SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II
TEMAT BLOKU: Wędrówka po Polsce.
TEMAT DNIA: W morzu i nad morzem
TEMATY SZCZEGÓŁOWE: Poznanie budowy i charakterystycznych cech budowy statków, łódek, kutrów. Sposoby wykorzystywania przez człowieka transportu wodnego. Przedstawianie środkami technicznymi papierowego modelu łódki.
CELE OGÓLNE:
Poznanie środków transportu wodnego oraz części składowe łódki;
Zachęcanie do pracy twórczej;
Wdrażanie do estetyki i staranności wykonywanych modeli oraz dokładnego składania papieru;
Zwracanie uwagi na przestrzeganie przepisów BHP podczas wykonywanej pracy oraz dyscypliny.
CELE OPERACYJNE: Uczeń:
wymienia 5 charakterystycznych cech budowy łódki;
rozumie jak ważny jest transport wodny;
potrafi wyjaśnić dlaczego łódka „pływa”;
potrafi przedstawić w formie technicznej model papierowej łódki;
przypomina znaczenie terminu PORT, oraz wymienia największe porty handlowe i rybackie
wskazuje na mapie linię brzegową Morza Bałtyckiego
potrafi wymienić elementy składowe krajobrazu nadmorskiego
wymienić położenie geograficzne morza w stosunku do Polski
METODY:
opis
obserwacja
pokaz
praktyczne działanie
zabawowa
FORMY:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
obrazy krajobrazu nadmorskiego, łódek, statków, portu;
model papierowej łódki;
naczynie z wodą
LITERATURA:
Przebieg zajęć:
I CZĘŚĆ PRZYGOTOWAWCZA
1. Wstępna organizacja i przygotowanie do zajęć.
- Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu zajęć, wyjaśnienie i zapisywanie go do zeszytu.
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
Rozmowa na temat elementów krajobrazu nadmorskiego - przypomnienie i utrwalenie wiadomości.
- przypomnienie pojęcia WIDNOKRĄG
- utrwalenie położenia geograficznego morza w stosunku do Polski
- wskazywanie na mapie linii brzegowej Morza Bałtyckiego
- wskazywanie wysp: Wolin i Uznam oraz półwyspu - Hel
- co to jest PORT?
- jakie są rodzaje portów?
- wymienianie największych portów handlowych i rybackich
Pytania kluczowe dla uczniów:
- Jakie są rodzaje statków?
- Dlaczego transport wodny jest ważny dla gospodarki w kraju?
- Jakie prace wykonywane są w porcie i czy są one ważne - dlaczego?
Rozmowa na temat rodzajów statków ze względu na ich przeznaczenie:
- tankowiec
- statek pasażerski
- prom
- żaglowiec
- łódka
- rybackie kutry
Przeprowadzenie pogadanki wraz z pokazem ilustracji i modelu łódki, ich budowie i przeznaczeniu jako wstęp wykonania zadania praktycznego.
Praca indywidualna uczniów.
Składamy kartkę papieru na pół.
Składamy ją jeszcze raz na pół tak, aby powstało zagięcie, po czym rozkładamy.
Rogi kartki, znajdujące się przy zgięciu, zaginamy w taki sposób, aby powstał dzióbek na środku. Ten dzióbek będzie naszym żaglem. Trójkąty powstałe z zagięć powinny do siebie przylegać.
Powstałe na dole kartki paski zaginamy do góry tak, aby w części zakryły żagiel.
Rogi jednego z pasków zaginamy za żagiel.
Wkładamy do środka łódki kciuki i ją wypychamy, po czym składamy wzdłuż zgięcia powstałego po wcześniejszym zgięciu kartki (krok. 2)
Tak powstały kwadrat rozprasowujemy dłońmi.
Te rogi kwadratu, w których zachodzą na siebie paski papieru zaginamy do rogów przeciwległych.
Powstały trójkąt rozpychamy od środka dłońmi i składamy w przeciwnym kierunku tak, aby znów powstał kwadrat.
Chwytamy z dwóch stron za górne krawędzie kwadratu i ciągniemy je delikatnie na boki.
Formujemy palcami kształt łódki.
Papierowa łódka jest gotowa do rejsu po wannie.
Indywidualna korekta nauczyciela.
Omówienie prac oraz wystawka.
III Cześć końcowa - podsumowująca.
1. Podsumowanie zajęć: wypowiedzi na temat:
Jakie rodzaje statków poznaliśmy na dzisiejszej lekcji?
2. Zadanie pracy domowej (omówienie i zapasanie na tablicy treść zadania)
Napisz krótką wypowiedź, w której zachęcasz swojego kolegę/koleżankę do spędzenia wakacji nad polskim morzem.
3. Pożegnanie się dzieci i nauczyciela.