Bić się czy nie bić


"Bić się czy nie bić?" propozycja konspektu lekcji z historii w klasie V szkoły podstawowej

Temat: Bić się czy nie bić?

Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna

Treści programowe:
polityka margrabiego Wielopolskiego,
wybuch powstania,
walki partyzanckie,
śmierć Romualda Traugutta,
następstwa przegranego powstania,
zmiany społeczne i gospodarcze

Cele lekcji - po zakończonych zajęciach uczeń:
# pamięta:
pojęcia: margrabia, dyktator, branka,
datę 1863r.,
postacie: Aleksandra Wielopolskiego i Romualda Traugutta,
poglądy Wielopolskiego i Traugutta,

# rozumie:
rolę, jaką odegrali Wielopolski i Traugutt w powstaniu styczniowym,
przyczyny negatywnego stosunku społeczeństwa do Wielopolskiego,
przyczyny i skutki powstania,
funkcjonowanie różnych postaw wobec problemu odzyskania niepodległości,

# potrafi:
ocenić postawę Wielopolskiego i Traugutta,
uzasadnić swoje stanowisko wobec problemu "Bić się czy nie bić?",
zredagować w zeszycie tabelkę,


Metody kształcenia: Nauczanie polimetodyczne

Środki dydaktyczne:
podręcznik do kl. V "Historia i społeczeństwo" J. Dumanowski, D. Musiał, K. Polacka, S. Roszak; mapa: Powstanie styczniowe, ilustracje, portrety R. Traugutta i A. Wielopolskiego,zeszyt przedmiotowy.

Tok lekcji:
I. Wprowadzenie:
Zapoznajemy uczniów z tematem i celami lekcji. Uczniowie przypominają i oceniają zrywy niepodległościowe Polaków. Próbują zdefiniować problem wyrażony tematem lekcji.
II. Rozwinięcie:
Nauczyciel pokazuje portrety i wymienia głównych bohaterów lekcji: Wielopolskiego i Traugutta. Dzieli uczniów na 2 grupy i przydziela zadania. I - wyszukanie w podręczniku informacji o A. Wielopolskim i reform, jakie przeprowadził;
II - wyszukanie informacji na temat działalności R. Traugutta.
Po prezentacji obydwu postaci uczniowie oceniają działalność Wielopolskiego i rolę Traugutta w powstaniu. Na linii chronologicznej zaznaczają datę wybuchu powstania a na mapie lokalizują główne punkty oporu Polaków w powstaniu styczniowym. Z relacji nauczyciela uczniowie dowiadują się o przyczynach upadku powstania i represjach Rosji wobec powstańców.
III. Podsumowanie:
Po zakończonej lekcji uczniowie wyrażają swoje stanowisko wobec postawy Wielopolskiego i sensu powstania redagując notatkę w zeszycie, zapisując w tabeli argumenty za i przeciw walce zbrojnej.

Praca domowa:
Wymień przyczyny i skutki powstania styczniowego.


