Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat tygodnia: Idzie jesień złota
Temat kompleksowy: Piosenka o „Jeż-u”
Data: 28. 09. 2009
Cele Ogólne:
Cel poznawczy: Poznanie treści nowej piosenki, pt. „Jeż”, zapoznanie z treścią piosenki
Cel kształcący: Ćwiczenie pamięci odtwórczej dziecka
Cel wychowawczy: Wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa w trakcie zabawy na świeżym powietrzu
Cele Szczegółowe:
Dziecko,
wykazuje zainteresowanie zajęciami
słucha nauczyciela
odpowiada na pytania nauczyciela
próbuje nauczyć się nowej piosenki
powtarza słowa piosenki za nauczycielem
odpowiednio moduluje głos
bawi się wspólnie z dziećmi przy piosence
zachowuje bezpieczeństwo w trakcie zabawy na świeżym powietrzu
Metody:
słowna: pogadanka
oglądowa: pokaz
czynna: zadania stawiane do wykonania
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
magnetofon
płyta CD z piosenką „ Jeż”
I. Przebieg Dnia:
Przywitanie się z dziećmi-próba nauki nowej zabawy na przywitanie: „ Z imionami się bawimy...”
Zabawa przy piosence „Uśmiechnięte buzie” -nauczycielka pokazuje: oko, oko, nos, usta, całą głowę- dzieci powtarzają ruch.
II. Przebieg zajęć:
Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć
wysłuchanie piosenki, pt: „Jeż”
Rozmowa kierowana: o czym jest piosenka? Kto w niej występuje? Czy się nam podoba? Itp.
Próba nauki pierwszej zwrotki piosenki: nauczyciel odpowiednio moduluje głos i mówi pierwszą linijkę na głos, dzieci powtarzają za nauczycielem. Następnie nauczyciel prosi, żeby tylko dziewczynki zaśpiewały piosenkę, a następnie chłopcy- porównanie kto lepiej przyswaja treść piosenki.
Podsumowanie zajęć: „Jak chodzą jeżyki”
III. Zabawy dzieci przy stolikach i kącikach zainteresowań. Tworzenie prac na dowolnie wybrany temat.
IV. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu- przypomnienie dzieciom o zasadach bezpiecznego zachowania się w trakcie zabawy.
V. Odpoczynek dzieci na leżaczkach.