SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data przeprowadzenia zajęć :
Prowadzący: Małgorzata Kaźmierczak
Grupa: 0 „A”
Krąg tematyczny: Jesienny spacer
Temat zajęć: Tajemnica drzew
Cele szczegółowe :
• dziecko dostrzega zmiany w przyrodzie charakterystyczne dla okresu złotej jesieni i szarugi jesiennej,
• odczuwa piękno poetyckiego języka opisującego zmiany w wyglądzie drzew od wczesnej do późnej jesieni,
• rozpoznaje i nazywa podstawowe gatunki drzew iglastych i liściastych,
• poznaje wyrazy do globalnego czytania: sosna, klon, topola, lipa,
• przyporządkowuje owoce i liście do poszczególnych gatunków drzew,
• uczestniczy we wspólnej zabawie.
Metody pracy :
• słowna - opowiadanie , wierszyk , zagadki, pogadanka;
• oglądowa- obrazki ;
• czynna - działania dzieci ;
• zajęcia praktyczne;
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna , grupowa
Środki dydaktyczne :
Wybór tekstów literackich M. Strzałkowskiej „Drzewa”, obrazki zdjęcia, wycinki z gazet, widokówki, karty pracy cz. 2,
Przebieg zajęć :
1. „ Oblicza jesieni” - zorganizowanie gazetki tematycznej ukazującej złotą jesień i szarugę jesienną.
2. „Drzewa” - słuchanie i analiza wiersza M. Strzałkowskiej.
Rozmowa kierowana na temat treści utworu, zwrócenie uwagi na
zmiany zachodzące w wyglądzie drzew:
- Za kim zatęskniły drzewa?
- Czym jesień otuliła senne drzewa?
- Jak wyglądają drzewa zimą?
3. „Nasze drzewa” - omówienie wyglądu różnych gatunków drzew iglastych i liściastych.
4. „Drzewa na wietrze” - zabawa ruchowa przy muzyce.
4. „Owoce drzew” - ćwiczenia w klasyfikowaniu. Nauczyciel razem z dziećmi omawia nazywa poszczególne owoce i liście znajdujące się na ilustracjach w karcie pracy. Przyporządkowanie sylwet drzew i ich liści do odpowiednich owoców.
Wnioski: Mnóstwo różnorodnych metod i form pracy, co sprzyjało różnorodności zajęć. Dzieci przez to były bardzo aktywne. Moje odczucia również bardzo pozytywne, motywujące do zmian na moich zajęciach.