Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w obecności nauczycieli bielańskich w Przedszkolu nr 39 „Pod Topolami” ul. Dorycka 1 w Warszawie
Data: 1.12.2011
Prowadząca: Katarzyna Żelazna
Grupa: 4-latki
Liczba dzieci: 25
Forma organizacji: zajęcia prowadzone z całą grupą z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka
Rodzaj zajęć: zajęcia integrujące grupę
Standard: Przedszkole tworzy i zapewnia warunki wielostronnego rozwoju dziecka oraz zapewnia bezpieczeństwo, opiekę, wychowanie oraz edukację na dobrym poziomie
Wskaźniki: Zapewnia niezależny i twórczy charakter zabawowy jako głównej działalności dziecka
Temat: „Radosna tęcza - zabawy z chustą animacyjną”
Metoda: słowna, ćwiczenia praktyczne
Cel główny: Rozwijanie umiejętności uczestniczenia w zabawach z elementami improwizacji ruchowej
Cele szczegółowe:
Rozwijanie poczucia przynależności do grupy
Kształtowanie spostrzegawczości i uważnego słuchania;
Rozwijanie wrażeń wzrokowych
Usprawnianie ruchowe
Kształtowanie współpracy z współćwiczącymi i umiejętności integrowania się
Cele operacyjne:
Współdziała w zabawie poprzez zabawę integrującą
Dostrzega zmiany w otoczeniu
Nazywa i zna kolory
Umie zachować się bezpiecznie podczas zabawy, ćwiczeń
Pomoce do zajęć:
Chusta animacyjna
Odtwarzacz CD
Płyta CD „Kiedy maluchy zamieniają się w zuchy”, „Taniec, ruch i przestrzeń w czterech porach roku cz. I”, „Aktywne słuchanie muzyki wg Batti Strauss cz. I”, „Rosnę z piosenką”
Literatura: Wasilak A. (red.), „Zabawy z chustą”, Wydawnictwo KLANZA, 2007
Przebieg zajęć:
Przywitanie - dzieci stoją w kręgu, wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę „Całuski” obrazując ruchem słowa piosenki.
„Dzień dobry” - zabawa integrująca grupę
Dzieci spacerują po sali, na znak nauczycielki witają się ręce, kolana głowy, plecy itd.
Przypomnienie zasad zabawy z chustą animacyjną.
Kogo brakuje? - dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i zgadują kto jest pod chustą.
Kolorowe wycieczki - wszyscy siedzą na podłodze, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor, zamieniają się miejscami, przechodząc pod chustą.
Przebieganie pod chustą - Uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Prowadzący mówi, kto ma zmienić miejsce, np. Przebiegają pod chustą osoby, które mają niebieskie oczy (siostrę, lubię zimę, mają blond włosy itd.).Gdy chusta jest maksymalnie w górze, osoby te przebiegają pod nią.
Taniec staroangielski - zatańczenie tańca staroangielskiego z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Relaks - dzieci kładą się na chuście, słuchając piosenki odpoczywają po zajęciach.