Scenariusz z wykorzystaniem oceniania kształtującego w edukacji przyrodniczej dla klasy II.
Temat: Pory roku - wiosna.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: uczniowie znają rodzaje i nazwy kwiatów, które kwitną wiosną, znają charakterystyczne cechy wiosny. Uczniowie potrafią zapisać datę, znają dni tygodnia, wiedzą ile dni ma tydzień i miesiąc.
Cele lekcji:
- Uczeń potrafi wskazać jakie zmiany zachodzą wiosną;
- Uczeń potrafi wskazać ptaki: jaskółkę, bociana, szpaka, skowronka;
- Uczeń jest wrażliwy na piękno przyrody;
- Uczeń rozwija swą aktywność twórczą.
Cele sformułowane w języku ucznia:
- Wskażecie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie na wiosnę,
- Nauczycie się rozpoznawać ptaki: jaskółkę, bociana, szpaka i skowronka
- Rozwiniecie swoją wyobraźnię.
„NaCoBeZu” (Co uczniowie będą potrafili po lekcji):
- Wskażecie zmiany zachodzące w przyrodzie na wiosnę,
- Rozpoznacie różne rodzaje ptaków,
- Zobaczycie, jak piękna i różnorodna jest przyroda,
- Nauczycie się układać rymowanki
Pytanie kluczowe dla uczniów:
- Co radosnego jest w nadejściu wiosny i dlaczego ludzie się z tego cieszą?
Przebieg lekcji:
Zabawa „ciepło - zimno” - Ilustrację przedstawiającą wiosnę należy pociąć na 4 części. Wybrany uczeń wychodzi z Sali, w tym czasie ukrywamy fragment obrazka. Po powrocie ucznia podpowiadamy mu, gdzie znajduje się obrazem, używając słów „ciepło” i „zimno”.
Rozmowa wprowadzająca na temat zbliżającej się wiosny, zmian jakie zachodzą w przyrodzie i wyglądzie najbliższego otoczenia. Dzieci dowiadują się o kwitnieniu drzew, cieplejszych podmuchach wiatru, zmiennej pogodzie.
Swobodne wypowiedzi dzieci dotyczące wiosennej pogody.
Nauczycielka zadaje dzieciom zagadkę: „O cieple marzy, o pierwszych pąkach, na kapeluszu nosi skowronka, jest zapowiedzią wiosennych zdarzeń, to… (marzec)
Rozmowa kierowana pytaniami:
- Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny?
- W jakim miesiącu witamy wiosnę?
- Skąd wzięła się nazwa wiosna?
- Co wiosną dzieje się w świecie roślin i zwierząt?
Zabawa w zima czy wiosna? Dzieci kończą zdania:
- Lubię wiosnę, bo…. Dlatego głosuje na wiosnę.
- Lubię zimę, bo…. Dlatego głosuję na zimę.
Przedstawienie dzieciom ilustracji bociana, jaskółki, szpaka i skowronka. Wskazanie charakterystycznych cech tych ptaków.
Indywidualne dokończenie zdania:
„Od dzisiaj mamy wiosnę. Zwiastunami wiosny są...i…. .” (Ocena koleżeńska w parach i informacja zwrotna ustna dokonana przez ucznia)
Twórcza ekspresja uczniów. Dzieci samodzielnie tworzą krótką rymowankę, wykorzystując zgromadzone słownictwo i rymy.
Runda zdań podsumowujących:
- Dzisiaj nauczyłem się, że….
- Zrozumiałem, że….
Praca domowa:
- Odpowiedz na pytanie: Dlaczego ludzie cieszą się z nadejścia wiosny?
Podanie NaCoBeZu:
- Ułożysz nie mniej niż dwa zdania,
- Zdania będą zbudowane prawidłowo
Materiały i pomoce dydaktyczne:
- ilustracje
3