Scenariusz katechezy
Temat: „Ta, która szła drogą błogosławieństw.
Błogosławiona Karolina Kózka”.
Cele:
Wiodące:
poznanie i zrozumienie na czym polegała droga do świętości błogosławionej Karoliny Kózkówny
zrozumienie prawdy, ze na drodze do szczęścia – nieba potrzebna jest pomoc Chrystusa
Szczegółowe cele operacyjne:
wiedza:
uczeń określi pojęcie błogosławiony
rozumie wezwanie do świętości 8 błogosławieństw
pamięta najważniejsze wydarzenia z życia błogosławionej Karoliny oraz potrafi ją krótko scharakteryzować
umiejętności
uczeń potrafi wskazać do czego jesteśmy wezwani w 8 błogosławieństwach
potrafi wykazać związek 8 błogosławieństw z życiem Karoliny
postawy
uczeń wyraża gotowość naśladowania błogosławionej Karoliny
prezentuje postawę gotowości przemiany swojego życia mocą Chrystusa
Metody pracy:
Analiza Pisma świętego (Mt 5,1-12 przy pomocy obrazów), inscenizacja, praca w grupach, pogadanka, tekst uzupełnień.
Środki dydaktyczne:
Plansze z 8 błogosławieństwami, zdjęcia, teledysk z piosenką „Błogosławieni”, materiały do pracy w grupach, tekst uzupełnień, litania.
Przebieg katechezy
Wprowadzenie
Modlitwa.
Odczytanie Mt 5,1-12.
Pogadanka na temat 8 błogosławieństw .Krótkie omówienie treści: kogo Pan Jezus nazywa szczęśliwym.
Oglądnięcie teledysku ”Błogosławieni”.
Przypięcie obrazków przedstawiających błogosławieństwa oraz podpisów do nich.
Podanie prawdy
Program „Ci, którzy szli drogą ośmiu błogosławieństw”, życiorys błogosławionej Karoliny (załącz 1) Ilustracją do programu jest pokaz slajdów (załącz.2).
Praca w grupach – droga błogosławionej Karoliny do świętości. Uczniowie przyporządkowują zdania charakteryzujące postawy bł. Karoliny do poszczególnych błogosławieństw(załącz.3).W czasie podsumowania uczeń zawiesza odpowiednie plansze do obrazków z błogosławieństwami na tablicy (załącz.4).
Pogadanka na temat „co Karolinie pomogło w osiągnięciu świętości”.
Pogłębienie
Podanie wiadomości o Ruchu Czystych Serc (źródło: „Miłujcie się” wydanie specjalne), 20-leciu beatyfikacji oraz peregrynacji relikwii błogosławionej w diecezji rzeszowskiej.
Zastosowanie
Refleksja na temat „W czym chciałbym naśladować błogosławioną Karolinę?”
Modlitwa litanią do błogosławionej Karoliny (załącz.5).
Zapis tematu i wykonanie tekstu uzupełnień (załącz.6).