- benzyna / krowa-...(trawa) |
deszcz- chmura / roślina-...(nasienie) |
Indianie- wódz / karty-...(as) |
rumak- rycerz / miotła-...(czarownica) |
węgiel- drzewo / bursztyn-...(żywica) |
minuta- zegarek / dzień-...(kalendarz) |
olbrzym- mały / węgiel-...(biały) |
renifer- śnieg / wielbłąd-...(piasek) |
2. Przypominając uczniom, że sztuka pamiętania to sztuka koncentracji prosimy o wysłuchanie następującej historii:
Prowadzisz autobus, w którym jedzie 50 ludzi. Na pierwszym przystanku wysiada 10 osób i wchodzą 3; na następnym wysiada 7 i dochodzą 2. Na kolejnych dwóch przystankach za każdym razem wysiada 4 pasażerów i wchodzi 1. W tym miejscu trasy autobus staje, gdyż są kłopoty z silnikiem. Część osób spieszy się i woli iść piechotą. Wysiada, więc 8 z nich. Autobus rusza dalej i dowozi resztę pasażerów do końcowego przystanku.
Następnie zadajemy pytania:
- Ile było przystanków?
- Kto był kierowcą?
Wyjaśniamy, że cała zagadka była bardziej sprawdzianem obserwacji i uwagi niż testem pamięci. Podkreślamy, że łatwiej zapamiętujemy to, co nas interesuje, na co zwracamy uwagę.
3.Proponujemy uczniom ćwiczenie:
"kartki z pamiętnika" - mając pierwsze zdanie historyjki, oraz jej koniec, musimy wypełnić treścią jej szkielet. Historyjka powinna być logiczna. Każde kolejne zdanie musi wynikać z poprzedniego i wiązać się z następnym. W historyjce można użyć tylko określonej liczby zdań.
Przykład:
Zdanie pierwsze: Bez pomocy Jurka nie potrafił tego zrobić.
Zdanie ostatnie: W końcu dotarł na miejsce.
Bez pomocy Jurka nie potrafił tego zrobić. Zadanie przerastało jego możliwości. Wiedział, że Jurek zrobi to najlepiej. Postanowił, czym prędzej pojechać do kolegi i poprosić go o pomoc. W połowie drogi autobus zepsuł się, a kiedy już przyjechał następny, okazało się, że jest tak zatłoczony, że nie można do niego wejść. Cierpliwie czekał na kolejny. W końcu dotarł na miejsce.
Zadanie: Wymyśl historyjkę:
Zdanie pierwsze: Opowiem wam o moim śnie.
Zdanie ostatnie: Nagle z półki spadła książka.
Chętni czytają swoje historyjki.
1