Grażyna Naumiuk
Scenariusz zajęcia otwartego
dla rodziców
Temat : Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 6
na podstawie wiersza W. Fabera „Mały domek”
Cele ogólne :
kształtowanie pojęcia liczby 6
Cele operacyjne: ( dziecko po zajęciach potrafi:)
potrafi wykorzystać poznane litery do odczytania plątaninki literowej oraz ułożenia wyrażenia : To domy a to domek
potrafi ułożyć domek z 6 papierowych figur geometrycznych
potrafi słuchać i wypowiadać się na temat treści wiersza „Mały domek”
umie przeliczać i porównywać liczby w zakresie 6
rozpoznaje zapis cyfrowy liczb 1 - 5
poznaje zapis cyfrowy nowej liczby ( 6 )
umie posługiwać się liczebnikami porządkowymi 1 - 6
umie dostrzec różnice między domem, blokiem a wieżowcem
Metody: rozmowa, praca z tekstem, ćwiczenia
Formy: indywidualna, grupowa jednolita, zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracja, wiersz „Mały domek”, papierowe figury geometryczne, rozsypanka literowa, kartoniki z cyframi 1 - 6 , puzle domów
Przebieg:
Odczytanie z plątaninki literowej wyrazu „domek”
m e d k o
Układanie z papierowych sylwet figur geometrycznych domku ( każde dziecko dostaje sześć papierowych sylwet: jedną w kształcie dużego trójkąta, dużego kwadratu, dwóch prostokątów, dwóch małych kwadratów.
dzieci układają domek , określają kształty sylwet, przeliczają je.
Układanie domku z figur geometrycznych - przez rodzica -według
wskazówek podanych przez wybrane dziecka ( np. ściany domu to duży kwadrat, drzwi to mały prostokąt itd.)
Słuchanie wiersza W. Fabera „Mały domek”
Wzdłuż ulicy Nie wypuszcza
stoją domy nawet dymu
kolorowe, kominami.
uśmiechnięte Najwyraźniej
setką okien, się obraził
murowane. na świat cały.
Tylko jeden O to, że mu
mały domek brak jest kilku
kucnął sobie, wyższych pięter,
zamknął wszystkie że przy wielkich
drzwi i okna, barwnych blokach
zamknął bramę. jest za mały.
Nie ma nawet
co się dziwić
maluchowi,
że dorosłym,
dużym domem
być by wolał.
Choć jest ładny
i choć nawet
ma ogródek,
to wygląda
przy tych blokach -
jak przedszkolak.
4. Omówienie treści wiersza:
Jakie domy stoją przy ulicy?
Czy wszystkie domy to wieżowce?
Jak się czuje mały domek wśród wieżowców?
Czym się różni dom od wieżowca?
Przeliczanie domków z ilustracji:
Ile jest domków?
Ile wieżowców znajduje się na lewo, a ile na prawo od małego domku?
O ile więcej jest domków po prawej stronie?
O ile mniej jest domków po jego lewej stronie?
Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 6
Nauczyciel pokazuje cyfrę 6. Dzieci opisują jej wygląd. Kreślą jej kształt w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegi lub koleżanki.
Układanie cyfr pod sylwetami domów, określanie jak wygląda pierwszy, drugi...szósty dom...
Układanie z włóczki cyfry 6
Dyżurni rozdają włóczkę. Dzieci biegają przy muzyce po sali. Na przerwę układają z włóczki cyfrę 6.
Ćwiczenia ruchowe.
Wykonywanie 6 przysiadów, 6 podskoków obunóż , 6 klaśnięć w ręce, itp
Praca przy stolikach. Przeliczanie elementów i wpisywanie
odpowiedniej liczby. Dorysowywanie brakujących elementów
w zakresie 6. Pisanie nowej cyfry po śladzie.