KON, ELEMENTY GRY W MINIKO DOC


KONSPEKT LEKCJI NR 1.

TEMAT: Mini-koszykówka ;wykorzystanie podstawowych elementów techni -

cznych w grze.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI:wykorzystanie podst. elementów technicznych w grze ; gra „do

pięciu podań”

2.MOTORYCZNOŚĆ:wytrzymałość, koordynacja

3.WIADOMOŚCI:podtsawowe przepisy gry w koszykówkę z akcentem na błąd kro -

ków i błąd podwójnego kozłowania.

4.AKCENT WYCH.:uwagi o zachowaniu się zawodników na meczu i ich kulturze.

KLASA: IV A CH,DZ

MIEJSCE: SALA GIMNASTYCZNA

CZAS:'45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: PIŁKI KOSZYKOWE , STOJAKI

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

Zbiórka i sportowe przywitanie.

Sprawdzenie obecności i strojów sportowych.

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów.

Ustawienie w szeregu przed N.

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

1. Podanie tematu lekcji

2. Omówienie ogólnych zasad gry w koszykówkę.

Ustawienie w szeregu.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

Zab. ożywiająca „chroń kostkę”

Bieg dookoła sali

Bieg ,krążenia naprzemianstronne RR w przód, w tył;krążenia obustronne w przód i tył

Bieg , UU kolejno zabierają piłki z magazynu i wykonują dowolne kozłowanie po całej sali. S.

Bieg dookoła sali , na sygnał przysiad i wyskok w górę z piłką trzymaną w RR.

PW - rozkroczna - UU przechodzą od naprzemianstronnego kozłowania wysokiego do niskiego

PW - zwarta , wyrzucamy piłkę w górę i wykonujemy jak najwięcej przysiadów, łapiemy piłkę w pozycji stojącej

PW - rozkroczna , piłka nad głową , przez skłon T w tył rzucamy piłkę tak, by skozłowała między NN i łapiemy piłkę z przodu.

PW - leżenie tyłem, piłka w górze, przez skłon T w przód kładziemy piłkę między stopami i kładziemy się do leżenia i przekładamy piłkę do RR

PW - siad prosty, toczenie piłki wokół NN i T, następnie j.w. lecz próbujemy kozłować piłkę.

PW - stojąc, rozkroczna, obszerne krążenia T w prawo i w lewo mocno ściskając piłkę.

Stojąc raz na lewej nodze raz na prawej kozłujemy piłkę po stronie nogi podniesionej

PW - zwarta, wyrzucamy piłkę w górę i próbujemy ją złapać w ja najwyższym punkcie.

W parach naprzeciw siebie.

N daje sygnał do zmian.

Sygnał gwizdkiem.

x 5.

x 10.

Po 3 razy w każdą stronę.

X 5 w każdą stronę.

x 10.

4.Kształtowanie umijętności,dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Każdy UU z piłką. Rozsypka na całej sali gimn.

Kozłowanie różnych kierunkach i różnymi RR z wzajemnym wybijaniem sobie piłki.

Dobieramy się w pary. Jeden z UU ma piłkę.

UU w parach biegają po całej sali i próbują do siebie podawać piłkę, tak aby nie wpadać na inne dzieci i żeby piłki się nie zderzały .

Dzielimy się na trzy zespoły kilkuosobowe. Na każdy zespół jedna piłka.

Każdy UU ma przydzielony numer kolejny w swojej grupie. UU poruszają się w swoich zespołach kolejno podając sobie piłkę od ucznia z numerem 1 do 2 i tak dalej.

W parach jak w punkcie 2 jedna piłka na parę, prowadzenie piłki w parach bardzo blisko siebie zakończone dowolnym rzutem na kosz. S.

Podział na dwa zespoły.

Gra do pięciu podań. N omawia wszystkie zasady akcentując sprawy związane z błędem kroków i ogólne zasady poruszania się w koszykówce po boisku.

Uczeń, któremu wybito piłkę 5 przysiadów.

Zwracamy baczną uwagę na błąd kroków.

Uwaga na błąd kroków.

Powrót na swoje miejsce bokiem sali, jeden biegnie tyłem drugi przodem, jeden podaje piłkę kozłem drugi sprzed klatki piersiowej

N sędziuje i liczy punkty.

5.Uspokojenie org.

1. Rzuty osobiste z lini przerywanej koła, każdy próbuje trafić dwa celne

Kto trafi odkłada piłkę w wyznaczone miejsce i ustawia się na lini.

6.Czynności org.-wychowawcze.

Podsumowanie lekcji

Wyróżnienie najlepiej ćwiczących

Przypomnienie o prawidłowym zachowaniu się zawodnika na meczach oraz o podstawowych przepisach gry. W.

Ustawienie jak wyżej.

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

1. Namowa do częstej gry w koszykówkę na podwórkach szkolnych.

Uczenie się przez oglądanie telewizji.

Sportowe pożegnanie.

Ustawienie jak wyżej.


