Hospitacja diagnozująca w klasie II
Scenariusz zajęć zintegrowanych
Zajęcia otwarte dla nauczycieli
Prowadząca : Iwona Nowak
Klasa : II
Miejsce : Szkoła Podstawowa nr 35 w Dąbrowie Górniczej
Cykl tematyczny : Zima w pełni
Temat dnia : Uroki zimy
Temat : Swobodne wypowiedzi uczniów na temat uroków zimy na podstawie przeczytanego cicho fragmentu opowiadania “Na lodowisku”, analiza jego treści. Głośne czytanie wiersza pt. “Piękna pani”, podział roku na miesiące i kwartały, wyodrębnienie pór roku i śpiewanie piosenki pt. “Mróz, mróz”, ilustracja ruchowa.
Cel ogólny : Sprawdzenie u uczniów umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe :
rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się pełnymi zdaniami
rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych
zapoznanie z treścią wiersza “ Piękna Pani” oraz opowiadaniem “Na lodowisku”
kształcenie umiejętności nadawania tytułu ilustracjom oraz wyszukiwania fragmentów tekstu na określony temat
kształcenie słuchu i poczucia rytmu
kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej przyrody
wytwarzanie więzi koleżeńskiej i grupowej podczas pracy w grupie
Cele operacyjne :
Uczeń :
zamyka myśli w obrębie zdania
wymienia pory roku i przyporządkowuje miesiące
zna podział roku na miesiące i kwartały
potrafi wypowiadać się na temat własnych obserwacji
umie zaśpiewać piosenkę i zilustrować ją ruchem
potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej
potrafi wymienić osoby występujące w tekście, określić czas i miejsce akcji
odpowiada na zadane pytania dotyczące cicho czytanego tekstu
układa obrazek z pociętych części
wyszukuje fragment tekstu na dowolny temat
nadaje tytuł ilustracji
wyszukuje wskazane części mowy, czasowniki
potrafi scharakteryzować określoną porę roku
potrafi uzupełnić tekst z lukami
czyta i wykonuje poprawnie polecenia
współpracuje w grupie
Metody :
czynna, słowna, pokaz, problemowa , pogadanka
Formy pracy :
zbiorowa, grupowa jednolita, zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
rozsypanka wyrazowa, tekst opowiadania “Na lodowisku”, wiersz “ Piękna Pani “, pocięte ilustracje przedstawiające fragmenty opowiadania, ilustracje pór roku, płyta CD z nagraniami, koszyk z zagadkami, karty pracy
Przebieg zajęć :
1. Powitanie uczniów i gości.
2. Stworzenie sytuacji angażującej wyobrażnię dziecka poprzez wysłuchanie utworu muzycznego Vivaldiego pt. “Cztery pory roku”.
3. Czytanie przez nauczyciela wiersza pt. “Piękna Pani” – analiza jego treści.
4. Rozwiązywanie zimowych zagadek.
5. Pogadanka na temat pór roku :
ułożenie ilustracji przedstawiającej pory roku według kolejności ich następowania po sobie oraz ich nazywanie
6. Podział roku na miesiące.
7. Podział roku na kwartały.
8. Porządkowanie wyrazów w zdaniu, rozsypanka wyrazowa ( uczniowie podzieleni na dwie grupy )
Karta pracy nr 1. Odczytanie poprawnie zdań ( każda grupa otrzymuje rozsypankę wyrazową ).
9. Szukanie w zdaniach czasowników.
10. Ciche czytanie fragmentu opowiadania pt. “Na lodowisku”
11. Analiza treści – wyodrębnienie postaci, określenie czasu i miejsca akcji ( odpowiedzi na pytania nauczyciela ).
12. Karta pracy nr III – praca w grupach, ułożenie pociętej ilustracji przedstawiającej fragment opowiadania ( każda grupa otrzymuje inną, pociętą ilustrację przedstawiającą kolejne części opowiadania )., nadanie ilustracji tytułu, ułożenie pytania do ilustracji, wyszukanie fragmentu w tekście na temat związany z ilustracją ( wyznaczeni przez lidera grupy uczniowie odczytują zakreślony fragmenty tekstu ).
13. Ilustracja ruchowa i śpiewanie piosenki “ Mróz , mróz”.
14. Końcowa ocena pracy uczniów. Każda grupa w trakcie zajęć otrzymuje za aktywność i zdyscyplinowanie znaczki.
Indywidualne prace uczniów nauczyciel zbiera do oceny.
ZIMOWE ZAGADKI
Twarz okrągła, nos marchewka,
Oczy - dwa węgielki,
Szyi nie ma, nóg nie widać,
A jak beczka wielki.
Biała pierzyna drzewa przygina,
Białe prześcieradło na ziemię spadło.
3. Deski przyczepione do podeszwy
I jeszcze kijki do tego
I z górki jedziesz kolego.
Kto zimą szczypie w nos i policzki,
A na szybach “ maluje” piękne wzory?
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Imię i nazwisko: Iwona Nowak
Data : 12.01.2005r.
Temat : Uroki zimy
Klasa : II
Cel główny : Sprawdzenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem
Standardy osiągnięć
|
Wskaźniki (standardy wymagań ) |
Obszary edukacyjne |
Obserwacja umiejętności
|
1. Komunikowanie się |
1 A. Uczeń słucha poleceń 1 B. Rozumie polecenia. 1 C. Wykonuje polecenia.
|
Edukacja społeczna |
|
2. Czytanie tekstów |
2A. Czyta cicho ze zrozumieniem. 2B. Rozumie polecenia. 2C. Wyszukuje potrzebne informacje. 2D. Wyszukuje czasowniki w tekście
|
Edukacja polonistyczna |
|
3. Pisanie |
3A. Uzupełnia tekst. 3B. Kończy zdania. 3C. Przestrzega norm gramatycznych 3D. Przestrzega norm ortograficznych.
|
Edukacja polonistyczna
|
|
4. Tworzenie wypowiedzi |
4A. Układa tytuł. 4B. Układa pytania do tekstu. 4C. Wyszukuje fragmenty w tekście.
|
Edukacja polonistyczna |
|
5. Reagowanie na zmianę rytmu |
5A. Uczestniczy w zabawie 5B. Potrafi zaśpiewać piosenkę i zilustrować ją ruchem
|
Edukacja muzyczno - ruchowa |
|
6. Wykorzystanie wiedzy w praktyce |
6A. Zna podział roku na miesiące, kwartały,
|
Edukacja matematyczna |
|
7. Rozpoznawanie charakterystycznych cech i własności elementów środowiska
|
7A.Zna ptaki 7B. Zna pory roku |
Edukacja przyrodnicza |
|
8. Tworzenie pracy plastycznej |
8A. Układa namalowany obrazek z pociętych części
|
Edukacja plastyczna |
|
Uwagi nauczyciela :
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wnioski :
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Podpis nauczyciela : Podpis Hospitującego :
…………………………. ………………………………
KARTA PRACY NR I
Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej
GRUPA I GRUPA II
Spadł śnieg i zasypał pola i podwórka Zimą dni są krótkie.
Roześmiane dzieci bawią się wesoło. Słońce słabo grzeje.
Chłopcy zjeżdżają z górki na nartach. Rzeki pokrył lód.
Dziewczynki rzucają śnieżkami. Drzewa pokryte są śniegiem.
Wszystkie dzieci lubią zimę. Cały świat jest biały.
KARTA PRACY NR II
Polecenie nr 1.
Z pociętych części ułóż obrazek.
Polecenie nr 2.
Nadaj mu tytuł w formie zdania.
Zdanie :
……………………………………………………………………………………………..
Polecenie nr 3.
Ułóż pytanie do ilustracji.
…………………………………………………………………………………………….
Polecenie nr 4.
Wyszukaj w opowiadaniu fragment, który przedstawia ilustracja.
KARTA PRACY NR III
Test sprawdzający ciche czytanie ze zrozumieniem.
Wpisz “ó” lub “u”.
Jask…łki odlat..ją na zimę do ciepłych kraj…w. Wok…ł naszych dom…w krążą wr…ble.
Zadzierają śmiesznie gł…wki i stroszą pi..rka. Dokucza im chł…d i gł…d.
2. Na podstawie tekstu z ćwiczenia I ułóż i napisz odpowiedzi na pytania:
(A) Kto odlatuje na zimę do ciepłych krajów?
……………………………………………………………………………..
(B) Gdzie krążą wróble?
……………………………………………………………………………..
(C) Kto stroszy piórka?
……………………………………………………………………………..
3. Na podstawie tekstu wypisz wszystkie nazwy ptaków.
………………………………………………………………………
4. Uzupełnij zdania czasownikami:
Wkrótce……………… zima. Mróz………………….. kwiaty na szybach.
………………. marzenie dzieci o zimowych zabawach.
pomaluje, Spełni się, przyjdzie
5. Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej i napisz je:
zaczyna się, 22 grudnia , zima, a kończy, jesień
6.Uzupełnij wyrazy. Dokończ zdanie:
d…ewo sk….yżowanie sk…ypce
Po spółgłoskach piszemy ………
7. Napisz podane rzeczowniki w liczbie mnogiej.
lód -…….
choinka - ……….
list - ……….
drzewo - …………..
sikorka - …………..
wróbel - ……………
Piękna Pani
Pani Zima Gdy sypnie gęstym śniegiem,
Gałązkę w ręku trzyma To wtedy wszyscy biegiem,
Bielutką, oszronioną, Z nartami i kijkami,
Schyla główkę z koroną Z łyżwami i sankami,
I patrzy na świat cały Mkną na najwyższe górki
By się dzieciaki śmiały . I jadą na pazurki!
A Zima w sukni białej,
Koronkowej, wspaniałej,
W długim, miękkim futerku,
Cieszy się niesłychanie.
Laura Łącz
1. Twarz okrągła, nos marchewka,
Oczy - dwa węgielki,
Szyi nie ma, nóg nie widać,
A jak beczka wielki.
Biała pierzyna drzewa przygina,
Białe prześcieradło na ziemię spadło.
3. Deski przyczepione do podeszwy
I jeszcze kijki do tego
I z górki jedziesz kolego.
4. Kto zimą szczypie w nos i policzki,
A na szybach “ maluje” piękne wzory?
KARTA PRACY NR II
Polecenie nr 1.
Z pociętych części ułóż obrazek.
Polecenie nr 2.
Nadaj mu tytuł w formie zdania.
Zdanie :
……………………………………………………………………………………………..
Polecenie nr 3.
Ułóż pytanie do ilustracji.
…………………………………………………………………………………………….
Polecenie nr 4.
Wyszukaj w opowiadaniu fragment, który przedstawia ilustracja.
KARTA PRACY NR II
Polecenie nr 1.
Z pociętych części ułóż obrazek.
Polecenie nr 2.
Nadaj mu tytuł w formie zdania.
Zdanie :
……………………………………………………………………………………………..
Polecenie nr 3.
Ułóż pytanie do ilustracji.
…………………………………………………………………………………………….
Polecenie nr 4.
Wyszukaj w opowiadaniu fragment, który przedstawia ilustracja.
Imię nazwisko……………………………………. Data…………….
Klasa…………..
Sprawdź czy potrafisz ?
Przeczytaj uważnie tekst i napisz odpowiedzi na pytania :
Wpisz “ó” lub “u”.
Jask…łki odlat..ją na zimę do ciepłych kraj…w. Wok…ł naszych dom…w krążą wr…ble.
Zadzierają śmiesznie gł…wki i stroszą pi..rka. Dokucza im chł…d i gł…d.
2. Na podstawie tekstu z ćwiczenia I ułóż i napisz odpowiedzi na pytania:
(A) Kto odlatuje na zimę do ciepłych krajów?
……………………………………………………………………………..
(B) Gdzie krążą wróble?
……………………………………………………………………………..
(C) Kto stroszy piórka?
………………………………………………………………………..
3. Na podstawie tekstu wypisz wszystkie nazwy ptaków.
………………………………………………………………………
4. Uzupełnij zdania czasownikami:
Wkrótce……………… zima. Mróz………………….. kwiaty na szybach.
………………. marzenie dzieci o zimowych zabawach.
pomaluje, Spełni się, przyjdzie
5. Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej i napisz je:
zaczyna się, 22 grudnia , zima, a kończy, jesień
6.Uzupełnij wyrazy. Dokończ zdanie:
d…ewo sk….yżowanie sk…ypce
Po spółgłoskach piszemy ………
7. Napisz podane rzeczowniki w liczbie mnogiej.
lód -…….
choinka - ……….
list - ……….
drzewo - …………..
sikorka - …………..
wróbel - ……………
KLUCZ ODPOWIEDZI DOTESTU “ZIMA”
ODPOWIEDZI I KRYTERIA PUNKTOWANIA DO ZADAŃ
OTWARTYCH
NR ZADANIA |
POPRAWNA ODPOWIEDŹ I KRYTERIA PUNKTOWANIA |
LICZBA PUNKTÓW
|
2a. 2b. 2c . |
Jaskółki na zimę odlatują do ciepłych krajów. Wróble krążą wokół naszych domów. Piórka stroszą wróble.
Za każdą spójną, logiczną odpowiedź w formie zdania 1pkt.
|
3
|
7
|
lód – lody choinka – choinki list – listy drzewo – drzewa sikorka – sikorki wróbel – wróble
Za każdą poprawną odpowiedź 0,5 pkt. Poprawnie zapisuje rzeczowniki w liczbie mnogiej
|
3
|
|
|
|
KARTOTEKA TESTU “ZIMA”
Nr zadania |
Badana czynność ucznia UCZEŃ
|
Typ zadania |
1. |
przestrzega norm ortograficznych
|
D |
2. |
odczytuje prosty tekst odczytuje dane z tekstu i odpowiada na proste pytania z nim związane
|
KO |
3. |
rozpoznaje charakterystyczne cechy i własności elementów środowiska
|
WW
|
4. |
odczytuje dane i wpisuje je w odpowiednie miejsce
|
D |
5. |
poprawnie układa i zapisuje zdanie przestrzega norm gramatycznych przestrzega norm ortograficznych
|
KO KO D
|
6. |
przestrzega norm ortograficznych
|
D |
7. |
przestrzega norm gramatycznych |
KO |
ODPOWIEDZI DO ZADAŃ ZAMKNIĘTYCH
Nr zadania |
Poprawna odpowiedź i kryteria punktowania
|
Liczba punktów |
1. |
jaskółki, odlatują, krajów, wokół, domów, wróble, główki, piórka, chłód, głód,
Za każdą poprawną odpowiedź – 0,5 pkt.
|
5
|
3. |
wróble, jaskółki
Za każdą poprawną odpowiedź – 1 pkt.
|
2 |
4. |
Wkrótce przyjdzie zima. Mróz namaluje kwiaty na szybach. Spełni się marzenie dzieci o zimowych zabawach.
Za każdy prawidłowo wpisany czasownik po 1 pkt.
|
3 |
5. |
22 grudnia zaczyna się zima, a kończy jesień.
Poprawnie zapisane zdanie – 1 pkt. Poprawność ortograficzna – 0.5 pkt. Stylistyka –0.5 pkt
|
2 |
6. |
drzewo, skrzyżowanie, skrzypce
Za każdą poprawną odpowiedź – 0.5 pkt. Za regułę ortograficzną – 0.5 pkt.
|
3 |
21 – 19 pkt.- bardzo dobrze
18 - 15 pkt.- dobrze
14 - 11 pkt – poprawnie
10 - 7 pkt - słabo
6 - 0 pkt- - musisz jeszcze popracować
GRUPA I
Spadł śnieg i zasypał pola i podwórka
Roześmiane dzieci bawią się wesoło.
Chłopcy zjeżdżają z górki na nartach.
Dziewczynki rzucają śnieżkami.
Wszystkie dzieci lubią zimę.
GRUPA II
Zimą dni są krótkie.
Słońce słabo grzeje.
Rzeki pokrył lód.
Cały świat jest biały.