s. Barbara Tomczyk CSFN Łask, 23.05.05.
Gimnazjum nr 2 w Łasku
Klasa III e
Scenariusz katechezy
Temat: Warunki naśladowania Jezusa . (2 jednostki lekcyjne)
Cele ogólne:
ukazanie prawdy o konieczności, istocie i warunkach naśladowania Chrystusa w oparciu o perykopę Mk 10,17-22
kształtowanie postawy naśladowania Chrystusa
Cele szczegółowe:
zapoznanie katechizowanych z treścią i teologicznym przesłaniem perykopy Mk 10,17-22
poznanie poglądów katechizowanych na temat warunków naśladowania Chrystusa
uświadomienie konieczności naśladowania Chrystusa
uporządkowanie wiedzy na temat warunków naśladowania Chrystusa
pobudzanie do konfrontowania własnego życia z nauczaniem Chrystusa
wywołanie pragnienia naśladowania Chrystusa w życiu katechizowanych
Sposoby realizacji celów: metody aktywizujące: „podróż w wyobraźni”
i „gorące krzesło”, praca z tekstem biblijnym, pogadanka
Środki dydaktyczne: tablica, kreda, Pismo Święte, płytka CD z muzyką medytacyjną, magnetofon, kartki z tekstami do pracy w grupie, zeszyt ucznia
Przebieg katechezy:
Lekcja I:
(sala lekcyjna przygotowana w ten sposób, że ławki są zsunięte na bok, a krzesła ustawione w półkole)
Wprowadzenie (7 minut):
modlitwa
katechetka sprawdza listę obecności,
- zapisuje temat do dziennika,
- przypomina z uczniami temat i wnioski z ostatniej katechezy,
- wskazuje temat i cel katechezy bieżącej (zapisuje temat na tablicy)
Rozwinięcie (33 minuty):
Aktywizacja I: „podróż w wyobraźni” (zał.1.) (8 minut)
katechetka prosi uczniów o uważne słuchanie i odczytuje z Pisma Świętego perykopę Mk 10,17-22 (zał.2.), wyjaśnia, na czym polega metoda „podróż w wyobraźni”, włącza muzykę i wolno odczytuje przygotowany tekst (zał.3.)
uczniowie starają się poszukiwać odpowiedzi na pytanie:
”Dlaczego młodzieniec nie poszedł za Jezusem?”
Aktywizacja II: „gorące krzesło” (zał.4.) (25 minut)
katechetka wyjaśnia, na czym polega metoda „gorące krzesło” i rozmieszcza
w różnych miejscach klasy możliwe odpowiedzi na zadane pytanie (zał.5.)
uczniowie wyszukują najbliższe im odpowiedzi, tworzą grupę, w której wybierają lidera i przygotowują argumenty do dyskusji (10 minut)
liderzy prezentują argumenty i dyskutują, członkowie poszczególnych grup mogą włączyć się w dyskusję poprzez zajęcie miejsca na „gorącym” krześle (15 minut)
Zakończenie (5 minut):
katechetka przerywa dyskusję w odpowiednim miejscu, pyta, czy ktoś po wysłuchaniu argumentów zmienił pogląd na dyskutowany temat, ewentualnie daje możliwość zmiany miejsca, krótko puentuje przebieg dyskusji i zapowiada kontynuację tematu na następnej lekcji
modlitwa na zakończenie katechezy
uczniowie porządkują klasę
Lekcja II:
Wprowadzenie (8 minut):
modlitwa
katechetka sprawdza listę obecności,
- zapisuje temat do dziennika,
- przypomina z uczniami ostatnią katechezę, (także treść Mk 10,17-22)
- wskazuje na konieczność dokończenia rozpoczętego tematu
(zapisuje temat na tablicy)
- uczniowie zapisują temat w zeszycie
Rozwinięcie (30 minut):
1pogadanka
- Czy współcześnie ma sens „chodzenie za Jezusem”?
- Co może przeszkadzać chrześcijanom XXI wieku w pójściu za Jezusem?
- Co może przeszkadzać młodym chrześcijanom XXI wieku w pójściu za Jezusem?
- Jak można przeciwstawić się tym przeszkodom?
- Po co mamy „chodzić za Jezusem”, stawać się Jego uczniami?
- Na czym ma polegać nasze naśladowanie Jezusa?
- Jakie warunki należy spełnić, żeby móc nazywać się uczniem Chrystusa?
- Czy ty dzisiaj, teraz, jesteś gotowy do pójścia za Jezusem?
Jeżeli nie, to co stoi na przeszkodzie?
(dwa ostatnie pytania są do osobistego przemyślenia - nie należy domagać publicznej odpowiedzi,
chyba, że ktoś wyrazi takie pragnienie)
wspólne formułowanie wniosków z katechezy i ich zapis do zeszytu
Zakończenie (7 minut):
zapis pracy domowej
modlitwa na zakończenie katechezy
uporządkowanie klasy
Zapis w zeszycie ucznia: Temat: Warunki naśladowania Chrystusa.
Aby owocnie iść za Chrystusem należy być konsekwentnym w dokonanym wyborze. Należy nie tylko słuchać, co Jezus mówi do nas, ale też posłuchać Go i żyć według Jego nauki.
Chrystus swoim uczniom stawia bardzo duże wymagania: nakazuje zostawić wszystkie „posiadłości” (Mk 10,17-22). Jest to konieczne, aby móc przyjąć w całości Jego nauczanie i aby On mógł przemienić nas w swoich uczniów.
Współczesny świat stawia wiele przeszkód tym, którzy pragną być prawdziwymi chrześcijanami. Dlatego konieczna jest stała łączność z Jezusem poprzez lekturę Pisma Świętego, modlitwę i sakramenty. Tylko w ten sposób możemy bezpiecznie iść za Jezusem jako Jego uczniowie.
Praca domowa
Napisz, co powinieneś zmienić w swoim życiu, aby móc nazywać się prawdziwym uczniem Jezusa.