Scenariusz zajęć ruchowych podczas dni otwartych w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej
11.03.2016r
Temat: Zabawa Kowbojska.
Prowadzący: Jarosław Wargowiak, Katarzyna Siwka - Kwapis , Beata Kwiatkowska - Kardas.
Ilość ćwiczących: 12 osób.
Miejsce: Sala gimnastyczna
Pomoce dydaktyczne: Laptop, głośniki, szarfy, bibuła , gwiazdki zastępców szeryfa.
Cele:
poznanie postawy dobrego kowboja,
rozwijanie pamięci: obserwacja i odwzorowywanie ruchu,
kształcenie sprawności ruchowej,
integracja grupy, mobilizowanie do współpracy i wywołanie poczucia odpowiedzialności,
doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej,
Metody:
Słowna(pogadanka, objaśnienie)
Poglądowa: pokaz podstawowych kroków tańca,
Praktyczna: ćwiczenia muzyczno- ruchowe, samodzielne odtwarzanie kroków.
Część lekcji |
Czynności ucznia |
Czynności nauczyciela |
Metody realizacji i uwagi |
|
|
Docelowe |
Zadania |
|
|
wstępna |
nabierze pozytywnej motywacji do udziału w zabawie Powitanie , przypięcie odznaki zastępców szeryfa (jednak przed nimi kilka zadań do wykonania , by zasłużyć sobie na miano zastępcy) |
Słucha informacji nauczyciela, zapozna się z głównymi zadaniami w zabawie |
Rozdanie odznak |
pogadanka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
główna A
|
pobudzi organizm do wysiłku,
|
Wspólnie tworzymy koło |
Zwraca uwagę na zachowanie i bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. |
naśladowcza ścisła |
|
|
|
|
|
główna B
główna B
|
2.Uczymy się układu do tańca„ Ram Zam zam”
3.Test odwagi: Poszukiwacze skarbów.
4. Każdy Kowboj ma swojego konia. „Wio, Koniku”
5.Zabawa z szarfami.
|
Odwzorowuje ruchy pokazywane przez nauczyciela
Łączymy się 4 osobowe grupy, każda grupa ma swój kolor. Dzieci muszą odnaleźć wszystkie wstążki w danym kolorze. Dobieramy się w pary. Jedna osoba z (przodu) ma zamknięte oczy, druga osoba z (tyłu) ma za zadanie poprowadzić swojego partnera tak, aby nie zderzył się z innymi konikami. Steruje się poprzez klepnięcie w prawe lub lewe ramię.
Dzieci - kowboje jeżdżą „na koniach” do muzyki na wyłączenie muzyki konie jak najszybciej muszą trafić do stajni, kto nie zdąży odpada.
|
pokazuje ćwiczenia, czuwa nad dokładnością i poprawnością wykonywanych ćwiczeń
czuwa nad poprawnością i wykonywanych ćwiczeń, wskazuje zwycięzców.
objaśnia zasady, czuwa nad prawidłowym przebiegiem.
objaśnia zasady, czuwa nad prawidłowym przebiegiem zabawowa, wskazuje zwycięzców |
zadaniowa
zadaniowa
|
|
|
|
|
zabawowa
zabawowa
|
Końcowa |
Na zakończenie taniec „ Kowboj”
Podsumowanie: uspokojenie organizmu- Jaki musi być prawdziwy Kowboj? |
Dzieci odwzorowują ruchy prowadzących
Kowboje są symbolem siły, prawości i odwagi. Dzielni wojownicy walczący z przeciwnościami losu. |
Czuwa nad prawidłowym przebiegiem
|
zabawowa |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pogadanka
|
|
|
|
|
|