Scenariusz lekcji przyrody z wykorzystaniem komputera - klasa V.
Temat: Wirtualne grzybobranie.
Cele ogólne.
kształcenie umiejętności efektywnego korzystania z eduk
acyjnych programów multimedialnych w ramach integracji międzyprzedmiotowej,
poznanie grzybów trujących i jadalnych
Cele szczegółowe.
Uczeń potrafi:
sprawnie wyszukiwać najważniejsze informacje multimedialne
wskazywać środowisko życia grzybów
omówić budowę grzyba na okazie, na planszy
odczytać symboliczne oznaczenia mówiące o przydatności grzybów
odróżnić muchomora sromotnikowego od kani
omówić zasady prawidłowego zbioru grzybów
Metoda pracy: praca z komputerem, “burza mózgów”.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: 9 zestawów komputerowych, komputerowy program “ATLAS GRZYBÓW POLSKICH”, plansza pieczarki, żywe okazy pieczarki, atlasy grzybów, kartki z ilustracjami grzybów, koszyk, wiaderko.
Przebieg lekcji.
Ponieważ lekcja ta odbywa się w odmiennych warunkach, uczniowie najprawdopodobniej będą bardzo spięci, dlatego dla rozluźnienia przeprowadza się zabawę na zasadzie “burzy mózgów” polegającą na udzielaniu krótkich wypowiedzi na temat grzybów np. lubię zbierać grzyby; są piękne; moja mama je marynuje; rosną szybko po deszczu itp.
1. Przypomnienie wiadomości dotyczących grzybów.
- środowisko życia grzybów ( las, park, pole, łąka )
- budowa grzyba kapeluszowego ( uczniowie pokazują elementy budowy na
okazach, oraz na planszy)
2. Nauczyciel informatyki - zaprasza uczniów na WIRTUALNE GRZYBOBRANIE:
- uczniowie uruchamiają program “Atlas grzybów polskich”,
- nauczyciel objaśnia zasady korzystania z programu
3. Uczniowie zapoznają się z gatunkami grzybów - wykorzystując informacje zawarte w ATLASIE"
- wybierają hasło “ Grzyby jadalne warte polecenia”,
- na obrazie pojawiają się opisy grzybów z ilustracjami, podzielone na trzy ligi ( uczniowie zapoznają się z nimi ),
- uczniowie klikają na ilustrację borowika szlachetnego - omawiają jego wygląd, występowanie, walory smakowe,
- nauczyciel zwraca uwagę na hasło “Uwaga” i prosi o odczytanie informacji o trujących “sobowtórach” - (borowik - goryczak żółciowy; muchomor sromotnikowy - kania ),
nauczyciel wskazuje uczniom symbolic
zne oznaczenia przydatności grzybów - uczniowie zapoznają się z nimi.
4. Rozpoznawanie grzybów.
Nauczyciel informatyki wskazuje na “Klucz do oznaczania grzybów”
uczniowie wybierają go i zapoznają się z informacjami w nim zawartymi, wykorzystają je do wykonania ćwiczenia 1.
Ćwiczenie 1
Wylosuj z koszyka ilustrację grzyba. Korzystając z atlasu określ czy jest to grzyb jadalny czy trujący. Swojego grzyba przyklej na tablicy pod odpowiednim hasłem.
Grzyby jadalne Grzyby trujące
5. Pokazanie uczniom innych atlasów do rozpoznawania grzybów, dostępnych w bibliotece szkolnej.
Ćwiczenie 2 - grzybobranie.
Na tablicy znajdują się ilustracje grzybów wymienianych wcześniej. Na stole leżą: koszyk, wiaderko oraz reklamówka.
Do tablicy podchodzi 2 uczniów - jeden wybiera naczynie na grzybobranie (wyjaśnia dlaczego takie) drugi uczeń wkłada mu do koszyka dowolne grzyby ( uczeń powinien uważać i nie pozwolić włożyć sobie do koszyka grzyba trującego).
6. Podsumowanie.
Uczniowie wymieniają walory grzybów i ich wykorzystanie. Wiedzą że istnieje duża grupa grzybów groźnych dla człowieka, mogących spowodować nawet śmierć - podają przykłady.
7. Praca domowa - wykonaj z plasteliny model wylosowanego grzyba.