(szkolenie specjalistyczne) T 10 Ćwiczenia w rzucaniu granatami


„ZATWIERDZAM”

.............................

(stopień imię i nazwisko)

.............................

(data)

ZEZWALAM NA UŻYCIE

Stopień imię i nazwisko

Data

Podpis

PLAN-KONSPEKT

Do zajęć ze szkolenia strzeleckiego z żołnierzami 524 grupy.

TEMAT: 10 ĆWICZENIA W RZUCANIU GRANATAMI RĘCZNYMI

CEL: Doskonalić:

FORMA: Praktyczna

CZAS: 2x40 min

MIEJSCE: Strzelnica piechoty

ZAPOTRZEBOWNIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:

Zgodnie z załącznikiem nr3

POMOCE SZKOLENIOWE:

Program strzelań z broni strzeleckiej (PSBS-86).

Metodyka szkolenia strzeleckiego.

Instrukcja Piechoty - Granaty Ręczne

PLAN ZAJĘĆ I GŁÓWNE ZAGADNIENIA

L.p.

CZAS

ZAGADNIENIA

I

II

1

2

3

III

10 min

60 min

20 min

20 min

20 min

10 min

Część wstępna.

Część główna

Przeznaczenie i podstawowe dane granatów ręcznych .Budowa i opis podstawowych części granatów.

Przeznaczenie i budowa zapalnika UZRGM.

Działanie mechanizmu zapalnika po jego odbezpieczeniu.

Rzut granatem ręcznym treningowym wg. „Ćwiczenia nr 1”

Zakończenie zajęć.


WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE

-Trzy dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż w miejscu zajęć i zatwierdzić konspekt.

-W przeddzień zajęć sprawdzić ukompletowanie środków materiałowo-technicznych i przygotowanie instruktorów.

-W czasie zajęć przestrzegać ustaleń zawartych w metodyce szkolenia i programie strzelań z broni strzeleckiej.

-Bezwzględnie dopilnować przestrzegania warunków bezpieczeństwa.

-W części wstępnej omówić warunki bezpieczeństwa i układ organizacyjny zajęć oraz dokonać podziału plutonu na grupy szkoleniowe.

-Przed i po zajęciach przejrzeć broń.

-W części końcowej omówić zajęcia wskazując najczęściej popełniane błędy, najlepiej i najsłabiej ćwiczących, postawić zadania na naukę własną.

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA

Wylot lufy kierować w stronę pola tarczowego, nigdy nie w stronę innych osób.

Wykonywać polecenia kierownika zajęć oraz instruktorów na punktach nauczania

  1. W czasie ćwiczenia w rzucaniu granatami wszyscy szkoleni występują w hełmach.

  2. Rejon rzutni musi być ochraniany.

  3. Przed rozpoczęciem ćwiczenia granaty i zapalniki muszą być dokładnie sprawdzone.

  4. Granaty i zapalniki wydawać bezpośrednio przed rzutem.

  5. Granaty i zapalniki bojowe przenosi się tylko nie uzbrojone, zapalniki oddzielone od granatów. Każdy zapalnik powinien być owinięty w papier lub płótno.

  6. Jeżeli nieuzbrojony granat (nie wyciągnięta zawleczka) nie został rzucony, wówczas można go rozbroić tylko na rozkaz i pod nadzorem kierownika ćwiczenia

  7. Zabrania się:

- wydawania granatów żołnierzom nie wyszkolonym,

- używania niesprawnych granatów i zapalników,

- przenoszenia granatów bojowych i zapalników bez skrzyni i toreb, rozbierania i usuwania niesprawności, podwieszania za kółko zawleczki lub wkładania dźwigni spustowej za pas,

- w czasie rzucania granatami ćwiczebnymi, po zebraniu granatów, nie wolno ich odrzucać z powrotem w kierunku ćwiczącego.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Lp.

Zagadnienia

i czas

Czynności kierownika zajęć

Czynności szkolonych

Uwagi

-1-

-2-

-3-

-4-

-5-

I

Część wstępna

- przyjęcie meldunku;

- przejrzenie broni;

- sprawdzenie wyglądu zewnętrznego;

- sprawdzenie obecności;

- omówienie warunków bezpieczeństwa;

- pytania kontrolne:

1)Wyjaśnić skrót kbk AKMS

2)Omówić budowę kbk AKMS

3)Omówić budowę granatów F-1i RG-42

- podanie tematu i celu zajęć;

Omówienie organizacji zajęć

meldunek składa instruktor

-stoją na zbiórce i słuchają;

- wybrani słuchacze odpowiadają na zadane pytania

Zwrócić szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie.

1.

Przeznaczenie i podstawowe dane granatów ręcznych

Budowa i opis podstawowych części granatów.

Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia.

Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.

Szkolą się w punktach nauczania

Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.

2.

Przeznaczenie i budowa zapalnika UZRGM.

Działanie mechanizmu zapalnika po jego odbezpieczeniu.

Działanie granatu na cel.

Kontroluje pracę instruktora Zwracam szczególną uwagę na poprawność wykonywanych czynności, dyscyplinę i zaangażowanie w szkolenie. W przypadku zauważenia błędów natychmiast wzywam do siebie instruktora i nakazuję natychmiast usunąć niedociągnięcia.

Żołnierzy którzy maja bardzo durze problemy z opanowaniem danego zagadnienia wzywam do siebie i szkolę ich osobiście.

Szkolą się w punktach nauczania

Szkolenie prowadzi instruktorzy w punktach nauczania zgodnie z programem szkolenia i opracowanymi kartami pracy.

3.

Rzut granatem ręcznym treningowym wg. „Ćwiczenia nr 1”

1. Baczność! rzutu granatem ręcznym treningowym w.g ćw nr. 1.

Spocznij!

2. Ma to na celu: doskonalić was w rzucaniu granatami ręcznymi szkolnymi lub ćwiczebnymi w dzień i w nocy w różnych postawach według normy nr 1.

Rzucanie granatami ręcznymi na odległość w różnych postawach.

Cel-biegnący (figura bojowa nr 40) ustawiony na kierunku rzutu.

Odległość-40 m.

Liczba granatów-3 szkolne (zaczepne lub obronne).

Postawa-stojąca w okopie, klęcząca, leżąca.

Ocena (załącznik), ocenę ogólną ustala się na podstawie średniej ocen trzech rzutów.

3. Wykonuje się to na komendę: „Do piechoty (stojąc, klęcząc, leżąc) granatami - OGNIA!” lub bez komendy.

4. Ćwiczenia praktyczne.

Prowadzę zwracając uwagę na prawidłowe wykonywanie poszczególnych czynności. Kolejno ćwiczą rzuty granatem z postawy stojącej, klęczącej, leżącej.

Podaję komendę, na którą ćwiczący wykonuje poszczególne czynności:

”ZAJĄĆ POSTAWĘ W OKOPIE”

„UZBROIĆ GRANATY”

”DO PIECHOTY STOJĄC GRANATEM OGNIA”

„DO PIECHOTY KLĘCZĄC GRANATEM OGNIA”

”DO PIECHOTY LEŻĄC GRANATEM OGNIA”

.Kończę ćwiczenie zagadnienia.

  • Wskazuję najczęściej popełniane błędy,

  • Wskazuję najlepiej i najsłabiej ćwiczących,

  • Podaję oceny

Stoją na zbiórce w nakazanym miejscu i słuchają.

Przyjmują postawę spocznij.

Stoją i obserwują.

Wyznaczony żołnierz udaje się do miejsca rzutu granatem, którym jest okop, a następnie ostrzeliwuje z broni strzeleckiej przedpole. Pozostali żołnierze bacznie obserwują.

Żołnierz przystępuje do uzbrojenia granatu, wykręca korek obsady zapalnika, wkręca zapalnik w obsadę zapalnika aż do oporu. A następni melduje o gotowości do rzutu granatem:

„Pani/Panie chorąży szeregowy elew…….DO RZUTU GRANATEM GOTÓW”

Staje frontem do celu, nogi złączone jak na Baczność. Karabinek w lewej ręce lekko uniesiony. Ujmuje granat prawą ręką i palcami przyciska dźwignię spustową do skorupy granatu. Palcami lewej ręki odciąga koniec zawleczki wkładając palec wskazujący lewej ręki w kółko zawleczki i wyciągając ją. Unosi prawą rękę z granatem na wysokość głowy, wzrok zwraca na cel, odstawia prawą nogę krok w tył lekko ją uginając, równocześnie prawą rękę z granatem przenosi dołem ku tyłowi. Całym tułowiem wykonuje jak największy zamach do tyłu przy tym ręka zwrócona jest dłonią do tyłu do góry, a ciężar ciała przeniesiony na prawą nogę. Prostując prawą rękę jednocześnie skręca tułów w lewo, cofając energicznie lewą rękę z karabinkiem do tyłu rzuca granatem do celu, podnosząc przy tym prawą rękę łokciem w przód w kierunku na lewą nogę, a granat wyrzuca gwałtownym ruchem dłoni. Po rzucie granatem ukrywa się w okopie, czeka na wybuch. Po wybuchu czekając jeszcze jakiś czas ostrzeliwuje przedpole z broni strzeleckiej. Następnie samoczynnie przechodzi do postawy „klęcząc”.

Rzucający staje frontem do celu, następnie klęka na prawym kolanie rozwierając je w prawo, pozostając lewą nogą na całej stopie, odbezpiecza granat tak jak w postawie stojąc i trzyma go przed sobą. Karabin trzyma na przedpiersiu okopu. Odchyla tułów do tyłu i zwracając go w prawo przenosi ciężar ciała na prawą nogę i jednocześnie robi zamach i rzuca granat wzmacniając rzut energicznym przerzuceniem ciężaru ciała z tyłu ku przodowi. Po oddaniu rzutu szybko chowa się do okopu i czeka na wybuch, a następnie ostrzeliwuje przedpole z broni strzeleckiej. Potem przechodzi na kolejne stanowisko gdzie będzie ćwiczył postawę leżąc.

Rzucający leży brzuchem na ziemi, trzymając granat przed sobą. Odbezpiecza go jak przy postawie stojąc. Karabin jest ułożony z prawej strony na ziemi. Obraca się na lewy bok, podciąga lewą nogę pod siebie kolanem do przodu i lewą ręką jak najbardziej pod pierś. Opierając się dłonią tej ręki o ziemię podciągając kolano prawej nogi do przodu i oprzeć obcasem przed stopą lewej nogi. Prostuje lewą rękę, unosi i odchyla tułów w prawo aż do dotknięcia piersią kolan i przenosi prawą rękę z granatem w prawo do tyłu. Energicznie odpychając się lewą ręką od ziemi i podając tułów do tyłu w prawo kończy zamach. Szybko podnosi się podpierając się nogami i zwraca się piersią do celu, rzuca granat w chwili rzutu, energicznie podaje tułów do przodu, a lewą rękę do tyłu. Po rzucie szybko upada z podparciem na silnie zagięte ramiona i podobnie jak w postawie „stojąc” i „klęcząc” po wybuchu granatu ostrzeliwuje przedpole z broni strzeleckiej.

.

Zakończenie zajęć.

10 min.

1. Przejrzenie broni.

2. Wskazanie najlepiej i najsłabiej ćwiczących.

3. Odpowiedzi na pytania szkolonych.

4. Zadania na naukę własną

5.Zdanie pomocy szkoleniowych

6.Podanie terminu i tematu kolejnych zajęć.

Wykonują komendy kierownika zajęć

Stoją w dwuszeregu słuchają.

Zadają pytania kierownikowi zajęć.

W czasie omówienia podaje stopień opanowania zagadnień.

Zał. 1 - Organizacja zajęć,

Zał. 2 - Przebieg zmian w punktach nauczania i podział czasu

Zał. 3 - Potrzeby materiałowe

OPRACOWAŁ:

......................................................

(stopień imię i nazwisko)


