Scenariusz lekcji muzyki przeznaczony dla klasy IV
szkoły podstawowej ( czas - 45 minut ).
Temat: Czy muzyka może malować - czy można usłyszeć kolory?
Cel główny : rozwijanie umiejętności wyrażania nastroju muzyki za pomocą ruchu i
działań plastycznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
potrafi umiejętnie określić nastrój w muzyce
potrafi dobrać gamę barw do ukazania charakteru i nastroju muzyki
umie wyrazić nastrój muzyki ruchem
potrafi wykonać ilustrację do wysłuchanej muzyki
rozpoznaje nowe utwory muzyczne prezentowane na lekcji :„ Taniec kurcząt w skorupkach'' i „ Chatka na kurzej nóżce'' Modesta Musorgskiego z cyklu
„ Obrazki z wystawy ''.
Metody: pogadanka naprowadzająca , percepcja muzyczna , ruch z muzyką , praktyczna
z wykorzystaniem techniki malarskiej
Formy: praca z całą klasą , praca indywidualna , praca w grupach
Pomoce i środki dydaktyczne: keyboard , odtwarzacz , instrumenty perkusyjne , płyta CD
z utworami M. Musorgskiego - „ Taniec kurcząt w skorupkach'', „ Chatka na kurzej nóżce '', karton A2 , farby plakatowe , kredki , tabliczki rytmiczne , karty pracy , dwa kwiaty z kartonu i kolorowe nuty.
Struktura lekcji:
Część wstępna :
Powitanie.
Przypomnienie piosenki poznanej na poprzedniej lekcji .
Wprowadzenie do tematu :
- rozmowa z dziećmi na temat ich ulubionych kolorów
- podział kolorów na barwy zimne i ciepłe
- nauczyciel pyta uczniów , czy można usłyszeć kolory ? ( swobodne wypowiedzi dzieci)
- nauczyciel gra na keyboardzie dżwięki w wysokich , a następnie niskich rejestrach
( zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiednich kolorów do usłyszanych dżwięków )
4. Rytmizacja nazw kolorów wg wzorów rytmicznych ( dzieci wystukują rytm kolorów na
instrumentach perkusyjnych )
np.
bia - ły czer- wo- ny
Część właściwa :
1. Wysłuchanie dwóch fragmentów utworów muzycznych o różnym nastroju i charakterze
( bez podawania tytułów )
- M. Musorgski - „ Taniec kurcząt w skorupkach ''- ( wesoły , pogodny , dynamiczny)
- M. Musorgski - ,, Chatka na kurzej nóżce '' - ( grożny , dynamiczny , tajemniczy )
2. Nauczyciel prosi uczniów , aby wymyśliły tytuły do wysłuchanych utworów
- dzieci podają swoje propozycje i uzasadniają je
- uczniowie wymieniają kolory jakich użyliby malując tę muzykę
3. Dzieci dobierają gamę barw na paletach malarskich , aby wyrazić nastrój i charakter słuchanych utworów (zał. - karta pracy ucznia ćw.1) oraz wpisują prawidłowe określenia do każdego utworu ( zał.- karta pracy ucznia ćw. 2)
4. Ponowne wysłuchanie utworu ,, Taniec kurcząt w skorupkach '' - swobodna interpretacja ruchowa dzieci .
5. Praca uczniów w grupach :
tworzenie na kartonie plastycznych ilustracji do jednego z wysłuchanych utworów
- korekta nauczyciela
Część podsumowująca :
Wystawa prac wykonanych w grupach
Podanie dzieciom właściwych tytułów utworów
Omówienie prac i ich ocena
Dokonanie oceny nastroju klasy po zapoznaniu się z dwoma utworami
M. Musorgskiego: „ Taniec kurcząt w skorupkach '' i „ Chatka na kurzej nóżce ''
Nauczyciel zadaje pytanie : „ Który z utworów bardziej się podobał ''?
Przed opuszczeniem klasy uczniowie przyklejają kolorowe nutki na dwóch kartonowych kwiatkach umieszczonych na tablicy. O wyniku zostaną powiadomieni na następnej lekcji .
Załącznik : Karta pracy ucznia
Ćw. 1
Na podstawie wysłuchanych fragmentów utworów spróbuj gamą barw wyrazić na paletach charakter i nastrój muzyki
Ćw. 2
Na podstawie wysłuchanych fragmentów utworów wpisz w wyznaczonym miejscu określenia muzyki pasujące do utworów :
- groźna , tajemnicza , dynamiczna , żywa , szybka , cicha , wesoła , pogodna , radosna
Utwór 1 Utwór 2
1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.