Scenariusz zajęć

oddziału edukacyjno - terapeutycznego 9

z dnia 19. I. 2009

Nauczyciel prowadzący: Iwona Waks

Rodzaj zajęć: funkcjonowanie w środowisku w bloku skorelowanych zajęć tematycznych

Temat zajęć: Znamy swoja rodzinę.

Czas trwania: 1 godzina lekcyjna

Cele zajęć:

  1. Umie powiedzieć o pracy rodziców.

  2. Rozumie pojęcia: dom, rodzina, mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek.

  3. Potrafi wymienić członków najbliższej rodziny.

  4. Zna obowiązki domowników.

  5. Porównuje przedmioty względem wyróżnionej cechy.

Metody:

- słowne

- oglądowe

- praktycznego działania

Formy pracy:

- indywidualna zróżnicowana,

- indywidualna jednolita,

- grupowa

Planowane środki dydaktyczne: ilustracje z ludźmi pracującymi w różnych zawodach, ilustracja rodziny, obrazki przedstawiające obowiązki domowe, karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘC

Cel

Zadania do realizacji

Uwagi o realizacji

Ad.1

Rozmowa na temat pracy rodziców: zawody jakie mogą wykonywać - a jakie wykonują.

Przyglądanie się ilustracjom przedstawiającym zawody damskie i męskie.

Wszyscy słuchają i odpowiadają na pytania nauczyciela, bądź pokazują na obrazku.

Ad.2

Ad.3

Omówienie przez nauczyciela znaczenia pojęć: dom, rodzina, mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek.

Oglądanie ilustracji przedstawiającą rodzinę, nazywanie członków rodziny.

Wymienianie członków najbliższej rodziny przez dzieci.

Ad.4

Omawianie na podstawie ilustracji i z własnych doświadczeń obowiązków domowników. Porównywanie do własnych obowiązków domowych.

Wszyscy słuchają i odpowiadają na pytania nauczyciela,

Indywidualna pomoc według potrzeb.

Ad.5

Ćwiczenia na konkretach: porównywanie przedmiotów według określonej cechy: wielkość, kształt, kolor, przeznaczenie (figury geometryczne - kwadrat, koło trójkąt).

Karty pracy.

Wszyscy ćwiczą na konkretach w kolejności.

Rozwiązywanie kart pracy z pomocą N.

Zajęcia końcowe: chowanie kart pracy do segregatora, porządkowanie sali i przygotowanie się do zajęć plastycznych.

Uwagi dodatkowe po zakończeniu zajęć: