KON, POD I CHW GRY I ZAB P DOC


KONSPEKT LEKCJI 15- PIŁKA RĘCZNA.

TEMAT: Nauczanie podań i chwytów z wykorzystaniem gier i zabaw

ruchowych.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: nauczanie podań i chwytów półgórnych, doskonalenie

poruszania się po boisku

2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, siła RR

3.WIADOMOŚCI: technika podań i chwytów półgórnych i podstawowe przepisy

gry w piłkę ręczną ( błąd kroków )

4.AKCENT WYCH.: współpraca w zespołach

Data: 12.03 13.03

KLASA: 2c 3e chłopcy

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: `45

L.ĆW.: 16-20

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki do gry w pr. mini

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności, strojów sportowych i gotowości do zajęć

Dwuszereg przed N

Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów i włożenie koszulek sportowych do spodenek `1

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji.

  2. Wywołanie pozytywnej atmosfery na lekcji

  3. Omówienie przez N techniki podań i chwytów półgórnych oraz pokaz tych elementów W.

Ustawienie jw.

`2

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Zabawa ożywiająca „berek z toczeniem piłki po parkiecie”

  2. Ćw. RR - PW: w lekkim rozkroku naprzeciw siebie, trzymając piłkę oburącz przed sobą - próba wywalczenia piłki (nie odrywając stóp od podłoża) przez wyszarpnięcie partnerowi

  3. Ćw. NN - PW: stojąc naprzeciw siebie w odl. 2 m., piłka między stopami - próba podania piłki do partnera przez podskok

  4. Ćw. RR i NN - PW: rozkroczna, twarzą do siebie, krok odstawno - dostawny z podania piłki oburącz znad głowy

  5. Ćw. T pł. czołowa - PW: rozkroczna, tyłem do siebie, piłka w RR w górze - skłony boczne

  6. Ćw. T pł. strzałkowa - PW: siad rozkroczny, tyłem do siebie (plecy się stykają), piłka w rr w górze - 1 ćw. wspina się na plecy partnera, która w tym czasie wykonuje skłon w przód

  7. Ćw. T pł. poprzeczna - PW: siad rozkroczny ugięty tyłem do siebie w odl. 1 m. - skręty boczne w tą samą stronę i przechwyty piłki

  8. Ćw. T pł. złożona - PW: jw., toczenie piłki za stopami przez skłon w przód i przekazanie piłki partnerowi

  9. Ćw. mm brzucha - PW: 1 ćw. leżenie tyłem o NN uniesionych w górę, 2 ćw. stojąc przed 1 z piłką w odl. 2 m. - 2 podaje piłkę do 1, która oddaje przez odbicie piłki stopami

  10. Ćw. mm grzbietu - PW: leżenie przodem jeden obok drugiego, RR zew. w bok - przetoczenie piłki do partnera pod klatka piersiową przez wznos T w tył

  11. Ćw. równoważne - PW: 1 os. klęk prosty podparty - 2 os. leżenie przodem równoważne na grzbiecie 1 os.

  12. Podskoki - PW: stojąc naprzeciw siebie w odl. 5 m. - przysiad z piłką, wyskok w górę i podanie piłki do partnera.

  13. Zabawa: „Uważaj !” - UU ustawiają się w półkolu 3 kroki od siebie, jeden z nich z piłką przed nimi. Uczeń z piłką podaje do wybranego U , który przed chwytem piłki musi klasnąć w dłonie, jeśli mu się to nie uda otrzymuje punkt karny. Zawodnik może stosować zwody podaniem. Zmiana podającego po 30 s. Koniec zabawy, gdy każdy był podającym. Przegrywa ten kto posiada najwięcej pkt. Karnych

`1

UU dobierają się w pary zabierając jedną piłkę

Do 3 wygranych

X 5

4 szer. boiska do piłki ręcznej

X 5 w każdą stronę

X 5 każdy

X 3 w każdą stronę

X 2 w każdą stronę

X 5 każdy

X 5

X 2 każdy

X 5 każdy

Podział grupy na dwa zespoły, z jedna piłką na zespół

N koryguje technikę podań i chwytów

`4

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Przypomnienie techniki podań i chwytów półgórnych

Przez N W.

  1. Nauka podań i chwytów w pozycjach izolowanych (w siadzie i klęku)

  2. Podania i chwyty w pozycji wysokiej i w marszu

  3. „Bieg po prostokącie” - jeden zespół ustawia się w wyznaczonym miejscu w szeregu, drugi w szachownicy, który prostokąt. Na sygnał N 1 zespół rozpoczyna bieg po prostokącie, 2 zespół w tym czasie wykonuje podania i chwyty sposobem półgórnym kolejno do siebie i z powrotem. Wygrywa zespół, który wykona więcej podań. (różne sposoby przemieszczania się po prostokącie ).

  4. W trójkach z jedną piłką. 2 UU podaje do siebie piłkę, 3 U próbuje ją przechwycić. 3 U stoi w środku odległości między podającymi, którzy stoją w odl. 6 m. Zawodnik w środku może zmienić miejsce, kiedy piłka opuści rękę podającego. Zmiana zawodnika w środku w momencie dotknięcia przez niego piłki.

  5. Gra szkolna na dwie bramki ze szczególnym zwróceniem uwagi na błąd kroków i poprawne podania i chwyty.

UU dobierają się w pary i zabierają jedną piłkę na parę

`5

`5

`4

`7

5.Uspokojenie org.

  1. Zabawa uspokajająca - „Lustrzane odbicie”

  2. Ćw. korekcyjne - „Marsz żołnierzyków”

`3

UU w wyznaczonej postawie przez N przechodzą w wyznaczone miejsce

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. UU odnoszą piłki do magazynu

  2. Pochwalenie najlepiej wykonujących podania i chwyty

`1

Zbiórka w półkolu w siadzie skrzyżnym

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie UU do udziału w zajęciach SKS z piłki ręcznej

  2. Sportowe pożegnanie

`1

Marcin Mazur


