KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE VI
dnia 17.12.2011r.
Czas lekcji: 45 minut
Program nauczania: Informatyka 2000
Temat lekcji: Poznajemy edytor tekstowy Word.
Cel ogólny:
Przypomnienie narzędzi edytora tekstowego służącego do tworzenia tekstów.
Cele:
Uczeń:
potrafi poprawnie uruchomić edytor tekstu,
zna podstawowe elementy strony dokumentu,
zna zasady wprowadzenia tekstu,
samodzielnie odkrywa możliwości wykorzystywanego edytora tekstu,
redaguje gotowe teksty (zaznaczanie tekstu, usuwanie, kopiowanie itp.),
poprawnie zapisze i odczyta wynik swojej pracy.
Postawy:
wzbogacenie języka informatycznego,
kształtowanie postawy odpowiedzialności za efekt wykonanej pracy,
dbanie o estetykę tworzonych prac,
wykorzystanie wiadomości i umiejętności z innych przedmiotów(język polski),
prawidłowa organizacja stanowiska pracy,
stosuje zasady bezpiecznego użytkowania komputera.
Treści nauczania:
Uczeń bezpiecznie posługuję się komputerem i jego oprogramowaniem.
Uczeń wyszukuje i wykorzystuje informacje z różnych źródeł.
Uczeń opracowuje za pomocą komputera rysunki, motywy, teksty, animacje,
prezentacje multimedialne i dane liczbowe.
Uczeń rozwiązuje problemy i podejmuje decyzje z wykorzystaniem komputera.
Formy i metody pracy rozwijające twórcze myślenie u uczniów:
Indywidualna - praca przy komputerze, burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
komputer,
podręcznik dla szkoły podstawowej klasa IV-VI ,,Informatyka 2000”,
karta pracy.
TOK LEKCJI:
I Czynności organizacyjno-porządkowe:
sprawdzenie obecności
II Właściwy tok lekcji:
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji:
do czego służy program tekstowy Word?
w jakich sytuacjach go wykorzystujemy?
Podanie tematu lekcji.
Przypomnienie narzędzi edytora tekstowego służących do tworzenia
tekstów.
Uzupełnianie przez uczniów zadań z karty pracy używając programu
tekstowego Word.
III Podsumowanie lekcji: Ocena aktywności i pracy uczniów.
KARTA PRACY
Zadanie 1
Uruchom edytor tekstu i wykonaj w nim następujące czynności:
Wpisz w dokumencie swoje dane osobowe: imię, nazwisko, miejscowość, kod pocztowy, nazwę ulicy, numer domu, nazwę szkoły.
Z menu PLIK wybierz opcję USTAWIENIA STRONY - dokument wyświetla się w takiej postaci, w jakiej zostanie wydrukowany.
Z menu WIDOK kilkakrotnie wybierz opcję LINIJKA: zwróć uwagę na to, jak zmienia się wygląd okna programu; na zakończenie przywróć linijkę na ekran.
Korzystając z listy rozwijalnej POWIĘKSZENIE z paska narzędzi, zmień powiększenie dokumentu na 75%.
Zmień powiększenie dokumentu na 100%.
Zapisz dokument w pliku pod nazwą TO TYLKO JA i zakończ pracę w edytorze.
Zadanie 2
Uruchom edytor tekstu i wykonaj w nim następujące zadania:
Z menu WIDOK wybierz opcję PASKI NARZĘDZI i kliknij na nazwie STANDARDOWY; sprawdź, jak zmienił się wygląd okna programu.
Powtórz tę czynność dla paska FORMATOWANIE.
Jeżeli obydwa paski narzędzi są ukryte, wyświetl je.
Przenieś wybrane paski narzędzi w inne miejsce okna programu, np. na jego środek. W tym celu ,,schwyć” paski w miejscu oznaczonym dwiema pionowymi liniami i przeciągnij.
Przywróć pierwotne położenie pasków narzędzi.
Zadanie 3
Otwórz plik MOCARNY OCEAN. Korzystając z odpowiedniego przycisku na pasku narzędzi, włącz podgląd wydruku i sprawdź, jak dokument będzie wyglądał po wydrukowaniu. Następnie zamknij okno PODGLĄD WYDRUKU i z menu PLIK wybierz polecenie USTAWIENIA STRONY. Na karcie ROZMIAR PAPIERU zmień orientację strony na pionową i sprawdź na podglądzie wydruku, jak zmiana ta wpłynęła na wygląd dokumentu. Zapisując plik, nie zmieniaj jego nazwy.
Zadanie 4
Otwórz plik MOCARNY OCEAN. W oknie dialogowym polecenia USTAWIENIA STRONY, na karcie MARGINESY ustal szerokość lewego i prawego marginesu na 4 cm, natomiast górnego i dolnego na 3,5 cm. Zauważ, jakie zmiany zaszły w ustawieniach strony dokumentu. Zapisując zmodyfikowany dokument, nadaj mu nazwę ZMIANA MARGINESÓW.
Zadanie 5
Przepisz teksty przedstawione poniżej, pamiętając o następnych zasadach:
wpisując ,,zwykły” tekst, nie naciskasz klawisza ENTER za każdym razem po dojściu kursora do końca linii, lecz dopiero wtedy, gdy chcesz rozpocząć pisanie w nowym akapicie,
wpisując wiersz (słowo ,,wiersz” oznacza tutaj utwór literacki, a nie linię tekstu), klawisz ENTER naciskasz na końcu każdej linijki (wersu) wiersza.
Pomimo ciemnoty wieczoru widzieliśmy wyraźnie kołyszący się na falach Purpurowiec. Czerwone drzewo, z którego był zbudowany, jaśniło dziwnym, szkarłatnym blaskiem niby łuna pożarna.
Na pokładzie Purpurowa widniały groźne postacie olbrzymek, które właśnie zaplatały swe purpurowe warkocze, aby im nie przeszkadzały w boju, zaplatały je szybkimi ruchami białych cudownych dłoni. Oczy olbrzymek płonęły niczym gwiazdy.
(Bolesław Leśmian ,,Przygoda Sindbada Żeglarza”)
Ryczą, w klasie dokazują,
Najgrzeczniejszych kotem szczują.
Ryczą, biją się po łapie,
Chcą położyć się na mapie.
Na przyrodzie lepsza draka,
Wypchanego szczypią ptaka.
Nogi skaczą, skrzypią ławki,
Kogoś biorą za nogawki.
Piszczą, wyją, głośno chrapią.
Książkę do religii drapią.
Nagle sfrunął anioł biały.
Mówi - lubię te kawały.
(Jan Twardowski ,,W klasie”)
Podczas zapisywania nadaj plikowi nazwę PROZA I WIERSZ.
Zadanie 6
Dokument zapisany w pliku SŁYNNE BUDOWLE zawiera liczne błędy, które powinieneś usunąć.
wstaw do tekstu brakujące znaki,
popraw błędnie napisane polskie litery,
usuń powtarzające się litery,
popraw błędy w pisowni wielkich i małych liter.
Do poprawiania błędów wykorzystaj klawisze DELETE i BACKSPACE.
Zapisz zmodyfikowany dokument, nie zmieniając jego nazwy.
Zadanie 7
Otwórz plik XAWERY DUNIKOWSKI. Stosując zaznaczanie tekstu, usuń powtarzające się litery, wyrazy, zdania, wiersze i akapity. Pamiętaj, że wybrany fragment tekstu możesz zaznaczyć, przeciągając po nim myszką z wciśniętym lewym przyciskiem.
Aby zaznaczyć:
wyraz - klikasz na nim dwukrotnie,
wiersz - klikasz na lewym marginesie obok wiersza,
zdanie - naciskasz klawisz CTRL i klikasz gdziekolwiek w zdaniu,
akapit - klikasz dwukrotnie na lewym marginesie obok akapitu.