Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie „Biedronki”
26.08-30.08.2013.
Cele:
- wzbudzenie zaufania do nauczycieli,
- zapewnienie bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu,
- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery,
- zachęcanie do wspólnej zabawy,
- poznanie różnych zabaw i piosenek przedszkolnych,
- poznanie sali, łazienki i szatni przez nowe dzieci
- poznanie imion dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw
Dzień 1.
Przebieg:
Powitanie dzieci i rodziców przez nauczycielki.
Wspólne zabawy taneczne przy piosenkach.
Nauczycielki wspólnie z dziećmi i rodzicami tańczą przy popularnej piosence „Krasnoludki”; zabawa „Baloniku nasz malutki”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz „Kółko graniaste”
Zaproszenie rodziców i dzieci do stolika w celu wykonania wizytówek z kolorowego papieru.
Zabawa integracyjna z piłką w kręgu.
Rodzice wraz z dziećmi siedzą na podłodze (rodzic za dzieckiem). N-cielka mówi swoje imię i rzuca piłkę do dziecka, np. jestem Ania i lubię lody… Para, która złapie piłkę odrzuca innemu dziecku i przedstawia się mówiąc co lubi dziecko. Zabawa trwa do momentu prezentacji wszystkich uczestników.
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Słońce świeci- pada deszcz”.
Dzieci maszerują (podskakują, biegają) zgodnie ze słyszanym rytmem wystukiwanym na tamburinie (wtedy świeci słońce), a gdy n-cielka mówi deszcz pada wtedy dzieci biegną do rodzica aby się schronić przed deszczem (rodzic jest "parasolem").
Pożegnanie dzieci i rodziców piosenką „Na pożegnanie wszyscy razem”.
Dzień 2.
Zwiedzanie przedszkola.
Nauczycielki pokazują dzieciom miejsca z których będą korzystać codziennie w przedszkolu. Wybór półki w szatni, naklejki; pokazanie toalet, zejście do jadalni, pokazanie sali gimnastycznej.
Zabawy z wykorzystaniem tunelu gimnastycznego.
Dzieci wchodzą do tunelu pełzają w nim, chodzą na czworaka.
Wykonanie biedronki z kolorowego papieru.
Zabawa integracyjna w kole „Tańczymy labada”
Zaproponowanie wyjścia na plac zabaw.
Dzień 3.
Zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Dzieci chwytają chustę, poruszają nią delikatnie naśladując ruch fal oraz naśladują szum morza, po chwili ruszają mocniej naśladując wzburzone morze; nauczycielka rzuca na chustę jedną piłkę, dzieci muszą tak poruszać chustą aby piłka wpadła im do dziury; dzieci delikatnie poruszają chustą, na znak nauczyciela wszyscy chowają się pod chustę i palcem uderzają o chustę naśladując deszcz.
Powtórzenie poznanych piosenek i wspólnych zabaw w kole.
Wykonanie kolorowych słomek do picia napojów.
Degustacja soku z wykorzystaniem wcześniej zrobionych słomek.
Pożegnanie dzieci i rodziców piosenką „Na pożegnanie wszyscy razem”
Dzień 4.
Przebieg:
Zabawa „Do czego potrzebne są nam palce rąk”
Dzieci siadają na podłodze i wyciągają dłonie do przodu. Następnie poruszają tak palcami dłoni, na słowa które wypowiada nauczyciel.
Poruszajcie palcami jak stonoga nogami,
Niech wasze palce szybko biegną przez powietrze - do góry,
- na dół,
- w jedną stronę,
- w drugą stronę.
Schowajcie palce bardzo mocno w dłoniach, tak aby całkowicie zniknęły. Teraz rozłóżcie swoje palce bardzo szeroko aby wyglądały jak gwiazda, a teraz je schowajcie, teraz znów pokażcie. Pomachajcie dłońmi koledze lub koleżance i powiedzcie swoimi dłońmi - cześć tu jestem. A teraz wasze palce muszą trochę odpocząć, nich zrobią się lekkie, połóżcie je na kolana.
Zabawa "Stuk puk czy jest pan kciuk".
Stuk puk czy jest pan kciuk - ciii pan kciuk śpi (stukamy palcem w zamkniętą dłoń i mówimy szeptem). - powtarzamy tak 3 razy
Stuk puk czy jest pan kciuk - pan kciuk spał ale wstał. (otwieramy dłoń i pokazujemy kciuka).
Rysowane wierszyki "Jeżyk", "Słoneczko dla kolegi".
"Jeż" (jedna n-cielka mówi, a druga rysuje na kartce, rodzic rysuje razem z dzieckiem trzymając rękę dziecka w swojej, potem jest wodzenie palcem po narysowanym zwierzaku przy drugim mówieniu wiersza).
„Jeż”
Dla każdego, kto chce zwierza,
narysuje dzisiaj jeża,
najpierw kreskę i półkole,
w środku kolec, kolec, kolec,
kolec, kolec, kolec,
potem oko, no i nos,
w sali mamy jeży stos.
"Słoneczko dla kolegi"
Najpierw jedno duże koło,
Potem kreski rób dokoła,
Kreska duża potem mała
I promyków masa cała.
Jeszcze buzia uśmiechnięta
I śmiejące się oczęta.
Praca plastyczna „Moje ręce”
Rodzice malują dziecku ręce farbami i odbijają je na kartce papieru.
Wyjście na plac zabaw.
Dzień 5.
Rymowanka M. Bogdanowicz "Prawa - lewa", a do niej zabawa relaksacyjna (rodzic masuje nogi i palce odpowiednio do wypowiadanych słów).
Posmaruje prawą nogę, żeby poszła w długą drogę. Nakremuję lewą nogę, bo na jednej iść nie mogę. Twoją małą prawą nóżkę wnet położę na poduszkę. A dla twojej lewej nóżki mam masażyk na paluszki. Posmaruję ci paluszki u twej małej lewej nóżki.
2. Zabawa ruchowa "Rowerek".
Dziecko leży na dywanie i robi rowerek (lub rodzic pomaga swemu dziecku robić rowerek), rowerek jedzie do słów wypowiadanych przez n-cielkę - raz szybko (jedzie z górki), raz wolno (jedzie po górkę).
3. Zabawa ruchowa "Spacer z mamą".
Rodzic stawia stopy dziecka na swoje i tak razem spacerują po sali.
4. Obrysowywanie stóp dziecka przez rodzica (opiekuna), potem dziecko obrysowuje stopy rodzica z jego pomocą.
5. Zabawa ze śpiewem "Pingwin".
O jak przyjemnie
i jak wesoło w pingwina bawić się, się, się,
raz nóżka lewa, raz nóżka prawa,
do przodu do tyłu i raz, dwa, trzy!