SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Owoce jemy, bo zdrowi być chcemy”
Grupa: II 4-latki
Data: 25.09.2014r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.
Pomoce i środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, płyta CD, kolorowe kartki papieru, kartki z szablonami owoców, kleje, obrazki owoców.
Cele ogólne:
-zapoznanie ze zdrowym sposobem odżywania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-dowolnie interpretuje muzykę,
-słucha piosenkę, a następnie ją śpiewa,
-zna korzyści wynikające z jedzenia owoców,
-wydziera papier i wyklej nim szablon,
-estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
-maszeruje w rytm bębenka,
-reaguje na wcześniej umówiony sygnał,
-wspina się na palce,
-kuca,
-potrafi dokończyć rytm z ułożonych owoców oraz ułożyć własny.
Przebieg zajęć:
Zabawa o wielostronnej formie ruchu „Tańczące owoce”.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki, dowolnie interpretując ją.
„Owocowy blues” - nauka piosenki, rozmowa na temat korzyści z jedzenia owoców.
„Owocowy blues”
Na zmartwienie i na żale dżem ci zrobi doskonale,
bowiem w dżemie siła drzemie. Owocowy blues!
Ref: Blues, blues, blues owocowy, taniec pyszny to i zdrowy,
Słodki jak jabłkowy mus! Owocowy blues!
Na zgryzoty i kłopoty bardzo dobre są kompoty,
Czy śliwkowe, czy gruszkowe każdy o tym wie!
Ref.
Chcesz być silny tak jak smok, owocowy tankuj sok!
Malinowy, porzeczkowy, każdy dobry jest!
Ref.
„Papierowe owoce” wypełnianie wydzieranką z kolorowego papieru wyciętych gotowych szablonów owoców
„Wysokie, niskie drzewa” - wspinanie się na palce
Dzieci maszerują w rytm bębenka, na hasło „wysokie drzewo” zatrzymują się i wspinają na palce, na hasło „niskie drzewo” zatrzymują się i kucają.
„ Owocowe rytmy”- zabawa rytmiczna
Dzieci dokańczają rytmy ułożone przez nauczycielkę, a następnie próbują ułożyć własne.