Scenariusz nr 1

background image

1

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Temat: Trzy magiczne słowa.

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele:

integracja grupy poprzez wspólną zabawę,

wzajemne poznawanie się,

kształtowanie postawy szacunku na podstawie dwóch przykazań miłości (załącznik)

kształtowanie umiejętności aktywnego słuchania,

ćwiczenie pamięci,

wyrabianie nawyku stosowania zasad dobrego wychowania,

kształtowanie umiejętności posługiwania się „słowami-kluczami” (proszę, dziękuję,

przepraszam),

kształtowanie koordynacji ruchowej, rozpoznawania stronności ciała.

Metody:

ruchowe,

pogadanka,

elementy dramy.

Formy:

praca indywidualna i grupowa.

Środki:

tekst opowiadania „Pierwszy” L. J. Kerna,

krzesełka,

3 klucze i napisy ze słowami: „proszę, dziękuję, przepraszam”.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa wstępna: „Imiona”- uczestnicy siadają w kręgu na dywanie bądź na krzesełkach i

kolejno każdy mówi swoje imię. Kolejne osoby powtarzają imiona poszczególnych osób i dodają

swoje.

background image

2

2. Zabawa „Wszyscy, którzy…”- uczestnicy siedzą w kręgu jedna osoba stoi i mówi np. wszy-

scy, którzy mają niebieskie oczy… wówczas osoby z niebieskimi oczami wstają i muszą zmienić

miejsce, osoba bez krzesełka wymyśla kolejne zdania.

3. Zabawa „Wielka Pardubicka-wyścigi konne”- prowadzący pokazuje reszta naśladuje jego

ruchy przedstawiające wyścigi konne.

4. Prowadzący czyta dzieciom opowiadanie L. J. Kerna "Pierwszy" (załącznik). Po zakończeniu

lektury dzieci opowiadają własnymi słowami przebieg zdarzeń, wymieniają w tekście osoby i

charakteryzują ich wygląd zewnętrzny. Osobno charakteryzują głównego bohatera - Maćka.

Dzieci zwracają uwagę na zachowanie chłopca, oceniają je i omawiają, jak należało się w tej

sytuacji zachować. Nauczyciel pyta dzieci, czy znają inne, podobne sytuacje wymagające od

ludzi wczucia się (empatii) w sytuację drugiego człowieka i jak należałoby mu pomóc.

5. Drama:

Nauczyciel prosi o ustawienie krzesełek jak w autobusie. Na początku siada kierowca, kilkoro

dzieci zajmuje miejsca, inne oczekują na przystanku. Dzieci na przystanku reprezentują starusz-

kę z laską, mamę z dzieckiem, pana z ciężką paczką i inne wymyślone osoby oraz dziecko świe-

tlicowe. Następnie autobus podjeżdża na przystanek. Dzieci ustalają kolejność wsiadania osób

oraz zachowanie dziecka w stosunku do staruszki, mamy z dzieckiem, pana z ciężką paczką itp.

Pasażerowie zajmują wolne miejsca w autobusie.

Nauczyciel zapoznaje dzieci z istota przykazania miłości Boga i bliźniego, które zobrazowane

jest w powyższej scenie. Dziecko umie odczytywać ich potrzeby, oczekiwania i spełnia je. Potra-

fi okazać szacunek wypełniając przykazania miłości. W tym miejscu nauczyciel przypomina o

formach grzecznościowych - proszę, dziękuję, przepraszam. Nauczyciel wraz z dziećmi pod-

sumowuje zabawę i dla zapamiętania pokazuje trzy klucze, które będą symbolem trzech czaro-

dziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Słów, które potrafią załatwić wiele spraw

międzyludzkich. Następnie zawieszają klucze-słowa w widocznym miejscu w świetlicy.

6. Zabawa „Ludzie do ludzi”- uczniowie dobierają się w pary, prowadzący mówi np. ręka do

ręki, noga do nogi itd. Wówczas uczniowie w parach dotykają się wymienionymi częściami cia-

ła. Gdy prowadzący powie: „Ludzie do ludzi” uczniowie zmieniają pary….

background image

3

7. Ćwiczenie „Zrobić coś dobrego”- Jedna osoba stojąc w środku koła, pokazuje jakiś zły na-

strój, który pozostali początkowo obserwują bez komentarza. Kiedy pokazujące dziecko siądzie

na swoim miejscu, reszta wykorzystuje różne sposoby, by jak najszybciej je rozweselić.

8. Na koniec przedstawiający nastrój wybiera, co w tej sytuacji szczególnie mu pomogło.

Na zakończenie porządkujemy miejsce pracy i zabawy.

Opracował ks. Damian Kubisz

background image

4

Opowiadanie „Pierwszy”.

W pewny mieście, które znacie,

Przy ulicy pięknych wierszy,

Mieszkał sobie jeden Maciek,

Który wszędzie pchał się pierwszy.

Żeby go opisać bliżej,

Trzeba by tysiąca słów.

Zamiast tego

Spójrzcie niżej –

- tak wygląda Maciek ów:

Gdy ten portret oglądali

Wszyscy ci,

Co Maćka znali,

Po kolei oświadczyli,

Że istotnie,

Że ich zdaniem,

Jest podobny niesłychanie.

Nawet tato Maćka z mamą

Oznajmili mi to samo.

Teraz każdy z nas Maćkowi

Niech się przyjrzy, tak jak umie.

Dzięki temu portretowi

Poznacie go nawet w tłumie.

Oto w mieście, które znacie,

Jest pogodny, śliczny ranek...

Właśnie z domu wyszedł Maciek –

I gdzie idzie?

Na przystanek.

Na przystanku, mili moi,

Kilka osób sobie stoi.

Pani z dzieckiem w poduszeczce,

Staruszeczka, dwie matrony,

Zaraz przy tej staruszeczce

Z parasole pan uczony,

Jeden z Gdyni aż marynarz,

Muzyk, co do radia gra,

I artysta, co go z kina

Cała chyba Polska zna...

Maciek razem z nimi czeka –

Tramwaj słychać już z daleka,

Już hamuje... stanął już...

Któż to pierwszy wsiada, któż?

Pani z dzieckiem w poduszeczce?

Staruszeczka? Dwie matrony?

Czy ten, co przy staruszeczce z parasolem

stał uczony?

Czy ten z Gdyni aż marynarz?

Muzyk, co do radia gra? Czy artysta, co go z

kina

Cała Polska chyba zna?

Nie wiem, czyby ktoś z was zgadł.

Kto wsiadł pierwszy?

Maciek wsiadł!

Gdy już pierwszy wszedł do środka,

Mogli za nim wejść po schodkach:

Pani z dzieckiem w poduszeczce,

Staruszeczka, dwie matrony,

Czy ten, co stał przy staruszeczce z paraso-

lem pan uczony,

Za nim z Gdyni wszedł marynarz,

Muzyk, co do radia gra i artysta, co go z

kina

background image

5

Cała Polska chyba zna...

Jedzie tramwaj, jedzie, jedzie,

A gdy jedzie, dobrze siedzieć.

Jedno wolne miejsce tylko

Było w cały tym tramwaju...

Właśnie zajął je przed chwilką...

Jak myślicie: kto je zajął?

Pani z dzieckiem w poduszeczce?

Staruszeczka? Dwie matrony?

Czy ten, co przy staruszeczce z parasolem

stał uczony?

Czy ten z Gdyni aż marynarz?

Muzyk, co do radia gra? Czy artysta, co go z

kina

Cała Polska chyba zna?

Żadne z nich, kochani, bo

Maciek zajął miejsce to.

Jechał sobie, siedząc, dalej,

A dokoła niego stali:

Pani z dzieckiem w poduszeczce,

Staruszeczka, dwie matrony,

Czy ten, co stał przy staruszeczce z paraso-

lem pan uczony,

Obok z Gdyni stał marynarz,

Muzyk, co do radia gra i artysta, co go z

kina

Cała Polska chyba zna...

W związku z tym, kochane dzieci,

Spójrzcie znowu na portrecik.

Do was zwracam się z apelem:

Pamiętajcie, przyjaciele,

Gdyby któreś z was w tramwaju,

Kiedyś... w czerwcu, w styczniu, w maju,

Czy też w innym jakimś czasie

Zetknęło się z tym chłoptasiem,

To szepnijcie mimochodem,

Że się starszych puszcza przodem

I że nigdy nie wypada,

Jeśli starsi stoją, siadać!

Wdzięczni wam ogromnie za to

Będą

Mama Maćka, tato,

Pani z dzieckiem w poduszeczce,

Staruszeczka, dwie matrony,

ten, co stał przy staruszeczce z parasolem

pan uczony,

wdzięczny będzie też marynarz,

Muzyk, co do radia gra i artysta, co go z

kina

Cała Polska chyba zna..

.

background image

6

PROSZĘ

DZIĘKUJĘ

PRZEPRASZAM

KIEROWCA

STARUSZKA

MAMA Z DZIECKIEM

PAN Z DUŻĄ PACZKĄ

STARUSZEK

background image

7

Dwa przykazania miłości:

„Będziesz miłował Pana Boga swego, z całego serca swego, z całej myśli swojej i ze wszystkich sił swoich. A bliźniego swego jak siebie samego”

