Konspekt Dzieje i ewolucja poglądów Kordiana


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA II LICEUM

(2 godziny lekcyjne w klasie II)

Temat: Dzieje i ewolucja poglądów Kordiana.

Cele lekcji

Uczeń:

- dokonuje charakterystyki bohatera na podstawie: monologów bohatera, rozmów ze starym sługą Grzegorzem, rozmów z Laurą,

- formułuje wnioski wynikające z analizy fragmentów aktu I,

- zna sens opowieści starego sługi Grzegorza,

- odnajduje watki biograficzne w akcie I,

- dokonuje analizy cytatów,

- porządkuje kolejność scen i miejsc odwiedzanych przez Kordiana tworząc mapę mentalną podróży bohatera,

- analizuje monolog liryczny na szczycie Mont Blanc,

- wymienia cechy Kordiana jako bohatera romantycznego,

- wyróżnia i analizuje sceny aktu III, w których pojawia się bohater,

- formułuje wnioski końcowe dotyczące kreacji bohatera - ewolucji jego postaci

Metody pracy

- pogadanka, podająca, problemowa, ćwiczenia redakcyjne.

Formy pracy

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne

- Mapa mentalna - podróże Kordiana - Akt II

- „Literatura polska w szkole średniej”, praca zbiorowa pod redakcją Stanisława Grzeszczuka, s.198-220,

- „Romantyzm. Scenariusze lekcji języka polskiego dla klasy II liceów ogólnokształcących i techników, cz.2”, S.Włostowski.

- „Scenariusze lekcji języka polskiego kl.II szkoły ponadgimnazjalnej”,

Tok lekcji:

1. Uczniowie przystępują do charakterystyki bohatera, wyróżniają fragmenty aktu I:

a. bohater charakteryzuje się przez monologi (wnioski wynikające z analizy fragmentów)

- wspomnienie przyjaciela, który popełnił samobójstwo - wyróżnienie postawy werterowskiej, bólu świata, poczucia osamotnienia, odrzucenia i braku sensu życia,

- interpretacja cytatów:

Otom ja sam, jak drzewo zwarzone od kiści

Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści…

Boże! Zdejm z mego serca jaskółczy niepokój,

Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj…

b. przez rozmowy ze starym sługą Grzegorzem,

- sens opowieści Grzegorza, poszukiwanie dróg realizacji się w życiu - brak przyjęcia tych propozycji przez Kordiana,

- interpretacja cytatów:

Żyć algoli nie żyć?

Mogłem być czymś… będę niczym…

c. przez rozmowy z Laurą

- ujawnienie niespełnionej, dramatycznej, miłości Kordiana do Laury,

- odkrycie przez Laurę utworów poetyckich Kordiana,

- niezwykłe zakończenie aktu I.

2. Podróże Kordiana po Europie - Uczniowie dokonują uporządkowania kolejności scen i miejsc odwiedzanych przez bohatera (tworzenie mapy mentalnej)

a. podróże po Europie jako doświadczenie innej rzeczywistości, brak wzorców do przyjęcia przez młodzieńca:

- świat opanowany przez potęgę pieniądza, za które można kupić nie tylko rzeczy, ale także miłość,

- nieżyciowość myśli Szekspira,

- upadek autorytetu papieża,

- odnalezienie drogi na Mont Blanc.

b. analiza monologu lirycznego na szczycie góry:

- bohater jako wybrany na najwyższej górze Europy,

- chęć poznania ludzkich myśli i poruszenia narodów do walki,

- rozczarowanie rzeczywistością,

- odnalezienie wzorca walki - bohatera Szwajcarów - Winkelrieda (wyjaśnienie historycznej roli tej postaci),

- fantastyczne przeniesienie się do Polski.

3. Cechy Kordiana jako bohatera romantycznego - uczniowie wymieniają je i zapisują do zeszytu.

4. Uczniowie wyróżniają i analizują sceny aktu III, w których występuje bohater:

a. scena 4 tzw. spiskowa (opis czasu i miejsca akcji, rozmowy obecnych na temat celowości spisku, argumenty Podchorążego - Kordiana przemawiające za koniecznością zabicia cara, idea ofiarnictwa, decyzja samotnego działania),

b. scena 5 (opis miejsca, czasu i sytuacji, rola Strachu i Imaginacji w budowaniu etapów psychicznej depresji bohatera, wyjaśnienie roli innych postaci i symbolika wizji, omdlenie bohatera, aresztowanie),

c. scena 6 - szpital wariatów (opis miejsca i sytuacji, rozmowy Kordiana z Doktorem, objaśnienie symboliki postaci pacjentów),

d. scena 7 - Plac Saski (opis miejsca i sytuacji, rozmowy bohaterów zbiorowych, Cara i Wielkiego Księcia, odważny i widowiskowy skok Kordiana przez bagnety),

e. scena 10 - Plac Marszowy (przedstawienie sytuacji, niewiadoma losów bohatera, zakończenie dramatu ma charakter otwarty).

5. Podsumowanie lekcji: uczniowie formułują wniosek końcowy - kreacja bohatera na podstawie przeanalizowanych aktów dramatu (z zawiedzionego, rozgoryczonego dwudziestolatka staję się on bojownikiem o niepodległość narodu polskiego).

1


