SCENARIUSZ KATECHEZY KLASA III GIMNAZJUM
Temat: Sztuka słuchania Boga – Samuel.
Cele:
Uczeń:
orientuje się co pomaga , a co przeszkadza w słuchaniu,
wie, że człowiek może usłyszeć Boga, rozróżnić Jego głos,
rozumie, że „słuchać” to nie tylko słyszeć – usłyszeć, ale też być posłusznym,
potrafi analizować tekst biblijny,
czyta ze zrozumieniem fragmenty Pisma Świętego.
Treści:
- Poznanie perykopy o powołaniu Samuela,
Motywowanie uczniów do słuchania Boga w codziennym życiu,
Ukazanie wartości słuchania Boga.
Ścieżki edukacyjne:
edukacja prozdrowotna,
edukacja czytelnicza i medialna,
edukacja filozoficzna.
Procedury osiągania celów:
Metody:
Uważne słuchanie i rozumienie przekazywanej informacji, pogadanka, rozmowa kierowana, wykład, praca z tekstem biblijnym, śpiew, pytania.
Formy pracy:
praca w grupach,
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Ilustracja przedstawiająca powołanie Samuela, płyta CD. z nagraniem pieśni pt. „Słuchaj Izraelu”, kartki z zadaniami dla grup, Pismo Święte, katechizm ucznia - ,,W życiu i w prawdzie”.
Przewidywane osiągnięcia celów:
Katechizowany:
potrafi opisać postać Samuela i jego doświadczenie w słuchaniu Boga,
potrafi zastosować rady pomocne w słuchaniu,
potrafi określić warunki konieczne do słuchania Boga,
potrafi krytycznie ocenić własną postawę wobec Słowa Bożego,
potrafi dostrzec podobieństwo między Samuelem, a samym sobą w słuchaniu Boga.
Sposoby sprawdzania uczniów:
pytania,
obserwacja w toku zajęć
praca domowa
karta ewaluacji katechezy.
I. Część wstępna
Powtórzenie wiadomości z ostatniej katechezy.
( Zadaję pytania dotyczące ostatniej lekcji)
Sprawdzenie pracy domowej
Modlitwa – Akt nadziei
Zapowiedź tematu
Bóg tak ciekawie skonstruował ludzi, że każdy ma jedne usta, jeden nos, ale dwoje oczu, by dobrze widzieć, oraz dwoje uszu, aby lepiej słyszeć. Podobno jest tak dlatego, żeby dwa razy więcej słuchać niż mówić. Zastanowimy się dzisiaj nad sztuką słuchania. Za chwilę wykonamy ćwiczenie na uważne słuchanie i rozumienie przekazywanej informacji.
Ćwiczenie: - „Na uważne słuchanie i rozumienie przekazywanej informacji”
Rysujemy kwadrat. Drugi kwadrat styka się środkiem górnej krawędzi z prawym dolnym rogiem pierwszego kwadratu. Trzeci kwadrat dotyka drugiego kwadratu górnym lewym rogiem jego lewego dolnego rogu. ( Zał. Nr 1)
Wypowiedź uczniów – refleksja
Człowiek może słyszeć głos świata, przyrody, ludzi. Jego wyjątkowość polega na ty, że potrafi również słyszeć głos samego Boga. Jak należy słuchać Boga?
Postawiony problem rozwiązujemy pracą w V grupach.
Gr. 1.
Gdzie i w jakich okolicznościach to wszystko się działo?
Kim był Samuel?
Kim był Heli?
Gr. 2.
Co możemy powiedzieć o postawie Samuela?
Co pomagało Samuelowi rozróżnić głos Boga?
Jak Samuel odpowiada na Boże wezwanie?
Gr. 3.
W jaki sposób Bóg mówi do nas?
Jaką postawę przyjmujemy wobec mówiącego do nas Boga?
Co nam przeszkadza, a co pomaga rozróżnić Boży głos?
Gr. 4.
Jak rozumiemy stwierdzenie „dziecko słucha rodziców”?
Jak trzeba rozumieć stwierdzenie „człowiek słucha Boga”?
Co możemy robić, aby słuchać Boga?
Gr.5.
Skąd czerpiemy naukę o słuchaniu Boga?
Kiedy szczególnie słuchamy Boga?
Co zyskujemy przez słuchanie Boga?
Uczniowie otrzymują kartki i mają na nich napisać odpowiedzi na pytania. Wspólna analiza.
Pogadanka podsumowująca i wolne odpowiedzi uczniów, pytania nauczyciela.
Bóg przemawiał do Samuela kilkakrotnie. Samuel początkowo nie rozpoznał Jego głosu. Myślał, że woła go człowiek. A czy i z nami nie jest podobnie?
Słuchamy czytań z Pisma Świętego, sami je czytamy, słuchamy homilii, katechez....
Czy rozpoznajemy w tym wszystkim słowo Boga?
Czy mamy świadomość, że Bóg naprawdę do nas mówi?
Czy nasza odpowiedź na proklamację: „Oto słowo Boże”, nie jest bezmyślna, mechaniczna, podyktowana tylko nawykiem?
Czy potrafimy z wiarą przyjmować słowo głoszone przez innych jako słowo samego Boga?
Zapis do zeszytu.
Uczniowie mają za zadanie ułożyć zdanie z rozsypanki i zapisać do zeszytu.
„ Wołaj do Mnie, a odpowiem ci, oznajmię ci rzeczy wielkie i niezgłębione, jakich nie znasz” – (Jr 33,3). (Zał. Nr 2)
Praca domowa
Uczniowie mają za zadanie dokończyć zdanie.
Bóg wypowiada swoje słowo, czyli mówi do człowieka, aby .........................................
Modlitwa na zakończenie katechezy
Biała Podlaska, dn. 25.11. 2004r. Opracowała: .....................................
,,Wołaj |
do |
Mnie, |
a |
odpowiem |
ci, |
oznajmię |
ci |
rzeczy |
wielkie i |
niezgłębione |
jakich |
nie |
znasz”. |
(Jr 33,3) |
KARTA EWALUACJI KATECHEZY
ANKIETA
Ankieta, którą masz przed sobą dotyczy Twoich wrażeń z zajęć na temat:
,,Sztuka słuchania Boga – Samuel”.
Po przeczytaniu każdego stwierdzenia wpisz TAK lub NIE.
Lp. |
KATECHEZA W KTÓREJ UCZESTNICZYŁEM (AM) BYŁA: |
TAK |
NIE |
1. |
CIEKAWA |
|
|
2. |
POBUDZAJĄCA DO MYŚLENIA |
|
|
3. |
WZBOGACIŁA MOJĄ WIEDZĘ RELIGIJNĄ |
|
|
4. |
POMOGŁA MI POZNAĆ BOGA |
|
|
DZIĘKUJĘ
Opracowała: .........................................