Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 11.01.2013, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 30 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Święto Babci i Dziadka
Temat dnia: Dźwięki wokół nas
Zapis do dziennika: „Co słychać?” - zabawa słuchowa. Nasłuchiwanie, nazywanie różnych odgłosów dobiegających spoza sali, określanie ich pochodzenia. „Dyrygent” - zabawa integracyjna. „Jestem muzykantem konszabelantem” - zabawa do piosenki. Naśladowanie odgłosów różnych instrumentów. „Jakie mamy instrumenty muzyczne?” - rozmowa połączona z prezentacją i zabawą dydaktyczną „Muzykujemy”. Prezentacja i omówienie zasady działania niektórych instrumentów perkusyjnych; wprowadzenie terminu instrumenty perkusyjne. Ćwiczenia rytmiczne, próby grania na niektórych instrumentach.
Cele ogólne:
rozwijanie spostrzegawczości i pamięci;
rozwijanie zdolności skupienia uwagi, rozumienia i wykonywania poleceń;
rozpoznawanie i nazywanie instrumentów perkusyjnych
Cele operacyjne:
wyodrębnia i nazywa odgłosy z otoczenia,
zna nazwy instrumentów perkusyjnych, zna zasadę ich działania,
wygrywa na instrumentach perkusyjnych proste rytmy,
śpiewa znane piosenki,
przestrzega reguł zabawy.
Formy pracy:
indywidualna;
zbiorowa.
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: trójkąt, kołatka, grzechotki, bębenki, tamburyno, talerze, drewienka akustyczne.
Przebieg zajęć:
„Co słychać?” - zabawa słuchowa. Nasłuchiwanie, nazywanie różnych odgłosów dobiegających spoza sali (rozmowy, przesuwanie krzesełek w innej Sali, dzwonek telefonu, odgłosy kroków. Zachęcanie do swobodnych wypowiedzi dzieci, zwracanie uwagi na poprawność artykulacyjną.
„Jakie mamy instrumenty muzyczne?” - rozmowa połączona z prezentacją instrumentów muzycznych dostępnych w przedszkolu. Nauczyciel omawia zasady działania instrumentów perkusyjnych, takich jak bębenek, tamburyno, trójkąt, grzechotki, talerze, kołatka, oraz prezentacja dźwięków wydawanych przez każdy z instrumentów. Dzieci porównują dźwięki, wypowiadają się na ich temat, określają je - ciche, głośne, wysokie, niskie, przyjemne, nieprzyjemne. Wprowadzenie określania instrumenty perkusyjne.
„Dyrygent” - zabawa integracyjna. Dzieci siedzą w kole, jedno wyznaczone dziecko odchodzi od kola, a drugie zostaje dyrygentem, który wyklaskuje, wytupuje, wystukuje jakiś rytm. Reszta dzieci naśladuje go. Zadaniem dziecka, które odeszło jest odgadnięcie, kto jest dyrygentem.
„Muzykujemy” - zabawa dydaktyczna. Ćwiczenia rytmiczne, próby grania na niektórych instrumentach. Dzieci otrzymują instrumenty. Przez chwilę każde sprawdza, jaki dźwięk wydaje jego instrument. Na znak N. instrumenty milkną. N. wskazuje ruchem ręki wybrane dziecko, którego zadaniem będzie wygranie na instrumencie rytmu wyklaskanego przez N. Pozostałe dzieci czekają na swoją kolej.
Przykładowe proste rytmy:
0 0
00 00
000 000 0 0
00 0 00 0
Jestem muzykantem, konszabelantem” - zabawa do piosenki. Dzieci ustawione w kole, jedno w środku. Naśladowanie odgłosów poszczególnych instrumentów muzycznych.