Konspekt zajęć tematycznych.
Opracowała: Małgorzata Bąk.
Dom Dziecka Nr 2 w Rzeszowie.
Temat: Święto babci i dziadka.
Cele:
Wychowawczy: Kształtowanie poprawnej postawy dzieci wobec starszych osób.
Poznawczy: Przypomnienie, utrwalenie w pamięci dzieci dni (dat) w których swoje święto mają babcia i dziadek. Danie odpowiedzi na pytanie: „kto to jest dziadek?”, „kto to jest babcia?”.
Kształcący: Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej , funkcji logicznego myślenia.
Forma zajęć: Zajęcia plastyczne.
Etapy zajęć |
Przebieg |
Pomoce |
1. Przygotowanie do zajęć.
2. Zajęcia właściwe.
3. Zakończenie zajęć. |
Wychowawczyni zaprasza dzieci do stolika. Każde dziecko dostaje kartkę z zadaniem do wykonania. Przygotowane zadania - zagadki są o zróżnicowanym stopniu trudności (dzieci starsze i młodsze). Po rozwiązaniu zadania dzieci dowiadują się o jakim święcie należy w miesiącu styczniu pamiętać. Wychowawczyni uświadamia dzieciom jak ważne jest to święto. Przytacza różne wierszyki - rymowanki o dziadkach i babciach. Przypomina o tradycji naszego domu, wspólnym wyjściu dzieci i wychowawców do osób starszych do Ośrodka Wsparcia Dziennego w Rzeszowie.
Z okazji tak miłego święta zrobimy dziś laurki naszym babciom i dziadkom. Wychowawczyni pokazuje dzieciom proponowane do zrobienia prace (starszym trudniejszą techniką, młodszym łatwiejszą). Tłumaczy kolejne czynności dzieciom: „Każdy płatek (koło) zginamy na pół. Środek naszego kwiatka przyklejamy na laurce, w koło przyklejamy wykonane płatki, tak jak w przygotowanym wzorze. Starsi wycinają przygotowany kolorowy kwiatek. Następnie zaginamy go według wzoru, wzdłuż przerywanych linii.
Prawie już gotowy kwiatek zaginamy odpowiednio do środka i przyklejamy do laurki.” W środek laurek został do wklejenia tekst z życzeniami. Każdy wnuczek i wnuczka wycinają przygotowany tekst z życzeniami. Po przyklejeniu każde dziecko podpisuje swoje życzenia. Dzieci pracują. W odpowiednim momencie zajęć wychowawczyni proponuje przerwę i zabawę ruchową na kanwie bajki Juliana Tuwima o Rzepce. Dzieci wywołane na środek sali wychodzą i imitują ruchy wyrywania rzepki. Ustawiają się przy tym kolejno jeden za drugim i chwytają się w pasie. Po zabawie dzieci wracają do kończenia prac.
Po skończonej pracy, wychowawczyni chwali dzieci za wykonanie pięknych laurek. Dziękuje za udział w zajęciach. Dzieci sprzątają miejsce pracy.
|
Kartka z przygotowanym zadaniem. Kredki ołówkowe, ołówki i gumki do mazania. Teksty wierszy i rymowanek.
Przygotowane wzorcowe laurki. Kolorowe papierowe kółeczka; kleje; przygotowany teksty z życzeniami; nożyczki; długopisy; flamastry.
Cukierki jako nagroda i forma podziękowania. |
Zadanie do rozwiązania - załącznik do konspektu.
I
Styczeń obfituje w święta. Znajdź nazwę jednego z nich. Wpisz w okienka brakujące litery. Obok nich są litery z których odczytasz hasło.
D |
z |
mró… |
s |
s |
o |
sz |
d…Ewo |
rz |
z |
b |
sz |
śnie…ki |
ż |
i |
e |
w |
huśta…ka |
f |
w |
r |
f |
t…arz |
w |
ń |
a |
t |
zaga…ki |
D |
b |
f |
f |
s…eter |
W |
a |
b |
w |
mró…ka |
F |
l |
c |
ż |
je… |
Sz |
k |
z |
sz |
wie…ba |
Rz |
i |
HASŁO: ………………………………………….
II
Z podanych liter wykreśl co trzecią, a z pozostałych ułóż hasło.
D z k i e f ń D r z i m a d l k a