SCENARIUSZ zajęć Super Bohater


Mój Super Bohater

CELE

OGÓLNE

  • wyrabianie sprawności manualnych

  • doskonalenie orientacji przestrzennej

CELE

OPERACYJNE

  • dziecko umie wykonać kompozycję z kolorowego papieru

  • potrafi w staranny sposób wykonać pracę

  • ma rozwiniętą orientację przestrzenną (prawidłowo umieszcza swój wytwór na dużym formacie papieru)

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji plastyczno-konstrukcyjnej

  1. Organizuję stanowisko do twórczości plastycznej.

  2. Poznaję sztukę plastyczną i sam jestem jej twórcą.

  3. Przedstawiam obserwacje najbliższego otoczenia w formie plastycznej.

  4. Odczuwam satysfakcję z prezentowania swojego wytworu pracy.

  5. Dbam o jego estetykę.

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia

  1. Chętnie uczestniczę w rozmowie.

  2. Słucham wypowiedzi innych, wypowiadam się na ich temat.

  3. Poprawnie buduję zdania podczas wypowiedzi.

  4. Staram się wyraźnie wypowiadać poszczególne słowa.

Forma pracy

    • indywidualna

    • grupowa

Metody

    • pogadanka

    • elementy dyskusji

    • pokaz

    • praktyczno - techniczna

Pomoce

    • kolorowy papier, klej, nożyczki, taśma samoprzylepna.

    • arkusze szarego papieru

    • kredki, mazaki, farby, pędzelki

    • wiadomości na temat ulubionego bohatera bajkowego, filmowego.

    • taśma magnetofonowa z podkładem muzyki relaksacyjnej

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1 Rozmowa z dziećmi - każde z dzieci opowiada o swojej ulubionej postaci z bajek, filmów, książek.

2 Objaśnienie sposobu wykonania pracy plastycznej

3 Praca dzieci przy stolikach.

4 Umieszczenie prac na dużym arkuszu papieru

5 Próby oceny własnej działalności.

6 Opowieść

7 Czynności porządkowe

Dzieci na pojedynczych kartkach kolorowego papieru rysują lub malują wybraną cechę - część ciała związaną z tą cechą) swojego ulubionego bohatera, np. jeśli Twój bohater pomaga słabszym, więc narysuj duże serce, jest silny - narysuj ramiona.

Po skończeniu indywidualnej części zajęć każde dziecko mówi co i dlaczego narysowało. Następnie wspólnie umieszczamy prace na arkuszu szarego papieru. Robimy to tak, by powstała duża postać składająca się z przygotowanych przez dzieci cech - części ciała.

Na zakończenie siadamy w kręgu wymyślamy nazwę naszej postaci i zaczynając od wychowawczyni wymyślamy opowieść o naszym Super Bohaterze. Całą opowieść wychowawczyni zapisuje na kartce papieru i nakleja na postać na plakacie.

1


