Scenariusz zajęcia
Temat: „Szanujemy drzewa” - rozmowa w oparciu o wiersz R.Pisarskiego „Zielone serce”
Cele główne:
•Wyrabianie nawyku uważnego słuchania;
•Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o rośliny;
•Integrowanie grupy;
•Dostrzeganie związku człowieka z przyrodą;
•Rozwijanie postaw prospołecznych .
Cele operacyjne: dziecko:
•Uważnie słucha
•Odpowiada na pytania nauczyciela;
•Prawidłowo umieszcza poszczególne elementy drzewa;
•Pokazuje i liczy palce do 4 w zabawie „ Taniec zielonych listków”
•Naśladuje gestem , ruchem i mimiką drzewo smutne i wesołe;
•opisuje zachowanie „urwisa”;
•ozdabia drzewo bibułą karbowaną i łączy podstawę klejem
Aktywnie uczestniczy w zabawie „ Stary niedźwiedź mocno śpi”
Metody:
•Słowna - wiersz, objaśnienia, piosenka, rozmowa
•Oglądowa - pokaz, obserwacja
•Czynna - zadania stawiane do wykonania
•Pedagogika zabawy
•Aktywizująca- integracyjna, ewaluacyjna
Forma:
Praca z całą grupą
Indywidualna
Pomoce:
Płyta CD z podkładem muzycznym, zagadki, elementy drzewa- części do układania na tablicy, obrazki do wiersza, smutne i wesołe drzewo, kartki kolorowego papieru-gniazda , szablony drzew do ozdabiania, klej, bibuła karbowana
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci : Witam wszystkie dziewczynki, chłopców, tych którzy mają jasne włosy
Witam tych , którzy kochają drzewa Itp.
2.Zagadka:
„Ma koronę, choć królem nie jest
Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.
W lecie chłodzi cię przyjemnie
Zimą stoi nagie, ale nadal piękne.” - (drzewo)
3.Rozmowa nt. „Z czego składa się drzewo?”
•Dzieci przyglądają się poszczególnym elementom drzewa wyciętym z kolorowego papieru ( korzenie, pień, gałęzie, korona z listkami) - określanie kolorów, dopasowywanie kształtów do figur geometrycznych;
•Dzieci nazywają poszczególne części drzewa, przypinają je do tablicy we właściwej kolejności, przeliczają elementy;
•Dzieci określają, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.
4.Dzieci odpowiadają na pytanie nauczyciela: „Kto jest najczęstszym gościem drzewa?” ( ptaki)
5.Zabawa ruchowa „Ptaszki i gniazdka” - dzieci poruszają się w rytm granej przez nauczyciela muzyki. Gdy muzyka milknie, dzieci-ptaszki przykucają w swoim gniazdku - na kartce papieru.
6.Słuchanie wiersza R.Pisarskiego „Zielone serce” z wykorzystaniem obrazków.
Na skwerku rosło drzewko,
Szeroko, rozłożyście.
Srebrzystą miało korę,
zielonosrebrne liście.
Słuchali chętnie ludzie,
Przechodząc koło drzewa,
Jak wietrzyk wśród gałązek
Wesołe piosnki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis,
Ukradkiem wyjął nożyk,
Bo napis chciał wyskrobać
W srebrzystej , miękkiej korze.
Wycinał pomalutku
literkę po literce
nie wiedział, że pod korą
zielone płacze serce
Rozmowa dotycząca:
•Wyglądu drzewka- Jak wyglądało drzewko na początku?
•Zachowania małego urwisa- Co zrobił chłopiec? Czy postąpił dobrze?
•Odczuć skaleczonego drzewa- Jak czuło się drzewo?
Dzieci wyciągają wniosek z pomocą nauczyciela - należy być dobrym dla drzew, trzeba je szanować, zawdzięczamy im bardzo wiele. Taki sam stosunek należy mieć również do ludzi.
7.Zabawa z elementem dramy: „Smutne i wesołe drzewo” - dzieci przyglądają się drzewkom: zdrowemu, zadbanemu i ogołoconemu z liści z połamanymi gałązkami. Dzieci próbują sobie wyobrazić, co mogą odczuwać te dwa drzewa. Chętne dzieci wcielają się w rolę danego drzewa.
8.Zabawa ruchowa - ustawienie w kole „ Taniec zielonych listków”- liczenie do 4 , naśladowanie ruchów wg instruktażu prowadzącego ( CD - Nr5)
9. Ozdabianie szablonu drzewa bibułą karbowaną- naklejanie odpowiednich kawałków bibuły - zielona - listki( można użyć innych kolorów np:.; do wykonania owoców ; brązowa / czarna - pień, korzenie . Złączenie podstawy (klejem) . Drzewko do postawienia
10. Pokazanie swoich prac i omówienie ich. Ozdobienie sali pracami
11. Porządkowanie sali po zajęciach.
12. Czynności higieniczne
13. Poczęstunek owocową herbatką.
14. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań- stosowanie form grzecznościowych - proszę, przepraszam, dziękuję. Porządkowanie sali po zabawie.
15.Zabawa ze śpiewem z folkloru dziecięcego pt: „Stary niedźwiedź mocno śpi”( przepaska z niedźwiedziem) ( CD- Najpiękniejsze piosenki - Nr 2) lub Kółko graniaste - (CD- Nr 9)
Przygotowała : Wiesława Kruczkowska