Scenariusz lekcji dla dzieci 5 i 6-cio letnich.
Prowadzenie: Paulina Skoczyk
Temat: „Interpretacja ruchowa piosenki Dzień na sportowo”
Cele lekcji:
Poznawcze: - poznanie nowej piosenki
- zapoznanie się z nową choreografią
Kształcące: -kształcenie poczucia rytmu
- uwrażliwienie na zmiany w muzyce
Wychowawcze: -umiejętność współpracy w grupie
-wyzwalanie i rozwijanie kreatywności oraz ekspresji
-kształtowanie prawidłowej postawy
-umiejętność podporządkowania się poleceniom i umowom
Plan zajęć:
I Część wstępna:
Przywitanie z dziećmi na sygnale dźwiękowym.
Wstęp do lekcji.
Zabawa z instrumentami.
Zabawa „Piłka”.
Rozśpiewanie do piosenki.
II Wprowadzenie tematu:
Prezentacja piosenki.
Nauka piosenki .
Interpretacja ruchowa.
III Zakończenie zajęć:
Zabawa relaksacyjna „Zawody sportowe”.
Omówienie tematu lekcji.
Pożegnanie z dziećmi na sygnale dźwiękowym.
Przebieg zajęć:
Przywitanie na sygnale muzycznym:
Wstęp do lekcji: Dzieci poruszają się do muzyki: chodzą na ćwierćnuty, na szybkie wartości biegają, na rytm punktowany podskakują, a rytm wyklaskują.
Zabawa z instrumentami: Dzieci poruszają się po całej sali. Połowa dzieci trzyma w rękach trójkąty, a połowa bębenki. Kiedy dzieci usłyszą krótkie lub długie wartości zatrzymują się. Krótkie wartości prezentują trójkąty. Na długie wartości grają bębenki.
Po kilku powtórzeniach zamiana ról.
Zabawa „Piłka”: Dzieci podskakują po całej sali. Każde z nich trzyma w ręku piłkę. Kiedy usłyszą muzykę w wysokim rejestrze podrzucają piłkę do góry, kiedy w średnim rejestrze przekładają piłkę z ręki do ręki wokół brzucha, dźwięki w niskim rejestrze odzwierciedlają turlaniem piłki po ziemi.
Rozśpiewanie: Dzieci rozśpiewują się na zdaniach prezentowanych przez nauczyciela, które będą zaczerpnięte z piosenki.
(Ruch to zdrowie, Myję się szybko, Zakładam dres….)Rozśpiewanie metodą echa.
Nauka piosenki: Uczenie piosenki metodą echa. Nauczyciel śpiewa część melodii a dzieci powtarzają.
Interpretacja ruchowa: Dzieci leżą w rozsypce po całej sali. Każde z nich ma założone szarfy na plecy. Koło każdego dziecka leży piłka.
Zwrotka I: takty 1,2- dzieci podnoszą rączki i przeciągają się jakby się właśnie budziły
takt 3- wstają i myją buzię
takt 4- łapią za szarfę którą mają przewieszoną przez plecy
takt 5,6- podnoszą piłkę która koło nich leży i wszystkie biegną do jednego koła w środku
takt 7,8- każde dziecko odwraca się do kolegi obok i śpiewa do niego
Refren: takty 10,11- dzieci wystawiają raz nogę do przodu raz do tyłu
takty 12,13- dzieci tańczą „twista”
takty 14,15- przysiady
takty 16,17- dwa kroki w prawo
takty- 18,19- dzieci wystawiają raz nogę do przodu raz do tyłu
takt 20- obrót
takt 21- uklęknięcie
Zwrotka II: takty 1,2- dzieci wskazują palcem na publiczność
takty 3,4- slajd w lewo
takty 4,5- podrzut piłki w górę
takt 6,7- obrót z piłką u góry
Zabawa „Zawody sportowe”: Wszystkie dzieci wezmą udział w różnych konkurencjach sportowych. 1. Foki- dzieci kładą się na brzuchu i muszę się przemieszczać na swoich rękach. 2. Kraby- czworakowanie na plecach do tyłu. 3. Skok w dal- każde z dzieci ma jeden skok. Na koniec każde dziecko otrzyma medal za uczestnictwo.
Pożegnanie na sygnale dźwiękowym: