SCENARIUSZ ZAJĘCIA TWÓRCZEGO DLA DZIECI
5-LETNICH
TEMAT KOMPLEKSOWY: „ Faktura i bryła jako forma
ekspresji ”
TEMAT ZAJĘCIA : „ Jestem drzewem - zabawy twórcze
zainspirowane wycieczką do parku
i muzyką „
CEL OGÓLNY :
Rozwijanie swobodnej ekspresji artystycznej
opartej na wielostronnej aktywności
CELE OPERACYJNE :
Dziecko :
planuje i wykonuje pracę plastyczną z użyciem różnorodnych materiałów i za pomocą różnych technik po treningu wyobrażeniowym
odtwarza ruchy trzech spośród pięciu zwierząt
i roślin leśnych podczas słuchania muzyki
wypowiada się nt swojej pracy nadając jej tytuł po skończonym działaniu
METODY :
wg M. Kwiatkowskiej
słowne
czynne
oglądowe
METODY I TECHNIKI TWÓRCZE
lista atrybutów
analogia personalna
bricollage rysunkowy
ekspresja ruchowa
trening wyobrażeniowy
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
nagrania utworów „ Głosy przyrody” ,ilustracje „ Dobry i zły wiatr” ,ukazujące korzyści i szkody jakie może przynieść wiatr, nagrania P.Czajkowskiego,
G.Bizeta , M. Rimskiego-Korsakowa , A. Vivaldiego , tworzywa przyrodnicze, tektura, papier, bibuła , farby, plastelina, klej, folia aluminiowa , ilustracje lasu we wszystkich porach roku
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
Zabawa integracyjna przy muzyce „ Kasztanki”
2. Zagadki słuchowe „ Głosy lasu „ , „ Głosy przyrody” ( odgłosy zwierząt , deszczu ,. Wiatru , wichury , grzmotu )
Przedstawienie ilustracji „ Dobry i zły wiatr „
lista atrybutów „ Jaki jest wiatr?”
4. Ekspresja ruchowa przy muzyce „ W lesie”
Oglądanie obrazów przedstawiających las w różnych porach roku
analogia personalna „ Jestem drzewem” przy muzyce „ Cztery pory roku „ A. Vivaldiego
Prace plastyczno- konstrukcyjne w grupach
I grupa
„ Rozmowa drzew i kamieni „
Trening wyobrażeniowy :
„ Zamknijcie oczy …Wyobraźcie sobie stary las pełen potężnych drzew . Jest słoneczny dzień . Podłoże lasu stanowią kamienie porośnięte mchem . Przychodzą ludzie , wycinają drzewa , a z kamieni budują domy, ulice …Powstaje miasto… Posłuchajcie , o czym rozmawiają pozostawione nieliczne drzewa , pamiętające stary las i kamienie .”
Otwórzcie oczy , weźcie arkusze papieru , farby , materiały przyrodnicze i czarne flamastry . Wykonajcie techniką frotage rysunki pni , drzew , gałęzi , liści i kamieni.
Po wykonaniu prac indywidualny ,łączenie ich w wielki rysunek ( bricollage rysunkowy)
II grupa
„ Szczepienie kija „
Trening wyobrażeniowy :
„ Zamknijcie oczy …niech każde z Was wyobrazi sobie dużą przestrzeń , pośrodku której stoi kij . Dookoła nic nie rośnie . Przychodzisz Ty i masz zaszczepić kij , tchnąć w niego życie i spowodować , aby zaczął rosnąć…”
Otwórzcie oczy . Niech każdy z Was wybierze kij dla siebie , a z worka potrzebne materiały : ścinki tkanin, drut , bibułę , farby , papier, sznurek,plastelinę , folię aluminiową
III grupa
„ Drzewo , które rośnie we mnie…”
Trening wyobrażeniowy:
„ Zamknijcie oczy…Niech każdy z Was wyobrazi sobie , że jest pusty w środku i rośnie w nim drzewo . Jakie ono jest ? Jaki ma kolor ?
Otwórzcie oczy i dobierzcie się parami . Jedna osoba w dowolnej pozycji kładzie się na przygotowanym arkuszu papieru , a druga obrysowuje jej kształty . Kiedy już wszyscy będą posiadali „ własne odbicie „ zacznijcie pracę nad drzewem , które w Was rośnie . Są farby , patyki , flamastry , kora , gałęzie , klej , plastelina, ścinki tkanin …
Organizacja wspólnej wystawy prac „ Jestem drzewem”
Omówienie prac
Utrwalenie pojęć : faktura i bryła
Ewaluacja - „ Minki”
Zabawa ze śpiewem „ Dyrdy - myrdy”
Autor scenariusza :
Elżbieta Dubowicz
Przedszkole Miejskie Nr 90
Łódź ul. Kilińskiego 228