Dzieci Swiata
Konspekt zajec zintegrowanych –Szkola Bez Granic-4godz.
Grupa 9 osobowa w wieku 8-10lat
Cele:
-uczen zna swoje prawa;
-dostrzega roznice i podobienstwa miedzy ludzmi;
-potrafi wyjasnic znaczenie pojec: DYSKRYMINACJA, TOLERANCJA,GODNOSC, RESPEKTOWC, CHARYTATYWNE ORGANIZACJE
-rozpoznaje na mapie kontynenty i nazywa je
-potrafi zastosowac duza litere w pisowni nazw kontynentow i ich mieszkancow
-potrafi utworzyc przymiotniki do nazw panstw
-potrafi poprawnie budowac zdania
-rozwija zdolnosci artystyczne i aktorskie
Metody pracy:
Podajace-pogadanka
Problemowe-aktywizujace
Eksponujace-pokaz polaczony z przezyciem
Praktyczne-zadania stawiane dzieciom do wykonania
Formy pracy:
Grupowa, zbiorowa, indywidualna.
Srodki dydaktyczne:
*Prezentacja Power Point- zdjecia zawierajace dzieci z roznych krajow, mapa swiata, nagranie M.Jezowskiej-„kolorowe dzieci”, tekst-„prawa dziecka”
*Atlasy
*kolorowy papier, farby, klej, farby do malowania twarzy, duzy arkusz papieru,
*aparat fotograficzny
*komputer
Przebieg zajec:
1)czynnosci wprowadzajace
2)Nauczyciel pyta za ile dni bedzie dzien dziecka, jak to obliczymy? Ile dni ma Maj?
3)Wprowadzenie prezentacji PP Slajd 1,2
4)N prosi U aby wyobrazili sobie swiat gdzie wszyscy jestesmy tacy sami, jak 2 krople wody-takie same wlosy,wzrost, oczy,kolor skory, ci sami rodzice, nawet te same rodzenstwo,mowimy tym samym jezykiem w kazdym zakatku swiata. Te same domy, samochody, zwierzeta, rosliny.Nawet takie same mysli i uczucia.
Czy chcielibyscie aby tak bylo?, jak odroznilibyscie swoich rodzicow?
N-A gdy jednak wrocimy do swiata obecnego, ktory nas otacza to ktory byscie jednak wybrali-ten jednobarwny czy ten kolorowy?
5) Wszyscy jestesmy ROWNI a jednoczesnie ROZNI-roznimy sie kolorem skory, wlosow, wzrostem,
Wyznaniem........slajd 3
Przyjzyjcie sie dokladnie tym dzieciom – co je rozni, co maja wspolnego?
Czemu placza lub sie ciesza(OPISZCIE JE)
Dlaczego tak jest? Dlaczego dzieci musza pracowac?, dlaczego sa dyskryminowane? Jak mozna im pomoc?
Co to jest dyskrymnacja? Tolerancja?, na czym polega dzialalnosc Charytatywna?, co to jest godnosc?, co to znaczy miec respekt? Slajd 4
5) Odczytanie glosne wiersza „ O prawach czlowieka” – Interpretacja wiersza
Przerwa srodlekcyjna
6) slajd 6 i 7 – Fakty dotyczace obchodu Dnia dziecka, ONZ, UNICEF, UNIA EUROPEJSKA-mozna pokazac strone glowna UNICEF
7) Moje dziecinstwo, moj dom –slajd 8, rozdanie atlasow,
Zadanie- czy wiesz czyj to dom?
8) Mapa Swiata- nazywanie kontynentow i ich mieszkancow, wymienianie charakterystycznych cech-jezyk glowny itp. Slajd 9, 10 ,11
9) Karty pracy- nazwy kontynentow i ich mieszkancow. Pisownia z duzej litery.
Karta pracy -matematyka
Przerwa srodlekcyjna
10) Kolorowe dzieci – ukladamy odpowiednio wersy piosenki M. Jezowskiej
11) Slajd 12 , Jestesmy czlonkami Unicefu, wybor panstw, podzial na 2 grupy.
Zrobienie choragiewek lub namalowanie barw na twarzach.
12)WSPOLNE ZDJECIE DO SLAJDU
13) Opracowanie Praw Dziecka, wybor takich samych lub podobnych i zapisanie ich przez dzieci na duzym arkuszu.
14) zakonczenie zajec- wspolne refleksje na temat jak bedziemy godnie obchodzic dzien dziecka.